GECE FOTOĞRAFÇILIĞI

Gece çekimleri ve astrofotoğrafçılık için en iyi giriş seviyesi kit

Hava karardıktan sonra yapılan portre çekimlerinden gece şehir manzarası ve yıldız çekimlerine kadar, mükemmel görüntü kalitesi sunan fotoğraf makineleri ve lensleri keşfedin.
Sarı ışıkla aydınlatılmış bir binaya yaslanan bir siluet. Canon Elçisi Lorenz Holder tarafından Canon EOS R6 ile çekilmiştir.

Işık, fotoğrafçılığın önemli bir bileşenidir. Bu nedenle gece veya düşük ışıkta çekim yapmanın belirli zorlukları vardır. Ancak gece fotoğrafçılığı, yaratıcı olmak için benzersiz fırsatlar sunar. Karanlık bir arka plana karşı çekilmiş, hafifçe aydınlatılmış portreler, büyüleyici bir etki yaratmanın yanı sıra bir sahnedeki ana konuyu etkili bir şekilde öne çıkarabilir. Gece ortaya çıkan hayvanlar vahşi yaşam fotoğrafçılığına farklı bir bakış açısı katarken gece şehir manzaraları kendi ışık gösterilerini sunar. Görkemli bir manzara için bakışlarınızı gökyüzüne çevirip Samanyolu'nu fotoğraflayabilirsiniz

Güneş doğmadan önceki veya battıktan sonraki alacakaranlığın mavi saati birçok fotoğrafçının en sevdiği zamandır. Doğal ışık, ayrıntıları ortaya çıkarmaya devam ederken şehir ışıkları sahneleri sıcak bir ışıltıyla yıkar. Gökyüzünün koyu mavisi de etkileyici bir dokunuş katar. Ancak, bulunduğunuz yerin enlemine ve mevsime bağlı olarak mavi saat çok kısa sürebilir ve en iyi ışıktan yararlanmak için sadece birkaç dakikanız olabilir. En iyisi, gün doğumu ve gün batımı saatlerini öğrenip çekim yapmak istediğiniz yerleri keşfederek önceden plan yapmaktır.

Ayrıca, kırağı ve çiy ile mücadele etmeniz gerekebileceğini de unutmayın. Yanınıza sıcak tutan veya su geçirmez giysiler almanız önerilir. Birçok Canon fotoğraf makinesi ve lens hava koşullarına karşı kapsamlı korumaya sahip olsa da kitinizi kuru tutmak için büyük bir şemsiye kullanmanız faydalı olacaktır.

Geceleri çekim yaparken aranacak özellikler

Islak bir yolda oluşan su birikintilerine yansıyan yeşil ve kırmızı ışıklar ve elinde şemsiye tutan bir kadının silueti. Canon EOS R6 ve Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM lens ile çekilmiştir.

Aynasız Canon EOS R6, özel olarak yüksek dinamik aralıklı sahnelerde istenen sonuçları kolayca elde etmek ve genel olarak düşük ışık koşullarında çekim yapmak için tasarlanmış hassas 20,1 MP tam kare sensöre sahiptir. Canon EOS R6 ve Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM lens ile 153 mm, 1,8 sn, f/2,8 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Lorenz Holder – Canon Elçisi

Yıldızlı bir gökyüzü altında uzaktaki şehir ışıklarının Canon PowerShot G7 X Mark III ile çekilmiş uzun pozlamalı fotoğrafı.

Sabit lensli kompakt bir fotoğraf makinesini tercih ediyorsanız Canon PowerShot G7 X Mark III, hava karardıktan sonra blog fotoğrafları çekimi, vlog çekimi ve genel olarak gece çekimi için mükemmel bir seçenektir. Canon PowerShot G7 X Mark III ile 8,8 mm, 8 sn, f/1,8 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir.

Gece fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda aynasız fotoğraf makineleri, DSLR'lere göre büyük bir avantaj sunar. Elektronik vizörleri pozlama ayarlarının etkisini simüle etmek üzere parlaklık seviyesini otomatik olarak artırabilir. Bu, karanlıkta tam anlamıyla görmenin yanı sıra daha çekim bile yapmadan herhangi bir pozlama ayarında elde edilecek görüntünün parlaklığının önizlemesini yapmanızı sağlar.

Tripod taşımaya gerek kalmadan geceleri serbestçe çekim yapabilmek harikadır. EOS R6 ve EOS R7 gibi fotoğraf makineleri, sabit ve sarsıntısız görüntüler yakalamanıza yardımcı olan Dahili Görüntü Sabitleme (IBIS) özelliğine sahiptir. Bu özellik, belirli lenslerin optik IS özelliğiyle bir araya geldiğinde 8 stop'a kadar görüntü sabitlemesi elde etmenizi sağlar. Bu da çok daha uzun aralıklı enstantane hızlarında elde çekim yapmak için idealdir. 

Hızlı ve tutarlı bir şekilde doğru otomatik odaklama da önemli bir avantaj olabilir. EOS R6 AF sistemi, -6,5 EV (Pozlama Değeri) gibi neredeyse tamamen karanlık koşullarda bile iyi sonuç verir. Bu değer, ayın en fazla dörtte birlik bölümü ile aydınlatılan bir manzaraya eşdeğerdir. Pozlama değeri EOS R7 için yarım aya eşdeğer -5 EV, EOS R10 içinse büyüyen aya eşdeğer -4 EV'dir.

Geniş diyafram açıklığına sahip lensler, fotoğraf makinenizin sensörüne daha fazla ışık ileterek en karanlık gecelerde bile çekim yapmanıza olanak verirken geniş açı, daha uzun aralıklı enstantane hızları kullanma seçeneği de sunar. Optik IS özelliğine sahip lensler, elde çekim yaparken bulanıklığı azaltmak için yararlıdır.

Astrofotoğrafçılık

Samanyolu'na karşı siluetleri seçilen palmiye ağaçlarının gece gökyüzüne doğru çekilmiş bir fotoğrafı. Canon RF 16mm F2.8 STM lensle birlikte Canon EOS R6 ile çekildi. 

En geniş veya en geniş değere yakın diyafram açıklığı ayarında kullanılan, yaklaşık f/1,8 - f/2,8 parlak diyafram açıklığı değerine sahip geniş açılı lensler, fotoğraf makinesi sensörü aracılığıyla daha fazla ışık iletir. Bu da astrofotoğrafçılık açısından büyük bir avantaj olabilir. Canon EOS R6 ve Canon RF 16mm F2.8 STM lens ile 16 mm, 25 sn, f/2,8 ve ISO 6.400 değerlerinde çekilmiştir.

Fotoğraf makinesi yıldızlı gece gökyüzüne dönük şekilde, tripoduyla birlikte kayalıkların üstünde ayakta duran bir fotoğrafçı.

Canon'un IBIS ve lens içi IS sistemlerinin güçlü kombinasyonu, karanlığa yakın koşullarda elde çekim yapabilmenize olanak tanısa da astrofotoğrafçılık gibi tripodun önemli olduğu durumlar vardır. Tripod kullanırken bile hareket bulanıklığına neden olmamak için pozlamanın başında fotoğraf makinesine dokunmaktan kaçınmanız önemlidir. Canon Camera Connect uygulaması fotoğraf makinenizi uzaktan kontrol etmenizi sağlar.

Tam kare fotoğraf makineleri, astrofotoğrafçılık için APS-C formatındaki fotoğraf makinelerinden daha uygundur çünkü genellikle gece gökyüzünü çekmek için çok geniş bir görüş alanına ihtiyaç duyarsınız. Ancak ayı çekiyorsanız Dünya'nın uydusunun ayrıntılarını yakalamak için APS-C fotoğraf makinesini telefoto lensle birlikte kullanabilirsiniz.

Canon EOS R6 özellikle geceleri çekim yaparken iyi sonuçlar verir. Tam kare görüntü sensörü ile 20,1 MP gibi mütevazı bir çözünürlük değerinin birleşimi, daha fazla ışık toplama potansiyeli ile nispeten büyük piksellere karşılık gelir. Bunun sonucunda, düşük ışık koşullarında düşük enstantane hızlarından kaçınmak için yüksek ISO ayarları kullanıldığında minimum görüntü paraziti ortaya çıkar. Standart hassasiyet aralığı ISO 100'den ISO 102.400'e kadar uzanır.

