TEMEL BİLGİLER

Baskıya göre çekim yapma: önemli ipuçları

Canon fotoğraf makinenizi kullanarak baskıda harika görünecek anları yakalayın.
Bir ormanda, elinde Canon EOS R100 olan bir kadın, iki çocuk ve sarı şapkalı bir adamdan oluşan bir aile fotoğrafı çekmek için eğiliyor.

Düğünlerin veya diğer önemli etkinliklerin fotoğraflarının hiç olmadığını hayal edebilir misiniz? Aile fotoğraflarını çekerek ve bu fotoğrafların baskılarını alarak da günlük anları yakalayabilir ve ölümsüzleştirebilirsiniz. Anıları somut hale getiren baskılar; aile eğlencelerinin kalıcı hatırlatıcıları, değerli günlerin hatıraları ve mükemmel hediyelerdir.

Yeni doğmuş bir bebeğin ilk aylarını ölümsüzleştiren ve herkesin yıllarca değer vereceği bir ilk fotoğraf albümü oluşturabilirsiniz. Çocukların çok seveceği kişiye özel hikaye kitapları hazırlayabilir, kendi tebrik kartlarınızı oluşturabilir ya da akrabalarınız ve arkadaşlarınız için benzersiz bir hediye olarak bir aile fotoğraf takvimi yapabilirsiniz.

Vicky Baynton-Williams, eşi Ted ve çocukları Audrey ve Rex için fotoğrafçılık genellikle bir aile aktivitesi. Vicky, "Biz gerçek fotoğrafçılarız," diyor. "Çocukların okula giderken kulaklıklarını takmış hallerinden kanepede birbirlerine sarıldıkları anlara kadar her an fotoğraf çekiyorum. Bu büyülü anları bozmamaya çalışıyorum ama sessizce yaklaşarak fotoğraflarını çekebilirsem bunu yapıyorum." Özel anlar doğal olarak daha resmi fotoğraflar gerektiriyor. Vicky, "Her yıl Aralık ayında ağacımızı çıkarır çıkarmaz bir Noel aile fotoğrafı çekiyoruz," diye anlatıyor. "Noel kazaklarımızı giyiyoruz; bu inanılmaz utanç verici. Ama her yıl çocukların gelişimini görüyorsunuz, büyüdüklerini anlıyorsunuz."

Burada Vicky ve ailesi, planladıkları basılı projelerde kullanmak üzere fotoğraf çekmek için bir fotoğraf makinesiyle yerel bir ormanlık alana gittikleri bir anı paylaşıyor. Biz de, baskı için çekim yaparken göz önünde bulundurulması gereken bazı noktaları keşfediyoruz.

Bir ormanda genç bir kız Canon EOS R100'ü tutarken annesi omzunun üzerinden eğilerek onunla konuşuyor.

Canon EOS R100 gibi yeni başlayanlara yönelik bir fotoğraf makinesinde otomatik modlar, karmaşık ayarlarda ustalaşmak zorunda kalmadan harika sonuçlar alabileceğiniz anlamına gelir ve fotoğrafçılığı ailenin genç üyeleri için daha erişilebilir ve eğlenceli hale getirir.

Doğru fotoğraf makinesi seçimi

Vicky ve ailesi, orman çekimleri için kompakt aynasız Canon EOS R100'ü kullandı. Bu makinenin kullanımı kolaydır ve faydalı kılavuzlu menüleri sayesinde harika fotoğraflar çekmek için fotoğrafçılıkla ilgili çok fazla bilgiye ihtiyacınız yoktur. İster gece portresi ister manzara veya yakın çekim olsun, Özel Sahne Modlarını kullanarak çektiğiniz konu için ayarlarınızı optimize edebilirsiniz. Yaratıcı Asistan özelliği, karmaşık ayarları kontrol etmek zorunda kalmadan hızlıca profesyonel görünümlü bir arka plan bulanıklığı elde etmenize, renk ve ışıklandırmayı ayarlamanıza, klasik sepya efekti oluşturmanıza ve çok daha fazlasına yardımcı olur. Ayrıca eski moda siyah beyaz bir fotoğrafın, oyuncak fotoğraf makinesiyle çekilmiş bir fotoğrafın ve daha fazlasının görünümünü taklit etmeyi kolaylaştıran yerleşik Yaratıcı Filtrelere sahiptir.

Vicky, "Görüntü kalitesi telefonumdan çok daha iyiydi," diye ekliyor. Bunun sebebi yalnızca inanılmaz seviyede ayrıntı yakalayan APS-C sensörün 24,1 MP'lik çözünürlüğü değil. Sensörün akıllı telefonların sensörlerinden daha büyük olmasının da etkisi var. Bu, daha sığ alan derinliği elde ederek portrelerinize profesyonel, yumuşak arka plan bulanıklığı kazandırmanızı sağlıyor.

EOS R100'ün bir akıllı telefona göre ek bir avantajı da, farklı çekim koşullarına uygun olan ve görüntülerinizin görünümünü tamamen değiştirebilen geniş Canon RF lens yelpazesinden seçim yapabilmenizdir. Baynton-Williams ailesi, günlük çekimler için kompakt ve çok yönlü bir seçenek olan Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM kit lensi kullandı. Bu lens, aile gezilerinde sahneyi yakalamaktan güzel portrelere ve seyahat fotoğrafçılığına kadar her şey için ideal bir yakınlaştırma aralığına sahip.

Lensin adındaki "IS" kısaltması, bu lensin elde çekim yaparken keskin sonuçlar elde etmenize yardımcı olan optik görüntü sabitleme özelliğine sahip olduğunu gösterir. Baskının doğal olarak hafif bir yumuşatma etkisi olduğundan, işe keskin bir görüntüyle başlamak çok önemlidir.

Canon EOS R100 ile çekilen fotoğrafta, eldiven ve palto giyen bir kız, odak dışında balkabağı stantlarının yer aldığı arka planın önünde küçük bir balkabağını fotoğraf makinesine doğru tutuyor.

Hafif bulutlu bir gün bir aile gezisi için hayal kırıklığı yaratsa da, aydınlatma hem karanlık hem de aydınlık alanlarda iyi ayrıntılara sahip mükemmel fotoğraflar çekebilme açısından parlak ve sert güneş ışığından daha iyi olacaktır. EOS R100 gibi bir fotoğraf makinesi, hoş ve bulanık arka planlara sahip portreler için sığ alan derinliği oluşturabilir. Canon EOS R100 ve Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM lens ile 18 mm, 1/200 sn, f/4,5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Canon EOS R100 ile çekilen fotoğrafta, gülümseyen iki çocuk bir koltukta birlikte otururken kucaklaşıyor.

Çocukların fotoğraflarını çekerken onların göz seviyesine inmek daha etkilidir. Daha resmi aile grubu çekimleri için EOS R100'de bir zamanlayıcı ve ücretsiz Canon Camera Connect uygulamasıyla akıllı telefonunuzdan fotoğraf makinesini uzaktan kontrol etme seçeneği vardır. Canon EOS R100 ve Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM lens ile 45 mm, 1/500 sn, f/6,3 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir.

IS, hareketli çocukları fotoğraflarken Canon'un kadrajdaki insanları algılayabilen ünlü Dual Pixel CMOS otomatik odaklama özelliği ve EOS R100'ün sürekli otomatik odaklama ile saniyede 3,5 kareye kadar seri çekim yapabilen sürekli çekim işlevi ile birlikte çalışır.1 Vicky bu sayede o değerli anları kaçırmadığını fark etti.

Vicky, "EOS R100 ile sürekli çekim yapmayı seviyorduk, çünkü bir kişi hareket ederken bile size dönük ve gözleri açık halde fotoğrafını çekebileceğinizi biliyorsunuz," diyor.

Baskı için çekim yaparken EOS R100'ün akıllı telefonlara göre sunduğu bir diğer önemli avantaj da RAW çekim yapabilmektir. RAW dosyaları sensör tarafından yakalanan tüm görüntü bilgilerini içerir ve görüntüyü daha sonra işleyerek karakterini ortaya çıkarmak ve geliştirmek için size maksimum esneklik sağlar. Bunun aksine, JPEG dosyaları fotoğraf makinesinde işlenir ve görüntü verilerinin çoğu bu işleme sırasında atılır. İsterseniz iki seçeneği de kullanabilirsiniz; RAW+JPEG seçerek hem doğrudan fotoğraf makinesinden JPEG paylaşabilir, RAW dosyasını da baskı için kullanabilirsiniz.

