aerial view of workers

Soyut fotoğraflar çekme

İster yeni bir yerde isterse de yaşadığınız yerde çekim yapıyor olun, her zaman daha ilginç ve özgün fotoğraflar çekebilmenize yardımcı olacak yeni çekim yöntemleri aramaya değer.

Farklı bir açı seçin

Çoğu kişi gibi siz de muhtemelen fotoğraflarınızın çoğunu göz hizasında çekiyorsunuz. Ancak fotoğraf makinenizdeki Canlı Kontrol özelliğini (ve varsa Değişken Açılı LCD özelliğini) kullanarak kendinizi aniden çok daha ilginç konumlarda fotoğraflar çekerken bulabilirsiniz.

Şunu deneyin: Fotoğraf makinesini yere yakın olarak konumlandırın ve Değişken Açılı LCD'yi aşağı doğru bakarak görebileceğiniz şekilde çevirin. Ayrıca kalabalıkta insanların başlarının üzerinden bir fotoğraf çekmek için fotoğraf makinesini bir monopoda takabilir ve LCD'nin açısını aşağı bakacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Daha sonra fotoğraf makinesini yukarıda tutup makinenin neler yakaladığını normal konumunuza göre oldukça farklı bir şekilde görebilirsiniz.

Boyun askısını bilek askısı olarak kullanın

Yüksek bir açıdan aşağıda doğru çekim yapıyorsanız fotoğraf makinenizi sıkı tutmanız gerekecektir. Boyun askısını bileğinize dolamanız, hem fotoğraf makinesini sabitlemenize hem de düşürmenizi önlemeye yardımcı olur.

Odağınızı değiştirin

Odak noktanızı karenin ortasından uzaklaştırmak, iyi bir başlangıç noktasıdır. İlk önce fotoğraf makinenizi Manuel odaklama moda geçirin. Ardından nesnenizi kadrajın ortasına alın ve deklanşöre yarısına kadar basın. Deklanşörü yarı basılı tutarak en iyi kompozisyonu elde edinceye kadar karenizin kompozisyonunu değiştirin. Ardından fotoğrafı çekmek için deklanşöre sonuna kadar basın.

Canlı Kontrolle kontrolü ele alın

Canlı Kontrol, fotoğraf makinenizin LCD ekranında size görüntünüzün bir önizlemesini sunar. Odak noktanızı kendiniz seçmek için Canlı Kontrolü kullanarak görüntüleriniz üzerinde daha yaratıcı bir kontrol elde edin. Fotoğraf makinenizde dokunmatik ekran varsa bu işlem daha da kolay olur. Yalnızca LCD'de fotoğraf makinesinin odaklanmasını istediğiniz yere dokunun ve AF'yi Canlı Moda ayarlayın, fotoğraf makinesi karede dokunduğunuz noktaya odaklanacaktır.

Mükemmel an için hazır olun

Fotoğraf makinesi bir tripoda veya monopoda takılı durumda insanların başlarının üzerindeyken çekim yapmak istiyorsanız tam doğru anda deklanşör düğmesine erişmeniz zor olabilir. Deklanşörü harekete geçirmek için bir uzak deklanşör kablosu (fotoğraf makinenizin modeline bağlı olarak RS-60E3 veya RS-80N3) kullanabilirsiniz. Buna alternatif olarak fotoğraf makinenizde Wi-Fi özelliği varsa fotoğraf makinenize uzaktan bağlanmak için akıllı telefonunuzu kullanın (Canlı Kontrol dahil) ve deklanşörü telefonunuzdan harekete geçirin.

Büyük düşünün

Smart Auto'da otomatik olarak seçilen yatay mod, önden arkaya kadar ayrıntılar net olacak şekilde fotoğraflar çekebilmenizi sağlar; bu özellik, yoğun alan derinliği olarak bilinir. Böylece ister şehirde ister şehir dışında olun, çevrenizden daha fazla şey gösterebilirsiniz

Şunu deneyin: Yatay bir fotoğraf çektiğinizde ön plana sahneyi dengeleyecek bir şey koymayı deneyin. Ayrıca yatay resimlerin fotoğraf makinesi "dikey" moddayken yan çevrilerek de çekilebileceğini unutmayın.

Işığa ve gölgeye dikkat edin

Fotoğrafçılığın temelinde ışık yatar. Gölgeler ve vurguların kadrajda kendi biçimlerini ve yapılarını oluşturmalarının yollarını öğrenmek daha iyi fotoğraflar çekmek için büyük bir adımdır. Güneş gökyüzünde aşağıdayken, yani genellikle sabah erken veya öğleden sonra geç saatlerde gölgeler uzun olur ve fotoğraflarınıza ekstra boyut katabilir. Günün ortasında sıkıcı olan bir ortam, düşük açılı ışıkta ortaya çıkan uzun gölgelerle bambaşka bir hal alır. Harika bulduğunuz gölgelerin yerini hatırlamak ve aynı noktaya daha sonra tekrar dönebilmek için pek çok Wi-Fi özellikli kompakt fotoğraf makinesinde Mobil üzerinden GPS özelliğini kullanabilirsiniz.

Renkleri canlandırın

Bir manzara fotoğrafı çekerken temel renklerin canlılığı resminizin öne çıkmasına yardımcı olabilir. Renklerin doygunluğunu artırmak için Renklerim işlevini kullanabilirsiniz. Örneğin doğal ortamlarda daha canlı ve çekici görünmeleri için mavi gökyüzünün, suyun ve yeşilliklerin canlılığı artırılır.

Hareketli bir nesneyi dondurun

Hareketli nesneler normalde kaçırdığımız anları ortaya çıkararak gerçekten olağan dışı fotoğraflar oluşturabilirler. Karedeki bir nesnenin hareketini dondurmak için yüksek bir enstantane hızına ihtiyaç duyarsınız. Tam enstantane hızı; nesnenizin hızı ve size olan mesafesi gibi faktörlere bağlıdır. Hareketli kişileri dondurmak için fotoğraf makinenizde Spor modunu seçin veya Enstantane önceliği modunu (fotoğraf makinesinin kadranında TV olarak etiketlenmiştir) kullanın ve 1/250 sn veya daha yüksek bir enstantane hızı seçin.

Kontrastı yakalayın

Işık parlak olduğunda derin koyu gölgeler oluşur. Bu, kontrast olarak adlandırılır ve iyi bir şekilde kullanıldığında görüntülerinize zenginlik kazandırabilir. Bununla birlikte parlak ve güneşli günlerde çekim yaparken görebildiğiniz kontrast fotoğraf makinenizin çekebildiğinden daha fazla olur. Bunu pek çok EOS fotoğraf makinesinde bulunan HDR Arka Işık Kontrolü moduyla dengeleyebilirsiniz. Bu mod, Mod kadranının üzerindeki SCN ayarında bulunur. Bu modun kullanılması, fotoğraf makinesinin her çekim için üç kare çekmesine ve tek bir kareye göre çok daha geniş bir kontrast oranına sahipmiş gibi görünen bir sonuç elde etmek için bunları birleştirmesine neden olur.

Siyah beyaz görün

Daha soyut bir resim çekerken resmin temel unsurları değişir: Temel unsurlar genellikle renkten çok doku, kontrast, gölgeler ve biçimler haline gelir. Fotoğraf makinenizi belki sarı filtre ayarı ile Siyah Beyaz Resim Stiline ayarlayarak fotoğraf makinesinin LCD ekranında manzaranızı renk olmadan görselleştirmenize yardımcı olan siyah beyaz bir öngörünüm çıkar. Fotoğraf makinesi RAW formatta görüntüler çekecek şekilde ayarlanmışsa görüntüleri bilgisayarınızda işlerken renkleri geri yükleyebilirsiniz.

Düşük açılardan en iyi sonucu elde edin

Düşük bir açıdan çekim yapmak dinamik bir perspektif oluşturur ancak aynı zamanda kompozisyonunuzun çok miktarda gökyüzü içermesi ve fotoğraf makinesinin ölçümünü yanıltması durumunda ön planın yetersiz pozlanmasına neden olabilir. Pozitif pozlama telafisi, ana nesnelerin çok karanlık olması durumunda kareyi aydınlatabilmenizi sağlar.

Doğru yönü yukarıda tutun

Tüm fotoğraf makinelerinde fotoğraf makinesinin yatay veya dikey konumunu tanıyan ve resimlerin yönlerinin LCD ekranda ve bilgisayar ekranında doğru olmasını sağlayan bir yön sensörü bulunur. Ancak dik olarak yukarıyı veya aşağıyı çekiyorsanız yön sisteminin kafası karışabilir: Tüm resimlerinizin tutarlı bir şekilde aynı yöne bakması için ayarlar menüsünden (sarı) otomatik döndürme özelliğini kapatın.

Birden fazla pozlamanın avantajlarından faydalanın

Gelişmiş EOS fotoğraf makinelerinin bazıları birden fazla pozlama yakalayabilir, bu da hareketli nesnelerin kadrajda daha az görünür olduğu ve binalar gibi hareketsiz nesnelerin normal şekilde çekildiği kareler oluşturabilmenizi sağlar. Fotoğraf makinesinin konumunu sabitleyin (ideal olarak bir tripodun üzerinde) ve ardından tek tek karelerin ortalamasını almak için çoklu pozlama moduna ayarlayın. Fotoğraf makinesini en az üç kare çekecek şekilde ayarlayın ve ardından deklanşöre birkaç saniye aralıklarla basın. Fotoğraf makinesi çekim işlemini tamamladıktan sonra tüm kareleri karıştırır ancak bu, içeriğin değiştiği yerlerde daha az görünerek neredeyse silik bir hal alır. Ne kadar çok kare çekerseniz hareketli nesneler o kadar az görünür hale gelir.

Etkileyici hızlandırılmış filmler çekin

Birkaç saat içinde bir dizi görüntü çekerek fotoğraf makinenizi güzel bir hızlandırılmış film çekmek için kullanabilirsiniz. Bazı EOS fotoğraf makineleri Zamanlayıcı Denetleyicisi TC-80N3 ile birlikte kullanılabilir. Bu denetleyici, fotoğraf makinesine bağlanır ve birkaç saatlik bir zaman dilimi boyunca önceden belirlenmiş aralıklarda fotoğraf çekecek şekilde ayarlanabilir.

Daha da ileri gidin: Hızlı çekim sıralamanızın çekimini tamamladıktan sonra bu çekimi içinde insan olmadan statik üst üste bindirme yöntemiyle düzenleyerek yoğun bir şehrin aslında boş olduğu izlenimini yaratabilirsiniz.

Soyut videografiler çekme

Kameranın konumu

İnsanlar genellikle videoları kamerayı bir tripodun üzerine yerleştirerek veya yaklaşık omuz yüksekliğinde ellerinde tutarak çekerler. Çalışmanızı daha ilginç hale getirmek için daha az sıklıkta görülen manzaraları göstermek amacıyla çok yüksek veya düşük perspektiften çekmeye çalışın.

Şunu deneyin: Şehrin karmaşasını sıra dışı perspektiflerden yakalayın. Örneğin hızla yanınızdan geçen ayakları göstermek için kamerayı yere ayaklarınızın arasına koyun. Uzun bir kulenin veya binanın tepesinden aşağıdaki insanların görüntüsünü de çekebilirsiniz.

Sessizle yoğunun zıtlığını bir araya getirin

Zaman kalırsa sabahın çok erken saatlerinde çok az veya sıfır trafik ya da insan olan caddeleri çekin, daha sonra gün içinde aynı noktaya geri dönerek yalnızca birkaç saatin bir şehrin caddelerinin görünümünü nasıl değiştirdiğini gösterin.

Ayrıca çektiğiniz kliplerin uzunluklarını karıştırarak, uzun, sessiz ve boş cadde çekimleriyle kısa yoğun cadde çekimlerini bir araya getirebilirsiniz.

Gölgeleri izleyin

Günün değişik saatlerinde aynı yeri çekiyorsanız düzenleme sırasında dikkatli olun; sabah çekilmiş bir klipten aldığınız bölümün günün ilerleyen saatlerinde çektiğiniz bir klibe eklenmesi, gölgelerin karede yer değiştirmesine neden olur. Sabah nesnenin solunda olan gölgeler, öğleden sonra sağına geçer. Buna alternatif olarak gölgelere çok dikkat edin ve gün boyunca çektiğiniz tüm kliplerde gölgelerin tutarlı olmasını sağlamak için konumunuzu değiştirin.

Çekimlerinizi en güzel şekliyle sergileyin

Resimleriniz için en iyi kağıt

Güzel bir görüntü yaratmak için çok çalıştığınızda o görüntüyü paylaşmak istersiniz. Çalışmanızdan gerçek bir nesne yaratmak için resminizi bastırmak, başarınızı kutlamanın ve sergilemenin çok iyi bir yoludur.

Doğru kağıt, bitmiş ürününüz üzerinde büyük bir fark yaratabilir. Sanatsal görünümler; doku ve derinlik katan mat veya güzel sanat kağıtlarına baskı için idealdir, buna karşılık parlak kağıtlar baskıların daha canlı ve renkli olarak yansıtılmasına yardımcı olabilir. Kağıtlarınızı tanımak, biraz lenslerinizi tanımaya benzer; doğru sonuç için doğru kağıdı seçin.

Çerçeveleme için hazırlama

Fotoğrafınızı çerçevelemeyi planlıyorsanız kağıdın kenarında bir miktar pay bırakmak iyi bir fikirdir. Böylece resim çerçevede bir kenarlığın arkasına yerleştirilebilir. Bu da baskının cama bastırılmasını önler ve fotoğrafınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Haberdar Olun

Bültene Abone Ol