fireworks header

Havai fişekleri fotoğraflama

Kış geldiğinde, havai fişek gösterilerini çekmek için sayısız fırsat doğar. Bu makale, harika havai fişek çekimlerini nasıl yapacağınızı gösteriyor. Fotoğraf makinenizde Bulb modu varsa fotoğraflarınız daha da etkileyici görünür.

Havai fişekleri fotoğraflama – hızlı ipuçları

Çok sayıda ekipmana ihtiyaç duymadan havai fişek fotoğrafları çekmek için aşağıdaki hızlı ipuçlarını deneyin ya da Havai Fişekler-hızlı ipuçları videosunu izleyin:

1) Flaşınızı kapatın

Yapmanız gereken ilk önemli şey, kullandığınız cihaz ne olursa olsun flaşınızı kapatmaktır.


2) Kontrole izin veren bir mod kullanın

Mümkünse fotoğraf makinenizi veya akıllı telefonunuzu, ayarları kontrol edebileceğiniz bir moda alın.


3) Pozlamayı düşük tutun

Önünüzdeki sahne karanlık olduğu için pozlamayı düşük tutmalısınız; aksi takdirde, fotoğrafınız gece sahnesi için çok parlak çıkar.

Bunu yapmak için "negatif pozlama telafisi" seçeneğini uygulayın. Bu seçenek ekranda -/+ şeklinde görünebilir. Düşük pozlamayla denemeler yapmaya başlarken seçeneği -1 ila -2 civarında ayarlamalısınız.


4) Sürekli çekim modunu kullanın

Havai fişekler beklediğiniz andan önce veya sonra patlasa bile doğru çekimi yapmanıza yardımcı olacak kesintisiz çekim modunu kullanmayı deneyin.


5) Manuel Mod ile denemeler yapın

Fotoğraf makineniz tüm ayarları kontrol etmenize izin veriyorsa Manuel Mod ile denemeler yapabilirsiniz.


6) Enstantane hızı, diyafram ve odak

Manuel Modu kullanarak enstantane hızını saniyenin 1/10'una ve diyaframı f/8'e ayarlayın. Odağı, havai fişeklerin mesafesine göre manuel olarak ayarlayın.


7) Düşük ISO değeri kullanın

Başlangıçta düşük bir ISO değeri kullanın. Menüde ISO ayarını bulun ve ISO 200'ü seçin.


8) Fotoğraf makinesini sabit tutun ve Görüntü Sabitleyici özelliğini kullanın

Fotoğraf makinesini sabit tutmak için tripod kullanmak en iyisidir; fakat tripodunuz yoksa lensinizde Görüntü Sabitleyici özelliğini açın (varsa). Bu, çekimlerinizi sabitlemeye yardımcı olur.


9) Sonuçlarınızı kontrol edin ve ayarlama yapın

Havai fişek gösterisi başladığında fotoğraf çekin ve sonuçların yeterince parlak olup olmadığını kontrol edin. Fotoğraflar çok karanlık çıkmışsa ISO ayarını yükseltebilirsiniz. Işığın bıraktığı uzun izleri yakalamak istiyorsanız enstantane hızınızı uzun tutun; fakat fotoğraflarınızın fotoğraf makinesinin titremesinden etkilenebileceğini aklınızda bulundurun. Fotoğraflar çok parlak çıkmışsa ISO'yu 100'e düşürebilir ya da lens diyaframını f/11'e ayarlayabilirsiniz.


10) Bulb modunu kullanarak havai fişek fotoğraflarınızı etkileyici hale getirin

Bulb modu, enstantanenin tam olarak ne zaman açılıp kapanacağını kontrol etmenizi sağlar. Böylece, havai fişek gösterisi veya yıldırım düşmesi gibi olaylarda ayrıntıları yakalayan, uzun bir pozlama oluşturabilirsiniz.

"Bulb" modunu bulmak için manuel modda olduğunuzdan emin olun ve sonra enstantane hızını ayarlayın: 30 saniye ayarından sonra "bulb" ayarını göreceksiniz. Bazı fotoğraf makinelerinde bulb modu, mod kadranında bulunur. Havai Fişekler- Bulb fotoğrafçılığı videosunu aşağıda izleyin.