Piotr Malecki shooting on the streets of Warsaw with a Canon EOS M6 Mark II.

SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI

Piotr Malecki, Canon EOS M6 Mark II'yi test ederken farklı sokak fotoğrafçılığı stilini bizimle paylaşıyor

Belgesel fotoğrafçısı ve film yapımcısı Piotr Malecki'nin memleketi Varşova; hayat dolu sokakları, enerjik insanları ve canlanan kültürel sahnesiyle gönlünde çok özel bir yere sahip.

"Varşova 2. Dünya Savaşı'ndan önce çok güzeldi," diyor. "Savaşta şehrin büyük kısmı yıkıldı; daha sonra tarihi bölge aslına olabildiğince sadık kalınarak yeniden inşa edildi. Ama şehrin bambaşka bir tarafı da var." Son 10 yıl içinde şehirde birçok yeniden geliştirme çalışması yapıldı. Özellikle Vistül nehri çevresinde yoğunlaşan bu çalışmalar, Polonya şehrinin bu bölgesini halk için bir cazibe merkezi haline getirdi.

Piotr'ın fotoğrafçılık macerası, babasının noelde ona Rus malı bir Smena fotoğraf makinesi hediye etmesiyle başladı. Bu fotoğraf makinesi, 11 yaşındaki Piotr için çoğu hediyeden daha anlamlıydı: "Fotoğrafçı olmamda babamın bir payı var. Bana o fotoğraf makinesini vermekle kalmadı, aynı zamanda nasıl fotoğraf çekeceğimi de gösterdi," diyor.

Photographer Piotr Malecki stands in long grass holding a Canon EOS M6 Mark II beside the river Vistula.

Artık her zaman Canon fotoğraf makineleriyle çekim yapan Piotr, Avrupa'da yeni Canon EOS M6 Mark II'yi kullanan ilk fotoğrafçı oldu. Bu yeni fotoğraf makinesini Varşova sokaklarından başka bir yerde denemesi tabii ki düşünülemezdi. Fotoğraflamak için nehrin batısındaki yolu ve doğuda gençlerin akşamları eğlenmek için toplandığı korunaklı kumsalları seçti.

32,5 megapiksel sensöre sahip, kolayca taşınabilen ve çok yönlü bir aynasız fotoğraf makinesi olan Canon EOS M6 Mark II, Piotr'ın rahat ve spontane sokak fotoğrafçılığı stiline uygun olduğunu kanıtladı. Saniyede 14 karelik (fps) yüksek seri çekim hızı, 180˚ katlanabilir dokunmatik ekran, 4K video ve diğer yüksek kaliteli özellikler, Piotr'a pek çok yaratıcı seçenek sundu.

Piotr, "Bu fotoğraf makinesi yeni başlayanların yanı sıra bütçesi kısıtlı olan ya da hafif bir fotoğraf makinesi isteyen fotoğraf meraklıları için mükemmel," diyor.

Piotr burada sokak fotoğrafçılığına yönelik ipuçlarını ve Canon EOS M6 Mark II'nin özelliklerinden en iyi şekilde nasıl faydalanılacağını paylaşıyor.

1. Spontane olun

İlgili makaleler
A woman in a summer dress and sunhat holds the Canon EOS R10 up to her face to look through the viewfinder, as she stands in front of detailed Spanish architecture.

SEYAHAT FOTOĞRAFÇILIĞI

EOS R10 ile bir Sevilla turu

Blog yazarı Diana Millos, yaratıcılığa olanak tanıyan bu fotoğraf makinesinin neden mükemmel bir seyahat arkadaşı olduğunu keşfediyor.

Vlogging how-to: winning vlogging tips

SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI

Soyut sokak fotoğrafçılığını keşfedin

Sürreel şehir fotoğrafları için basit teknikler kullanarak günlük sahnelerden büyüleyici sanat eserleri çıkarın.

Street photography tips

SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI

Sokak fotoğrafçılığı ipuçları

Sokak fotoğrafçısı Giuseppe Esposito-Rodrigues'in sunduğu bu ipuçları ve tekniklerle sokağın gündelik büyüsünü yakalayın.

Spontane anları ve ilginç sahneleri yakalamak, sokak fotoğrafçılığının en keyifli yönlerinden biridir. Bunu yapabilmek içinse hızlı seri çekim modlu bir fotoğraf makinesi gerekir.

Piotr, çekim yaparken hoş ve alışılmadık bir durumla karşılaştı. Neye şahit olduğunu ondan dinleyelim: "Birkaç kişi, eliptik bisikletlerle sokak lambalarının ışığı altında zıplıyordu. Onları çekmek için birkaç şeyi birleştirmem gerekti: yüksek bir ISO, fotoğraf makinesinin yüksek kare hızı ve tamamen açık bir lens (f/1,4) odaklama. Ama iyi bir sonuç aldığımı düşünüyorum."

Piotr, 30 fps'de 18 megapiksellik küçük görüntü dosyaları çekmek için Canon EOS M6 Mark II'nin RAW Seri Çekim modunu kullandı. Deklanşöre tamamen basmadan yarım saniye önce yakalanan görüntüleri kaydeden ön çekim seçeneği de saliselik anları bile yakalamanıza yardımcı oluyor.

2. Videoyla denemeler yapın

Photographer Piotr Malecki films a volleyball player on a sandy riverbank under a bridge.

Farklı video çözünürlüklerinde ve kare hızlarında video çekebilen, küçük ve mütevazı bir fotoğraf makinesi bazı durumlarda çok işe yarayabilir. Piotr, Vistül nehri sahilinde voleybol oynayan bir grup gençle karşılaştığında buna tanık oldu.

Piotr, Canon EOS M6 Mark II'nin yüksek kare hızlı 4K videoda "net ayrıntılar" yakalayabildiğini söylüyor. Bu 4K ayrıntılar, post prodüksiyon sırasında videolarınızı kırpıp Full HD kayıtlar elde etmenizi sağlıyor ve Piotr gibi film yapımcılarına çekim kadrajlarken daha fazla esneklik sunuyor. Piotr, "Görüntünün bir kısmını seçebilir ve kaliteyi bozmadan büyütebilirsiniz," diyor.

Canon EOS M6 Mark II, Piotr'ın hızlı aksiyon sekanslarını yavaş hızlarda görülebilen kesik hareketler olmadan 60 fps hızda Full HD çekebilmesini sağladı. Fotoğraf makinesinde daha net videolar çekmeyi sağlayan 4 kat ağır çekim için bir 120 fps seçeneği de bulunuyor.

3. Karanlığın çökmesini bekleyin

Bir şehrin havasını yakalamak istiyorsanız canlı gece hayatını keşfetmelisiniz. Piotr, yavaşça azalan akşam ışığında sahilde voleybol oynayanları ve karanlıkta eliptik bisikletlere binenleri çekerken Canon EOS M6 Mark II'nin düşük ışık özelliklerinin ne kadar değerli olduğunu gördü.

"Fotoğraf makinesini düşük ışıklı ortamlarda ve ISO 3200'e kadar test ettim. Yüksek hassasiyetlerde hoş, az grenli görüntüler çekiyor," diyen Piotr, Canon EOS M6 Mark II'nin düşük ışıkta çektiği videoların fotoğraflar kadar başarılı olduğunu ekliyor. Fotoğraf makinesi ISO 25600'e kadar çekim yapabiliyor.

4. İnsanlara odaklanın

Şehir fotoğrafçılığında insanlara yer vermek, bir yerin uyandırdığı hissi göstermenin, sahneye hareket ve kişilik ekleyerek çekime hayat katmanın en iyi yollarından biridir. Piotr'ın çalışmalarının merkezinde de insanlar var. Piotr, "Mekanların fotoğraflarını çekiyorum ama benim temam aslında insanlar," diyor.

Bir sahnedeki kişileri fotoğraflarken odak noktası belirlemek önemlidir. Bu nokta ana özne olan kişinin gözleri, kalabalığın ortasında duran bir kişinin yüzü ya da topa atlayan bir kişi olabilir. Canon EOS M6 Mark II'nin esnek ve kullanımı kolay otomatik odaklama (AF) sistemi buna yardımcı oluyor.

Piotr, "Otomatik odaklamanın doğruluğu çok önemlidir. Canon EOS M6 Mark II'nin otomatik odaklaması gerçekten güvenilir ve hızlı," diyor. "Yüzleri takip ediyor; göz takibi de yapabiliyorsunuz."

Otomatik odaklama yapan Canon EOS M6 Mark II'de odak noktası seçme işini fotoğraf makinesine bırakabileceğiniz gibi odak noktasını manuel olarak da ayarlayabiliyorsunuz. Piotr, odak takibini başlatmadan önce aktif AF alanının tamamını veya yalnızca belirli bir bölgeyi kullanarak AF noktalarını manuel olarak ayarladı. Kompozisyonu oluşturmak için opsiyonel vizörü kullanırken odak noktasını, dokunmatik arka ekranda parmağıyla seçebildi.

"Fotoğraf makinesinin takip etmesi gereken görüntü kısmına odağı ayarlayabilirsiniz. Üstelik bunun yüz olması gerekmiyor. Ne seçerseniz seçin, fotoğraf makinesi odağı koruyor."

Photographer Piotr Malecki is in sharp focus as he photographs a fast-moving roller skater, who is blurred.

Canon EOS M6 Mark II'yi Piotr için benzerlerinden ayıran iki özellik, "tamamen açık lensle çekim yaparken otomatik odaklamanın hassasiyeti ve kaliteden ödün vermeden yüksek ISO değerlerinde çekim yapabilmek" oldu. Bir başka önemli özellik ise lensleri değiştirebilmek. Piotr, bu özellik hakkında şunları söylüyor: "Düşük ışıkta yüksek kaliteli görüntü çekeceğimden emin olmak istiyorsam kit lensini Canon EF-M 32MM f/1.4 STM ile değiştirebilirim. Bu özellik, taşınabilir ikinci bir fotoğraf makinesi arayan fotoğraf meraklıları ve profesyoneller için bu fotoğraf makinesini iyi bir seçenek haline getiriyor."

Yazan: Kevin Carter

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm Hikayelere geri dön