Astrofotoğrafçılık için genellikle manuel odaklama tercih edilir ve Canon'un aynasız EOS R Sistemi fotoğraf makineleri odak artırma seçeneğiyle sunulur. Bu seçenekle vizörde veya arka ekranda odaktaki nesnenin ana hatlarını aydınlatabilirsiniz.

Parlak diyafram açıklığına sahip hızlı lensler, fotoğraf makinesine mümkün olduğunca fazla ışık girmesini sağlamak için tercih edilir. Canon RF 16mm F2.8 STM lens her iki durumda da iyi sonuç verir ve 25,6 mm'lik etkili odak uzaklığının oldukça cömert bir görüş alanı sağladığı APS-C formatındaki EOS R7 ve EOS R10'un da astrofotoğrafçılık için kullanılmasına olanak sağlar. 

Canon RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM, yıldız izleri ve Kuzey Işıkları gibi görülmeye değer manzaraları yakalamak için mükemmel bir seçenektir. f/1,8 olan hızlı maksimum diyafram açıklığı, düşük ışık koşullarında mükemmel performans gösteren dairesel, dokuz yapraklı bir tasarıma sahiptir ve harika odak dışı alanlar ile arka plan bulanıklığı sağlar.

Gece portreleri

Bir rafın üzerinde oturan bir kedinin Canon RF 85mm F2 MAKRO IS STM lens ile düşük ışıkta çekilmiş portresi.

Ana konunuzu öne çıkarmak istediğinizde biraz karanlık yeterlidir. 5 stop'lu görüntü sabitleme özelliğine sahip olan Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, düşük ışıkta yaratıcı portreler için mükemmel bir seçimdir. Canon EOS R5 ve Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens ile 1/500 sn, f/2 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir.

Bir kadının, arka planda bulanık ışık diskleriyle, Canon RF 50mm F1.8 STM lens ile düşük ışıkta profilden çekilmiş bir portresi.

Küçük, hafif ve uygun fiyatlı Canon RF 50mm F1.8 STM lens, hızlı f/1,8 diyafram açıklığıyla düşük ışıkta da mükemmel performans gösterir ve atmosferik arka plan bulanıklığı oluşturmak için idealdir. Canon EOS R6 ve Canon RF 50mm F1.8 STM lens ile 1/125 sn, f/1,8 ve ISO 1.250 değerlerinde çekilmiştir. © Ejiro Dafé

24,2 MP Canon EOS R10 ve 32,5 MP EOS R7, ISO 100-32.000 olan standart hassasiyet aralıklarıyla gece çekimleri için etkileyici görüntü kalitesi sunar. Bu da elde gece çekiminde yeterince yüksek enstantane hızlarını korumanız için size büyük bir serbestlik sağlar. Canon EOS RP, bir diğer kullanışlı seçenektir. Tam kare 26,2 MP görüntü sensörü ve ISO 40.000'e kadar varan hassasiyet aralığı sayesinde flaş kullanmadan çekim yapabilir, ayrıntıları ve renkleri koruyabilirsiniz.

Tam kare bir fotoğraf makinesiyle 85 mm odak uzaklığı portre çekimleri için genellikle idealdir. Parlak diyafram açıklığına sahip Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens, karanlık koşullarda bile yüksek enstantane hızıyla konunun hareketini dondurmanızı sağlar. Bunu yapmak için fotoğraf makinenizin ISO ayarını çok fazla artırmanız gerekmez. Böylece ince ayrıntıları en üst düzeye çıkarıp görüntü parazitini en aza indirerek optimum görüntü kalitesini koruyabilirsiniz.

Bir diğer avantajı da geniş diyafram açıklığının sığ alan derinliği sağlamasıdır. Bu sayede dikkat dağıtan arka planları odağın dışında tutarak ana konuyu öne çıkarabilir ve şehir ışıklarını veya süsleme ışıklarını yumuşak bokeh disklerine dönüştürebilirsiniz.

Canon EOS R7 ve EOS R10 için 50 mm bir sabit lens, portre dostu 80 mm etkin odak uzaklığı sağlar. Böylece tam kare bir fotoğraf makinesindeki 85 mm lensle hemen hemen aynı görüş alanını elde edersiniz. Canon RF 50mm F1.8 STM lens, parlak diyafram açıklığıyla kompakt, hafif ve paranızın karşılığını fazlasıyla veren bir lenstir. Daha hızlı olan RF 50mm F1.2L USM lens ise profesyonel seviyede bir seçimdir.

Gece şehir manzaraları

Canon EOS R7 ve Canon RF 24-105 mm F4L IS USM lensle uzun pozlama yapılarak çekilmiş gece şehir manzarası. 

Canon RF 24-105mm F4L IS USM lens, hava karardıktan sonra şehirleri keşfederken yanınızda taşıyabileceğiniz kadar hafiftir ve L serisi yapı kalitesi toza ve neme karşı koruma sağlar. Canon EOS R7 ve Canon RF 24-105mm F4L IS USM lens ile 50 mm, 1,6 sn, f/4,5 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir.

Binaların yansımalarının ön plandaki suda görüldüğü, gece çekilmiş ışıklı şehir manzarası. Canon EOS R6 ve Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM lens ile çekilmiştir.

Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM lens, gece şehir manzaralarını fotoğraflamak için ideal olan hızlı, kompakt ve hafif bir geniş açılı lenstir. Canon EOS R6 ve Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM lens ile 24 mm, 0,3 sn, f/1,8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Gece şehir manzaralarını elde çekiyorsanız görüntü sabitleme özelliği, sarsıntısız çekimler için yararlıdır ve EOS R7, uyumlu lenslerle 7 stop'a kadar sabitleme sağlar. Ancak gece şehir manzaralarını yakalamak için büyük olasılıkla bir tripod kullanmanız veya fotoğraf makinenizi yerleştirebileceğiniz uygun sabit bir yüzey bulmanız ve düşük bir enstantane hızı veya uzun pozlama kullanmanız gerekir.

Astrofotoğrafçılıkta olduğu gibi hızlı ve geniş açılı bir lens, uçsuz bucaksız şehir manzaralarını ve gece manzaralarını kadraja sığdırmak için en iyi seçenektir. Canon RF 16mm F2.8 STM ve Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM bu konuda iddialı olan iki güçlü lenstir.

Hareketleriniz şehirdeki binalar ve diğer engeller tarafından sınırlandığında zoom özelliği öne çıkar. Canon RF 24-105mm F4L IS USM lens, özellikle geniş alanları kapsayan daha fazla telefoto mesafesine ihtiyaç duyuyorsanız veya bir şehir manzarasının ya da gece manzarasının daha küçük bölümlerine odaklanıyorsanız mükemmel bir seçimdir.

Gece hareket eden nesnelerin fotoğrafını çekme

Canon RF 800mm F11 IS STM lens ve Canon Extender RF 1.4x ile gece çekilmiş bir geyik başı.

Uzatıcı ile birlikte kullanılan bir süper telefoto lens, vahşi yaşamı olağanüstü ayrıntılarla yakalamanızı sağlar. Canon EOS RP, Canon RF 800mm F11 IS STM lens ve Extender RF 1.4x ile 1.120 mm, 1/200 sn, f/16 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir.

Karanlık gökyüzüne karşı bir atlama hareketi yapan, kırmızı ve mavi ışık izleriyle çevrili bir dağ bisikletçisi. Canon EOS R6 Mark II ile çekilmiştir.

Işık izlerini çekmek için tripod kullanıyorsanız deklanşör düğmesine bastıktan sonra fotoğraf makinesinin sabitlenmesi için zaman sağlayan iki saniyelik otomatik zamanlayıcı gecikmesini kullanabilirsiniz. Daha hızlı yanıt için fotoğraf makinesini ücretsiz Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak uzaktan kontrol edebilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda akıllı telefonunuzdan çekimin canlı önizlemesini yapma olanağı da sunar. Canon EOS R6 Mark II ve Canon RF 15-30mm F2.8L IS USM lens ile 15 mm, 8 sn, f/4,5 ve ISO 1.250 değerlerinde çekilmiştir. © Teddy Morellec

İyi bir telefoto menzili, gece ortaya çıkan vahşi hayvanlar gibi hareketli nesneleri çekerken faydalıdır. Extender RF 1.4x ve Extender RF 2x gibi lens uzatıcıları da çekim menzilinizi artırmak için son derece kullanışlı olabilir.

Canon RF 24-105mm F4L IS USM veya RF 85mm F2 MACRO IS STM lenslerle daha kısa çekim mesafelerinde mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu, özellikle bunları bir Canon EOS R7 veya EOS R10 ile kullanırken geçerlidir. Bu fotoğraf makinelerinde, 1,6x kırpma faktörü, bu lenslerin telefoto menzilini sırasıyla 168 mm veya 136 mm'ye çıkarır.

RF 24-105mm F4L IS USM lensin geniş açıdan telefotoya kadar uzanan çok yönlü zoom aralığı, uzun pozlamalarla ışık izleri oluşturmak üzere hareket halindeki trafikte çekim yapmak için de idealdir. Tek bir aracı çekiyorsanız ve ek aydınlatma için bir Canon Speedlite flaş kullanıyorsanız İkinci Perde Senkronizasyonu modunu seçin. Bu, ışık izlerinin aracın önüne uzanmak yerine arkasından doğal bir şekilde yayılmasını sağlar. Ayrıca, sıra dışı bir etkiye sahip farklı bir ışık izi yaratmak için uzun pozlama sırasında zoom aralığı boyunca geçiş yapabilirsiniz (zoom patlaması).


Canon'un en yeni aynasız fotoğraf makineleri ve tamamlayıcı lensleri, her şeyi basit tutarken yaratıcı özgürlük ve esneklik sunar. Gün batımından sonra keşfedilecek çok şey vardır ve araştırma, sabır ve pratik ile birlikte doğru Canon kiti harika görüntüler çekmenizi garanti eder.


Yazan: Matthew Richards

İlgili ürünler

 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R6 Mark II

  Fotoğraf veya video, aksiyon veya portre çekimlerinde performans ve görüntü kalitesini bir araya getiren EOS R6 Mark II, yaratıcılığınızın gelişmesine olanak tanır
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R7

  Heyecan verici hızı ve görüntü kalitesini, geleceğe yönelik tasarlanan taşınabilir APS-C gövdesinde bir araya getiren bu fotoğraf makinesiyle vahşi doğayı keşfedin.
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R10

  APS-C boyutlu sensörle geliştirilen bir aynasız EOS R Sistemi fotoğraf makinesi ile fotoğraf ve video çekimlerinizi bir üst seviyeye taşıyın.
 • Geniş Açılı Lens

  RF 16mm F2.8 STM

  Vlogger'lar ve yaratıcı içerik üreticileri için tasarlanmış, kompakt, uygun maliyetli, EOS R serisi ile uyumlu, ultra geniş açılı ve tam kare 16 mm lens.
 • Geniş Açılı Sabit Lens

  RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

  Manzara fotoğrafçılığı, vlog çekimi, iç mekan çekimi ve harika makro görüntüler için ideal olan kompakt, hafif 24 mm sabit lens.
 • RF Lensler

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Geniş açılı perspektif, yakın odaklama ve Hibrit IS için hızlı diyafram açıklığına sahip 35 mm f/1,8 MAKRO lens.
 • Standart Lens

  RF 50mm F1.8 STM

  Geniş f/1,8 diyafram açıklığına sahip kompakt, sessiz ve hafif 50 mm RF sabit lens, yaratıcılığınızı çalışmalarınıza dökmek için idealdir.
 • RF Lensler

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  Üstün telefoto sıkıştırma ve 5 stop'lu görüntü sabitleme özelliğine sahip RF 85mm F2 MACRO IS STM, kompakt ve hafif bir gövdede yakınlaştırma için çok yönlülük sunar.
 • RF Lensler

  RF 800mm F11 IS STM

  En geniş menzile ihtiyaç duyan vahşi yaşam fotoğraf tutkunları düşünülerek tasarlanmış kompakt, hafif ve güçlü bir süper telefoto lens.
 • İlgili makaleler

 • VİDEO TEKNİKLERİ

  Gece video çekimi yapmak için ipuçları

  Gece video çekimi kılavuzumuzla yepyeni bir yaratıcılık dünyasına adım atın.

 • VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

  Düşük ışıkta vahşi yaşam

  En iyi gece fotoğrafçılığı ipuçlarımızla hayvanların gizli yaşamlarını ortaya çıkarın.

 • GECE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Gece gökyüzü fotoğrafçılığı

  Zaman atlama ve yıldız izi fotoğrafları dahil gece yıldızları fotoğraflamak için başlıca teknikler.

 • GECE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Ay'ı fotoğraflama

  Yaratıcı Ay fotoğrafları için adım adım kılavuz.