SEYAHAT FOTOĞRAFÇILIĞI

Seyahat fotoğrafçılığı için en iyi Canon kiti

Macera için ekipmanlarınızı hazırlayın: Acemiler, içerik üreticileri ve fotoğraf tutkunları için seyahat fotoğrafçılığı ekipmanları.
Gün batımı sırasında sahilde Canon fotoğraf makinesi ve lensi ile fotoğraf çeken bir kişi.

Seyahat fotoğrafçılığının ev yapımı bir aile albümü için birkaç bulanık plaj çekimi yapmak üzere tek kullanımlık bir fotoğraf makinesi satın almak kadar basit olduğu günler geride kaldı.

Fotoğraf ve video paylaşımı yapılan sosyal platformlardaki olağanüstü artış ve profesyonel çevrimiçi fotoğraf albümlerinin yükselişiyle artık yalnızca kusursuz görüntüler kabul edilebilir seviyede. Akıllı telefonlar kullanışlı olsa da göz kamaştırıcı fotoğraflar ve baskılar üretmek için özel bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız var. Bu fotoğraf makinesi, hangi koşullarda olursanız olun yıl boyunca iyi performans göstermeli ve aynı zamanda el bagajınıza sığacak kadar küçük olmalıdır. Görüntü kalitesinden ödün vermeden macera dolu ruhlara ayak uydurabilmek için çok yönlü olması gereken lenslere gelindiğinde de aynı durum geçerli.

Dikkate alınması gereken çok fazla unsur olsa da en iyi seyahat fotoğrafçılığı ekipmanlarıyla ilgili bir rehber oluşturduk. İster seyahat fotoğrafçılığına başlamayı heyecanla bekleyen biri ister takipçilerinizin gözlerini kamaştırmayı hedefleyen yeni bir seyahat blogger'ı veya içeriğiniz ile kit çantanızı bir üst düzeye taşımak isteyen ve profili gittikçe büyüyen bir içerik üretici olun, başarıya ulaşmak için ihtiyacınız olan araçlara sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Ara sıra fotoğraf çeken kişiler ve aile tatilleri için en iyi seyahat fotoğraf makineleri: Canon Zoemini S2 ve Canon PowerShot ZOOM

Küçük fotoğraf baskılarıyla çevrili, katlanmış bir kot şortun üzerinde duran Canon Zoemini S2.

Canon Zoemini S2 cebinize rahatça sığar ve hareket halindeyken muhteşem aile fotoğrafları ve selfie'ler çekmek için ihtiyacınız olan her özelliği sunar.

Kırsal bir bölgede yukarıyı işaret eden bir aile. Adam, Canon PowerShot ZOOM kullanıyor.

Tek bir küçük gövdeye hem monoküler cihaz hem de fotoğraf makinesi sığdıran Canon PowerShot ZOOM, aksiyonu uzaktan bile yakalayabilmenizi sağlayan olağanüstü 800 mm zoom'a ve sezgisel düğme düzenine sahiptir.

Aile tatilleri, günlük rutinlerden kaçmaktan çok daha fazlasıdır. Bu kıymetli tatillerde en değerli anılarımızın bazılarını biriktirir, bize en yakın sevdiklerimizle zaman geçiririz.

8 MP sensörüyle Canon Zoemini S2, siz değerli anlarınızı yaşarken onlara hayat veren muhteşem bir tatil arkadaşıdır. Ultra taşınabilir bir fotoğraf makinesi ve yazıcı olan Canon Zoemini S2, dahili aynası ve halka ışığı sayesinde mükemmel poz ve pozlama ile şık selfie'ler çekmenizi sağlar. Ardından fotoğraflarınızı bir dakikadan kısa bir sürede hemen yazdırmayı veya bir Micro SD karta kaydedip daha sonra yazdırmayı seçebilirsiniz.

Canon Zoemini S2'yi Canon Mini Print uygulaması ile eşleştirerek kompozisyonunuzu canlı kontrol ekranından kontrol edebilir, yazdırmadan önce görüntüleri özelleştirebilir ve hatta fotoğrafları doğrudan akıllı telefonunuzdan yazdırabilirsiniz.

Sizi aksiyona daha da yaklaştıran PowerShot ZOOM, bir sonraki safari tatiliniz için idealdir. 800 mm maksimum odak uzaklığına sahip, cep boyutundaki bu süper zoom özellikli monoküler fotoğraf makinesi, biraz daha fazla menzile ihtiyacınız olduğunda mükemmel bir araçtır. 12 MP sensör ve 4 eksenli görüntü sabitleme özelliği sayesinde bu kompakt fotoğraf makinesi, her türlü seyahatin yanı sıra kuş gözlemciliği, spor etkinlikleri ve genel aile eğlenceleri için de ideal bir seçenektir.

Yeni başlayanlar ve içerik oluşturucular için en iyi seyahat fotoğraf makinesi: Canon EOS R10

Bir çeşmenin ve yeşillik alanın görüldüğü görüntüleme ekranına bakarak bir Canon EOS R10'u tutan eller.

Canon EOS R10 yalnızca 429 g ağırlığındayken birlikte kullanılan 130 g ağırlığındaki Canon RF-S 18-45mm f4.5-6.3 IS STM kit lensi, çok amaçlı zoom aralığı ve görüntü sabitleme özelliği ile aynı derecede miniktir. İkisi bir araya geldiğinde hem yeni başlayanlar hem de deneyimli fotoğrafçılar için güçlü ve hafif bir ikili elde edilir.

Canon EOS R10, hem yeni hem de deneyimli seyahat fotoğrafçıları için mükemmel bir seçimdir. Canon'un EOS R Sistemine uygun fiyatlı bir giriş olan EOS R10, profesyonel seviyede RF lens yuvası kullanımı sağlayarak yeni başlayanlara çok çeşitli hızlı odaklama lensleri sunar ve kendilerini geliştirmeleri için olanak tanır. Etkileyici teknik özellikler bu fotoğraf makinesini, içeriklerini yeni seviyelere taşıyacak özelliklere ihtiyaç duyan fotoğraf tutkunları ve uzman içerik üreticileri için de uygun hale getirir.

24,2 MP APS-C sensörüyle EOS R10, profesyonel görünümlü vloglar ve hikayeler için hoş ve net fotoğrafların yanı sıra kusursuz 4K videolar üretir. Gözleri, yüzleri, hayvanları ve araçları takip edebilen gelişmiş otomatik odaklama sistemi sayesinde içeriğiniz düşük ışıkta bile her zaman net olur.

Ayrıca EOS R10, açı ne olursa olsun başarılı kompozisyonlar elde etmek için değişken açılı dokunmatik ekrana ve geceleri ya da ışık az olduğunda çekim yapmak için dahili flaşa sahiptir. Sadece 429 g ağırlığındadır. Bu sayede devasa şehirlerde veya dik dağlarda makineyi kolayca yanınızda taşıyabilirsiniz.

Seyahat fotoğrafçılığı tutkunları için en iyi tam kare fotoğraf makinesi: Canon EOS RP

Dalış giysisi giymiş bir adam, kucağında sörf tahtasıyla kayalık bir plajda oturuyor.

Tam kare sensörü, kompakt yapısı ve sessiz çekim özellikleriyle Canon EOS RP, EOS R Sistemi bir fotoğraf makinesini deneyimlemek isteyen fotoğrafçılar için sezgisel kullanım sağlayan bir seçimdir. Canon EOS RP ve Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM lens ile 1/3.200 sn, f/1,8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Jitka Smelhausova

Canon EOS RP gibi tam kare fotoğraf makineleri; içeriğini daha da yüksek seviyelere taşımak isteyen, pasaportları damgalarla dolu fotoğrafçılar için yaratıcılığın sınırlarını gerçekten zorlayabilir.

Tam kare fotoğraf makinelerindeki büyük sensörler, küçük sensörlere kıyasla ışığa karşı daha hassastır. Bu sayede, güneşli iklimlerde çekim yaparken çok işe yarayan daha geniş bir dinamik aralık yakalayabilir ve yüksek ISO değerlerinde daha az kumlanma içeren görüntüler elde edebilirsiniz. Ayrıca bulanıklık ve bokeh efektini hassas bir şekilde ayarlamak için alan derinliği üzerinde sağladığı ekstra kontrol sayesinde, kültürel sokak portreleri çekmeye ve gece şehir manzaralarının parlak ışıklarını yakalamaya uygundur.

4K video kaydı, Canon'un profesyonel RF lens serisine erişim ve EOS R Sistemi fotoğraf makinelerinden beklenen akıllı otomatik odaklama özellikleriyle EOS RP, profesyonel düzeyde içerik üretmek isteyen içerik üreticiler için idealdir. Ayrıca yalnızca 485 g ağırlığındadır ve hem suya hem de toza dayanıklıdır. Macera için idealdir.

Seyahat vlogger'ları ve blogger'ları için en iyi kompakt fotoğraf makinesi: Canon PowerShot G7 X Mark III

Bir adam, çakıl taşlı bir plajdaki küçük bir ateşin önünde oturuyor. Bir Canon PowerShot G7 X Mark III, önündeki bir taşın üzerinde mikrofonla beraber bir tripoda yerleştirilmiş.

Tam kare fotoğraf makinesinde 24-100 mm'ye eş değer geniş odak aralığı sayesinde ultra taşınabilir Canon PowerShot G7 X Mark III ile elde çekim vloglardan portre ve vahşi yaşam fotoğrafçılığına kadar her şey mümkündür.

Sokakta duran bir kadın, mikrofon ve tripod tutacağı takılı bir Canon PowerShot G7 X Mark III tutarak fotoğraf makinesine gülümsüyor.

Tripodlar, hem video hem de fotoğraf içerikleri için denge sağlayan, seyahat sırasında son derece kullanışlı aksesuarlardır. Canon Tripod Tutacağı HG-100TBR, sırt çantasına kolayca sığan ve vlog çekimi tutacağı olarak da kullanılabilen hafif ve kompakt bir tripoddur.

Seyahat tutkusu sizi etkisi altına aldığında, genellikle sadece bir sırt çantası alıp çıkmaya vaktiniz olur. Alanın en önemli faktör olduğu bu durumlarda PowerShot G7 X Mark III, mükemmel bir seyahat arkadaşıdır.

Performans ve profil arasında mükemmel dengeyi kuran PowerShot G7 X Mark III, 11 cm'den küçük genişliği ve yalnızca 300 g ağırlıklı gövdesi ile etkileyici 20,1 MP fotoğraflar ve 4K videolar sunan 1,0 tipi büyük bir görüntü sensörüne sahiptir. Bu sayede, sırt çantanızda yer yoksa kolayca cebinize koyabilirsiniz. Ayrıca tek bir kolay hareketle fotoğraf ve video arasında geçiş yapabilirsiniz.

180° eğilebilir ekranı ve canlı yayın özellikleriyle bu fotoğraf makinesi, fotoğraf makinesi ile vlog çekimine göre tasarlanmıştır. Parlak f/1,8 maksimum diyafram açıklığı, yüz takipli AF ve geniş açılı zoom lensi, hem sizin hem de çevrenizin daima odakta ve kadrajda olmasını ve doğru pozlanmasını sağlar.

PowerShot G7 X Mark III yalnızca vlogger'lar için değildir. Uygun fiyatı ve güçlü özellikleri sayesinde yeni başlayan fotoğrafçılar için en seyahat dostu fotoğraf makinelerinden birisidir.

Bir maceraya mı atılacaksınız? Fotoğraf makinenizi akıllı telefonunuza bağlayıp seyahat çekimlerinizi doğrudan sosyal medya kanallarınızda paylaşabilmek için Canon Camera Connect uygulamasını indirdiğinizden emin olun. Uygulama aynı zamanda titrememiş çekimler ve sabit videolar için fotoğraf makinenizi uzaktan kontrol etmenizi sağlar.

Seyahat fotoğrafçılığı için en iyi geniş açılı sabit lens: Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

Üstten çekilmiş bir kase domatesli ve fesleğenli makarna ile kadrajda görünen bir çatal, fesleğen yaprakları, havan ve tokmak.

Bulanık olmayan elde çekimler için 5 stop'lu görüntü sabitleme ve 0,5x makro özelliği ile Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, uzaklardaki bir restoranın ağız sulandıran lezzetlerini yakalamak için ideal bir seçimdir. Dahası, sessiz STM odaklama motoru sayesinde vloglar ve canlı yayınlar için mükemmel bir lenstir. Canon EOS RP ve Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM lens ile 1/125 sn, f/2,5 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Natasha Alipour-Faridani

Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM'nin sokak fotoğrafçıları, portre fotoğrafçıları ve seyahat fotoğrafçıları tarafından tercih edilmesinin bir nedeni var. Geniş şehir manzaraları, panoramik manzara çekimleri ve ayrıntıları yakalayan yakın çekimler için yeterince geniş olan bu lens; dikkat çekmeyen profili, hızlı maksimum diyafram açıklığı ve 1:2'ye varan MAKRO büyütme özelliği ile birçok alanda mükemmel bir şekilde çalışır.

Tam kare fotoğraf makineleri için tasarlanmış olmasına rağmen RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, Canon EOS R10 gibi APS-C gövdelerde de kullanılarak tam kare bir gövdede 56 mm lense eş değer bir görüş alanı yakalayabilir.

Seyahat ve sokak fotoğrafçılığı için en iyi başlangıç seviyesi sabit lens: Canon RF 50mm F1.8 STM

Kırmızı rujlu bir kadın fotoğraf makinesine bakmak için başını çeviriyor. Arka planda parıltılı ışıklar görülüyor.

Küresel olmayan lens kaplaması sayesinde Canon RF 50mm F1.8 STM kullanılarak çekilen görüntülerde köşeden köşeye netlik sağlanır. İster yeni başlayan bir maceracı ister deneyimli bir kaşif olun, küçük form faktörü sayesinde kit çantanızın değerli bir parçası haline gelir.

Canon RF 50mm F1.8 STM gibi 50 mm'lik bir lens, yaratıcı seyahat fotoğrafları çekmek isteyen yeni fotoğrafçılar için ilk duraktır. Bu lensin geniş f/1,8 maksimum diyafram açıklığı, tanıştığınız insanların kültürel kimliklerini gerçekten yansıtan güzel portreler için inanılmaz derecede sığ alan derinliği elde etmenizi sağlar.

Ayrıca, fotoğraf makinesinin bol miktarda ışık almasına olanak tanıyarak maceralarınızda karşılaşacağınız her türlü ışıklandırmaya hazır olmanızı sağlar. Bu lensi bir APS-C fotoğraf makinesine takarak tam kare fotoğraf makinesinde 80 mm görüş alanına eş değer bir görüş alanına sahip olun.

Seyahat fotoğrafçılığı için en iyi çok amaçlı zoom lensi: Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

Duvarlarında turnagagalarıyla dolu terakota bitki saksıları asılı olan açık renkli taş evlerin bulunduğu dar ve dolambaçlı bir sokak.

0,5x Merkez Odak Makro ile yalnızca 13 cm'lik minimum odaklama mesafesine sahip Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, en küçük ayrıntıları yakalamanıza olanak tanır. Bu lensin 5 stop'lu optik Görüntü Sabitleyici özelliği sayesinde çekimlerinizi bozan fotoğraf makinesi titremesinden korkmanıza da gerek yok. Canon EOS RP ve Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM lens ile 50 mm, 1/320 sn, f/5 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir.

Hafif seyahat edeceksiniz ve sırt çantanızda yalnızca bir lense mi yer var? Çok amaçlı Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM mükemmel bir seçimdir. Geniş odak aralığı, elde çekim vloglardan etkileyici portrelere kadar her şey için uygun olan inanılmaz çok yönlülük sunar. Dahası bu etkileyici aralığı, elde ve düşük ışıkta çekim için 5 stop'lu görüntü sabitleme ile birlikte 9 cm'den küçük ve yalnızca 395 g ağırlığında bir gövdede sunar. Bir APS-C sensöründe bu lensin odak aralığı, tam kare bir fotoğraf makinesinde 38,4-168 mm'ye eş değerdir.

Bu sırt çantası dostu fotoğraf makineleri, lensler ve aksesuarlar gerçekten maceraperestler için en iyi seyahat arkadaşıdır ve istediğiniz yere gitmenizi engellemeden çarpıcı görüntüler ve videolar sunar. Seyahat fotoğrafçılığı konusunda daha fazla ilham almak isterseniz profesyonel fotoğrafçı Diana Millos'un Canon EOS R10 ile muhteşem Seville'de geçirdiği 48 saatlik yolculuğuna göz atın.


Yazan: Peter Wolinski

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler