ALICI KILAVUZU

Vahşi yaşam fotoğrafçılığına yönelik en iyi giriş seviyesi lensler

Vahşi yaşam fotoğrafçılığına mı başlıyorsunuz? Bu Canon sabit lensleri ve zum lensleriyle vahşi hayvanların ve kuşların etkileyici fotoğraflarını çekin.
Canon Camera
Vahşi hayvanların ve kuşların doğal ortamlarında samimi fotoğraflarını yakalamak; hayvan davranışlarını anlamayı, sahada çalışma yetenekleri, sabır ve kararlılık gerektirir. Ancak bu yeteneklerin tamamına sahip olsanız da telefoto lensiniz yoksa amacınıza ulaşmanız zordur.

İyi haber ise vahşi yaşam fotoğrafçılığına başlamak için profesyonel bir lensle bütçenizi zorlamaya gerek yoktur. Kompakt EOS M fotoğraf makinesi serisini, gelişmiş AF ve yüksek ISO yetenekleriyle tam kare aynasız EOS R sistemini ve en yeni EOS DSLR modellerini tamamlayan çok sayıda hafif ve yüksek performanslı vahşi yaşam lensi arasından seçim yapabilirsiniz.
Altın rengi ışığın vurduğu bulutlara karşı fotoğraflanmış üç geyik silüeti.

Zum lensler size daha fazla kadrajlama seçeneği sunar. Böylece hayvanları çektiğiniz dar açılı karelerden hayvanları bulundukları ortamda çekebileceğiniz daha geniş açılı karelere geçiş yapabilirsiniz. Bu kare, APS-C sensörlü bir fotoğraf makinesiyle 187 mm'de (299 mm odak uzaklığının 35 mm eşdeğeri) çekilmiştir. Canon EOS 850D ve Canon EF 70-300mm f/4.5-6 IS II USM lens ile 1/2.500 sn, f/5,6 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Ben Hall

Kafasında yeşil tüyleri, yeşil-mavi kanatları ve parlak turuncu gövdesi olan renkli bir papağanın yakın çekimi.

Telefoto lensler, tehlikeli olmaları veya onları rahatsız etmek istemememiz sebebiyle yaklaşamadığınız hayvanların ayrıntılı fotoğraflarını çekmenizi sağlar. Canon EOS R6 ve Canon RF 600mm F11 IS STM lens ile 1/350 sn, f/11 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir.

Vahşi yaşam fotoğrafçılığı için telefoto lense ihtiyacım var mı?
Her zaman değil. Vahşi hayvanları kendi ortamlarında fotoğraflamak için (genellikle 35 mm veya daha düşük odak uzaklığına sahip lensler şeklinde tanımlanan) geniş açılı bir lens de kullanabilirsiniz. Ancak böyle fotoğraflar için sahneye yaklaşmanız gerekir. Kadrajınızı dolduran vahşi yaşam fotoğrafları istiyorsanız genellikle telefoto (85 mm veya daha yüksek bir odak uzaklığı) veya süper telefoto (300 mm ve sonrası) aralığında olan bir lense ihtiyaç duyarsınız. Bu lensler dar görüş alanlarıyla önünüzdeki sahnenin yalnızca çok küçük bir dilimine odaklanarak, uzak mesafedeki hayvanları ve kuşları kadrajınıza daha büyük şekilde yansıtır.

Vahşi yaşam fotoğrafçılığı için zum lensi mi yoksa sabit lens mi kullanmalıyım?
Telefoto zum lensleri, konumunuzu değiştirmek ya da lens değiştirmek için çekiminizi durdurmak zorunda kalmadan fotoğrafınızın kadrajını değiştirebilmenizi sağlamaları açısından daha kullanışlıdır. Sabit lensler ise yalnızca bir odak uzaklığı sunarlar ancak denk zum lenslerine göre genellikle daha hafiftirler. Ayrıca daha büyük odak uzaklıklarında bulunabilen sabit lensler, zum lenslerinizin bile yeterli yakınlaştırma sağlamadığı durumlarda fiziksel olarak daha fazla yaklaşamadığınız vahşi yaşam sahnelerini fotoğraflamanızı kolaylaştırırlar.
Durgun suda yüzen bir Kanada kazı.

