ŞEHİR FOTOĞRAFÇILIĞI

Nefes kesici şehir fotoğrafları için kompozisyon ipuçları

Benzersiz açılar ve yeni perspektifler – fotoğrafçı Paula Stopka, şehir manzaralarının etkileyici fotoğraflarını oluşturmaya yönelik ipuçlarını paylaşıyor.
Şikago'nun binaların önündeki su kütlesini de içine alacak şekilde altın saatte çekilmiş bir silüeti. Ufkun parlak turuncu rengi sahnenin tamamına yayılmış.

Şehirler, yükseklerde ışıldayan modern şehir mimarisi örneklerinden geçmişi yüzyıllar öncesine uzanan tarihi tuğla yapılara kadar, her biri her fotoğrafçıya özel, yakalamaya değer perspektiflerle dolu bir dünya sunar.

Londra'da yaşayan, kendi kendini yetiştirmiş grafik tasarımcı ve fotoğrafçı Paula Stopka aslen Kraków, Polonya kökenli ve onu elinde bir fotoğraf makinesiyle (son zamanlarda Canon EOS R ile) dünyanın dört bir yanındaki şehirleri keşfederek yeni perspektifler ve yenilikçi açılar ararken görebilirsiniz.

Burada, onun ilham verici çalışmalarının yanı sıra şehir manzaralarının ve şehir yaşamının yaratıcı fotoğraflarını çekmeye yönelik en iyi ipuçlarımızı paylaşıyoruz.

1. Farklı perspektifleri araştırın.

Yükselen, dairesel bir yapının boş merkezi içinden yukarı doğru çekilmiş bir görüntü. Balkon sıraları yapının üst kısmına kadar iç içe çemberler oluştururken açık gökyüzünden bir uçağın geçtiği görülüyor.

Farklı bakış açıları, şehir binalarına tamamen yeni bir perspektif sağlayabilir. Aşağıda durup yukarı doğru çekim yapmaktan çekinmeyin. Canon EOS 6D Mark II ve Canon EF 16-35mm f/4L IS USM lens ile 16 mm, 1/160 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Paula Stopka

Sarmal, salyangoz kabuğu benzeri bir şekil oluşturan beton, spiral merdivenlerin yukarı doğru çekilmiş bir fotoğrafı.

Merdiven boşlukları; gözü belirli bir noktaya yönlendiren dokular, kılavuz çizgiler, kavisler ve diğer şekiller bulmak için mükemmel ortamlar olabilir. Canon EOS R, Canon EF 16-35mm f/4L IS USM lens ve Canon Yuva Adaptörü EF-EOS R ile 16 mm, 1/50 sn, f/6,3 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Paula Stopka

Alışılmadık bakış açıları, fotoğraf makinesiyle dolaşırken şehrin turistik yerlerine yeni yaklaşımlar kazandırabilir. Gökyüzüne yükselen çarpıcı bir mimariye sahip binalar arasından yukarıya doğru çekim yapmak ve bir binanın farklı katları ile görüntüye katmanlar eklemek fotoğrafa derinlik kazandırarak dikkat çekebilir. Alternatif olarak, çatılardan ve gökdelenlerden oluşan çarpıcı bir görüntü için yüksek yerlerden çekim yapmayı deneyebilir, seyir noktalarından manzaraya bakabilir veya bir ressamınkini andıran yansımalar elde etmek için şehir manzarası sahnenizi su üzerinden, alçak bir noktadan çekebilirsiniz. Fotoğraf makinenizin değişken açılı dokunmatik ekranı, özellikle tripod ile birlikte kullanıldığında daha yaratıcı pozisyonlardan çekim yapmanızı sağladığından, bu tür senaryolar için idealdir.

Bazen nefes kesici binaların ve benzersiz yapılarının keyfini içeride de çıkarabilirsiniz. Çatı tasarımlarına odaklanmak için en üst kata çıkın ve dramatik bir etki yaratmak için ışık kullanarak aşağıya ya da karşıya doğru çekim yapın. Alternatif olarak şehrinizde sevdiğiniz belirli bir bina varsa bu binayı günün farklı saatlerinde ziyaret edin. Gün batımından hemen önceki "altın saat" olarak adlandırılan zaman, sahneleri çarpıcı hale getirebilir ve dönüştürebilir. Tamamen size ait bir görüntü elde etmek için farklı noktalardan fotoğraf çekmeyi deneyin.

2. Bir görüntü aracılığıyla görsel yollar oluşturun.

Bir fotoğrafçı ilginç görsel yollara sahip bir kompozisyon oluşturduğunda sıradan şehir manzaraları canlılık kazanabilir. Bu tekniği kullandığınızda, kontrast oluşturan kavislere ve düz çizgilere sahip merdiven boşlukları, salyangoz kabuğu benzeri görüntüler oluşturarak fotoğrafçıların fotoğrafa bakan kişiyi yönlendirmek için kullanabildiği Altın Oran kompozisyon aracının veya Fibonacci Spiralinin işlevini üstlenebilir.

