VİDEO TEKNİKLERİ

Gece video çekimi yapma

Hava karardıktan sonra anıları kayda geçirmek için mevcut ışıktan en iyi şekilde yararlanma.
Bir fotoğrafçı, kışlık giysiler içinde birbirine sokulmuş iki kişiyi açık ateşte şekerleme kızartırken videoya çekiyor. Sahne yalnızca ateş ve arka planda bir dizi süsleme ışığı ile aydınlatılıyor.

Bir fotoğraf makinesini nasıl kullanacağınızı öğrendikten sonra, hem fotoğrafçılıkta hem de videografide öğrenmeniz gereken en önemli ders ışıkla nasıl çalışacağınızdır. Geceleri ışık kaynakları sınırlı olsa da kutlama sevincinden kamp ateşi etrafındaki derin sohbetlere kadar videoya kaydetmek isteyeceğiniz birçok an vardır. Video özellikle insanların fotoğrafta yakalanamayan hareketleri, konuşmaları ve gülüşleri gibi küçük özel anları yakalamakta çok başarılıdır ancak etrafta fazla ışık olmadığında nasıl çekim yapılacağını belirlemek zor olabilir.

Daha yüksek bir ISO kullanmak fotoğraf makinenizin ışığa daha duyarlı olmasını sağlarken, daha geniş bir diyafram açıklığı ve daha düşük bir enstantane hızı seçmek sensöre vuran ışık miktarını artırır. Ancak bu ayarları ortamınıza göre nasıl kontrol edeceğinizi anlamadan grenli veya bulanık çekimlerle karşılaşmanız muhtemeldir. Ancak biraz bilgiyle bu engelleri aşabilir ve film yapımı becerilerinizi geliştirmenin yanı sıra, yıllarca değer vereceğiniz videolar elde edebilirsiniz.

İngiltere'nin Bath kentinde yaşayan içerik üreticisi ve fotoğrafçı/videografiker Ellis Reed, gece video çekimi için en iyi ipuçlarını paylaşıyor.

Ayarlarınızı kontrol edin.

Bir çift el, bir Canon fotoğraf makinesinde ISO ayarlarını yaparken görülebiliyor. Çevreleyen tamamen karanlık arka plan, zamanın gece olduğuna işaret ediyor.

Gece video çekerken manuel mod size en iyi sonuçları verir. Çekime başlamadan önce fotoğraf makinenizin ayarlarına aşinalık kazanın ve istediğiniz görünümü elde etmek için ISO, enstantane hızı ve diyafram açıklığı ile denemeler yapın.

Gece çekimi için fotoğraf makinesi ayarlarını seçerken, Canon fotoğraf makinenizin Sahne Akıllı Otomatik Modunu kullanarak makinenin en iyi çalışacağını düşündüğü ayarları uygulayabilirsiniz. Ancak Manuel modu kullanmak size daha fazla kontrol sağlayacaktır.

EOS R6 Mark II gibi Canon EOS R Sistemi bir fotoğraf makinesiyle çekim yapıyorsanız elektronik vizör, her bir ayarı değiştirmenin pozlama üzerindeki etkisini size gerçek zamanlı olarak gösterir. Bu da Manuel moda geçerken kendinize olan güveninizin artmasına yardımcı olacaktır.

Odak modunu Manuel olarak değiştirmek de faydalı olabilir. EOS R6 Mark II ile Canon EOS R7 ve Canon EOS R8 gibi diğer fotoğraf makinelerindeki Dual Pixel CMOS AF II sistemi düşük ışıkta konuları algılama konusunda çok iyidir ancak neredeyse tamamen karanlıkta çalışıyorsanız manuel olarak odaklama yapmanız gerekebilir. Odaklamaya çalıştığınız konuyu aydınlatmak için bir fener kullanın ve konu net görünene kadar lensinizdeki odak halkasını ayarlarken vizörünüzdeki görüntüyü yakınlaştırın. Bu yöntem, neredeyse tamamen karanlıkta çekim yaptığınızda gökyüzünü yakalarken ön plandaki bir şeye odaklanmak istediğinizde astrofotoğrafçılık için çok kullanışlıdır.

Geniş bir diyafram açıklığı seçin.

Düşük ışık koşullarında çekim yaparken sensöre mümkün olduğunca fazla ışık düşürmek önemlidir. Bunu başarmanın bir yolu, diyaframınızı olabildiğince geniş açmak, yani f-stop değerinizi mümkün olan en düşük f sayısına ayarlamaktır. Gündüz iyi aydınlatılan sahneleri çekmek için zoom lensleri iyi ve kullanışlı seçenekler olsa da daha geniş bir diyafram açıklığından faydalanmak için Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM veya Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM gibi bir sabit lense geçmek iyi olabilir

Kare hızını ve enstantane hızını seçin.

