Lens Uyumluluğu

Farklı Canon fotoğraf makinesi lens türleri hakkında daha fazla bilgi edinin ve bunların fotoğraf makinenize uyup uymayacağını nasıl anlayacağınızı öğrenin.
R Sistemi fotoğraf makinesine RF lens takan bir kadın.

Canon Lens Yuvaları

Hangi lenslerin fotoğraf makinenizle uyumlu olduğunu anlamanın en kolay yolu, EOS fotoğraf makinenizin önünde yer alan lens yuvasındaki işarete bakmaktır. Lens çıkarma düğmesine basarak ve lensi saat yönünün tersine çevirerek fotoğraf makinenizden çıkarın. Canon fotoğraf makineleri, dört yuva türüne sahiptir.

 • Yuvanın orta üst kısmındaki kırmızı çizginin yakın plan çekimiyle EOS R fotoğraf makinesinin bir fotoğrafı.

  RF

  Lens yuvasında kırmızı bir çizgi görüyorsanız fotoğraf makineniz, RF lenslerle tam uyumlu bir R Sistemi aynasız fotoğraf makinesidir. EF, EF-S, TS-E ve MP-E lensler, bir EF-EOS R Adaptörü aracılığıyla da kullanılabilir.

 • Yuvanın orta üst kısmındaki kırmızı dairenin yakın plan çekimiyle EOS 6D Mark II fotoğraf makinesinin bir fotoğrafı.

  EF

  Lens yuvasında yalnızca kırmızı bir daire görüyorsanız fotoğraf makineniz, EF ve özel TS-E ile MP-E lenslerle uyumlu tam kare bir DSLR demektir.

 • Yuvanın orta üst kısmındaki kırmızı dairenin ve yuvanın sağ üst kısmındaki beyaz karenin yakın plan çekimiyle EOS 200D fotoğraf makinesinin bir fotoğrafı.

  EF-S

  Lens yuvasında kırmızı bir daire ve beyaz bir kare görüyorsanız fotoğraf makineniz, EF-S, EF, TS-E ve MP-E lenslerle uyumlu bir APS-C DSLR demektir.

 • Yuvanın sol üst kısmındaki beyaz dairenin yakın plan çekimiyle EOS M50 fotoğraf makinesinin bir fotoğrafı.

  EF-M

  Lens yuvasında beyaz bir daire görüyorsanız fotoğraf makineniz, EF-M lenslerle tam uyumlu bir EOS M serisi APS-C aynasız fotoğraf makinesidir. EF, EF-S, TS-E ve MP-E lensler bir EF-EOS M Adaptörü ile de kullanılabilir.

 • Canon'un lens uyumluluk tablosu

  Canon'un değiştirilebilir lensli standart fotoğraf makinelerinin RF, EF, EF-S ve EF-M olmak üzere dört farklı lens türü vardır. Lensinizi seçerken, fotoğraf makinenize uygun bir lens seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

  Lens \ Fotoğraf Makinesi

  EOS Tam Kare R Sistemi

  EOS APS-C DSLR

  EOS Tam Kare DSLR

  EOS M Serisi

  RF


  Tam uyumlu


  Uyumlu değil


  Uyumlu değil


  Uyumlu değil

  EF, TS-E, MP-E


  EF-EOS R Adaptörüyle uyumludur


  Tam uyumlu1


  Tam uyumlu


  EF-EOS M Adaptörüyle uyumludur1

  EF-S


  EF-EOS R Adaptörüyle uyumludur1


  Tam uyumlu1


  Uyumlu değil


  EF-EOS M Adaptörüyle uyumludur1

  EF-M


  Uyumlu değil


  Uyumlu değil


  Uyumlu değil


  Tam uyumlu1

  1. Lens ve fotoğraf makinesi kombinasyonu 1,6 kırpma faktörüne sahiptir.

  Canon Lens Adaptörleri

  Canon EF, EF-S, TS-E ve MP-E lensleriyle tam uyumluluk sunan Canon lens adaptörleri, Canon EOS R Sistemi ve EOS M serisi fotoğraf makinesi sahiplerinin mevcut lenslerini hiçbir sorun yaşamadan kullanabilmesini sağlar.*

 • Lens yuva adaptörü EF-EOS R, yan kısımdan gösterilmiştir.

  Yuva Adaptörü EF-EOS R

  Standart Yuva Adaptörü EF-EOS R; EF, EF-S, TS-E ve MP-E lenslerinin EOS R Sistemi fotoğraf makinelerinde kullanılabilmesini sağlar.

 • Kontrol halkalı lens yuva adaptörü EF-EOS R, yan kısımdan gösterilmiştir.

  Kontrol Halkalı Yuva Adaptörü EF-EOS R

  Kontrol Halkalı Yuva Adaptörü EF-EOS R, Yuva Adaptörü EF-EOS R ile aynı yuva dönüştürme işlevini sunar ancak ilaveten bir Lens Kontrol Halkasına sahiptir.

 • İçe takmalı filtre lens yuvası adaptörü EF-EOS R, yan kısımdan gösterilmiştir.

  İçe Takmalı Filtre Yuva Adaptörü EF-EOS R

  İçe Takmalı Filtre Yuva Adaptörü EF-EOS R, Yuva Adaptörü EF-EOS R'nin işlevselliğini sunar ve ilaveten içe takmalı filtre özelliğine sahiptir.

 • Lens yuva adaptörü EF-EOS M, yan kısımdan gösterilmiştir.

  EF-EOS M Yuva Adaptörü

  Bu küçük ve hafif EF-M yuva adaptörünün yardımıyla Canon'un çok geniş EF, EF-S, TS-E ve MP-E lens serilerinde yer alan herhangi bir lensi, EOS M serisi fotoğraf makinesine takın.

 • Mevcut olan tüm farklı lens türleri nelerdir?

  EOS DSLR ve aynasız fotoğraf makineleri için Canon'un çok çeşitli değiştirilebilir lenslerini keşfedin.

  RF

  R Sistemi fotoğraf makineleri için tasarlanan RF lensler, sahip olduğu muazzam optik teknoloji ve tasarım sayesinde daha yüksek kalite, hız ve kullanım seviyesi sunar. EOS R Sisteminin eşsiz 12 pimli bağlantısı sayesinde fotoğraf makinesinin lensi ve gövdesi arasındaki iletişim önemli ölçüde artar ve bu da kullanıcıların daha önce mümkün olmayan bir hıza ulaşmasını sağlar. 54 mm genişliğindeki RF lens yuvası, yuvadan sensöre doğru sığ bir derinliğe sahiptir. Bu tasarım, lenslerin sensöre daha yakın olmasını ve böylece benzersiz performansa sahip daha hızlı, parlak ve yüksek kaliteli optiklerin elde edilmesini sağlar. Daha gelişmiş video özelliklerine sahip RF lensler, kontrol halkası ve daha kompakt boyutu ile daha kolay bir kullanıma sahiptir.

  Ahşap bir masadaki RF100mm F2.8 L MACRO IS USM lensin üzerine bir kelebek konmuş.

  EF, TS-E, MP-E

  Orijinal EOS fotoğraf makinesi sistemi 1987'de piyasaya sunuldu. Bu sistemin temelinde, lensleri fotoğraf makinesinin gövdesine ilk kez tam olarak elektronik bir şekilde bağlayan Canon EF lens yuvası vardı. Bu iki bileşen arasındaki fiziksel bağlantının yanı sıra tüm iletişim elektroniktir. Bu da, son derece hassas, gerçek zamanlı veri aktarımına olanak tanır. Fotoğraf makinesi gövdesinin içinde bir motor kullanmak yerine, her bir lensin içinde odağı ayarlayan motoru ilk kez Canon yaptı. Odaklama sistemleri, Görüntü Sabitleyici teknolojileri, özel lens elemanları ve hava şartlarına karşı koruma sürekli gelişme ve evrilme halinde olsa da orijinal EF yuvası tasarımı hep aynı kalmıştır. TS-E ve MP-E özel lenslerde EF yuvası bulunur. Tüm EF yuvalı lensler, doğru lens adaptörüyle kullanılması şartıyla yeni EOS R Sistemi ve EOS M serisi de dahil olmak üzere bugüne kadar üretilen tüm EOS fotoğraf makineleriyle uyumludur.

  Arka plandaki mavi gökyüzüyle karların arasına yerleştirilen Canon EF 24-105mm f4L IS II USM lensi.

  EF-S

  EF–S lensler, özellikle EOS DSLR modelleri için hafif, çok yönlü ve son derece kolay taşınabilir lenslere olanak tanıyan daha kompakt boyutlu bir sensör kullanılarak üretilmiştir. EF–S serisinde Canon mühendisleri, APS–C sensör boyutundan yararlanarak yalnızca daha hafif ve daha küçük lensler üretmekle kalmamış, aynı zamanda fotoğrafçılara çok daha büyük bir geniş açı seçeneği de sunmuştur. Hafif EF–S lensler, 10 mm ile 250 mm (1,6 kırpma faktörü göz önünde bulundurulduğunda 16 mm-400 mm) arasında değişen odak uzaklıklarına sahiptir.

  Canon fotoğraf makinesi ve makro ışığı açık EF-S 35MM F2.8 IS STM MACRO lensi ile makro fotoğraf çeken birisi.

  EF-M

  EF-M yuvalı lensler, orijinal EOS M serisi fotoğraf makineleriyle birlikte 2012 yılında kullanıma sunuldu. EF ve EF-S serisine kıyasla daha da kompakt olan bu lensler, EOS M serisi fotoğraf makineleriyle kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Ultra genişten telefotoya ve makroya kadar birçok seçenek sunan bu lensler yanınızda her yere götürebileceğiniz kadar taşınabilir özelliktedir ve günlük fotoğraf çekimlerine daha yaratıcı bir şekilde yaklaşanlar için mükemmel bir tercihtir. Kompakt EF–M lensler, 11 mm ile 200 mm (1,6 kırpma faktörü göz önünde bulundurulduğunda 17,6 mm-320 mm) arasında değişen odak uzaklıklarına sahiptir.

  Sokakta EF-M 32MM F1.4 STM lensi tutan bir el, lensin içinden aynı sokağın ters dönmüş halini gösteriyor.

  Lens türüne göre göz at

  Aksiyon sporcunuzu çok uzak mesafeden izole edin. Geniş açılı kadrajınıza manzaraları ve sokak ortamlarını sığdırın. Vahşi yaşam makro fotoğraflarında olağanüstü miktardaki ayrıntıyı keşfedin. Lenslerimiz, fotoğrafçılığın her türünü bir üst düzeye taşımanız ve hikayelerinize hayat vermeniz için sizi bekliyor.
  HEMEN ARAYIN
  Siyah arka plan ile RF lens serisi.