Mimari görkem her zaman gerekli değildir. Bu efekti, kılavuz çizgiler oluşturmak için gece aydınlatılan yürüyen merdivenlerle, hatta bakan kişiyi ana odak noktasına yönlendirmek için bir binanın yan tarafındaki gölgelerle oluşturabilirsiniz.

3. Sahnede boşluk payı bırakın.

Bir su kütlesinin üstünden görülen New York silüeti; sudan çıkan küçük sütunlardan oluşan sıralar, fotoğrafın merkezine doğru perspektif çizgileri oluşturmuş. Binaların üzerindeki büyük, boş gökyüzü görüntüye dahil edilmiş.

Bir görüntünün üst kısmındaki boşluk, açılı, çarpıcı bir siluet gibi ana odak noktalarının vurgulanmasına yardımcı olabilir. Canon EOS 6D Mark II ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lens ile 24 mm, 72 sn, f/16 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Paula Stopka

Büyük, beyaz bir binanın iç kısmında çekilmiş, çatıyı ve onu destekleyen bir dizi payandayı gösteren bir fotoğraf.

Benzersiz bir açı bulduğunuzda doğrusal mimari, fotoğraf makinesinde hayat bulabilir. Canon EOS 500D ( Canon EOS 850D'nin eski modeli) ve Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM lens ile 10 mm, 1/80 sn, f/7,1 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Paula Stopka

Bir fotoğrafın üst kısmında bırakılan boş alan, özellikle olağanüstü gökyüzüne yer verildiğinde, fotoğrafın başka bir boyut kazanmasına olanak vererek dikkat dağıtıcı öğelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Genişletilmiş boşluk payı, gece gökyüzünü çekmek ve daha karanlık bir gökyüzü elde etmek için yanıp sönen şehir ışıklarını daha düşük enstantane hızıyla vurgulamak istediğinizde de kullanışlıdır.

Bir şehir silüetini çekerken sahnenin üzerindeki negatif alan görüntüye denge katar ve görüntünün dağınık görünmesini önler. Şehir manzaralarının altındaki alanı da unutmayın. Sudaki yansımalar, sıklıkla fotoğraflanan bir yerde yeni bir perspektif bulmak için başka bir ilgi çekici unsur katmanın çok yaratıcı bir yolu olabilir.

4. Geniş açılar kullanın.

Her şeyi içine alan şehir manzaraları geniş açılı lensler için uygundur. Canon RF lensler mükemmel görüntü kalitesi, gelişmiş görüntü sabitleme ve daha hızlı bir otomatik odaklama motoru sunar. Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, yakın odaklama ve güçlü görüntü sabitleme özelliklerinin yanı sıra geniş zoom aralığına sahiptir. Bu sayede manzara çekimleri ve mimari çekimler için idealdir.

Nefes kesici panoramalar için Canon EOS R7 ve Canon EOS R10'daki Panoramik mod, siz deklanşöre basarak fotoğraf makinesini bir yönde hareket ettirdikçe çekimleri birleştirir. Bu modu kullanırken fotoğraf makinesini sabit ve düz tutmanız tavsiye edilir.

Genel olarak, uçsuz bucaksız manzaraları çekerken fotoğraf makinenizde varsa otomatik eşitleme özelliğini kullanarak ufkunuzu düz tutun. Kompozisyonunuzun dengeli olduğundan emin olmak için vizörünüzde ızgarayı görüntülemeniz de yararlıdır.

Yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf makinesinde geniş açılı çekim yapmak, benzersiz sonuçlar için kenarları silmek, kadrajı iyileştirmek ve hatta binanın bir kısmını vurgulamak amacıyla görüntüyü kırpma özgürlüğü de sağlar.

5. Dikey çekim yapın.

Her katından dışarı doğru sıralar halinde kavisli levhalar çıkan bir binanın köşesi.

Düzenli kenarlarla bir araya gelen ışık ve gölgeli net çizgiler etkili kompozisyonlar oluşturabilir. Canon EOS R ve Canon EF 16-35mm f/4L IS USM lens ile 26 mm, 1/160 sn, f/7,1 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Paula Stopka

Karanlıkta ışıklandırılmış sıralar halindeki yürüyen merdivenlerin, tavanda görülen yansıması.

