YARATICI BASKI

Kişiselleştirin, baskı alın, organize edin: Kendi fotoğraflı takviminizi oluşturun.

Yılın en iyi anılarını harmanlayın ve eviniz için ya da sevdiğiniz birine hediye olarak göndermek üzere kişiselleştirilmiş bir takvim basın.
Canon PIXMA yazıcıdan çıkan basılı bir takvim sayfasını elinde tutan bir kadın.

Geceler kısaldıkça ve içeride daha fazla zaman geçirdikçe, önümüzdeki 12 aya hazırlanırken geçtiğimiz yılı fotoğraflarla gözden geçirmenin tam zamanı. Ailenizle en sevdiğiniz anların tümünü içeren kişiselleştirilmiş bir takvimden daha iyi bir organizasyon yolu var mı?

Canon PIXMA yazıcınızla basılmış ev yapımı bir takvim, telefonunuzla ya da fotoğraf makinenizle yakaladığınız paha biçilmez, sevgi dolu aile anılarını yeniden anımsamak için harika bir fırsattır. Böylece her aya özel mükemmel fotoğrafları bulabilirsiniz. Daha önce gittiğiniz yerlerden fotoğraflar seçerek ruh halinizi ve konumu mevsime göre de belirleyebilirsiniz.

İngiltere'nin güneybatısında yaşayan fotoğrafçı, influencer ve anne Rafaella Ponce, eşi ve çocuğuyla yaşadığı hayatını ve farklı yaratıcı içerikleri paylaştığı Instagram hesabında 19.600 takipçiye ulaştı. Ayrıca markaların ve influencer'ların birbirleriyle bağlantı kurmalarına yardımcı olan bir influencer pazarlama uygulaması da işletiyor.

Burada el işlerini konu edinen Rafaella, yıl boyunca yaşadığınız güzel anılarla dolu takviminizi hazırlamanın ne kadar eğlenceli ve basit bir aktivite olabileceğini gösteriyor: Tüm ihtiyacınız olan bir yazıcı ve biraz yaratıcılık.

1. Yaratıcı takvim projeniz için hazırlanın.

Bir masada Canon kağıt paketinin ve dizüstü bilgisayarın yanında duran yazıcıya kağıt yerleştiren bir kadın.

Rafaella yaratıcılığını konuşturmayı seviyor ve her zaman ilham arıyor. "El işine dair her şeyi severim," diyor. "Albümler benim işim. Tabii artık bebeğim olduğundan bir süredir böyle şeyler yapamıyorum ama çok seviyorum."

Kendi takviminizi oluşturmak için oldukça küçük bir kit gerekir. Böylece takvim oluşturmak, evinizde sakin bir el işi akşamına dönüşebilir. Rafaella'nın kullandığı kablosuz Canon PIXMA TS7450 Serisi gibi bir Canon PIXMA yazıcının yanında iğneleme veya sergileme için yeterince dayanıklı bir fotoğraf kağıdına ihtiyacınız olacaktır.

Canon Mat Fotoğraf Kağıdı MP-101, el işleri için idealdir ve mat yüzeyiyle yüksek kaliteli ve canlı fotoğraflar üretir. Canon Plus Glossy II PP-201 gibi parlak kağıtlar da parlak renkleri geliştirmeleri ve dijital fotoğraflar için kusursuz yüzeyler sunmalarıyla iyi bir seçenektir. Her iki kağıt türüne de yazı yazılabilir, bu sayede tarihleri işaretleyebilir veya hatırlamak istediğiniz şeyleri not alabilirsiniz. Rafaella, takvimine göz alıcı bir parlaklık eklemek için Plus Glossy kağıt kullanmayı seçti.

2. Fotoğraflarınızı seçin.

Karnının yanında bal kabağı tutan hamile bir kadını gösteren Ekim takvim sayfasını elinde tutan bir kadın.

Her ay için ilham kaynağı bulmak pek de zor olmamalı. Sevdiğiniz kişilerin doğum günü ayları için kullanabileceğiniz fotoğraflarla başlayın. Aralık ayı için bir yılbaşı kutlama fotoğrafı kullanın ve diğer aylarla devam edin.

İster bir çocuğun doğum günü partisinde mum ışığında çekilmiş bir portre ister mutlu bir yaz çekimi, ailenin köpeğinin sonbahar yaprakları içinde koştuğu bir aksiyon fotoğrafı ya da sevdiğiniz yerel bir manzaranın karla kaplı hali olsun, takviminizi en kıymetli anlarınızın mevsime özgü fotoğraflarıyla kişiselleştirmek bu el işi projesinin kalbinde yer alıyor.

