EV PROJELERİ

Evde portre çekerken hayatın gündelik akışından ilham alın.

Michaela Efford, oturma odanızda göz alıcı portreler çekebilmeniz için en iyi püf noktalarını açıklıyor.
Saçlarında kelebek şeklinde tokalar olan genç bir kadın, gümüş bir çubuktan sarkan şerit parçalarına başka kelebek tokalar bağlıyor.

Profesyonel portre ve moda fotoğrafçısı, yükselişteki TikTok yıldızı ve sıkı bir Instagram kullanıcısı olan Michaela Efford, sosyal medyada kendisine dünyanın dört bir yanından takipçiler kazanmış durumda. Başarısı kısmen, çok çeşitli uzmanlık alanlarında fotoğrafçılara yaratıcı ilham veren ve rehberlik sağlayan "nasıl yapılır?" videoları paylaşmasında yatıyor.

Birçoğumuz gibi Michaela da karantina sırasında bir tıkanma yaşadı ve yaratıcılığını ifade etmenin yollarını aradı. İşi üzerindeki kısıtlamaları avantaja çeviren Michaela, gündelik öğeleri ve evinin farklı konumlarını kullanarak karantina zamanında yaptığı çekimlerine yaratıcılık kattı.

"Evde nasıl rüya gibi fotoğraflar oluşturabileceğimi ve ışıklandırmayla ne tür deneyler yapabileceğimi düşünüyordum," diyor. "Oluşturmak istediğim fotoğraflar için Pinterest'i ilham kaynağı olarak kullandım ve diğer fotoğrafçıların bu tür fotoğrafları nasıl çektiklerine göz attım. Müzik klipleri de yaratıcı fikirler için harika bir çıkış noktası."

Michaela'nın evinizde yaratıcı porte fotoğrafları çekmeye yönelik en iyi ipuçları ve püf noktaları için okumaya devam edin.

1. Yaratıcılığınızın parlamasına izin verin.

Yaratıcı fikirler bulmak genellikle evde fotoğraf çekmenin en zor yanıdır. Michaela bu konuda "Ben genellikle çekimin sonunda elde etmek istediğim fotoğrafı zihnimde canlandırmaya çalışırım," diyor. "Hangi renklerin uyumlu olacağını, hangi malzemeleri kullanacağımı ve bir arka plan kullanıp kullanmayacağımı düşünürüm. Cam ve folyo gibi alışılmamış malzemeleri kullanmayı çok seviyorum."

Michaela çekimlerine başlarken aklında her zaman bir fikir olduğunu ancak kendisini bu fikre bağlı kalmak zorunda hissetmediğini ifade ediyor. Diğer fotoğrafçılara da, çekim sırasında planlarını geliştirmeye açık olmayı ve kalıpların dışında düşünmeyi tavsiye ediyor. "Evde çekim yaparken dahi kendimi herhangi bir dört duvarla sınırlamıyorum. Evin farklı odaları fotoğraflara farklı görüntüler ve hisler katabiliyor, bu sebeple tek bir konumda sabit kalmamanızı öneriyorum."

Pembe bir arka planın önünde gülümseyen bir kadının portresi. Başını çevreleyen kağıt kelebekler saçlarını süslüyor.

Denemeler yapmanın size faydası olacaktır. Bu portredeki rüya gibi görüntü, post prodüksiyonda değil çekim sırasında oluşturuldu. Bu efekt, lensin etrafına bir miktar selofan gerilerek kolayca elde edilebilir. Canon EOS 5D Mark IV ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lens ile 67 mm, 1/160 sn, f/3,5 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir.

Yeşil bir arka planın önünde duran genç bir kadının portresi. Başını çevreleyen kağıt kelebekler saçlarını süslüyor.

Michaela burada aynı kurulumu kullandı ancak arka planın rengini ve modelin pozunu değiştirerek fotoğrafın havasını değiştirdi. Michaela, "Yaratıcılık, sahnede çekim yaparken olduğu kadar fotoğraflarınızı düzenlerken de önemlidir," diyerek sözlerine devam ediyor. "Genel kontrast için siyah ve beyaz seviyeleriyle oynamayı ve fotoğrafların gerçekten ekrandan çıkacak kadar canlı görünmesi için renkleri vurgulamayı seviyorum." Canon EOS 5D Mark IV ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lens ile 67 mm, 1/160 sn, f/3,5 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir.

Michaela, fotoğrafçılara bir çekim konsepti oluştururken aktarmak istedikleri ruh haline odaklanmalarını öneriyor. "Alternatif tarzlara bakma konusunda Pinterest faydalı oluyor. Ben de genellikle, kullanmak istediğim ana ve yardımcı malzemeleri ve renkleri belirlemek için küçük bir ilham panosu hazırlıyorum," diyor. "Basmakalıp çalışmaktansa esnek ve alternatiflere açık olmak önemli."

2. Hayatın gündelik akışından esinlenin.

Saçını kıvıran ve sakız balonuna benzeyen bir balon şişiren bir kadının portresi.

TikTok yıldızı Michaela Efford, karantina zamanı çektiği bu çarpıcı otoportreyi "Görüntüyü başka bir şeymiş gibi göstermek için rastgele yardımcı malzemeler kullanabileceğinizi göstermek istedim," şeklinde anlatıyor. "Pembe bir sakız gibi görünüyor ama aslında yarı şişirilmiş bir balon." Canon EOS 5D Mark III (Canon EOS 5D Mark IV'ün eski modeli) ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lens ile 42 mm, 1/100 sn, f/2,8 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir. © Michaela Efford

Elinde ayçiçeği buketi tutan genç bir kadının portresi. Üzerinde papatya desenli bir elbise var ve çiçeklerle dolu bulutların kapladığı mavi renkli bir arka planın önünde ayakta duruyor.

Bu portrede Michaela'nın papatya desenli elbisesinden ilham alındı. "Giysiyi aldım ve çekim için çiçek teması fikri de buradan aklıma geldi," diyor. "Bulut arka planı polyesterden yaptım ve mukavvaya yapıştırdım, sonra bulutları minik papatyalarla süsledim." Canon EOS 5D Mark III ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lens ile 26 mm, 1/125 sn, f/3,2 ve ISO 640 değerlerinde çekildi. © Michaela Efford

Evden çıkamadığı zamanlarda Michaela, çevresindeki nesnelerin ve odaların yaratıcı küçük bir dokunuşla stüdyo gibi kullanılabileceğini fark etti. "Evimde çok güzel nesneler ve süsler var, karantinadan önce bunların değerini pek bilmiyordum," diyor. "Her gün gözümün önünde olduklarından artık görünmez olmuş gibiydiler. Evde kalmak onlara bambaşka bir gözle bakmamı sağladı ve onları çekimlerde nasıl yaratıcı bir şekilde kullanabileceğimi düşünmeye başladım."

3. Işık ve konum

Mavi ışıklı çerçevelere sahip gözlükleri, pembe peruğu ve doğrudan arkasındaki yuvarlak bir mavi ışık ile fotoğraf makinesine bakan genç bir kadın.

"Kaliteli yardımcı malzemelerin yerini hiçbir şey alamaz," diyor Michaela. "Bu ışıklı gözlükleri satın aldım ve taktığım anda kendimi bilim kurgu filmindeki bir karakter gibi hissettim. Fotoğrafın konusu da buna göre oluştu. Fotoğrafın havası arka plan olarak kullandığım folyoyla pekişti." Canon EOS 5D Mark IV ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lens ile 70 mm, 1/160 sn, f/3,5 ve ISO 640 değerlerinde çekilmiştir. © Michaela Efford

Önünde duran ve içinde dijital olarak eklenmiş iki japon balığının yüzdüğü bir bardak suyu izleyen, başını yana, elinin üzerine koymuş genç bir kadın.

"Bu fotoğraf bahçemde, difüzör görevi görmesi için arka plan olarak yatak çarşafı kullanılarak çekildi," diyor Michaela. "Su dolu bardağı ana malzeme olarak kullandım. Aslında yüzümü bükmek için fotoğraf çekiyordum ancak bunun yerine bardağa dijital olarak balık eklemeye karar verdim. Çünkü fotoğrafta yaratıcı bir öğenin eksikliğini hissettim." Canon EOS 5D Mark III ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lens ile 33 mm, 1/1.000 sn, f/3,2 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Michaela Efford

Michaela, iyi fotoğrafın ışığın kalitesiyle başladığına inanıyor. "Evde yaptığım çekimlerin çoğunda oturma odamı veya yatak odamı kullanıyorum, çünkü sabahları en iyi ışık buralarda oluyor. Ancak günün farklı zamanlarında farklı odalar daha iyi sonuç veriyor," diyor. Evde çekim yapıyorsanız kendi ev stüdyonuzu yaratma konusunda bu faydalı bilgilere göz atın.

Michaela, otoportreler ve TikTok'ta yayınladığı videolarda baş ve omuz kompozisyonundan oluşan fotoğraflara odaklanıyor. "Boydan fotoğraflar çok fazla uzuvdan dolayı garip görünebiliyor. Ayrıca ben zaten yakın planların izleyiciyi daha fazla cezbettiğini düşünüyorum," diyor.

"Otoportre çekerken uzaktan kumanda veya fotoğraf makinesinin otomatik zamanlayıcı özelliğini kullanıyorum. Yakın zamanda piyasaya sürülmüş birçok Canon fotoğraf makinesinde, kendinizi kadraja eklemenin harika bir yolu olan değişken açılı ekranlar var. Başka birinin fotoğrafını çekiyorsam en iyi ışığı ve yardımcı malzemelerle arka planlar arasındaki uyumu bulmak için çıkış noktası olarak genellikle otoportre çekimleriyle başlarım."

4. Doğru kiti seçin.

Bir masa üstüne yerleştirilmiş Canon EOS 5D Mark IV, tripod ve çeşitli kırtasiye malzemeleri.

Michaela çekimleri için çeşitli araçlar, teknikler ve ekipmanlar kullanıyor. "Görüntüler güçlü mesajlar iletebilir. Bu sebeple aklınızdan geçenleri fotoğraflar üzerinden anlatmaktan hiçbir zaman korkmayın," diyor.

Saçında ve ağzının üzerinde kağıttan kelebekler olan, beyaz elbiseli bir kadın.

Michaela, çekimlerindeki son görünüşü elde etmek için kite ek olarak yardımcı malzemeler ve streç film gibi gündelik ev eşyalarını da kullandı. Canon EOS 5D Mark IV ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lens ile 67 mm, 1/160 sn, f/3,5 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir.

Fotoğrafçılığa ilk başladığında EOS 5D serisi fotoğraf makinelerine aşık olan Michaela, şimdi çekimlerini Canon EOS 5D Mark IV ile yapıyor. "Ama şu an aynasız Canon EOS R6 gerçekten ilgimi çekiyor. Bu modeli, Moda Haftası çekimlerinde kullanan fotoğrafçılar gördüm. Oldukça kompakt ve hafif ve hem fotoğraf hem de videoda inanılmaz sonuçlarını gördüm."

Ancak göz alıcı sonuçlar elde etmek için tam kare bir fotoğraf makinesiyle bütçenizi aşmanıza gerek yok. Hem değiştirilebilir lensli Canon EOS M50 Mark II hem de kompakt Canon PowerShot G7 X Mark III, fotoğraflarda ve 4K UHD video çekimlerinde üstün performans sunuyor.

Michaela sözlerine "Renk yorumlarından dolayı tek tercihim Canon fotoğraf makineleri," şeklinde devam ediyor. "Bu ekipmanımı satın almadan önce araştırdığım bir konuydu ve şimdi işimde büyük faydasını gördüm. Konu portre lenslerine geldiğinde ilk tercihlerim Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM ve EF 35mm f/1.4L II USM. Doğal perspektif, çekim yapma şeklime çok uygun ve geniş diyafram açıklığı, alan derinliğini büyük oranda kontrol edebilmemi sağlıyor."

Michaela, Canon RF 35mm F1.8 IS Macro STM lensi deneme konusunda çok hevesli. Bu lens de Canon EOS RP ve EOS R6 fotoğraf makinesi gövdeleri gibi rahat kullanım sağlayacak şekilde kompakt ancak harika bir görüntü kalitesi ve çok yönlü performans sunarken hibrit optik görüntü sabitleme ve çok yakın çekimler için kullanışlı 0,5x makro büyütme gibi ekstra özelliklerle geliyor.

5. İş birliği ve paylaşım

Parlak mavi göz farları ve gözyaşı şeklindeki mücevherleri ile canlı mavi renkteki suyun altında bir kadın. Sadece başı ve kolları görülüyor.

Michaela'nın müşteri çekimlerinden bir görüntü. "Çok canlı görünmesi için suya mavi boya ekledik," diyor. "Renk görüntünün temel bir bileşeni olabilir. Gösterişli yardımcı malzemelere para ödemek yerine renklerin birbirine nasıl uyum sağlayacağını düşünün." Canon EOS 5D Mark IV ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lensle 63 mm, 1/125 sn, f/3,2 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Michaela Efford

Pembe renkli yumuşak ve kabarık bir arka planın önünde leylak rengi dar bir üst giymiş sarışın genç bir kadın, pembe renkli bir telefonu kulağına tutarken şok olmuş gibi rol yapıyor.

Michaela, Mayıs 2021'de yaptığı bir moda çekiminde yakaladığı bu göz alıcı fotoğrafı "90'ların popüler süper kız imajını yakalamaya çalıştık," diye açıklıyor. Canon EOS 5D Mark IV ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lens ile 61 mm, 1/160 sn, f/8 ve ISO 125 değerlerinde çekilmiştir. © Michaela Efford

Michaela, bir arkadaşınızın portrelerini çekiyorsanız istediğiniz pozlara dair onları net bir şekilde yönlendirmenizi öneriyor. "Ben kendimi kelimelerden ziyade vücut diliyle ifade etme konusunda iyiyim. Bu sebeple insanlara ne istediğimi söyleyerek değil, göstererek anlatıyorum," diyor. "Bu daha doğal ve daha iyi bir etkileşim yaratıyor. Ayrıca insanların kendilerini olabildiğince doğal ve rahat hissetmeleri gerçekten önemli."

"TikTok için video çekerken her zaman daha sonra düzenlemek üzere bir miktar sahne arkası görüntü çekmeye çalışıyorum. Bu fotoğrafa tamamen yeni bir ilgi alanı ekliyor ve insanlar genellikle bir çekimin nasıl ortaya çıktığını görmeye bayılıyorlar."

Portre çekimlerinde denemeler yaparsanız kendi tarzınızı keşfedeceksiniz. "Kendinize güvenin ve kendinizi ifade etmekten çekinmeyin," diyor Michaela. "İlham almak için diğer fotoğrafçıları takip edin ama kendi tarzınızı geliştirdikçe bu tarza bağlı kalın ve benzersiz olmanın tadını çıkarın."


Yazan: Matthew Richards

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Portreler için en iyi giriş seviye kit

  Her portre fotoğrafçılığı türü için fotoğraf makineleri ve lensler.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Selfie'lerinizi bir üst düzeye çıkarın

  TikTok yayıncısı Nina Collins, evde nasıl yaratıcı otoportreler çekebileceğinizi anlatıyor.

 • EV PROJELERİ

  Kendi ev stüdyonuzu kurun

  Flaşla yaratıcılığınızı artırma ve düşük bütçeyle çarpıcı portreler çekme yöntemlerini keşfedin.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Soyut portreler çekin

  Çoklu pozlamalar, ışıkla boyama, gölge oyunları ve daha fazlası ile denemeler yapın.