Bir görüntüde yürüyen merdivenler gibi şehir öğelerini kullanarak görsel yollar oluşturmak, fotoğraflara grafik tasarım tarzı bir estetik kazandırabilir. Canon EOS 6D Mark II ve Canon EF 16-35mm f/4L IS USM lens ile 16 mm, 1/50 sn, f/4 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Paula Stopka

Paula'nın şehir kompozisyonlarında sürekli kullandığı tema, dikey kadrajlamadır. "Dikey hizalama ile fotoğraf çekmeyi hem eğlenceli hem zor buluyorum. Fotoğraf makinemi yan döndürmek beni farklı bir perspektiften bakmaya zorluyor. Görüntülerde bir derinlik hissi yaratıyor," diyor. "Benim için en önemli şey simetridir ve bu benim ana odak noktam. Simetri, her şeyi görsel olarak çok hoş, dengeli ve bakanın gözünde daha çekici kılıyor. Ayrıca görüntüye uyum da getiriyor."

Paula, dikey kadrajlı fotoğrafları için Canon EOS R'deki kullanışlı özelliklerden faydalanıyor. "Canon fotoğraf makinemde her zaman ızgara çizgileri açıktır. Bu fotoğraflarımı daha iyi kadrajlamama ve oluşturmama yardımcı oluyor. Bazen de elektronik seviyeleme özelliğini kullanıyorum," diye açıklıyor.

Tüm Canon EOS R Sistemi fotoğraf makineleri, fotoğrafçıların dikey konumda fotoğraf çekerken vizör bilgilerinin nasıl görüntüleneceğini seçmesine olanak tanır. Bilgilerin otomatik olarak döndürülmesi ve daha kolay okunması için dikey ekrana geçmek mümkündür.

6. Kompozisyonu iyileştirmek için ışık kullanın.

Bir Londra caddesinin; önde kırmızı bir telefon kulübesi, arka planda St. Paul Katedrali, aralarından geçen yol boyunca ise kırmızı, beyaz ve sarı uzun ışık izlerinin görüldüğü, gece çekilmiş bir fotoğrafı.

Karanlık ortamlarda simge yapılara ilgi çekici bir dokunuş katmak ve kendi kılavuz çizgilerinizi oluşturmak için ışık izleri ve uzun pozlama ile yaratıcılığınızı konuşturun. Canon EOS 500D ve Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM lens ile 13 mm, 15 sn, f/14 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Paula Stopka

Gece çekim yapmak günlük sahneleri olağanüstü renkli manzaralara dönüştürebilir. Kompozisyon açısından, alaca karanlıkta veya karanlıkta çalışırken Canlı Kontrol ekranını kullanarak herhangi bir simge yapıyı içeren bir çekim için ayar yapmanıza yardımcı olabilir. Böylece ekran üzerinde pozlama telafisini veya tam Manuel (M) modu kullanarak pozlamanızı değiştirebilir ve kompozisyonu net bir şekilde görebilirsiniz.

Bir deklanşör kablosu kullanmak uzaktan çekim yapmanıza olanak tanır. Bu da olağan dışı açılar ve uzun pozlamalar için kullanışlıdır. Canon Camera Connect uygulaması, fotoğraf makinesi ayarlarını ve pozlamaları telefonunuzdan değiştirmenizi sağlar. Canlı Kontrolü bile cihazınızdan izleyebilirsiniz.

Birkaç saniyelik uzun pozlamalar, etkileyici bir simge yapının önünden geçen araçların hareketlerini yakalamak için idealdir. Arka ve ön farlardan gelen yaratıcı ışık izleri için deklanşöre basmadan önce trafiğin akmasını bekleyin. Çeşitli enstantane hızlarında ışık izlerinin simge yapılara göre nereye düşeceğini belirlemek için kompozisyon ve çekim açısı ile denemeler yapmak da eğlencenin bir parçasıdır.

Daha fazla ipucu ve tavsiye için güneş batarken şehir manzaraları fotoğraflamayla ilgili videomuzu izleyin.

Son fikir: Fotoğraflara GPS ekleme

En sevdiğiniz şehir manzaralarını gözden geçirirken, çekildikleri yeri hatırlamak gerçekten faydalı olabilir; özellikle de belirli bir konumu yeniden ziyaret edip bir geziyi yeniden yaşamak istiyorsanız. Bazı Canon fotoğraf makinelerinde dahili GPS bulunur. Böylece konum verileri görüntü dosyalarınıza kaydedilir. Fotoğraf makinenizde bu özellik yoksa Canon Camera Connect uygulaması, telefonunuzun konumlandırma verilerini kullanarak görüntülerinize konum bilgileri ekleyebilir.


Paula'nın sözlerini bitirirken söylediği gibi, binalar ve şehir manzaraları çekmek "bir fotoğrafçı olarak kapasitenizi geliştirmenin" harika bir yoludur. Kendi unutulmaz şehir görüntülerinizi oluşturmak için ipuçlarımızı kullanın.


Yazan: Lorna Dockerill

İlgili Ürünler

İlgili makaleler