"Geçen sene bu zamanlar hamileydim. Hafif şiş karnım ve bal kabağımla bir çekim yaptım," diye anlatıyor Rafaella. "Ekim ayı için bu fotoğrafı basmak güzel oldu çünkü bana o anı ve zamanın nasıl uçup gittiğini hatırlatıyor. Bebeğim şu an neredeyse bir yaşında."

"Benim için projenin tüm anlamı fotoğraflarınızla oluşturabileceğiniz anlarda yatıyor. Bu sebeple her ay için o zamanlarda yaşadığım güzel anıları bana hatırlatan bir fotoğraf seçerim."

"Instagram hesabıma bakarsanız doğal ışığı kullanmayı gerçekten sevdiğimi ve fotoğraflarımda karmaşa istemediğimi görebilirsiniz," diyor. "Bence az, çoktur. Fotoğraflarınızı dikkatle seçin, bolca doğal ışık kullanın ve arka planlarınızı sade tutun."

3. Fotoğraflarınızı baskıya hazırlayın.

Bebekle koltukta otururken telefonundan Canon Easy-PhotoPrint Editor Uygulamasını kullanarak fotoğraflı takvimi düzenleyen bir kadın.

Uygulamayı takvim şablonu için kullanan Rafaella, "Canon Easy-PhotoPrint Editor uygulamasıyla ister bilgisayarınızda ister telefonunuzda denemeler yapabilirsiniz," diyor.

Baskıdan önce fotoğraflarınızı hazırlamak önemlidir. Birçok fotoğraf düzenleme uygulaması, dışa aktarma sırasında size görüntü dosyasının türünü ve kalitesini belirleme seçeneği sunacaktır. Rafaella, görüntülerinizi mümkün olan en yüksek kalitede dışa aktarmanızı öneriyor. "Bunu yaparsanız baskı aldığınızda daha kaliteli bir görüntü elde edersiniz," diyor.

Görüntülerinizi JPEG olarak dışa aktarıyorsanız mümkün olan en yüksek kaliteyi seçin. PNG dosyaları olarak dışa aktarmayı da düşünebilirsiniz çünkü bu dosya türleri sıkıştırıldıklarında daha az kalite kaybı yaşanır ve daha kaliteli görüntüler oluşturulur. Fotoğraflarınızı RAW formatında çekiyorsanız Canon'un Digital Photo Professional (DPP) gibi bir görüntü düzenleme yazılımı kullandığınızda post prodüksiyonda mümkün olan en yüksek kaliteyi ve esnekliği elde edersiniz.

Unutmayın, fotoğraflar basıldıklarında ekrandan farklı görünebilir. Bu sebeple takviminizde kullanacağınız fotoğrafların nasıl görüneceğine dair fikir edinmek için test amaçlı baskılarla deneme yapın.

Rafaella çeşitli takvim şablonları içeren Canon Easy-PhotoPrint Editor uygulamasını kullandı. Fotoğraflarınızı doğrudan şablonlara aktarabilir ya da kendi tasarımlarınız için ilham olarak kullanabilirsiniz.

4. Şablonunuzda hayal gücünüzü konuşturun.

Otururken dizüstü bilgisayarında Canon Easy-PhotoPrint Editor uygulamasını kullanarak fotoğraflı bir takvimde aile fotoğraflarını ayarlayan bir kadın.

Canon Easy-PhotoPrint Editor uygulaması, takviminize ek yazı, damga veya çerçeve eklemenizi ya da yaratıcı filtreler uygulamanızı sağlar. Uygulamadaki şablonların yanı sıra Creative Park'tayılbaşı öncesi takvimlerden ve doğum günü geri sayımlarından3B takvimlere ve takvim çıkartmalarına kadar çeşitli takvim seçenekleri bulunur.

El işi yeteneklerinize göre kendi takviminizi sıfırdan oluşturmayı deneyebilirsiniz. Rafaella ise Canon Easy-Photo Print Editor uygulamasından, her ayın sayfasına bir fotoğraf ekleme seçeneği sunan Classic One Month (Klasik Bir Ay) şablonunda karar kıldı. Yazıcınız için doğru kağıt boyutunu seçin, fotoğraflarınızı içe aktarın ve takviminize kendi tarzınızı eklemek için yaratıcı filtrelerle, damgalarla ve çerçevelerle denemeler yapın. Takvimi tamamen size özel hale getirmek için yazı tipini ve rengini bile değiştirebilirsiniz.

Canon'un ücretsiz kağıt el işleri materyal koleksiyonu olan ücretsiz Creative Park uygulaması için çeşitli takvim seçenekleri de vardır. Bir takvim şablonu seçin, baskı almak istediğiniz boyutu belirleyin ve dosyayı indirin. Makas, yapıştırıcı, kurşun kalem, tükenmez kalem, birkaç kürdan ve bir cımbız alın. Kesmeye, katlamaya, yapıştırmaya ve takviminizi oluşturmaya hazırlanın.

5. Baskı alın ve sergileyin.

Yeni bastığı takvim sayfasını elinde tutarken gülümseyen bir kadın.

Canon PIXMA TS7450 Serisi yazıcıya bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdan doğrudan bağlanabilirsiniz. Yazıcı mürekkep kartuşlarını yerleştirmek ve değiştirmek de kolaydır.

Mutfak tezgahında bebeği tutan bir kadın. Arkasındaki dolaba asılmış fotoğraflı bir takvim var.

Evin merkezi genellikle mutfaktır, bu sebeple önemli olayları hiçbir zaman unutmamak için kişiselleştirilmiş takviminizi duvara monte edilmiş bir dolapta sergileyebilirsiniz.

Her şey hazır olduğunda baskıya geçebilirsiniz. Bütçe dostu ve kullanımı kolay Canon PIXMA TS7450 Serisi yazıcı, oldukça çeşitli seçenekleriyle hem iş hem de eğlence için idealdir. İşiniz için birden fazla sayfayı hızlıca kopyalayıp tarayabilir ve yazıcıyı çocuklarla yapılan aktiviteler için yaratıcı bir arkadaş olarak kullanabilirsiniz. Canon'un geniş yaratıcı medya seçenekleri arasında bulunan mıknatıslı fotoğraf kağıdını kullanarak bastığınız takvimi doğrudan buzdolabınıza bile yapıştırabilirsiniz.

6. Eserlerinizi hediye edin.

Bebek taşıyan bir kadın, duvardaki çerçeveli fotoğrafların ve resimlerin yanına çerçevelenmiş bir fotoğraflı takvim asıyor.

Özel anılarla dolu kişiselleştirilmiş bir takvim, büyükbaba ve büyükanneler veya yakın arkadaşlar için kusursuz bir doğum günü hediyesi olabilir.

Mutlu ve ortak anılarla dolu kişiselleştirilmiş bir takvim, arkadaşlar veya aile üyeleri için düşünceli bir hediye olabilir. Rafaella, kendi takviminin yanında kız kardeşinin evlilik töreninden bir fotoğraf içeren çerçeveli bir takvim de yaptı.

"Kız kardeşim Ağustos ayında evlendi ve törende yüzükleri kızım taşıdı. Bu şekilde kız kardeşim ve eşiyle bir fotoğrafımız oldu," diyor. "Uygulamanın bazı arka plan tasarımlarını kullandım ve takvime çok yakıştılar. Takvimi kız kardeşime göndereceğim, çok sevecek."

"Benim için bu takvimin tüm anlamı fotoğraflarınızda anlatabildiğiniz anılarda yatıyor. Günümüzde her şey dijital oldu, ama 'dokunmayı' unuttuğumuzu düşünüyorum. Ben böyle bir hediye alsaydım kesinlikle çok mutlu olurdum. Anılarınızı dokunabileceğiniz şeylere dönüştürüyor."Yazan: Lorna Dockerill

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • BASKI

  Fotoğraflarınızı baskı için düzenleme

  Baskı için düzenleme ve kullanılacak en iyi baskı ayarları ile ilgili adım adım kılavuzumuzla baskı sırasında fotoğraflarınızdan daha iyi sonuçlar elde edin.

 • YARATICI BASKI

  Listeleri, planları ve hedefleri yazdırma

  Canon PIXMA yazıcı ile yaratıcılığınızı konuşturun ve yıl boyu organize ve farkındalık sahibi olmaya devam edin.

 • BASKI

  Canon PosterArtist

  Profesyonel poster tasarımlarını hızlı, kolay ve ücretsiz olarak oluşturun.

 • PRINTING TIPS

  Create a personal gift

  The Canon Photo Cube helps you craft a gift full of happy memories.