MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Ayrıntılarda kaybolun: Evde makro çekim yapmak için 4 teknik

Eviniz, yaratıcı yakın plan çekimler yapmak için kolayca erişebileceğiniz fırsatlar sunar. Oturma odanız, mutfağınız veya pencere pervazınızdaki ayrıntılardan ilham alın.
Omzunda tuttuğu uyuyan bebeğini öpen bir annenin yakın plan siyah-beyaz fotoğrafı.

Yakın plan fotoğrafçılığı, evde elinizin altında olan şeylerle yaratıcılığınızı sergilemenin harika bir yoludur. Yeni doğan bir bebeğin avuçlarındaki çizgiler, ev bitkilerinin yaprakları veya taç yaprakları ya da mutfak evyenizdeki sabun köpükleri gibi daha önce gözünüzden kaçan küçük şeyleri keşfetmek size fotoğraf çekme keyfini yaşatacak, ilham verecek ve sonsuz sayıda yeni bakış açısı kazandıracaktır.

Yakın plan veya makro fotoğrafçılığın keyfi, sınırları olmamasında yatıyor. Evinizin her bir köşesinde harika konular bulabilirsiniz. Evinizde ne tür bir fotoğraf makinesi olursa olsun, konunuza yakınlaşarak heyecan verici detaylar keşfedebilirsiniz. Standart bir zum (veya kit) lensi ve hatta kompakt fotoğraf makinesi ile çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu yazıda, altı fotoğrafçı evde çektikleri küçük ama büyüleyici şeylerden bazılarını paylaşacak ve konularına yakından bakmak için onlara neyin ilham verdiğini anlatacak.

1. En yakınınızdakine ve en sevdiğinize yakınlaştırın.

Sırt üstü yatan bir bebeğin başının yakın plan çekimi.

Burada, fotoğrafçı Kate Gray, yeni doğan bir bebeği pencerenin kenarındaki bir yatağa yatırarak doğal ışık kaynağından faydalanmış. "Bu, hem yüksek hem de düşük çekim açısı elde etmek için iyi bir konum. Aynı zamanda bebeğin sakin ve rahat olmasını da sağlıyor," diye açıklıyor. Canon EOS 5D Mark III (Canon EOS 5D Mark IV lensin eski modeli) ve EF 100mm f/2.8L Macro IS USM lens ile 1/320 sn, f/2,8 ve ISO 500 değerlerinde çekilmiştir. © Kate Gray Photography

Aile fotoğrafçısı Kate Gray, "Kendi çocuklarımın bebekken çektiğim fotoğrafları, başka aileler için de yakın plan çekimler yapmam için bana ilham verdi," diyor. "O fotoğraflar olmasaydı kızımın tombiş parmaklarındaki o çok tatlı minik gamzeleri veya oğlumun ilk gülümseyişinde gözlerinin etrafında oluşan o çizgileri hatırlamıyor olacaktım."

Özel bir makro lens, yakın plan çekim için ideal olsa da standart bir zum lens ve hatta bir sabit lens ile de harika sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin, Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM kit lensi 25 cm'ye kadar odaklanabilir. Bu, en küçük ayrıntıları bile mükemmel bir şekilde kadraja alabileceğiniz anlamına gelir.

Özel makro lenslerin çoğunda, her bir unsuru diğerlerinden ayırmak için ideal olan telefoto odak uzaklığı bulunur. Zum lensi kullanıyorsanız yakınlaştırma yapmayı unutmayın. Ardından diyaframı f/5,6 veya mümkünse daha hızlı bir değere ayarlayın ve fotoğraf makinesinin sarsılma riskini ortadan kaldırmak için Görüntü Sabitleyiciyi kullanın. Son olarak, konunuza olabildiğince yaklaşarak kadrajı oluşturun. Lensinizin minimum odaklama mesafesinden daha yakına gelirseniz odağınızı kaybedersiniz. Bu yüzden, pozisyonunuzu doğru şekilde ayarlayana kadar hafifçe ileri geri hareket edin.

2. Doğanın karmaşıklığını yakalayın.

Tüylü siyah malzeme üzerindeki bir kar tanesinin karmaşık ayrıntılarının oldukça büyütülmüş görüntüsü.

Fotoğrafçı Jamie Spensley, "f/8 değerinde çekim yaparken kar tanesinin daha büyük bir kısmını odağa alabilmem için dar olması gerektiğinden diyafram açıklığıma öncelik verdim," diyor. "Ardından, ISO değerini 200'e ve enstantane hızını 1/100 saniyeye ayarlayarak doğal ışıkta neredeyse siyah bir görüntü elde etmek için ayarlarımı dengeledim. Sonra, görüntümü en iyi şekilde nasıl pozlayacağımı görmek için farklı flaş güçlerinde birkaç referans fotoğraf çektim." Canon EOS 80D ve Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM lens ile çekilmiştir. © Jamie Spensley

Üzerinde su damlacığı bulunan bir su teresi bitkisinin yakın plan çekimi.

Fotoğrafçı Agi Wojcik, "Küçük şeyler her zaman ilgimi çekmiştir. Bu yüzden makro fotoğrafçılığı çok sevmeme şaşırmıyorum," diyor. "2020 baharında kendi yeşilliklerimi ve sebzelerimi yetiştirmeye başladım. Bitkileri suladıktan sonra yeşil yapraklarının ne kadar güzel göründüğünü fark ettim. Su damlacığının üstündeki güneş ışığının parıltısını yakalamak istedim çünkü o yaprağın üzerinde uzun süre kalmayacağını biliyordum." Canon EOS RP ve Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM lens ile 1/250 sn, f/8 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Agi Wojcik

Makro, bir yaprağın arkasındaki labirentvari desenden mükemmel bir şekle sahip kar tanesinin benzersiz karmaşasına kadar görülmeyen doğal güzellikleri ortaya çıkarabilir. Ayrıca, yakın plan çekim yapmak doğanın güzelliğini soğuk ve yağmurlu bir günde pencere pervazınız da dahil olmak üzere herhangi bir yerde yakalamanız için fırsatlar sunar.

Jamie Spensley'in beyaz bir kar tanesinin büyüleyici ayrıntılarını ortaya çıkarmak için ihtiyaç duyduğu tek fon, siyah bir ceketti. Bu kendine özgü yumuşak ışığı bir makro difüzörü kullanarak elde etti. "Lensimin önünde beyaz malzemeden yapılma bir koni duruyordu. Işığın koniye ulaşmasını sağlayan, yansıtıcı malzemeden yapılmış bir boru da flaşa bağlıydı. Sonuç olarak, makroya uygun son derece yumuşak bir ışık elde ettim."

Yakın plan çekim yaparken yaratıcılığınızı konuşturmanın başka yolları için EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM ve EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM lenslerin ikisinde de, fotoğrafçıların gölge düşürmeden olabildiğince yaklaşmalarını sağlayan dahili Macro Lite bulunur.

Fotoğrafçı Agi Wojcik, dairesindeki su teresini fotoğraflamak için Yakın Plan Sahne modunu kullanmış. "Bu şekilde, ayarlar konusunda endişelenmeme gerek kalmadığından odaklamayı doğru yapıp yapamadığıma konsantre olabildim. Ayrıca, Nokta AF ve Canlı Kontrol modundaki oldukça kullanışlı Büyütme seçeneğini kullandım. Fotoğraf çok güzel çıkınca bu bana, fotoğraf makinemi alıp evin içindeki diğer konuları keşfetmem için ilham verdi."

3. Sıradan unsurlardaki sıra dışı unsurları bulun.

Kağıt üzerinde bir çizgi çizen kalemin yakın plan çekimi.

Fotoğrafçı Lucas Piltz, "Yeterince ışık olduğu için ISO değerini nispeten düşük ayarlıyorum," diyor. "Diyafram açıklığı f/7,1 değerinde. Böylece enstantane hızını 1/100 saniyeye ayarladığımda büyük bir alanda netlik yakalayabiliyorum." Canon EOS 250D ile 1/100 sn, f/7,1 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Lucas Piltz

Çoğu sanatçı için her şey basit bir kalemle başlar. Fotoğrafçı Lucas Piltz de bir kalemi yakın plan çekerek yaratıcı yönünü görmenin ve sahiplenmenin yolunu bulmuş.

Lucas; normalde mümkün olmayan, daha fazla alan derinliği yakalamak için bir dizi fotoğraf çekmeye karar vermiş. "Sarsılmayı engellemek için tripod kullanırdım," diyor. "Ayrıca daha fazla kontrol sunduğu ve bu şekilde daha iyi öğrenebildiğim için manuel odaklama yapardım. En öndeki odaklama alanından başladım ve arkaya doğru odaklamaya devam ederek üst üste çekimler yaptım." Lucas, görüntüyü kadrajlayarak kalemin hepsi farklı odak noktalarına sahip 40 versiyonunu çekmiş ve ardından bunları birleştirmiş.

Bu tekniğe odak yığma adı veriliyor. Farklı odak noktalarına sahip bir dizi fotoğrafı Canon'un Digital Photo Professional yazılımında birleştirerek bunu siz de yapabilirsiniz.

4. Gündelik nesnelere dair soyut bir bakış açısı geliştirin.

Suyun içinde mor renkli yuvarlak damlacıklar oluşturan yağın yakın plan çekimi.

Andrea Hunt gerçeküstü görünüme sahip soyut fotoğraflarını oluşturmak için yağ ve su gibi basit malzemeler kullanıyor. Farklı miktarlarda yağ kullanarak ve suyun bulunduğu tepsinin altına farklı ve renkli nesneler yerleştirerek sonsuz sayıda özgün desen ve motif yakalayabilirsiniz. Canon EOS 7D Mark II ve Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM lens ile 1/100 sn, f/10 ve ISO 1.250 değerlerinde çekilmiştir. © Andrea Hunt

Sarı renkli sıvı bulaşık deterjanı baloncuklarının yakın plan çekimi.

Tibo Tuypens izleyicinin hayal gücünü harekete geçirmek için geometrinin gücünden faydalanmış. "Canon EOS 7D Mark II fotoğraf makinem ile EF-S 60mm f/2.8 Macro USM lensimin yanına bir de Speedlite flaş ekledim yalnızca," diyor. "1/400 saniyelik enstantane hızında ISO 100 değeriyle güvenle çekim yapabilirim. f/2,8 gibi bir diyafram açıklığı da arka planın hoş ve bulanık olmasını sağlıyor." © Tibo Tuypens

Makro fotoğrafçısı Andrea Hunt, "Ön saflarda yoğun çalışan bir sağlık çalışanı olarak fotoğrafçılığı, boş zamanlarımda beni mutlu edecek ve rahatlatacak bir zihin sağlığını koruma aracı olarak görüyorum," diyor. "Makro fotoğrafçılık, nadiren fark edilen ayrıntıları ortaya çıkarıyor. Evinizin ve bahçenizin sınırları içinde yaratıcılığınızı gösterebileceğiniz çok şey var."

Siz de Andrea gibi gerçeküstü çekimler yapmak istiyorsanız her bir köşesinin altına bir nesne koyarak yerden yükselttiğiniz bir cam pişirme kabını suyla doldurmanız gerekiyor. Ardından yağı azar azar ekleyerek farklı miktarlarla denemeler yapabilirsiniz. Andrea, yağa göz alıcı bir renk vermek için kabın altına renkli bir ekran görüntüsü yansıtan bir akıllı telefon veya tablet yerleştiriyor. İsterseniz siz renkli bir kart veya duvar kağıdı da kullanabilirsiniz.

Askıda kalan yağı fotoğraflarken en kolayı manuel odaklama ile Diyafram Önceliği (Av) modunda çekim yapmaktır. Andrea, "f/10 değerinde çekim yapmak cam kabın dibine ulaşmadan bir yağ katmanını kapsayacak yeterli alan derinliğini sağlıyor," diyor.

Aynı tekniği kullanarak siz de sıkıcı ev işlerinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Fotoğrafçı Tibo Tuypens sıvı bulaşık deterjanının, bir pişirme kabındaki sığ suya birkaç damla damlatıldığında mükemmel geometrik şekiller yaratabileceğini keşfetmiş.

Tibo, arka planda renkli kağıtlar kullanmayı seviyor. "Ardından, renklerin suyun içinde yansıması için flaş kullanıyorum," diyor. "Bu, renkleri karıştırmak ve geçişler oluşturmak için harika bir yol."

Baloncuk oluşturmak için bir pipeti suyun içine doğru üfleyin. Çekim yapmak için hazırsınız! Tibo, "Lensinizin önüne koyduğunuz her şey daima farklı şekiller, dokular ve dağınık ışık oyunları yaratır," diyor.

Yazan: Phil Hall

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler