MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Makro fotoğrafçılığa dair ipuçları

Makro fotoğrafçılığına yönelik bu en iyi ipuçları, olağanüstü yakın plan fotoğraflar çekmeye yardımcı olacaktır. Yaratıcı tekniklerden temel fotoğraf makinesi ayarlarına ve doğru Canon kitini seçmeye kadar bilmeniz gereken her şey burada.
Misket yeşili bir çiçek anteriyle beslenen parlak renkli bir yaban arısının aşırı yakın plan çekimi.

Böceklerden çiçeklere, yiyeceklerden ev eşyalarına kadar her şeyin yakın plan fotoğrafı, şaşırtıcı ayrıntı seviyelerini ortaya çıkarabilir. Doğru fotoğraf makinesi, lens ve ayarlarla çıplak gözle görünmeyen ayrıntıları ortaya çıkarabilirsiniz. Makro lensler genellikle minimum odak uzaklığında 0,5x ile 1,0x arasında büyütme sağlar. Bu özellikle etkileyici görünmeyebilir ancak 1,0x büyütme özelliği küçük nesneleri fotoğraf makinesinin görüntü sensörüne birebir boyutlarında yansıtır. Ekranda veya baskıda görüntülendiğinde önemli ölçüde büyütülen bu fotoğraflar, fotoğrafçılığınıza yepyeni bir perspektif kazandırır.

Gizli bir dünyayı ortaya çıkarırken gündelik objelere farklı bir bakış açısı kazandıran makro fotoğrafçılığında, konunuz her şey olabilir. Çok yakın mesafeden çekim yapmak oldukça eğlenceli olabilir ancak beraberinde getirdiği zorluklar da vardır. Muhteşem yakın çekim görüntüler oluşturmak için uzman tavsiyelerini ve bütçeniz kısıtlı olsa bile makro fotoğrafçılığa yönelik en iyi Canon kitini keşfetmek için okumaya devam edin.

Makro fotoğrafçılık teknikleri

Canlı pembe bir çiçeğin yakın plan görüntüsü.

Doğa, yakın plan ve makro fotoğrafçılık ile ortaya çıkarabileceğiniz gizli güzellik derinliklerine sahiptir. Canon EOS R6 ve Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens ile 1/1.250 sn, f/2 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir. © Ilvy Njiokiktjien

Odaklama, yakın çekimde zorlu olabilir ve tipik olarak küçük alan derinliği nedeniyle aşırı titizlik gerektirir. Canon Fotoğraf Rehberi uygulaması, fotoğraf makinenize ve ayarlarınıza bağlı olarak en yakın ve en uzak odak noktalarını, alan derinliğini ve hiperfokal mesafeyi hesaplayan kullanışlı bir araç içerir.

Makro yiyecek fotoğrafçılığında olduğu gibi natürmort görüntüler için fotoğraf makinenizi bir tripod veya başka bir desteğe yerleştirmek en iyisidir. Böylece fotoğraf makineniz sabitlenir ve hareket veya bulanıklık oluşmaz. Tam hareketsizlik sağlamak için fotoğraf makinesinin iki saniyelik otomatik zamanlayıcısını veya uzaktan kumandasını kullanın. Bu sayede çekim yaparken fotoğraf makinesine dokunmanız gerekmez.

Tripod kullanırken bile pozlamadan hemen önce fotoğraf makinesine dokunulması ve DSLR'lerde refleks aynasının döndürülmesi titreşimlere neden olabilir. Birçok Canon DSLR'de bulunan ayarların iyi bir kombinasyonu, Ayna kilidi modu ile birlikte iki saniyelik otomatik zamanlayıcı gecikmesini kullanmaktır. Ayna, çekim yapılmadan iki saniye önce açılarak titreşimlerin dağılması için yeterli zamanı tanır. Canon Camera Connect uygulaması da bu durumlarda kullanışlıdır ve fotoğraf makinenizi telefonunuzdan kontrol etmenizi sağlar.

Fotoğraf makinesi sabitken tek noktalı AF kullanır ve noktayı konunun en net olmasını istediğiniz kısmıyla tam olarak hizalarsanız otomatik odaklama iyi sonuç verebilir. Manuel odaklama daha da iyi sonuç verebilir. Canon'un EOS M ve tüm EOS R Sistemi aynasız fotoğraf makinelerinde odak artırma seçeneği bulunur (lensiniz MF modunda olmalıdır). Bu özelliği açtığınızda, görüntü çerçevesi içindeki alanlar odak noktasına geldikçe vizörde veya arka ekranda gösterilerek çekiminize ince ayar yapmanızı sağlar. Buna alternatif olarak, en iyi manuel odaklamayı sağlamak için istenen alanın büyütülmüş bir önizlemesini kullanın. Aynı tekniği Canon DSLR'lerin arka ekranında Canlı Kontrol moduna geçerek de kullanabilirsiniz.

Yıl boyunca harika makro konuları

Etkili makro fotoğrafçılığı için küçük ölçekli düşünmeniz gerekir. Bahçe böcekleri, örümcekler ve arılar harika konulardır ama doğanın genel olarak tüm yıl boyunca sunabileceği çok şey vardır. İlkbaharda tomurcuklanan çiçeklerden yazın arılar ve kelebekler, sonbaharda altın yapraklar ve mantarlar, kışın ise kar taneleri ve dona kadar her zaman çekilecek bir şeyler vardır.

İç mekanlarda makro yemek fotoğrafçılığı ile yaratıcılığınızı konuşturabilir ya da renkli kalemler gibi bolca ince ayrıntısı olan nesnelerin aşırı yakın çekimlerini yapabilirsiniz. Konuyla ilgili daha fazla ilham almak ve nasıl çekim yapacağınızı öğrenmek için Ian Wade'in sonbahar makro fotoğrafçılığı hakkında yukarıdaki videosunu izleyin.

Makro fotoğrafçılığı için aydınlatma

Matt Doogue tarafından Canon EOS R10 ile çekilen, kırmızı lahananın parlak yakın çekim görüntüsü.

Kırmızı lahananın bu yakın çekim fotoğrafı, tam büyütme ile çekilmiş ve yukarıdan aydınlatılmıştır. Fotoğrafçı Matt Doogue, görüntünün tamamında eşit odak sağlamak için fotoğraf makinesinde odak yığma özelliğini kullandı. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile 1/60 sn, f/5,6 ve ISO 250 değerlerinde çekilmiştir.

Buna karşılık, Matt Doogue'un Canon EOS R10 ile çektiği yakın plan kırmızı lahana fotoğrafının daha koyu bir versiyonu.

Tam büyütme ile çekilen yakın plan kırmızı lahana fotoğrafı, bu sefer sağdan, lahananın çizgilerinin dokusunu ve konturlarını vurgulamak için daha düşük ışıkla aydınlatılmıştır. Matt, yine daha eşit bir odak sağlamak için dahili odak yığma özelliğini kullandı. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile 1/60 sn, f/5,6 ve ISO 250 değerlerinde çekilmiştir.

Ayrıntıları ortaya çıkarmak için doğal ortam aydınlatması ve beyaz bir kart veya kağıtla ışık yansıtma ile fotoğrafik LED aydınlatma paneli veya Speedlite flaş lambası kullanma arasında değişen farklı ışık kaynaklarıyla denemeler yapın.

Makro çiçek fotoğrafçılığı, yakın plan yiyecek çekimleri ve diğer natürmort konular için bir tripod kullanıyorsanız düşük yoğunluklu aydınlatma genellikle sorun yaratmaz ancak donuk aydınlatma, sıradan görüntülere neden olabilir. İç mekan çekimleri için masa lambasıyla ışık ekleyebilir veya pencereden gelen gün ışığını kullanabilirsiniz. LED Macro Lite'lar gibi LED fotoğraf lambaları da iyi bir seçenektir.

Daha gelişmiş bir çözüm, flaş lambası veya Speedlite kullanmaktır. Aydınlatma eklemenin yanı sıra çok kısa süren flaş, hareketi de etkili bir şekilde dondurur. Makro fotoğrafçılıkta üstün yakın çekim kontrolü ve gölgesiz aydınlatma efekti için Canon Macro Ring Lite MR-14EX II birçok Canon makro lensle uyumludur. Alternatif olarak, konuya oblik açıdan parlak bir ışık vermeyi deneyin. Bu, derin gölgeler oluşturarak üç boyutlu bir görünüm sağlar.

Alan derinliğini artırma

A close-up image of blue flowers; the blooms in the centre are in focus, while the background is blurred.

En doğru odaklama ve dar diyafram açıklığıyla bile bazen istediğiniz kadar önden arkaya netlik elde edemediğinizi fark edebilirsiniz. Bunun nedeni de yine yakın plan çekim sırasında çok sığ alan derinliğidir. Canon EOS R8 ve EOS R6 Mark II gibi bazı Canon fotoğraf makinelerinde Odak Basamaklama modu bulunur. Her kare arasında odaklama mesafeleri boyunca otomatik olarak ilerlerken bir dizi çekim yaptığından bu mod makro çekimler için idealdir. Diziler daha sonra düzenleme aşamasında tek bir görüntüde birleştirilerek çok daha geniş bir alan derinliği elde edilebilir.

Makro çekimlerde etkili kompozisyon

Matt Doogue tarafından Canon EOS R10 ile çekilen, yakın plan pembe ve sarı pasta fotoğrafı.

Tam kare fotoğraf makinesiyle karşılaştırıldığında Canon EOS R50 veya EOS R10 gibi APS-C formatındaki fotoğraf makinelerinde daha küçük bir görüntü sensörü bulunur. Takılı lense daha uzun bir "etkin" odak uzaklığı sağlamanın yanı sıra 1,6x kırpma faktörü sayesinde daha fazla etkin büyütme sağlar. Gölge ve kontrast eklemek için üstten ve hafifçe arkadan aydınlatılmış, tam büyütme ile çekilmiş bu pasta gibi dramatik kompozisyonlar oluşturmak amacıyla bir nesnenin küçük bir alanına yaklaşmak için harikadır. Canon EOS R10 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile 1/60 sn, f/7,1 ve ISO 1.250 değerlerinde çekilmiştir.

Makro fotoğrafçılığın karakteristik özelliği olan sığ alan derinliğini avantajınıza kullanabilirsiniz. Odak düzleminin önünde veya arkasında, birkaç santimetreden daha ötedeki alanlar fotoğrafta çok bulanık olacaktır. Bu nedenle, çektiğiniz nesne kadar arka plan üzerinde düşünmek de önemlidir.

Oldukça eşit renk ve parlaklığa sahip arka planlar, ana konuyu izole etmeye ve görüntüde öne çıkmasını sağlamaya yardımcı olabilecek düz bir arka plan oluşturur. Daha çeşitli renk ve tonlara sahip arka planlar da iyi sonuç verebilir. Her iki durumda da, ana konunun ve çevresinin renklerini ve bu renklerin birlikte fotoğrafı genel olarak ne kadar geliştirdiklerini inceleyin.

Üçte bir kuralı klasik bir kompozisyon aracıdır. Kadrajınızın, ikisi yatay, ikisi de dikey olmak üzere eşit aralıklı ızgara çizgileriyle bölündüğünü düşünün. Bu çizgileri fotoğraf makinesi içinde ekleyebilirsiniz. Şimdi, iki çizginin kesiştiği noktanın üzerine ana ilgi alanını yerleştirmeyi deneyin. Bu, bir görüntüde maksimum görsel etkiyi yaratabilir. Alternatif olarak, kuralları ihlal edin ve ana konuyu kadrajın tam ortasına yerleştirin. Bu, kendi başlarına harika makro konuları oluşturan simetrik objelerle iyi sonuç verebilir.

Çiçekler, yapraklar ve biraz daha büyük olan diğer konular için iyi bir kompozisyon ipucu, objenin çok küçük bir alanına yakınlaşarak bu küçük alanın ayrıntılı bir fotoğrafını çekmektir.

Makro fotoğrafçılık için en iyi fotoğraf makineleri

Bir deniz kabuğunun, spiral dokusunu gösteren aşırı yakın plan çekimi.

Diğer Canon EOS R Sistemi fotoğraf makinelerine benzer bir şekilde EOS RP de odak artırma ve odak tarama dahil olmak üzere bir dizi güçlü makro dostu işleve sahiptir. Canon EOS RP ve Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM lens ile 24 mm, 15 sn, f/4 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Kırmızı bir çiçeğin, yapraklarındaki ayrıntıları gösteren aşırı yakın plan çekimi.

EOS RP ayrıca değişken açılı bir arka dokunmatik ekrana sahiptir. Bu özellik, zorlu açılardan makro çekimler yaparken çok işe yarar ve genel yakın plan çekimler için hızlı ve kolay odaklama sağlar. Önizleme görüntüsünde otomatik odaklama uygulamak istediğiniz bölgeye dokunmanız yeterlidir. Canon EOS RP ve Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM lens ile 24 mm, 1/10 sn, f/4 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Yakın çekimler yapmak için pahalı fotoğraf makinelerine ve lenslere ihtiyacınız yok. Makro fotoğrafçılık için en iyi fotoğraf makinesi, elinizde bulunan fotoğraf makinesidir. Giriş seviyesindeki birçok bas-çek fotoğraf makinesinde yalnızca 1 cm kadar kısa odaklama mesafelerine olanak sağlayan Makro çekim modu bulunurken, Canon PowerShot G7 X Mark III kompakt fotoğraf makinesinde daha güçlü bir Makro modu bulunur.

Değiştirilebilir lensler kullanan EOS fotoğraf makineleri, göreve göre ideal lensi takabileceğiniz için yakın plan çekimlerde size daha fazla esneklik sağlar. Canon EOS R50 ve EOS R10'un değişken açılı dokunmatik ekranları da yaratıcı açılardan çekim yapmayı kolaylaştırır. Ekranda, sahnede otomatik odaklama yapmak istediğiniz alana denk gelen noktaya dokunmanız yeterlidir. Bu fotoğraf makineleri ayrıca, son derece hassas manuel odaklama için büyütülmüş önizleme seçeneğine ve odak artırma özelliğine sahiptir. Bu APS-C formatındaki fotoğraf makinelerinin tam kare gövdelere kıyasla başka bir avantajı da, kırpma faktörünün 1,0x büyütme sağlayan bir makro lensi etkili bir şekilde 1,6x büyütme oranına taşımasıdır.

Yaratıcı makro fotoğrafçılığını bir üst seviyeye taşımak isteyen fotoğraf tutkunları için Canon'un tam kare fotoğraf makineleri serisi idealdir. Örneğin, EOS R8 ve EOS R6 Mark II'deki tam kare sensörlerin yüksek MP kapasitesi, bu sensörlerin düşük ışık koşullarında inanılmaz görüntü kalitesini koruyarak yüksek ISO değerlerinde bile net çekimler yapmalarını sağlar. EOS R50 ve EOS R10 gibi bu modeller de özellikle makro fotoğrafçılığında kullanışlı olan odak basamaklama işlevine sahiptir.

Yakın çekimler için en iyi lensler

Bir yaprağın, karmaşık yapısını gösteren aşırı yakın plan çekimi.

En yeni Canon makro lensleri gibi, RF 85mm F2 MACRO IS STM de hibrit Görüntü Sabitleyiciye sahiptir. Bu, sağa sola ve yukarı aşağı hareketi önleyerek elde yakın plan ve makro çekim için sabitlemeyi çok daha etkili hale getirir. Canon EOS R ve Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens ile 1/40 sn, f/2 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir.

Bir kelebeğin kafasının ve kanatlarının aşırı yakın plan çekimi.

1,4x büyütme özellikli Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens, bu kelebeğin kanatlarındaki farklı pullar gibi inanılmaz ayrıntıları yakalamanıza olanak tanır. Canon EOS R5 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile 1/50 sn, f/4,5 ve ISO 3.200 değerlerinde çekilmiştir. © Oliver Wright Photography

Canon EOS fotoğraf makineleriyle birlikte verilen birçok lens, etkileyici seviyede kısa minimum odaklama mesafelerine (MFD) sahiptir. Bu, EOS R Sistemi fotoğraf makineleri için yalnızca 13 cm en yakın odaklama mesafesine (MFD) sahip Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM lensi içerir.

Mükemmel makro lensler arasında Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM ve RF 85mm F2 MACRO IS STM yer alır. Bunlar maksimum 0,5x büyütme sağlar ve hibrit Görüntü Sabitleyicilerle gelir. Bunlar, hem dikey hem de yatay düzlemlerdeki kaymaların yanı sıra titreşimi de düzeltir. Canon'un hibrit Görüntü Sabitleyicileri, aşırı yakın çekimler yapabilmeniz için elde çekim sırasında normal Görüntü Sabitleyicilere kıyasla çok daha etkili çalışır.

Makro lenslerde en üst düzeyi temsil eden Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM, sınıfının lideri 1,4x büyütme oranının yanı sıra odak dışı alanlarda ön plan ve arka plan bokeh görünümünü ayarlamanıza olanak tanıyan Küresel Sapma kontrol halkasına sahiptir.

Makro çekimler için en iyi ayarlar

Bir Canon fotoğraf makinesi ve lens ile bir deniz kabuğunun makro fotoğrafını çeken bir kadın. Kışlık giysiler giymiş ve destek almak için dirseklerini kuma dayamış.

Geniş açılı bir manzara çekimiyle ne kadar ayrıntı yakalayabileceğinizi düşünün. Şimdi fotoğraf makinesinin görüntü sensörünün çoğunluğunu posta pulu boyutunda bir şeyle doldurduğunuzu hayal edin. 0,5x makro büyütme bile genellikle çıplak gözle görülemeyen ince ayrıntıları ortaya çıkarabilir.

Bir adam, yaprak üzerindeki bir böceğin yakın plan fotoğrafını çekmek için büyük lensli bir fotoğraf makinesi kullanıyor.

Böcekleri ve diğer küçük canlıları yakın plan çekmek zorlayıcı olabilir. AI Servo (sürekli) otomatik odaklama modunu ve yüksek hızlı sürekli sürücü modunu seçerek isabet oranınızı artırabilirsiniz. Birkaç iyi sonuç elde ettiğinizden emin olmak için deklanşör düğmesini basılı tutarak arka arkaya hızlı bir şekilde seri çekim yapın.

Birçok Canon fotoğraf makinesinin Makro çekim modu oldukça iyi sonuç verir ancak amatör seviyesindeki fotoğraf makineleriyle daha yaratıcı yakın plan çekimler gerçekleştirmek için kontrolü ele almanız en iyisidir. Yarı otomatik ve manuel modların kullanılması avantaj sağlayabilir.

Belirli bir zorluk da, alan derinliğinin (net şekilde oluşturulan bir sahnede en yakın ve en uzak noktalar arasındaki mesafe) yakın plan fotoğrafçılıkta çok küçük ve tam makro çekimde ise küçücük bir hale gelmesidir. Alan derinliğini en üst seviyeye çıkarmak için Av (Diyafram önceliği) çekim moduna geçebilir ve f/16 ila f/22 civarında dar bir diyafram açıklığı ayarlayabilirsiniz. Ancak aydınlatma çok parlak olmadığı sürece bu işlem doğru pozlama için yavaş enstantane hızları gerektirebilir. Tripod kullanıyorsanız bu genellikle bir sorun değildir.

Makro böcek fotoğrafçılığı, hareketi dondurmak için yüksek bir enstantane hızı gerektirir. Bu durum, makro göz fotoğrafçılığı gibi başka canlı konular söz konusu olduğunda da geçerlidir. Dar bir diyafram açıklığı kullanırken de bunu başarmanın bir yolu, fotoğraf makinenizin ISO ayarını artırmaktır. Ancak daha yüksek bir ISO değerine geçmek, ince ayrıntıların kaybolmasına ve görüntü kumlanmasında artışa neden olabilir. Bu noktada Canon EOS R8 veya EOS R6 Mark II gibi tam kare fotoğraf makinelerinin düşük kumlanma özellikleri ön plana çıkar.

Son dokunuşlar

Bir papağan kafasının yakın plan görüntüsü için RAW çekim modunu ve ayarları gösteren bir Canon EOS R6 fotoğraf makinesinin arka ekranı.

Birçok Canon fotoğraf makinesinde RAW kalite modu bulunur. Canon'un Digital Photo Professional (ücretsiz olarak indirilebilir) gibi yazılımlarını kullanarak düzenleme aşamasında en yüksek toleransı elde etmek için bunu kullanın. Görüntü kalitesinde herhangi bir bozulma olmadan, optimum parlaklık ve renk sunumu için pozlama değeri ve beyaz dengesi üzerinde ince ayar yapabilirsiniz. Ayrıca ayrıntıları vurgulamak ve netliği, kontrastı, renk tonunu ve doygunluğu ayarlayarak etki katmak için netleştirme uygulayabilir veya Bulanıklık Maskesini kullanabilirsiniz.

Yakın plan ve makro görüntülerin büyük çoğunluğu, küçük bir düzenlemeden büyük ölçüde faydalanır. Lensinizin minimum odaklama mesafesi bir konuya istediğiniz kadar yaklaşmanızı engelliyorsa endişelenmeyin. Düzenleme aşamasında yapılacak yaratıcı kırpma işlemi, bir görüntüden istenmeyen çevreyi kaldırmanızı ve yalnızca istediğiniz alanı korumanızı sağlar.

Hiçbir şey hiçbir zaman tamamen mükemmel değildir. Makro veya yakın plan fotoğraflar çekerken yakalayacağınız ince ayrıntı seviyesi her türlü toz, leke ve diğer kusuru vurgular. Görüntü düzenleme yazılımındaki nokta iyileştirme fırçası veya klonlama aracı, çevredeki piksellerden parlaklık, renk ve doku verilerini kopyalayarak bunları etkili bir şekilde gizleyebilir.

Canon'un en son Digital Photo Professional (DPP) sürümlerinde ayrıca bir Derinlik Birleştirme aracı bulunur. Bu, fotoğraf makinesi içinde bu seçeneği sunmayan EOS R Sistemi fotoğraf makinelerinin Odak Basamaklama moduyla toplu çekilen görüntülerin dönüştürme işlemini otomatikleştirerek bunları tek bir görüntüde birleştirir. Bu, yakın plan ve makro fotoğrafçılıkta etkili alan derinliğini artırmak için mükemmeldir.

Umarız bu ipuçları ve teknikler, makro fotoğrafçılığa başlamanın ne kadar kolay olduğunu göstermiş ve size dışarı çıkıp ayrıntılara odaklanmaya ve kendi yakın çekimlerinizi yakalamaya başlamanız için ilham vermiştir.


Yazan: Matthew Richards

İlgili Ürünler

İlgili makaleler