Bir baba ve oğul ahşap bir masada oturuyor, çocuk bir eliyle masanın üzerindeki Canon EOS R100 fotoğraf makinesini tutarken ikisi de Canon SELPHY yazıcıdan çıkan baskılara bakıyor.

Fotoğraflarınızı evinizde sergilemeyi planlıyorsanız renkleri dekorunuzla eşleştirerek, kontrast ve doygunluğu ayarlamak için Canon'un Digital Photo Professional yazılımı gibi bir yazılımda görüntüyü işleyerek ve istediğiniz sonuçları oluşturacak fotoğraf kağıdı türü hakkında dikkatlice düşünerek daha yaratıcı olabilirsiniz.

Bir çift el, bir albüme yerleştirmeye hazır bir fotoğraf etiketini kağıdından çıkarıyor.

Canon SELPHY CP1500, çocukları sürece dahil olmaya teşvik edebilecek mini çıkartmalar da dahil olmak üzere farklı kağıtlara baskı yapma seçeneği sunar.

Yazıcı seçimi

Baynton-Williams ailesi suya, çizilmeye ve parmak izine dayanıklı, uzun ömürlü ve canlı, profesyonel kalitede baskılar üreten Canon SELPHY CP1500 kompakt kablosuz yazıcıyı kullandı.2 Yazıcının boya süblimleşme teknolojisi, kartpostal boyutundaki baskılardan Vicky, Audrey ve Rex'in çok sevdiği mini çıkartmalara kadar çeşitli boyutlarda baskılar üretebiliyor.

Vicky, "Kendi çıkartmalarını basabildikleri için çok heyecanlıydılar," diyor. "Hatta Rex arkadaşına kendi fotoğrafının olduğu bir kartpostal gönderdi! Yani bu gerçekten güzel bir özellik."

Canon'un geniş yazıcı yelpazesi; evde olağanüstü belge yazdırma ve fotoğraf baskısı performansı için PIXMA modellerinden, baskı için mürekkep gerektirmeyen cep boyutunda fotoğraf yazıcılarından oluşan Canon Zoemini serisine kadar neredeyse sınırsız olanaklar sunar. Yazıcı seçimi hakkında daha fazla bilgi edinin veya ihtiyaçlarınıza göre öneriler için Canon'un Yazıcı Seçme Aracını deneyin.

Yapraklarla çevrili bir çocuğun fotoğrafı akıllı telefonda görüntülenirken bu görüntünün baskısı, arka planda bir Canon EOS R100 fotoğraf makinesi ile yanındaki bir Canon SELPHY yazıcıdan çıkıyor.

Fotoğrafları SELPHY Photo Layout uygulaması gibi Canon uygulamalarını kullanarak düzenlemek, damgalar, filtreler ve daha fazlasını eklemek, üzerlerinde denemeler yapmak ve eğlenmek için sonsuz olasılıklar yaratmak için Canon EOS R100'den akıllı telefonunuza kablosuz olarak aktarabilirsiniz. Daha sonra hızlı ve kolay sonuçlar için doğrudan akıllı telefonunuzdan baskı alabilirsiniz.

Bir anne ve kızı masada oturmuş, fotoğraf albümüne bakarken birlikte gülümsüyor ve kahkaha atıyor.

Aile, fotoğraf baskılarını ister bir fotoğraf albümünde isterse de kağıt el işi kreasyonlarda olsun, çeşitli el işi aktivitelerinde kullanıyor. Bu aktiviteler unutulmaz anılar yaratmanın yanı sıra, çocukları bir projeye dahil etmek için harika bir yol sunuyor.

Baskı amaçlı çekim için ipuçları

Bu çekim için Vicky ve ailesi yaratıcılıklarını yeni yollarla keşfettiler çünkü elde etmek istedikleri sonuçları düşünerek çekim yaptılar. İşte baskı amaçlı çekim yaparken en iyi sonuçları elde etmek için yedi ipucu.

1. Aydınlatma. Güneş çıkmazsa hayal kırıklığına uğramayın. Bulutlu bir günün dağınık ışığı fotoğrafçılık için idealdir. Dağınık ışık, fotoğraflarınızda sert gölgelerin olmayacağı anlamına gelir; yani hem aydınlık hem de gölgeli alanlardaki ayrıntıları yakalamanız daha olasıdır ve bu da canlı bir baskı için önemlidir. Bu aynı zamanda doğal cilt tonları kaydetmek için de en iyi ışıktır. İç mekanda çekim yapıyorsanız en iyi aydınlatma, kadrajın dışındaki bir pencere gibi yandan gelen dağınık doğal ışıktır. Yüksek kontrastlı doğrudan ışık, kötü görünen gölgeler ve baskıda ayrıntı göstermeyecek çok karanlık alanlar oluşturacaktır.

2. Görüntü Stillerini kullanın. Bunlar, farklı görüntü türleri için farklı bir keskinlik, kontrast, doygunluk ve renk tonu karışımı sağlayan, fotoğraf makinesi içindeki ön ayarlardır. İnsan çekimleri için Portre Görüntü Stilini deneyin. Bu stil keskinliği orta derecede azaltır ve daha yumuşak görünen bir cilt sağlamak için parlaklığı biraz artırır.

3. Kompozisyon. Farklı açılar ve arka planlar kullanarak yaratıcı çalışmak eviniz için ilginç baskılar oluşturabilir. Bunu gerçekleştirirken kullanabileceğiniz çok sayıda teknik vardır. Sıra dışı bir bakış açısı için alçaktan çekim yapmayı deneyin veya konunuzu çerçevelemek için sahnenin ağaçlar veya kapı girişleri gibi doğal unsurlarını kullanın. Yol, çit veya sarkan bir dal gibi kılavuz çizgiler, izleyicinin gözünü kadraj boyunca ilgi çekici noktalara yönlendirmeye yardımcı olabilir. Sahnenizi oluşturmanıza yardımcı olacak üçte bir kuralı adı verilen faydalı bir teknik için fotoğraf makinenizdeki 3x3 ızgarayı açın.

Canon EOS R100 ile çekilen, arka planında orman olan bir fotoğrafta, bir çocuk eğik bir ağaca yaslanıyor.

Sıra dışı ve karakterli portreler için alçak veya yüksek açıdan çekim yapabilir ya da ormandaki bu eğik ağaç gibi doğadaki ilginç nesneleri kullanarak bir kompozisyon oluşturabilirsiniz. Canon EOS R100 ve Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM lens ile 23 mm, 1/85 sn, f/5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Canon EOS R100 ile çekilen fotoğrafta, bir çocuk içi boş ağaç gövdesinin açıklığında çerçevelenmiş.

İlgi çekici kompozisyonlar için bu içi boş ağaç gövdesi gibi doğal çerçeveleme araçlarından yararlanın. Portre Sahnesi Modu ile arka plan biraz odak dışına atılmış ama yine de ilginç doku yakalanmış. Canon EOS R100 ve Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM lens ile 29 mm, 1/160 sn, f/6,3 ve ISO 640 değerlerinde çekilmiştir.

4. Amaca yönelik kadraj oluşturun. Çekimi oluştururken fotoğrafınızın son kullanım amacını göz önünde bulundurun. Örneğin, takvimde kullanmak üzere bir aile grubunu çekiyorsanız kompozisyonun kare şeklinde kırpıldığında işe yarayıp yaramayacağını kendinize sorun. Tebrik kartı için çekim yapıyorsanız kadrajın üst veya yan tarafında metin ekleyebileceğiniz bir alan bırakın.

5. Arka planlar. Konuların ötesine bakın ve arka planın onları nasıl tamamladığını düşünün. Dikkat dağıtıcı ayrıntılar veya birbiriyle çelişen renkler nedeniyle arka planın konulardan rol çalmadığına emin olun. Düzenleme aşamasında, gerekirse dikkati konulara daha fazla odaklamak için alanları bulanıklaştırabilir, koyulaştırabilir, aydınlatabilir veya alanların doygunluğunu azaltabilirsiniz ancak ihtiyacınız olanı fotoğraf makinesinde elde edebilmek her zaman en kolay yoldur.

6. Renklere dikkat edin. Belirli bir çekim için aklınızda büyük bir fotoğraf baskısını asmak istediğiniz bir duvar gibi belirli bir ortam varsa odanın renk düzenini düşünün. Canlı tonlarla mı dolu ve duvarları boyalı mı? Tamamlayıcı renkler içeren ve ortamın modunu yansıtan bir fotoğraf, sıcak ve soğuk renk tonlarını eşleştirmek gibi uyumlu bir görüntü sağlayacaktır. Elbette Canon'un ücretsiz Digital Photo Professional yazılımı gibi yazılımlarda fotoğrafınızı işlerken de renkleri ayarlayabilirsiniz. Ayrıca görüntüyü siyah beyaza dönüştürmek uyumun yakalanmasına yardımcı olabilir; aile portrelerine ölümsüz bir his katabilir ve yoğun sahnelerde kaos izlenimini azaltabilir.

7. Kalite önemlidir. Sonuç olarak, çekiminiz ne kadar iyi olursa baskı da o kadar iyi olur. Bu yüzden fotoğraf makinenizin size sunduğu tüm özellikleri kullanarak harika bir fotoğraf çekin. Görüntünün önemli kısımları keskin mi? Fotoğraf makinesinin AF İzleme özelliğini kullanarak odağı konularınızın gözlerine kilitleyin. Gözler tüm portre çekimlerinde keskin yakalanması gereken kritik unsurdur. En karanlıktan en aydınlığa tüm ton aralığını içeren, mümkün olduğunca kumlanmasız bir görüntü yakalamaya özen gösterin. Bu, doğru pozlama ayarlarını ve mümkün olan en düşük ISO değerini seçmek anlamına gelir. Fotoğraf makinesinin titremesinden kaynaklanan bulanıklık riskini ortadan kaldırmak için yüksek enstantane hızında çekim yapamıyorsanız tripod kullanın veya fotoğraf makinesini sabit bir nesneye dayayın. EOS R100'ün kullanışlı kılavuzlu menüleri ve Yaratıcı Asistan özelliği, burada mümkün olan en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olur.

Ahşap bir masaüstünde açık duran bir fotoğraf albümü, rastgele dağıtılmış birkaç baskı ve bir Canon SELPHY yazıcı.

Vicky ve Ted anne ve babalarını kaybettiğinden dolayı, değerli anları korumak Vicky için daha da değerli hale gelmiş. "Anı olarak fotoğraf çekmenin son derece önemli olduğunu düşünüyorum," diyor. "Ailenin tüm üyelerinin fotoğraflarını çekmek de aynı derecede önemli, gerçekten, çünkü sonsuza dek yaşamayacağız."

Evinizi kişisel resimlerle dekore etmeyi, aileniz ve arkadaşlarınız için benzersiz hediyeler hazırlamayı ya da çocukları eğlendirmek için albümler ve kağıt el işi aktiviteleri yapmayı planlıyorsanız fotoğraflarınızın baskısını almak bunlara ekstra bir boyut katar.

Vicky, Ted, Audrey ve Rex için fotoğraf albümleri hazırlamak, ailenin bir grup olarak keyif alabileceği ve aynı zamanda birlikte oluşturulan anıları yeniden yaşamalarına yardımcı olacak bir etkinlik. Vicky, "Çocuklar bu anlara geri dönmeyi çok seviyor; bu yüzden bunu küçük zaman dilimlerinde yapabilirseniz çok güzel oluyor," diyor. "Hepsini basıp bir kitaba yapıştırırsanız o yılın ya da mevsimin anısı oluyor."

Yazan: Lorna Dockerill ve Alex Summersby

  1. Sürekli çekim, maks. yaklaşık Tek çekim AF kullanılırken Elektronik 1. perde deklanşör ile 6,5 çekim/sn. Hız, 97 JPEG (tüm boyutlar) boyunca korunur; RAW, C-RAW, RAW + JPEG veya C-RAW + JPEG çekiminde daha düşüktür. Servo AF kullanılırken maks. yaklaşık 3,5 çekim/sn.
  2. Özel koruyucu kaplama sayesinde fotoğraflar bir albümde saklandığında 100 yıla kadar dayanır. 23°C/73,4°F sıcaklık ve %50 nem varsayılarak hızlandırılmış teste dayalıdır.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler