Canon lens selector compatibility hero

Lens Uyumluluğu

Canon tüketici değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri için EF, EF-S ve EF-M olmak üzere üç farklı lens türü vardır. Lensinizi seçerken, fotoğraf makinenize uygun bir lens seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

Fotoğraf makinemle uyumlu mu?

Hangi lenslerin fotoğraf makinenizle uyumlu olduğunu anlamanın en kolay yolu, fotoğraf makinenizin önünde yer alan lens yuvasındaki göstergelere bakmaktır.

Canon 5DS compatibility

Lens serbest bırakma düğmesine basarak ve lensi saat yönünün tersine çevirerek fotoğraf makinenizden çıkarın.

Lens yuvasında kırmızı bir daire görürseniz fotoğraf makineniz EF lenslerle uyumludur.

Kırmızı bir daire ve beyaz bir kare görürseniz fotoğraf makineniz EF-S lenslerle de uyumludur.

Canon 80D compatibility

Beyaz bir daire görürseniz fotoğraf makineniz yalnızca EF-M lenslerle uyumludur.

Canon M3 compatibility

Mevcut olan tüm farklı lens türleri nelerdir?

EF

Orijinal EOS fotoğraf makinesi sistemi 1987'de piyasaya sunuldu. Bu sistemin temelinde lensleri fotoğraf makinesinin gövdesine ilk kez tam olarak elektronik bir şekilde bağlayan EF lens yuvası vardı. Bu iki bileşen arasındaki fiziksel bağlantının yanı sıra tüm iletişim elektroniktir. Bu da, son derece hassas, gerçek zamanlı veri aktarımına olanak tanır. Fotoğraf makinesi gövdesinin içinde bir motor kullanmak yerine, her bir lensin içinde odağı ayarlayan motoru ilk kez Canon yaptı. Odaklama sistemleri, Görüntü Sabitleyici teknolojileri, özel lens elemanları ve hava şartlarına karşı koruma sürekli gelişme ve evrilme halinde olsa da orijinal EF yuvası tasarımı hep aynı kalmıştır. Tüm EF lensler, EF-EOS M Yuva adaptörüyle kullanıldığında yeni EOS M serisi de dahil olmak üzere bugüne kadar üretilen her EOS fotoğraf makinesiyle uyumludur.

EF 24-70 lens compatibility

EF-S

EF–S lensler, özellikle EOS DSLR modelleri için hafif, çok yönlü ve son derece kolay taşınabilir lenslere olanak tanıyan daha kompakt boyutlu bir sensör kullanılarak üretilmiştir. EF–S serisinde Canon mühendisleri, APS–C sensör boyutundan yararlanarak yalnızca daha hafif ve daha küçük lensler üretmekle kalmamış, aynı zamanda fotoğrafçılara çok daha büyük bir geniş açı seçeneği de sunmuştur. EF–S yuvalı fotoğraf makinesi sahipleri, 16 mm'den 400 mm'ye kadar uzanan (35 mm eş değeri) hafif lenslerin tamamını kullanabilirler.

EF-S 18-135 lens compatibility

EF-M

EF-M yuvalı lensler, orijinal EOS M serisi fotoğraf makineleriyle birlikte 2012 yılında piyasaya sunuldu. EF ve EF-S serisine kıyasla daha da kompakt olan bu lensler, EOS M fotoğraf makineleriyle kullanılmak üzere özel olarak tasarlandı. Ultra genişten telefotoya ve makroya kadar aralık seçenekleri sunan bu lensleri her yere yanınızda götürebilirsiniz. Bu lensler, günlük fotoğraf çekimlerine daha yaratıcı bir şekilde yaklaşanlar için mükemmel bir tercihtir.

EF-M 15-45 lens compatibility
Canon browse by lens type

Lens türüne göre göz at

ARAMA