SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI

Sokak fotoğrafçılığı lens görevi

Glasgow merkezli fotoğrafçı Andres McNeill'ın yalnızca tek bir Canon EOS R8 fotoğraf makinesi ve tek bir Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile yaşadığı şehrin sokaklarında çıktığı yolculuğu keşfedin.
Yüksek binaların bulunduğu şehrin sokağında akşamın ilk ışıklarında araba ışıklarının izleri, Andres McNeill tarafından Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile çekilmiştir.

Sokak fotoğrafçılığında her an her şey olabilir. Fotoğraflanması gereken inanılmaz anlar bir anda ortaya çıkabilir ve aynı hızla ortadan kaybolabilir. Bu, bir fotoğrafçı için gerçek bir zorluktur. Her şeye hazır olmanız ve iyi sonuçlar verecek bir kitinizin olması gerekir.

Birleşik Krallık'taki Glasgow şehrinde yaşayan Andres McNeill, yaşadığı şehrin gösterişli, tarihi mimarisini başlangıç noktası olarak belirleyen benzersiz sokak fotoğrafçılığı stiliyle sosyal medyada etkileyici bir takipçi kitlesine ulaştı. "İnsanları gözlemlemekten her zaman keyif almışımdır," diyen fotoğrafçı, 2020'de fotoğrafçılıkla ciddi şekilde ilgilenmeye başladığında doğal olarak sokak fotoğrafçılığına yöneldi.

Andres, mükemmel kadrajı bulana kadar sokaklarda gezindiğini ve ardından doğru kişi ortaya çıkana kadar beklediğini söylüyor. İnsanlar, onun için kompozisyonu tamamlayan olmazsa olmaz unsurlardan biri.

Modern sokak fotoğrafçılarının birçoğu gibi Andres de, bu türün ilk zamanlarında ağırlıklı olarak tercih edilen klasik sabit 35 mm odak uzaklığıyla sınırlı kalmıyor ve fotoğrafının konusu için ne iyi olacaksa onu kullanıyor. Genellikle yanına Canon EOS R5 veya EOS R6 ile birlikte EF lensleri için Canon Yuva Adaptörü EF-EOS R alıyor.

Minimum ekipmanla kendine has tarzını yansıtıp yansıtamayacağını görmek için Canon'un tam kare aynasız EOS R8 modelini, yalnızca tek bir geniş açılı sabit lens ile (süper kompakt Canon RF 28mm F2.8 STM) eşleştirmeye karar verdi. Bu kitin görevin üstesinden gelip gelemeyeceğini hep beraber göreceğiz.

Çevreye uyum sağlama

Fotoğraf makinesi kit çantasının üzerinde Canon RF 28mm F2.8 STM lensi tutan bir adam.

Hafif Canon RF 28mm F2.8 STM sabit lens, çok yönlü bir odak uzaklığına ve maksimum hızlı diyafram açıklığına sahiptir. Bu kompakt lensi EOS R8 ile bir araya getiren Andres'in, yaratıcılığını konuşturmak için daha fazla seçeneği var.

Fotoğrafçı Andres McNeill, Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile yosun kaplı, arnavut kaldırımlı sokakta çekim yapmak üzere çömeliyor.

Andres, konuları onun ne yaptığını fark edip farklı davransaydı kaçırabileceği görüntüler yakalayabildi.

Sokak fotoğrafçılığı için en iyi lensler, hızla gerçekleşen olayları takip ederken çabucak ayar yapabilmeniz için çevik olmanızı sağlayan lenslerdir. Canon RF 28mm F2.8 STM'nin önemli özelliklerinden biri ise ince pankek tasarımıdır.

Yalnızca 120 g ağırlığındaki RF 28mm F2.8 STM, zoom lenslerine veya daha hızlı sabit lenslere kıyasla hafiftir ve Glasgow gibi bir şehirde yürüyerek gezinirken kullanmak için idealdir. "İnanılmaz derecede küçük," diyor Andres. "Canon EOS R8 ile eşleştirdiğimde ne kadar küçük olduğuna inanamadım. Neredeyse kendini görünmez gibi hissediyorsun."

1,80'den daha uzun boylu Andres için kalabalığın içine karışabilmek çok büyük bir avantaj. "Bu makineyle aksiyonun çok yakınına girerek samimi anları fotoğraflayabiliyorsunuz. Ayrıca her zamanki ekipmanımla olduğumdan daha az dikkat çekiyordum."

Daha geniş bir perspektif

Güneşli bir günde ofis çalışanlarının ve turistlerin bulunduğu kalabalık bir sokak. Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile Andres McNeill tarafından çekilmiştir.

Canon RF 28mm F2.8 STM ile çekim yapan Andres, konularına yaklaşabiliyor ve daha geniş çevreyi gösterebiliyor. Canon EOS R8 ve Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile 1/1.250 sn, f/2,8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Andres McNeill

İki uzun binanın arasındaki güneş ışığında yakalanmış bir figürün kaldırıma uzun bir gölgesi düşüyor. Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile Andres McNeill tarafından çekilmiştir.

Fotoğraf makinesiyle sokaklarda dolaşmak bunaltıcı olabilir ancak minimal bir kurulumla çevrenize uyum sağlamak daha kolaydır. Canon EOS R8 ve Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile 1/800 sn, f/2,8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Andres McNeill

Andres çekim için Glasgow şehir merkezinde kalmayı tercih etti, "Çünkü her şey burada gerçekleşiyor," diyor. "Burada gerçekten çok zengin bir insan profili çeşitliliği var, bu yüzden fotoğraf çekmek için en iyi yer."

Geniş açılı 28 mm odak uzaklığı Andres için yeni bir deneyimdi. Andres, bu fırsatı mimari eserleri kadraja daha iyi sığdırmak için kullandı. "Fotoğraf makinesinin ve lensin kapladığı alan çok küçük olduğundan insanlara yaklaşabildim fakat aynı zamanda binaların genişliğini de yakalayabildim," diyor.

Andres, çeşitli ışık kaynaklarının altında, arkalarında uzun gölgeler bırakarak mimari eserler arasında gezinen insanları gösteren birçok fotoğraf çekti. "Arabaların arkasında iz bırakarak geçtiği daha uzun pozlamalı fotoğraflar da çektim," diye ekliyor.

Düşük ışıkta çekim için hızlı diyafram

Gece bir tiyatronun önünde yürüyen bir kişi, binadan gelen ışıkla aydınlanıyor. Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile Andres McNeill tarafından çekilmiştir.

Andres'in aldığı en iyi tavsiye, fotoğrafını çekecek şeyler aramak yerine hikayelerin peşine düşmek olmuş. "Kompozisyonu bir film çekiyormuşsunuz gibi ayarlayın." diyor Andres. Canon EOS R8 ve Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile 1/100 sn, f/2,8 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir. © Andres McNeill

İskoçya pek de güneşli bir ülke olmadığından soluk, kapalı hava koşullarında iyi performans gösteren bir lens Andres için kritik öneme sahip.

"Çekim yapmayı en sevdiğim zaman, güneş battıktan hemen sonra gökyüzünün gece gibi göründüğü 'mavi saat' dediğimiz zaman dilimi. f/2,8 diyafram açıklığı bu durumlar için mükemmel bir seçimdi. İyi pozlanmış bir görüntü elde etmek için ISO'yu çok fazla yükseltmem gerekmedi. Gerçekten net bir fotoğraf elde etmek için f/2,8'de biraz daha düşük enstantane hızları kullanabilirsiniz."

Andres, elde etmeyi amaçladığı görsel stil için sinemadan ilham alıyor ve kendi çekimlerinde sevdiği renk paletine örnek olarak 2016 yapımı Moonlight filminin sinematografisindeki kendine has mavi-mor-turkuaz tonlarına atıfta bulunuyor.

Çok katlı bir otoparkta zemin kattaki ışıkların aydınlattığı bir insan. Binanın üstüne doğru yükselen merdivenleri gösteren yerden tavana uzanan pencereler. Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile Andres McNeill tarafından çekilmiştir.

Genellikle gece çekim yapan Andres, ilgi çekici kompozisyonlar ortaya koyan ışıktan faydalanabildiği şehir manzaralarının peşinde koşuyor. Canon EOS R8 ve Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile 1/100 sn, f/2,8 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Andres McNeill

Uzun, grafiti kaplı bir alt geçidin sonundaki figürün silüeti. Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile Andres McNeill tarafından çekilmiştir.

Andres'e göre sokak fotoğrafçılığında avcı ve balıkçı olarak iki ekol bulunuyor. Andres ikinci ekole dahil. "Farklı karakterlerin ortaya çıkmasını bekliyorum," diyor. Canon EOS R8 ve Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile 1/160 sn, f/2,8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Andres McNeill

Geceleri çekim yaparken Andres, ofis pencerelerinden ve fast-food tabelalarından gelen ışığı kullanarak görüntülerini iyileştiriyor. Karanlık çöktükten sonra Canon RF 28mm F2.8 STM'nin oluşturduğu bokeh efektinden özellikle etkilendiğini belirtiyor.

"Diyafram yapraklarının sayısı ne kadar fazla olursa bokeh efekti o kadar kusursuz ve dairesel görünür," diyor. "Arka planımda sokak lambaları ve araç farları olduğu için bu çok önemliydi. Bokeh efekti gerçekten çok hoş görünüyor ve görüntülere farklı bir hava katıyor."

Fotoğraf çekmenin yanı sıra Andres aynı zamanda bir videograf. RF 28mm F2.8 STM, odaklanma sırasında nefes alma etkisini düzeltme özelliği sayesinde odak noktaları arasında geçiş yaparken tutarlı kadrajlama sağladığından, hareketli konularla çalışan içerik üreticiler ve film çekimi için ideal bir lenstir.

Sokak fotoğrafçılığı için mükemmel bir seçim

Fotoğraf çekmek üzere Canon sabit lensli bir Canon fotoğraf makinesini gözüne doğru getiren bir adam.

Andres, "Başlangıçta enstantane hızını değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz," diyor. "Sonrasında ise bu otomatik hale geliyor. Artık fotoğraf makinesinin kadranlarını düşünmüyorum bile."

Güneşli bir günde iki yüksek binanın arasındaki bir kişi, kaldırımda oturup telefonuna bakarken gölgeler arasında kalıyor. Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile Andres McNeill tarafından çekilmiştir.

Andres Canon EOS R8'in 40 kare/sn elektronik deklanşörüyle çekim yapmayı sevdi. Bu sayede sıra düzenlemeye geldiğinde elinde pek çok seçenek vardı. "Bu kadar çok kare çekebileceğime inanamadım," diyor hayranlıkla. Canon EOS R8 ve Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile 1/400 sn, f/4 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Andres McNeill

Andres, Canon EOS R8'i ilk kez kullandı ve bu fotoğraf makinesinin sokak fotoğrafçılığı için mükemmel bir seçim olduğuna karar verdi. Özellikle, konusuna net bir şekilde odaklanmasını sağlayan akıllı otomatik odaklama özelliğinden memnun kaldı. "Bazı anlarda neredeyse hile yapıyormuş gibi hissettim. Sanki telepatik olarak ne yapması gerektiğini söylüyorum ve gerçekleşiyor gibiydi."

Başarılı bir sokak fotoğrafı, tek bir karede bir hikaye anlatır. Andres, bununla ilgili önemli bir örneği hatırlıyor: Işığın altında oturmuş, soluklanan bir adam (sağ üst). Dikkat çekmeyen ekipmanı sayesinde Andres, adamın bu huzurlu anını bozmadan fotoğrafı çekmeyi başardı. Konusu için muhtemelen bu herhangi bir günden farksızdı fakat Andres'nin lensinde bu, büyülü bir ana dönüştü.

"Sokak fotoğrafçılarına verebileceğim tek tavsiye şu: Dışarı çıkın ve daha fazlasını yapın," diyor Andres. "Size teknikleri listeleyebilirim ama olay gerçekten aradığınız anları görmesi için gözünüzü eğitmekten ibaret. Bu da sizi daha iyi bir sokak fotoğrafçısı haline getirecek."

Rachel Segal Hamilton

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

 • SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI

  Sokak fotoğrafçılığı ipuçları

  Mimari odaklı çarpıcı sokak fotoğrafları çekmek için temel tavsiyeler.

 • Mimari fotoğrafçılık

  Mimari fotoğrafçılık ile ilgili ipuçları

  Profesyonel bir fotoğrafçıdan öğreneceğiniz teknikler ve bilgiler ile mimari fotoğrafçılığa başlayın.

 • SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI

  Sokak portresi ipuçları

  Profesyonel fotoğrafçı Julian Love'dan dikkat çekici sokak portresi çekimleri için en iyi tavsiyeler.

 • SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI

  Soyut sokak fotoğrafçılığını keşfedin

  Sürreel şehir fotoğrafları için basit teknikler kullanarak günlük sahnelerden büyüleyici sanat eserleri çıkarın.