HAVAİ FİŞEK FOTOĞRAFÇILIĞI

Olağanüstü havai fişek fotoğrafçılığı için 10 ipucu

Kit, teknikler ve komposizyon: havai fişekleri fotoğraflamak için en iyi ipuçları.
Karanlık gökyüzünde, bir köprünün üzerinden patlayarak aşağıdaki suları aydınlatan çok renkli havai fişekler.

1. Havai fişek fotoğrafçılığı için en iyi Canon fotoğraf makinesi hangisidir?

Elinde Canon EOS RP fotoğraf makinesi tutan mavi şapkalı genç bir kadın.

Aynasız teknolojisi, havai fişek fotoğrafçılığı için idealdir. Canon EOS RP ve Canon EOS R6 gibi fotoğraf makineleri elektronik vizörleri ile arka ekranlarında pozlamanızın nasıl görüneceğini göstererek fotoğrafınızın tam olarak nasıl çıkacağını görmenizi sağlar. Canon EOS 90D gibi bir DSLR fotoğraf makinesi kullanıyorsanız pozlama simülasyonu etkin şekilde Canlı Kontrol özelliğini kullanarak da arka ekran üzerinden aynısını gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi kiti kullandığınızın veya ne kadar deneyimli olduğunuzun hiçbir önemi yok. Havai fişek fotoğrafçılığı hem kolay hem de eğlenceli olabilir. Havai fişek gösterilerini izlemeye çıktığınızda etkinliği kaydetmek için ideal yöntem yüksek hassasiyete sahip CMOS sensörüyle Canon PowerShot SX740 HS ya da geceleri ve düşük ışıkta fotoğraf çekmek için mükemmel olan, parlak f/1,8 maksimum diyafram açıklığına sahip Canon PowerShot G7 X Mark III gibi her yere taşıyabileceğiniz, cep boyutunda bir fotoğraf makinesi kullanmaktır.

Yaratıcılık bakımından daha fazla özgürlük isteyen fotoğrafçılar içinse güçlü Canon EOS RP ve Canon EOS 90D idealdir. EOS RP'nin tam kare sensörü, alan derinliği üzerinde daha fazla kontrol sunar ve düşük ışıkta performansı artırır. Düşük ışıklı manzaralarda tripod olmadan net görüntüler yakalamak için Elde Gece Çekimi moduyla EOS 90D da düşük ışıkta eşit derecede etkileyicidir. İki fotoğraf makinesi de karanlıkta esneklik ve mükemmel sonuçlar sunmak üzere yüksek ISO (hassasiyet) ayarlarında bile görüntünün kumlanmasını dijital olarak azaltan Canon DIGIC 8 görüntüleme işlemcisine sahiptir.

Bir üst seviyeye çıkmak isteyenler için Canon EOS R6, düşük ışıkta fotoğrafçılık düşünülerek tasarlanan, profesyonel düzeyde bir fotoğraf makinesidir. Tam kare sensörü üzerine yayılmış 20,1 megapiksel, her pikselin daha büyük ve ışığa karşı daha hassas olduğu anlamına gelir ve düşük ışıkta üstün kaliteli çekimlerle olağanüstü dinamik aralık sağlar. Ayrıca 8 stop'lu görüntü sabitleme özelliğine sahiptir ve mümkün olduğunca fazla ışık yakalamak üzere uyumlu RF lenslerle kullanıldığında nispeten düşük enstantane hızlarında elde çekim yaparken bile geceleri bulanık olmayan fotoğraflar elde edebilirsiniz.

2. Havai fişek fotoğrafçılığı için en iyi lensler hangileridir?

Karanlık gökyüzünü aydınlatan kırmızı ve altın rengi havai fişekler.

Canon PowerShot G7 X Mark III gibi kompakt fotoğraf makinelerinde bulunan dahili lensler havai fişeklerin fotoğraflanmasında fazlasıyla yeterlidir. Buradaki görüntü 36 mm, 2 sn, f/11 ve ISO 125 değerlerinde çekilmiştir.

Metal bir köprünün üzerinden gökyüzünde patlayan pembe ve altın rengi havai fişekler.

Kompakt zoom lensleri harekete daha da yaklaşmanıza olanak sağlarken dahili görüntü sabitleme özelliği, elde çektiğiniz fotoğraflarda bulanık olmayan sonuçlar sunar. Canon EOS M10 ( Canon EOS M200'ün eski modeli) ve Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM lens ile 90 mm, 6 sn, f/18 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Sadece kompakt süper zoom özellikli fotoğraf makinelerindeki dahili lensi veya fotoğraf makinenizle gelen kit lensi kullanarak muhteşem çekimler yapabilirsiniz. Bununla birlikte, başka lensler kullanmak isterseniz daha çeşitli ve yaratıcı kompoziyonlar oluşturabilirsiniz.

Daha kısa odak uzaklıkları, ekstra görsel çekicilik ve bağlam için çekimlerinize bina ve yapıları eklemenize imkan tanır. Canon RF 16mm F2.8 STM gibi bütçe dostu bir geniş açılı sabit lens, EOS RP veya EOS R6 gibi Canon EOS R Sistemi fotoğraf makineleriyle birlikte kit çantanızda bulunması gereken muazzam bir araçtır. Kompakt profili, onu her türlü fotoğrafçılık için çok yönlü bir araç haline getirir. EOS R Sistemi bir fotoğraf makinesinin Canon RF 14-35mm F4L IS USM veya Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM gibi geniş açılı zoom lensleriyle birlikte kullanılması, kompozisyonlarınızı çeşitlendirmek için odak uzaklığını değiştirmenizi sağlar. Bu, özellikle duruş alanının kısıtlı olduğu kalabalık alanlar için oldukça kullanışlıdır.

Telefoto lenslerse bunun aksine ayrıntıları izole edip vurgulayarak sadece havai fişeklerin doldurduğu etkileyici kareler sunar.

İki tarafı da dengelemek üzere tutarlı şekilde net çekimler elde etmeniz için ekstra dahili görüntü sabitleme özelliğiyle Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM gibi geniş odak aralığına sahip bir zoom lensini deneyin.

3. Havai fişek fotoğrafçılığı için en iyi yer neresidir?

Engellerin olmadığı bir yer bulmak için önceden hazırlık yapmak önemlidir. Gün ışığında konumu kontrol edin ve rüzgarın eseceği yönü öğrenin. Özellikle yanan bir ateş olacaksa bunu öğrenmeniz, kadraja duman veya közlerin girmesini önlemenize yardımcı olur. Bir tripod kullanmayı planlıyorsanız tripodunuzu diğer insanların siz çekim yaparken giremeyeceği bir yere kurun.

Ön planda köprü gibi ilgi çekici nesnelerin bulunduğu konumlar da fotoğraflarınıza başka bir boyut katabilir.

4. Bir partide havai fişek atmosferini nasıl fotoğraflayabilirim?

Her yöne parlak kıvılcımlar saçarak yanan bir maytap.

Maytapların fotoğraflarını çekmek, havai fişek çekimine geçmenizi kolaylaştırmanın harika bir yoludur ve bunu minimum maliyetle gerçekleştirebilirsiniz. Işıkla boyama denemeleri de eğlenceli bir aile aktivitesi olabilir.

Bir partinin atmosferini yakalamanın iyi bir yolu, ışıkla eğlenceli ve sanatsal desenler yaratmak için hayal gücünü kullanarak maytaplarla oynayan aile üyelerinin fotoğrafını çekmektir. Canon Fotoğraf Rehberi Uygulamasında harika fotoğraflar elde etmek için ışıkla boyamanın yanı sıra pek çok diğer fikre yönelik en iyi teknik ve ayarları açıklayan bir eğitim videosu bulunmaktadır.

İlginç bir çekim yapmanın bir başka yolu da pencereden dışarıya bakan arkadaşlar veya aile üyeleri ve penceredeki havai fişek yansımasını çekmektir. Konularınızın iyi pozlandığından emin olmak için birkaç test çekimi yapın ve aksiyon gerçekleştiğinde kullanmak üzere bu ayarları saklayın. Fotoğraf makinenizde bu seçenek varsa fotoğraflarınızı RAW formatında çektiğinizden emin olun. Bu seçenek, görüntünün farklı bölümlerinin nasıl pozlandığını ayarlarken maksimum esneklik sağlar. Çekim sonrası işleme için Canon'un ücretsiz RAW işleme ve düzenleme yazılımı olan Digital Photo Professional'ı (DPP) kullanabilirsiniz.

5. Nasıl net havai fişek fotoğrafları çekebilirim?

Bir köprünün üzerinden gökyüzünü aydınlatan pembe ve mor renkli havai fişekler.

Fotoğraf makinenizi Sürekli Çekim moduna almanız, havai fişekler beklediğinizden biraz önce veya sonra patlasa bile mükemmel fotoğraflar çekmenize yardımcı olacaktır. Canon EOS M10 ve Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM lens ile 100 mm, 6 sn, f/11 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Karanlık gökyüzünde patlayan iki turuncu havai fişek.

Havai fişek gösterisi başladığında fotoğraf çekin ve ardından pozlamadan memnun kalıp kalmadığınızı kontrol edin. Fotoğraflar çok parlaksa f/11 gibi daha dar bir diyafram aralığı (daha yüksek bir f numarası) deneyebilirsiniz. Fotoğraflar çok karanlıksa daha geniş bir diyafram açıklığı veya daha yüksek bir ISO ayarını deneyebilirsiniz. Ancak ISO ayarı ne kadar düşükse görüntünün o kadar net ve kumlanma riskinin o kadar az olduğunu unutmayın. Canon EOS M10 ve Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM lens ile 40 mm, 30 sn, f/11 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Hangi cihazı kullanırsanız kullanın yapmanız gereken ilk önemli şey flaşınızı kapatmaktır. Çünkü yakalamak istediğimiz, flaşla aydınlanan yakın nesneler değil, havai fişeklerin ışığıdır. Ardından mümkünse fotoğraf makinenizi ayarları bir miktar kontrol edebileceğiniz Enstantane Önceliği (Tv) moduna veya Manuel (M) moda alın.

En büyük ve en renkli havai fişeklerin ne zaman patlayacağını bilmek zordur, bu yüzden fotoğraf makinenizi Seri Çekim modu olarak da bilinen sürekli çekim moduna ayarlamak ve deklanşör düğmesine her bastığınızda ardı ardına birden çok görüntü çekmek iyi bir fikirdir. Bu, özellikle çarpıcı patlamaların olduğu bir veya iki görüntü yakalama şansınızı artıracaktır. Canon EOS R6, elektronik deklanşör modunda sürekli olarak 20 kare/sn'ye kadar çekim yaparak hiçbir hareketi kaçırmamanızı sağlar.

Fotoğraf makineniz bir tripod üzerindeyse fotoğraf makinesinin deklanşörünü telefonunuz veya tabletiniz ile kablosuz olarak kontrol etmek için Canon Camera Connect uygulamasını kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, kablolu veya kablosuz bir uzaktan kumanda veya fotoğraf makinenizin otomatik zamanlayıcı özelliğini de kullanabilirsiniz. Tüm bunlar fotoğraf makinesine dokunmadan pozlamayı tetikleyebilmenizi sağlar; bu da fotoğraf makinesinin titremesini önlemenize ve keskin görüntüler elde etmenize yardımcı olur.

6. Tripod olmadan nasıl havai fişek fotoğrafı çekebilirim?

Lensinizin görüntü sabitleme özelliği varsa (lensin adında IS olup olmadığına bakabilirsiniz) ya da Canon EOS R6 gibi dahili IS özellikli bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız bu özellik, elde çekim yapmaktan kaynaklanan küçük sarsıntıların önlenmesine yardımcı olur. Ancak Diyafram Önceliği (Av) modunda çekim yapıyorsanız bunun enstantane hızınızı düşürebileceğini unutmayın. Tripod kullanıyorsanız lensinizin IS özelliğini kapatın. Tripodunuz yoksa daha fazla denge için fotoğraf makinenizi pervaz veya duvar gibi sabit bir yüzeye koymayı, fotoğraf makinenizin arkasındaki ekrandan Canlı Kontrol özelliğini kullanmayı veya kompozisyonunuzu kontrol etmek için birkaç deneme çekimi yapmayı deneyin.

7. Havai fişekleri fotoğraflarken nasıl odaklama yapmalıyım?

Montu ve beresiyle gökyüzünü dolduran sarı ve kırmızı renkli havai fişekleri izleyen bir çocuk.

Havai fişekleri çekerken deneyebileceğiniz başka bir şeyse ön plandaki ilgi çekici bir nesneye odaklanmaktır. Bu, çok güzel odak dışı arka planlar oluşturacaktır. (Hafif arka plan bulanıklığı için kullanılan teknik terim bokeh efektidir.) Canon EOS 5D Mark II (Canon EOS 5D Mark IV'ün eski modeli) ve Canon EF 85mm f/1.8 USM lens ile 85 mm, 1/100 sn, f/1,8 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir.

Fotoğraf makinenizi Manuel odaklamaya ayarlayın veya lensinizdeki odaklama düğmesini MF konumuna getirin ve odağınızı Sonsuz ayarına getirin. Bu ayar, lensinizin gövdesinde veya fotoğraf makinenizin ekranında ∞ işaretiyle gösterilir. Gökyüzündeki havai fişekleri yakalamak istiyorsanız muhtemelen odak noktanızı ayarlamak isteyeceğiniz yer burasıdır.

Ön plandaki ögelerin de fotoğrafa dahil olmasını ve net görünmesini istiyorsanız sahnenin yaklaşık üçte biri uzaklığındaki bir noktaya odaklanmak faydalı bir yöntemdir. Bu, maksimum alan derinliği yaratarak ön planla arka plan arasında çekimin büyük kısmını netleştirir. Bu, hiperfokal odaklama adı verilen profesyonel tekniği hızlı bir şekilde taklit etmenizi sağlar. Canon Fotoğraf Rehberi uygulaması üzerinden bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve daha hassas bir hiperfokal uzaklık hesaplayıcısından faydalanabilirsiniz.

8. Havai fişeklerin fotoğraflarını çekmek için hangi ayarları kullanmalıyım?

Hangi fotoğraf makinesini kullanırsanız kullanın daha düşük bir ISO (ışık hassasiyeti) ayarı daha iyi renklere sahip, daha az kumlanma içeren, daha net görüntüler elde etmenizi sağlar. Bu nedenle ISO 100 veya ISO 125 gibi bir ayarla başlayın ve ardından iyi bir pozlama yakalamak için diyafram açıklığı ve enstantane hızını düzenleyin.

Elde çekim yapıyorsanız fotoğraf makinesinin sarsılmasından veya havai fişeklerin hareketlerinden kaynaklanan bulanıklaşma olmadan kullanabileceğiniz en düşük enstantane hızıyla çekime başlayın. 1/10 saniye civarı bir enstantane hızı genellikle iyi bir seçenektir. Havai fişeklerin hareketini donduracak kadar hızlı ancak ışıklarını yakalayacak kadar uzundur. Fotoğraf makinesini bir tripod üzerinde kullandığınızda başlangıç noktası olarak bir ya da iki saniye gibi daha yavaş bir hız kullanabilirsiniz.

Görüntü genelinde netliği bir miktar korumak istiyorsanız f/8 civarı bir diyafram açıklığı ayarıyla işe başlayın. Daha fazla ışık yakalamanız gerektiğinde ancak bulanıklaşma olmadan daha düşük bir enstantane hızı kullanamadığınızda diyafram açıklığını f/5,6 veya f/4 olarak genişletin. Ancak diyafram açıklığı arttıkça (yani f değeri küçüldükçe) alan derinliği daralır, yani sahnenin daha az bir kısmı net bir şekilde odaklanır.

Ayrıntıları istediğiniz netlikte yakalamak için doğru enstantane hızı dengesi ile istediğiniz alan derinliği ve pozlamayı sunan diyafram açıklığını bulmak üzere deneme yanılma yoluna başvurmanız gerekebilir. Enstantane hızı ve diyafram açıklığını kullanarak iyi pozlanmış ve bulanık olmayan sonuçlar elde edemezseniz ISO ayarını düzenlemeyi deneyebilirsiniz. EOS RP veya EOS R6 benzeri tam kare aynasız modeller gibi daha büyük sensörlere sahip fotoğraf makineleri daha yüksek ISO performansı ve daha iyi sonuçlar sunar. Ancak temel kural, ISO değerini düşük tutmak ve yalnızca gerektiğinde artırmaktır.

9. Havai fişek şekillerini nasıl yakalarım?

Fotoğraf makinenizin Bulb modu, enstantaneyi ihtiyaç duyduğunuz süre boyunca açık tutmanıza olanak tanır. Bu da havai fişekleri, gökyüzüne doğru yükselip patlarken ve arkalarında etkileyici şekillerini gösteren ışık izlerini bırakırken fotoğraflayabileceğiniz anlamına gelir. Bulb modunu kullanmak için Manuel modu (M) veya Enstantane Önceliği modunu (Tv) seçin ve kadranı seçeneklerin sonuna; 30 sn seçeneğini geçene kadar çevirin. Enstantaneyi açmak için deklanşör düğmesine bir kez basın ve kapatmak istediğinizde bir kez daha basın.

Uzun pozlamalar için fotoğraf makinesini kesinlikle sabit tutmanız gerekir; bu yüzden bir tripod kullanmalısınız. Ellerinizi kullanmadan çok net çekimler yapmanızı sağladığı için Canon BR-E1 Kablosuz Uzaktan Kumanda gibi bir uzaktan kumanda veya deklanşör kablosu kullanmak da oldukça faydalıdır. Canon EOS 90D gibi Wi-Fi özellikli bir fotoğraf makineniz varsa deklanşörü akıllı telefon veya tabletinizle uzaktan tetiklemenizi sağlayan Canon Camera Connect uygulamasını da deneyebilirsiniz.

10. Havai fişekler için doğru pozlamayı nasıl elde edebilirim?

Parlak havai fişeklerin patladığı karanlık bir gökyüzü, fotoğraf konuları açısından oldukça alışılmadık bir senaryodur ve otomatik modlarda fotoğraf makineniz gece çekilen havai fişek görüntüsü için çok parlak bir pozlama ayarlayabilir. Manuel modda (M) ya da Diyafram Önceliği (Av) veya Enstantane Önceliği (Tv) gibi yarı otomatik modlarda çekim yapıyorsanız bu durumu önlemek için pozlama telafisini kullanabilirsiniz. -/+ düğmesini veya ekran simgesini bulun ve -1 veya -2'ye ayarlayın.

Manuel modu (M) kullanıyorsanız göstergeyi ölçeğin soluna doğru götüren ayar kombinasyonunu seçerken LCD ekranındaki veya fotoğraf makinesinin vizörünün altındaki pozlama göstergesi ölçeğini de takip edebilirsiniz.

Hangi fotoğraf makinesini kullanırsanız kullanın göz alıcı havai fişek fotoğrafları çekebilirsiniz. Önemli olan dışarı çıkmak, deneme yapmak ve biraz da eğlenmektir!

Yazan: Peter Wolinski

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • ATEŞ FOTOĞRAFÇILIĞI

  Ateş fotoğrafçılığına yönelik ipuçları

  Ateşin yanında veya mum ışığında fotoğraf çekmek için gerekli olan teknikleri keşfedin.

 • PARTİ FOTOĞRAFÇILIĞI

  Muhteşem parti fotoğrafları için en iyi ipuçları

  Bu kolay ipuçları ve tekniklerle inanılmaz parti fotoğrafları çekin.

 • GECE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Gece gökyüzü fotoğrafçılığı

  Zaman atlama ve yıldız izi fotoğrafları dahil gece yıldızları fotoğraflamak için başlıca teknikler.

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Uzaktan fotoğraf çekin

  Her fotoğrafçılık türü için uzaktan çekimin avantajlarını keşfedin.

 • Bültenimize kaydolun

  En güncel haberleri ve ürün bilgilerini alın