Çığır açan EOS R Sistemi, Canon RF 800mm F11 IS STM gibi yenilikçi ve hafif lens tasarımlarına olanak tanır. Bu lens, 1.260 g'lık ağırlığı ve geri çekildiğinde yalnızca 281,8 mm'lik boyutuyla kolayca taşınabilir. Canon EOS RP ve Canon RF 800mm F11 IS STM lens ile 1/500 sn, f/11 ve ISO 1.250 değerlerinde çekilmiştir. © Ben Hall

Çim alanda duran ve başını kaldırmış şekilde fotoğraf makinesine doğru bakan büyük boynuzlu bir geyik.

Zum lensi, lens değiştirmeye zamanınız olmadığında sahneyi yakalamak için çekiminizin kompozisyonunu yeniden oluşturma esnekliği sunar. Canon EOS 850D ve Canon EF 70-300mm f/4.5-6 IS II USM lens ile 300 mm (35 mm eşdeğeri odak uzaklığı 480 mm'dir), 1/500 sn, f/5,6 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir. © Ben Hall

Vahşi hayvanlar ve kuşlar için hangi odak uzaklıkları idealdir?

Diğer vahşi hayvanlara kıyasla kuşlar genellikle daha küçüktür ve yaklaşılmaları daha zordur, bu sebeple kuşları fotoğraflamak için genellikle daha yüksek odak uzaklıklarına ihtiyaç duyarsınız. 300 mm veya 400 mm lensleri kullanarak genellikle büyük memeli hayvanların kadrajınızı dolduran fotoğraflarını çekebilirsiniz ancak bazı kuş fotoğrafçılığı türleri için 500 mm, 600 mm ve hatta 800 mm odak uzaklığındaki lenslere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu noktada fotoğraf makinenizin sensör boyutu da size avantaj sağlayabilir. EOS M aynasız fotoğraf makinelerindeki ve APS-C serisi EOS DSLR fotoğraf makinelerindeki APS-C sensörler tam kare sensörlere göre daha küçüktür, dolayısıyla lensten gelen görüntüyü kırparlar ve fotoğraftaki konuların kadrajınızda daha büyük görünmesini sağlarlar. "Kırpma faktörü" 1,6x'tir, yani tam kare bir fotoğraf makinesi için tasarlanmış EF serisi bir lensi APS-C sensörlü bir fotoğraf makinesinde kullandığınızda lensin yakınlaştırma yeteneğini 1,6 kat artırmış olursunuz. Örneğin Canon EOS 250D üzerinde kullanılan 400 mm uzunluğundaki bir EF serisi lens, tam kare bir fotoğraf makinesinde 640 mm odak uzaklığındaki (400 x 1,6) bir lensin açısını sağlayacaktır. Lensin diğer karakteristik özellikleri aynı kalır ancak daha büyük sensörler dar alan derinliği açısından daha yeteneklidir ve bu sensörlerle daha yoğun arka plan bulanıklığı elde edilebilir.
A male photographer in a green waterproof jacket crouches down to look through the viewfinder of a camera paired with a long lens with a camouflage cover.

Vahşi yaşam için lens seçerken önemli olan başka özellikler nelerdir?

Odak uzaklığı büyük olan lensleri sabit tutmak daha zordur ancak lensteki tümleşik optik Görüntü Sabitleyici (IS) fotoğraf makinesinin sallanmasından kaynaklanan bulanıklıkların telafi edilmesine yardımcı olabilir. Güçlü odaklama motoru hızlı hareket eden hayvanları takip etmenize yardım eder ve ne kadar sessiz olursa bir hayvanı ürkütme ihtimaliniz de o kadar düşer. Daha yüksek bir maksimum diyafram açıklığı değeri (daha düşük bir f numarası), lensin fotoğraf makinesine daha fazla ışık aktararak hızlı hareket eden hayvanları düşük ışık şartlarında fotoğraflamanıza yardımcı olabilir. Son olarak, vahşi yaşam fotoğrafçılığında yakalayabileceğiniz tüm fırsatları değerlendirebilmek için kompakt ve hafif lensleri yanınızda taşıma ihtimaliniz daha yüksek olduğundan lensinizin boyutunu ve ağırlığını da dikkate almalısınız.

Vahşi yaşam fotoğrafçısı Ben Hall'un soyut vahşi yaşam fotoğrafçılığında yaratıcı olma* başlıklı videosunda belirttiği gibi, bulanıklık her zaman kötü bir özellik değildir.