Bir çift elin tuttuğu Canon EOS R6 Mark II'nin değişken açılı dokunmatik ekranı dışarı ve yana katlanmış, ormandaki ahşap bir kulübenin görüntüsünü gösteriyor.

Kare hızınızın iki katı olan bir enstantane hızı seçmek, videonuzda doğal ve estetik açıdan hoş bir hareket bulanıklığı elde etmenize yardımcı olur.

Öncelikle kare hızınızı seçin. Saniyede 24 kare (kare/sn) sadece bir miktar hareket bulanıklığı ile en doğal görünen çekimi oluşturduğu için film endüstrisi standardıdır. 60 kare/sn ve 120 kare/sn gibi daha yüksek kare hızları, kasıtlı olarak doğal görünmemesi amaçlanan ağır çekimler için kullanılır.

60 kare/sn'ye kadar 4K çekimler ve 180 kare/sn'ye kadar 1080p çekimler yapmanızı sağlayan Canon EOS R6 Mark II, görüntüleri daha da yavaşlatmanıza olanak tanır.

Kare hızınızı seçtikten sonra enstantane hızınızı seçmek için tek yapmanız gereken sayıyı iki katına çıkarmaktır. Örneğin, 25 kare/sn'de çekim yapmak, hareket bulanıklığını önlemek için 1/50 saniyelik bir enstantane hızı seçmek anlamına gelir. Bu, en iyi uygulama olarak kabul edilir ancak Ellis'in de açıkladığı gibi, bunu farklı ayarlamak isteyebileceğiniz zamanlar vardır. "Görüntünüze kasıtlı olarak hareket bulanıklığı eklemek istiyorsanız (örneğin gece bir fuar alanında yürüyorsanız ve ışık izleriyle telaşlı, yoğun bir his yaratmak istiyorsanız) enstantane hızını kare hızınızın iki katından daha aza düşürmek bunu başarmanıza yardımcı olur."

Canon RF 16mm F2.8 STM gibi geniş açılı bir lens, ortamın mümkün olduğunca büyük bir kısmını yakalamanıza olanak tanıyarak yüksek tempolu hissi güçlendirir. Bu hafif ve süper kompakt sabit lens, elde vlog çekimi için de idealdir ancak dahili görüntü sabitleme özelliğine sahip olmadığından elde çekim yapıyorsanız Video Dijital IS kullandığınızdan emin olun. Canon EOS R Sistemindeki tüm fotoğraf makinelerinde bulunan bu özellik, çekimi fotoğraf makinesi içinde elektronik olarak sabitler.

ISO değerinizi kontrol edin.

Ellerinde sıcak içecekleriyle oturmuş sohbet ederken Canon EOS R6 Mark II kullanan bir adam tarafından videoya alınan bir çift.

Olağanüstü ISO performansına sahip Canon EOS R6 Mark II, özellikle Canons RF 85mm F2 MACRO IS STM veya Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM gibi hızlı sabit lenslerle birlikte kullanıldığında düşük ışıkta içerik kaydı için çok uygundur.

Fotoğraf makinenizdeki ISO ayarı, makinenin ışığa karşı hassasiyetini kontrol etmenizi sağlar. Güneşli bir günde dış mekanda çekim yaparken hassasiyeti mümkün olduğunca azaltmak için ISO 100'ü seçebilirsiniz. Hava bulutlu olduğunda ISO 400'de çekim yapabilirken, gece çekimlerinde ISO 800 ve üzeri değerlerden yaklaşık ISO 3.200 (fotoğraf makinenizin özelliklerine bağlı olarak) değerine denemeler yapmak isteyebilirsiniz. Canon EOS R6 Mark II, ISO 102.400'e kadar (ISO 204.800'e kadar genişletilebilir) çekim yapmanıza olanak tanır ancak değeri ne kadar yükseltirseniz çekiminize o kadar kumlanma eklenecektir.

Işığı arayın.

Bir adam, büyük bir ahşap kirişe süsleme ışıkları asıyor.

Sahnenize konunuzun havasına uygun şekilde ışık eklemek için neler yapabileceğinize bakın. Süsleme ışıkları, kamp ateşi sahnesinin sıcak hissini güçlendirirken yumuşak bir arka plan aydınlatması sağlar.

Ellis, "Karanlığı bir zorluk değil, temiz bir sayfa olarak düşünmek daha güzel," diyor. "Mevcut ışığı kullanmanın veya yapay ışık eklemenin yollarını bulmak dramatik ve sinematik çekimler oluşturmaya yardımcı olabilir."

Gece film çekerken tüm sahneyi aydınlatmaya çalışmayın. Bunun yerine, konunuzu vurgulayan ve bir hikaye anlatan ışık huzmeleri oluşturmaya çalışın. Kamp ateşleri, vitrinler, sokak lambaları ve araba farları bu tür ışık huzmeleri oluşturmak için kullanılabilir ve konunuzu arka plandan ayırmaya yardımcı olur.

Başka bir seçenek de yapay ışık kullanmaktır. Birçok içerik üreticisi gibi Ellis de yanında taşınabilir bir LED ışık kutusu taşıyor. Cep boyutunda ancak yakın çekim yaparken bir konuyu aydınlatacak kadar güçlü olan küçük bir ışık kutusu, çekimlerinizin kalitesinde büyük bir fark yaratabilir. Gece iyi aydınlatılmış bir konuyu çekiyorsanız arka plan yerine konuya göre pozlama yapmanız gerektiğini unutmayın.

Beyaz dengenizi ayarlayın.

Bir adam Canon EOS R6 Mark II fotoğraf makinesiyle eğilmiş, bir kamp ateşinin tepesinden çekim yapıyor. Ateşin yanında oturan bir çift fotoğraf makinesinin dokunmatik ekranından görülebiliyor.

Kamp ateşinin etrafında oturan konular, alevler titredikçe yoğunlaşan ve yumuşayan sıcak bir ışıkla aydınlatılır. 6.000K veya üzeri değerde özel bir beyaz ayarı seçmek, çekiminizdeki ateşin sıcaklık hissini güçlendirir.

Yapay ışık kullanırken tutarlılık sağlamak amacıyla beyaz dengenizi kontrol etmek her zaman iyidir. Beyaz dengesi kartı veya beyaz kağıt parçası kullanarak özel bir beyaz dengesi ayarlayabilirsiniz. Çekeceğiniz sahnedeki kartın veya kağıdın bir fotoğrafını çekin, ardından fotoğraf makinesi menünüzde Özel Beyaz Dengesi'ni seçin ve bu fotoğrafı referans olarak seçin. Beyaz dengeniz ayarlanır ve sahnenizin renkleri doğru şekilde yakalanır.

Özel beyaz dengeleri belirli görünümleri elde etmenize de yardımcı olabilir. Kamp ateşini çekerken olduğu gibi daha sıcak bir sahne oluşturmak istiyorsanız yaklaşık 6.000K değerinde bir beyaz dengesi seçmek isteyebilirsiniz. Bir sahnedeki maviye çalan, daha soğuk tonları vurgulamak isterseniz 2.000K değeri civarında bir seçim yapın. RAW veya Canon Log'da çekim yaparsanız beyaz dengesini işleme sonrası yazılımda değiştirmek daha kolay olabilir.

Mümkün olan en yüksek çözünürlükte çekim yapın.

Bir fotoğrafçı, ahşap bir güverte üzerinde sohbet ederken kışlık giysileriyle genç bir çiftin videosunu çekmek için çömeliyor. Sahne küçük lambalarla aydınlatılıyor.

Gece sahnelerine ışık eklerken sahnenin tamamını aydınlatmayı hedeflemezsiniz. Bunun yerine, konularınızı vurgulamak için ışığı belirli bölgelerde kullanmak istersiniz.

"Sosyal medyada çekim yaparken 4K'da çekim yapmayı ve 1080p olarak dışa aktarmayı tercih ediyorum çünkü düşük ışıkta yapılan çekimlerdeki görsel kumlanmayı iyileştirmeye yardımcı oluyor ve çekimimin detaylarını daha net hale getiriyor," diye açıklıyor Ellis.

Canon EOS R6 Mark II, doğal 4K'ya kıyasla daha da iyi netlik ve daha az kumlanma sağlamak için sensörün 6K çıkışından yüksek hızda örnekleme yaparak 4K'da 60 kare/sn'ye kadar çekim yapıyor. Basitçe söylemek gerekirse daha yüksek çözünürlükler her dosyada daha fazla veri depolanması anlamına gelir, bu da daha keskin görüntüler, daha iyi renk üretimi ve çekim sonrası işleme sırasında daha fazla esneklik sağlar. Düşük ışık koşullarında çalışırken, her bir dosyada ne kadar çok veriniz olursa çekimde mevcut olabilecek kumlanmayı temizlemek o kadar kolay olur.

Sesi unutmayın.

Bir adam, Canon EOS R6 Mark II fotoğraf makinesinin üzerindeki çok işlevli yuvaya mikrofon takıyor.

Canon yönlendirilebilir stereo mikrofon DM-E1D, fotoğraf makinenizin üst kısmındaki çok işlevli yuvaya takılır ve yuva aracılığıyla doğrudan fotoğraf makinesinden beslenir. Kablo veya şarj cihazı gerekmez.

Videonun karanlıkta daha da önemli hale gelen bir özelliği de sestir çünkü görüşümüz zayıfladıkça işitme duyumuzun güçlendiğini hissederiz. Fotoğraf makinenizde dahili bir mikrofon bulunmalıdır ancak usulca kıkırdamaları ve kamp ateşinin çıtırtısını gerçekten yakalamak için fotoğraf makinesinin çok işlevli yuvasına takılan Canon Yönlendirilebilir Stereo Mikrofon DM-E1D gibi harici bir mikrofona yatırım yapın.

Kaydettiğiniz etkinliğin atmosferini yakalamak amacıyla farklı miktarlarda konuşma ve ortam gürültüsü almak için mikrofonun farklı yön modlarıyla denemeler yapın. Ortam sesini ana video kaydından ayrı olarak kaydetmek de isteyebilirsiniz. Örneğin, burada gösterilen kamp ateşi çekiminde, ateşin sesini kaydedebilir ve bunu uzak mesafeli çekimlerin üzerine çalabilirsiniz.

Yaratıcılığınızı konuşturun.

Zifiri karanlıkta tek bir ışık, eğilmekte olan bir fotoğrafçının karesini gösteriyor.

Gece çekim yapmak, özellikle Ellis gibi karanlığı "üzerinde içerik oluşturulacak temiz bir sayfa" olarak görüyorsanız pek çok yaratıcı özgürlük sunuyor.

Doğal görünümlü çekimleri nasıl yapacağınızı anladıktan sonra, yaratıcı yönünüzü öz güvenle keşfetmeye başlayabilirsiniz. İster gece vlog'u ister müzik videosu veya kısa film çekin, etrafınızda ne varsa onunla çalışın. Sokak lambaları iyi bir başlangıçtır. Ellis'in dediği gibi, "Sokak lambaları, konunuzu konumlandırdığınız yere bağlı olarak iyi ana ışıklar [birincil aydınlatma kaynakları] ve arka ışıklar oluşturur. Ayrıca konunuzu sokak lambasına yakın konumlandırarak sert parlak ışıkla veya biraz uzaklaşmasını isteyerek daha dağınık ışıkla denemeler yapabilirsiniz."

Ellis'in bir başka tavsiyesi de konunuzu arkadan aydınlatarak dramatik bir siluet oluşturmak için araba farlarını kullanmak. Bu da ışığı dağıtan ve konunuzu arka plandan daha da ayırmanızı sağlayan sis veya buğu ile daha da güçlendirilebilir. Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM gibi kısa bir telefoto lens kullanarak konunuza yaklaşın. Sahneye gizem katmak için arabayı tamamen dışarıda bırakın ya da Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM gibi geniş açılı bir lens kullanarak arabayı hikayenin bir parçası haline getirin.

Gündüz video çekmeye alışıksanız gece video çekiminde ustalaşmak için yalnızca birkaç ayar yapmanız yeterlidir. Temel bilgilere sahip olduğunuzda yepyeni bir yaratıcılık dünyasına adım atmış olursunuz.

Matthew Bowen

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

 • GECE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Gece çekimleri için en iyi giriş seviyesi kit

  Göz alıcı gece fotoğrafları için fotoğraf makineleri ve lensler.

 • PARTİ FOTOĞRAFÇILIĞI

  Muhteşem parti fotoğrafları için en iyi ipuçları

  Bu kolay ipuçları ve tekniklerle inanılmaz parti fotoğrafları çekin.

 • VİDEO TEKNİKLERİ

  Video hikaye yaratma

  İlgi çekici mini filmler oluşturmanıza yardımcı olacak 10 ipucu.

 • AYDINLATMA TEKNİKLERİ

  Düşük ışıkta fotoğrafçılık için 7 ipucu

  Düşük ışıkta net fotoğraflar çekmenin temel tekniklerini ve düşük ışıkta fotoğrafçılık için en iyi Canon kitini keşfedin.