Macro Lite OFF

Makro Fotoğrafçılığına Dair İpuçları

Yol Gösterme Kılavuzu: Yakın Çekim

Yakın çekim (veya makro) fotoğrafçılığı, size ve EOS'nize yeni bir alan açar.
Makro, günlerin kısaldığı ve havanın daha zor tahmin edilebilir hale geldiği sonbahar ve kış aylarında hem iç mekanda hem de dış mekanda yapılabilen mükemmel bir fotoğrafçılık aktivitesidir.

Hadi Başlayın

Yeni başlıyorsanız özel bir makro lense geçiş yapmadan önce normalde EOS fotoğraf makineleri ile birlikte gelen standart zum lensi kullanabilirsiniz. Maksimum büyütmeye zum yapmak için telefotoyu kullanın ve EOS'nizdeki Mod Kadranını Yakın Çekime ayarlayın. Bu, pozlama ayarlarını ve Resim Stilini ayarlar. Bu ayarlar hakkında daha fazla bilgi alın. Fark edeceğiniz şeylerden birisi, nesnenize yaklaştığınızda fotoğraf makinesinin sarsılmasıyla oluşan hareketin büyüyeceğidir. Bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu, EOS'nizi bir tripodun üzerine yerleştirmektir. Artık başlamaya hazırsınız.

Alan Derinliği ve Odaklanma

Lense yakın nesnelere odaklanmak, Alan Derinliğini (gerçekte odaklandığınız noktanın önünde ve arkasında kalan odaklanma dahilindeki alan) çok daha dar hale getirir. Diyafram açıklığı nasıl ayarlanmış olursa olsun arka planınız odak dışında kalır ancak daha küçük (daha yüksek f/ rakamı) bir diyafram açıklığının kullanılması, nesnenizin daha fazla kabul edilebilir netliğe sahip olmasını sağlar.

Maksimum kontrol ve doğruluk için lensinizi manuel odaklanmaya çevirin. Küçük hareketlerin nesneyle birlikte büyüdüğünü göreceksiniz. Odak halkasında hafif ayarlamalar yapmak, odaklanma alanında büyük farklar doğurur. Büyütülmüş Canlı Kontrolü kullanmak, en doğru odak kontrolünü sağlar.

Aydınlatma

Makro fotoğraflar için doğru ışığa sahip olmak çok önemlidir. İç mekanda çalışıyorsanız bir pencereden gelen doğal ışığı kullanmak iyi bir başlangıç yöntemidir. Doğrudan gün ışığından kaçının (bulutlu havanın ışığı iyidir) ve gölgeleri en aza indirmek amacıyla ışığı nesneye geri yansıtmak için bir parça beyaz kart kullanın. Kartı içeri veya dışarı hareket ettirmek veya açıyı ayarlamak, büyük bir fark yaratabilir.

İdeal olarak ışık kaynağınız ayrıntıları ve rengi ortaya çıkarmak için nesnenizin tüm bölümlerini aydınlatacaktır. Canon Macro Ring Lite ve Macro Twin lite flaşlar, makro fotoğrafçılığı için en iyi dengeli ışığı üretecek ek aydınlatma sistemleridir.

Kompozisyon ve arka plan

Yakın Çekim veya Makro fotoğrafçılığı ayrıntılarla ilgilidir, bu nedenle nesnenizin ayarlarının arka planına göre doğru olmasını sağlamak, zaman ayırmaya değer. Arka plan genellikle odak dışındadır ancak yine de renkler, parlaklık ve genel şekiller dikkati nesnenizden uzaklaştırabilir.

Bir sonraki adımı atın

Standart bir zum lensi, makro konusuna giriş yapabilmenizi sağlar ancak gerçek anlamda yakın çekim yapabilmenizi sağlayacak özel lensler ve aksesuarlar da vardır.

Makro lens

Bu lensler özellikle yakın çekim fotoğrafçılık içindir ve 1:1 oranında büyütme sunar (1:1, nesnenizin fotoğraf makinenizin görüntü sensöründe doğal boyutunda sunulduğunu gösterir). Bunlar ayrıca portre gibi diğer fotoğrafçılık türleri için de kullanılabilir. APS-C sensörleri için başlangıçta kullanılabilecek iyi bir lens, Canon EF-S 60mm f2.8 Macro USM lensi iken; tam kare sensörler için Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM lensidir. EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, bazı makro çekimlerini desteklemenizi sağlayan özel Hybrid IS özelliği sunar. Tüm bu özel makro lensleri, baştan sonra yüksek oranda netlik, kontrast ve görüntü kalitesi sunar.

Yakın çekim lensleri

Bunlar, mevcut lensinizin önüne vidalanarak daha yakından odaklanabilmenizi sağlar. Çok az yer kaplarlar, dolayısıyla hafif seyahat etmek istediğinizde ideal aksesuarlardır. İki tür Canon yakın çekim lensi vardır; 250D, 500D'ye göre daha güçlüdür.

Uzatma tüpleri

Mevcut lensinizle birlikte kullanabileceğiniz bir başka seçenek de uzatma tüpüdür. Bu tüp, EOS'nizin gövdesiyle lensin arasına takılarak fotoğraf makinesinin daha yakından odaklanmasını sağlar. İki adet Canon uzatma tüpü vardır - EF12 II ve EF25 II. Buradaki rakam, tüpün uzunluğuyla ilgilidir; 25 mm'lik tüp, 12 mm'lik tüpe göre daha fazla büyütme sağlar. Uzatma tüpleri cam içermez, dolayısıyla lensinizin kalitesi korunur ancak doğru pozlamayı elde etmek için nesnenizin üzerinde daha fazla ışık olması gerekir.

EOS'nizdeki daha gelişmiş ayarlar

Artık makro fotoğrafçılığı için bir lense veya aksesuara yatırım yaptığınıza göre Diyafram Açıklığı Önceliği (Av) veya Manuel (M) gibi pozlama ayarları üzerinde daha fazla kontrol sağlayan modları keşfedebilirsiniz. Bunlar, Alan Derinliğini kontrol edebilmenizi sağlar.

Fotoğraf makinesini bir tripodun üzerinde kullanıyorsanız fotoğraf makinesini daha da dengeli hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Deklanşör düğmesine bastığınızda fotoğraf makineniz bir miktar sarsılabilir. Fotoğrafı tam çektiğiniz an çok kritik değilse hareketin durmasına zaman tanımak için Kendinden Zamanlayıcıyı 2 saniyeye ayarlayın. Buna alternatif olarak EOS'nize bağlı bir uzak deklanşör düğmesi de kullanabilirsiniz. Bu, fotoğraf makinesine dokunmadan pozlama anını seçebilmenizi sağlar.

Son dokunuşlar

Yakın çekim fotoğraflarınızı tam doğru hale getirmek için bir miktar zaman harcayacaksınız. Dolayısıyla RAW formatta çekim yapmak ve son ayarlamalarınızı yapmak için Canon'un Digital Photography Professional (DPP) uygulamasını kullanmak mantıklı olur. Lens düzeltmesi, beyaz dengesi ayarlaması ve kırpma gibi araçlar kullanmak, görüntülerinizin gerçekten öne çıkmasını sağlayabilir.