Vahşi yaşam fotoğrafçılığı için en iyi Canon lensler nelerdir?

Vahşi hayvanların ve kuşların yüksek kaliteli fotoğraflarını çekebilmenizi sağlayan ve kullanımı kolay sabit lenslerden ve zum lenslerinden oluşan bir yelpazeyi burada bulabilirsiniz.

Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

CANON RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, vahşi yaşam fotoğrafçılığı için mükemmeldir

Odak uzaklığının iki katına çıkarılması (örneğin 200 mm'den 400 mm'ye), hayvanlar ve kuşların fotoğrafta iki kat daha büyük göstererek odak noktası olan konunuzdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Canon EOS RP ve Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM lens ile 400 mm, 1/40 sn, f/8 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Ben Hall

Küçük boynuzlu bir geyik, yemyeşil bir ormandaki eğrelti otlarıyla çevrelenmiş bir şekilde duruyor.

Telefoto lenslerin görüntüyü dar açıyla yakalaması, hayvanları kadrajda ön plana almak için mükemmel yumuşak arka planı seçmeyi kolaylaştırır. Canon EOS RP ve Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM lens ile 373 mm, 1/50 sn, f/8 ve ISO 1.250 değerlerinde çekilmiştir. © Ben Hall

Canon'un EOS R Sistemi için ürettiği RF lensler çeşitli tasarım yenilikleriyle gelir ve RF 100-400mm F5.6-8 IS USM bu lenslerden biridir. Canon EF 70-300mm F4-5.6 IS II USM modelinden daha hafif olmasına rağmen yakınlaştırma kapasitesi daha yüksektir ve RF uzatıcılarla bu kapasite daha da genişletilebilir. Elde çekilen fotoğrafların (yukarıdakiler gibi) daha net çıkması için 5,5 stop'lu sabitleme yeteneği sağlayan Görüntü Sabitleyiciyle birlikte hızlı ve sessiz otomatik odaklama için Nano USM odaklama teknolojisini kullanır. Bu teknoloji sayesinde yaklaşmaya çalıştığınız hayvanları ürkütmezsiniz.

Canon RF 800mm F11 IS STM

Şu anda kullanılabilir en uzun odaklı RF serisi lens olan RF 800mm F11 IS STM, büyük hayvanlar veya arka bahçenizdeki kuşlar fark etmeksizin kadrajınızı dolduran vahşi yaşam fotoğrafları çekebilmenizi sağlar. Bu lense Canon Extender RF 1.4x veya Canon Extender RF 2x uzatıcı modellerini eklediğinizde daha fazla yakınlaştırma da elde edebilirsiniz (Canon Extender RF 2x uzatıcıyla 1.600 mm'ye kadar odak uzaklığı elde edebilirsiniz). EOS R Sistemi fotoğraf makineleri, bu etkileyici odak uzaklıklarında dahi otomatik olarak odaklama yapabilir.

RF 800mm F11 IS STM, bu kadar uzun bir menzil erişimine sahip olan bir lense göre şaşırtıcı derecede kompakt ve hafiftir. Ayrıca elle çekilen fotoğrafların ve videoların daha net olmasını sağlayan 4 stop'lu Optik Görüntü Sabitleyici özelliği bulunmaktadır.
Bulanık bir arka planda, açık alanda duran ve güneş ışığıyla bir kulağındaki damarlar belirgin hale gelen bir tavşan.

RF 800mm F11 IS STM gibi bir telefoto lensin uzun menzili, ürkek hayvanları korkutmadan fotoğraflamanızı mümkün kılar. Canon EOS RP ve Canon RF 800mm F11 IS STM lens ile 1/100 sn, f/11 ve ISO 500 değerlerinde çekilmiştir. © Ben Hall

Arkasındaki kayada açıklıklar olan ve bir kayanın üzerinde duran dikkatli bir lemur.

f/5,6 ve f/11 gibi daha küçük maksimum diyafram açıklıklarına sahip telefoto lensler, daha geniş diyafram açıklıklarına (daha düşük f sayıları) sahip lenslere kıyasla daha kolay taşınabilir ve daha uygun fiyatlıdır. Canon EOS RP ve Canon RF 600mm F11 IS STM lens ile 1/1400 sn, f/11 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir.

Canon RF 600mm F11 IS STM

Canon RF 800mm F11 IS STM, özel olarak kuş fotoğrafçılığına yönelik bir lens iken; RF 600mm F11 IS STM, kuşları ve benzeri hayvanları fotoğraflamak için kullanılabilecek daha genel amaçlı bir süper telefoto lenstir. Hoş bir arka plan bulanıklığı için yapraksız f/11 diyafram açıklığı, neredeyse tamamen sessiz otomatik odaklama için STM motoru ve Canon Extender RF 1.4x (toplam 840 mm odak uzaklığına ulaşmanızı sağlar) Canon Extender RF 2x (toplam 1.200 mm odak uzaklığına ulaşmanızı sağlar) ile çalışabilme açısından özellikleri RF 800mm ile benzerdir. Lens aynı zamanda 20 cm'den daha kısa olacak şekilde geri çekilebilir, bu sayede her yere götürebileceğiniz kullanışlı bir süper telefoto lenstir.

Canon EF 70-300mm IS f/4-5.6 IS II USM

Su seviyesinden fotoğraflanan bir ördek ve ördeğin gagasından damlayan su damlaları.

Çok yönlü Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM lens hem tam kare hem APS-C EOS DLRS'lerle uyumludur. Ayrıca adaptörler aracılığıyla EOS R Sistemi ve EOS M serisi fotoğraf makineleriyle de kullanılabilir. Canon EOS 850D ve Canon EF 70-300 IS f/4-5.6 IS II USM lens ile 267 mm (35 mm eşdeğeri odak uzaklığı 427 mm'dir), 1/320 sn, f/5,6 ve ISO 640 değerlerinde çekilmiştir. © Ben Hall

Bu oldukça uzun 70-300 mm odak uzaklığı aralığını kapsayan bir zum lensidir ve büyük hayvanlar için esnek kadraj olanakları sunmasıyla, vahşi yaşam fotoğrafçılığı için klasik bir başlangıç lensidir. Çekeceğiniz sahnelere daha da fazla yaklaşmak için EF 70-300 IS f/4-5.6 IS II USM lensi APS-C sensörlü bir Canon DSLR'a (ör. Canon EOS 850D, EOS 250D veya EOS 90D) takarak nispeten küçük olan sensörün büyütme etkisinden faydalanabilir, bu şekilde 112-480 mm denginde odak uzaklığı aralığına ulaşabilirsiniz.

Sadece 710 gr. ağırlığında olan ve 14,55 cm'e kadar küçülebilen bu lensi seyahatlerinizde kolayca taşıyabilir, 4 stop'lu Görüntü Sabitleyicisi ile fotoğraf makinesinin titreşiminden etkilenmeyen net fotoğraflar çekebilirsiniz.

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

Durgun nehirde yüzen bir yaban ördeği.

Çok yönlü EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM lens, dilediğiniz yere taşıyabilmeniz için hafif ve kompakttır. Canon EOS 850D ve Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM lens ile 250 mm (35 mm eşdeğeri odak uzaklığı 400 mm'dir), 1/400 sn, f/5,6 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Ben Hall

Durgun suda yüzen iki kuğu.

EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM lens, uzaktaki hayvanlara yaklaşmanızı ve konunuzu rahatsız etmeden yumuşak ve sessiz bir şekilde çekim yapmanızı sağlar. STM odaklama, fotoğraf makinesinin mikrofonunun kaydedemeyeceği kadar sessizdir. Canon EOS 850D ve Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM lens ile 200 mm (35 mm eşdeğeri odak uzaklığı 320 mm'dir), 1/4.000 sn, f/5,6 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Ben Hall

18-55 mm kit lensinizi tamamlayacak bir telefoto zum lensi arıyorsanız bu lens sizin için iyi bir seçenektir. Canon EOS 2000D ve EOS 4000D gibi APS-C sensörlü EOS DSLR modelleri için tasarlanan EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM tam kare bir fotoğraf makinesinde kullanılacak 88-400 mm odak uzaklığındaki lense denk bir aralık sunar. Küçük ve hafif yapısıyla hayvanat bahçesinde veya vahşi yaşam parkında geçireceğiniz bir günde ya da daha uzak seyahatlerinizde kolayca taşıyabileceğiniz bir lenstir.

Canon EF-M 55-200mm f/4-5.6 IS STM

Arka planda yapraklı ağaçlar varken bir dalda tünemiş renkli bir papağan.

EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM lensteki manuel odak halkası, hızlı ve kolay bir şekilde hassas odaklama ayarlamaları yapmanızı sağlar. Bu işlev, güçlü portreler ve ayrıntılar için idealdir. Canon EOS M2 (Canon EOS M6 Mark II'nin eski modeli) ve Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM lens ile 200 mm, 1/30 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

EOS M serisi aynasız fotoğraf makineleri için üretilmiş olan bu kompakt telefoto zum lensi, tam kare bir fotoğraf makinesinde kullanılacak 88-320 mm odak uzaklığındaki lense denk bir aralık sunar. EF-M 55-200mm f/4-5.6 IS STM elde daha net fotoğraflar çekmenizi sağlayan 3,5 stop'lu Görüntü Sabitleyici özelliğine sahip olmakla birlikte, kadrajınızı dolduran vahşi yaşam videoları için özellikle faydalı olan yumuşak ve fısıltı kadar sessiz otomatik odaklama sağlayan Kademeli Motor (STM) kullanır.

Alternatif vahşi yaşam lensleri

Telefoto lensler, vahşi yaşam fotoğrafçılığının ağır işçileri olsa da hayvanları ve kuşları fotoğraflarken yaratıcı yönde kullanılabilecek birçok farklı lens vardır.

Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM, Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM ve Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM gibi makro lensler örneğin böceklerin ve diğer küçük canlıların fotoğraflarını çekmeye yönelik kusursuz çözümlerdir. Diğer türlerdeki lenslerden daha yakın mesafelere odaklanabilmeleri sayesinde küçük bir konuyla kadrajınızın tamamını doldurabilmenizi sağlarlar. Makro lensler çeşitli odak uzaklıklarına sahiptir ve daha uzun lensler vahşi yaşam fotoğrafçılığı için daha kullanışlıdır çünkü ayrıntıları daha uzaktan odaklanabilirsiniz. Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM modeli, makro çekimlere özel bir lens olmasa da, etkileyici yarı makro büyütme performansı ve yakın odaklama yetenekleriyle yakınınızda fotoğraflamaya değer bir öğe gördüğünüzde işinize yarar.

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM gibi geniş açılı lensler ve Canon RF 16mm F2.8 STM gibi ultra geniş açılı lensler de bir hayvanın yaşam alanını daha geniş bir ölçekte fotoğraflamak, bir kuş sürüsünün tamamını fotoğraflamak ve hatta arka planınızdaki vahşi yaşama dair konuşurken kendi vlogunuzu çekmek için kullanışlı olabilir. Wi-Fi özellikli bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız fotoğraf makinesinden uzaklaşıp, vahşi hayvanın makinenin kadrajına girmesini beklemek ve ardından ücretsiz Canon Camera Connect akıllı telefon uygulamasını kullanarak deklanşörü uzaktan tetiklemek mümkündür.


Yazan: Marcus Hawkins


*Video sadece İngilizce dilinde mevcuttur.

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • Kurumuş ağaç ve kopmuş çiçek yapraklarının üzerinde koşarken doğrudan fotoğraf makinesine bakan kırmızı bir sincap.

  VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

  Vahşi yaşam fotoğrafçılığına dair ipuçları

  Canon fotoğraf makineleri ve lenslerinizden en iyi şekilde faydalanıp vahşi yaşam fotoğrafçılığınızı ileri seviyeye taşıyabilmeniz için ipuçları ve teknikler.

 • Gölgede dinlenen bir leopar.

  VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

  Ödül kazananlardan profesyonellere

  İki Yılın Genç Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ödülü kazananı ile erken başarının onlar için ne anlama geldiği üzerine bir sohbet.

 • EOS 90D

  VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

  Canon EOS 90D ile vahşi yaşam fotoğrafları

  Markus Varesvuo'nun Canon EOS 90D ile yaptığı vahşi yaşam çekiminin olağanüstü sonuçlarını görün.

 • Zıplayan kahverengi bir örümceğin yakın plan çekimi.

  MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

  Böceklerin dünyasını keşfedin.

  Pierre Anquet'den tavsiyelerle minik canlıların gizli yaşamlarını ortaya çıkarın.