ALICI KILAVUZU

Bir profesyonel gibi fotoğraf çekin: Fotoğrafçılığınızı bir üst seviyeye taşımanız için temel kit

Farklı alanlarda çalışan üç genç Canon Marka Elçisi, amatör fotoğrafçılar ve onların izinden gitmek isteyen fotoğrafçılık öğrencileri için en iyi fotoğraf makinelerini ve lensleri anlatıyor.
Canon fotoğraf makinesi ve büyük bir lensle sonbahar yapraklarını fotoğraflayan, bere giymiş genç bir kadın.

Bir profesyonel gibi fotoğraf çekmek için doğru ekipmana sahip olmanız gerekir. Fakat fotoğraf makinesi teknolojisindeki hızlı gelişmeler sayesinde sahip olduğumuz çok sayıda fotoğraf makinesi ve lens seçeneği karşısında, ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan kitin hangisi olduğunu nasıl bilebilirsiniz?

İster sektöre yabancı yeni mezun bir öğrenci ister yelpazesini genişletmek isteyen hevesli bir amatör fotoğrafçı isterseniz de kariyer merdivenlerini tırmanmak isteyen, sektöre yeni giriş yapmış bir profesyonel olun, dikkate almanız gereken en önemli konulardan biri üzerinde çalışacağınız fotoğrafçılık türüdür. Farklı ortamlarda sessizce ve dikkat çekmeden çalışması gereken bir belgesel fotoğrafçısı, dikkatli bir şekilde düzenlenmiş bir stüdyoda profesyonel modellerle çalışan bir moda fotoğrafçısından farklı kit gereksinimlerine sahip olacaktır.

Bir fotoğraf makinesinin video çekme kapasitesi de önemli başka bir faktördür. Canon Avrupa Ürün Uzmanı Mike Burnhill şöyle diyor: "Bu gittikçe önemli bir araç haline geliyor". "Video, sosyal medya platformlarının önemli bir parçasıdır. Örneğin, hem fotoğraf, hem video çekme becerilerine sahip olmak fotoğrafçılık sektöründe fotoğrafçıların çeşitli pazarlara açılma şansını önemli ölçüde artırmaktadır."

Hepsi farklı alanlarda uzmanlaşmış ve her birinin kendine özel bir sektöre giriş öyküsü olan üç genç profesyonel, kullandıkları Canon fotoğraf makineleri ile lensleri ve bunların seçtikleri tarz için neden ideal olduğunu anlattı. Bu fotoğrafçılar Nijeryalı moda ve portre fotoğrafçısı Emmanuel Oyeleke, Alman-Rus belgesel fotoğrafçısı Nanna Heitmann ve Avusturya'da yaşayan düğün fotoğrafçısı Carmen ve Ingo ikilisinden Ingo Leitner. Onların kişisel fikirleri ile birlikte, Mike Burnhill de kendi uzman görüşlerini sundu.

Moda fotoğrafçılığı için en iyi kit

Boncuklarla süslü bir üst ve çok katlı bir etek giymiş, bir elini yüzünün üzerinde tutarak kanepede yatan bir kadın. Arkasından kırmızı dumanlar yükseliyor.

Moda ve portre fotoğrafçısı Emmanuel Oyeleke, EOS R Sistemi fotoğraf makinelerinin hızlı, doğru otomatik odaklama ve Dahili Görüntü Sabitleme (IBIS) özelliklerinin moda fotoğrafçılarına yaratıcı olma özgürlüğü verdiğini söylüyor. Canon EOS R5 ve Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM lens ile 28 mm, 1/125 sn, f/4,5 ve ISO 160 değerlerinde çekilmiştir. © Emmanuel Oyeleke

Koyu gri bir kayanın önünde, mor-mavi çiçeklerle dolu bir halıda ayakta duran, göz alıcı kırmızı bir pelerin giymiş bir kadın.

Emmanuel moda fotoğraflarını sabit lenslerle çekmeyi tercih ediyor. "Yeni RF sabit lensleri yoğun olarak kullandım ve tavsiye ederim," diyor. "Canon RF 50mm F1.2L USM kullanıyorum fakat bütçeniz kısıtlıysa EF 50mm f/1.8 STM de harika bir seçim." Canon EOS R5 ve Canon RF 50mm F1.2L USM lensle 1/400 sn, f/5 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir. © Emmanuel Oyeleke

Fotoğrafçılık tutkusu dünyanın çeşitli yerlerindeki turnuvalara katılmak için seyahat ederken başlayan eski bir profesyonel Scrabble oyuncusu olan Emmanuel Oyeleke, 2019'da aldığı ASFA Yılın Moda Fotoğrafçısı ödülü dahil çeşitli ödüller kazandı. Fotoğrafçılığı büyük ölçüde kendi kendine öğrenerek, sektöre ana vatanı Nijerya'da, bazılarının davetli sayısı 3.000'e varan düğünlerde fotoğraf çekerek başlayıp ardından yaşam tarzı fotoğrafçılığına geçti. Şimdi Afrika'nın önde gelen moda dergileri için düzenli olarak dikkat çekici ve güzel editoryaller üretmenin yanı sıra Coca-Cola ve Unilever gibi markalar için ticari işler yapıyor.

"EOS R Sistemini 2018'de kullanmaya başladım ve bu bana bir aydınlanma yaşattı," diyor. "Fotoğraf makinesi işin teknik tarafını hallederek size herhangi bir kısıtlama olmadan yaratıcı olma özgürlüğü verdiği için teknik konusunda endişelenmenize gerek olmuyor." Fotoğrafçı, 2020 yılında piyasaya sunulduğundan beri çoğunlukla Canon EOS R5'i kullanıyor. "45 MP sensör yüksek miktarda bilgiyi yakalıyor ve bana fotoğrafları yüksek çözünürlüğü koruyarak kırpma olanağı sunuyor.

"Bütçeniz uygunsa EOS R5, moda fotoğrafları için idealdir fakat uygun değilse EOS R6'yı tavsiye ederim çünkü neredeyse R5'in yaptığı her şeyi yapıyor, sadece çözünürlüğü daha düşük."

"Moda fotoğrafçılığı kıyafetlerle ilgili olsa da insanların fotoğraflarına baktığımızda ilk dikkatimizi çeken yüzlerdir. Bu nedenle EOS R5 ve EOS R6'nın yüz/göz takip özelliği önemli," diye ekliyor Mike Burnhill. "Moda fotoğrafçılığında faydalı olan bir diğer özellik, ilgi çekici ve dinamik görüntüler elde etmek için farklı açılardan çekim yapmanıza olanak veren değişken açılı dokunmatik ekran."

Emmanuel'in favori lensleri Canon RF 50mm F1.2L USM ve RF 85mm F1.2L USM; moda fotoğrafçılığı öğrencilerine her ikisini de öneriyor. "Bunlar net, hızlı, çok sağlam ve yapacağınız yatırıma değen lensler; iyi bir lens yıllarca dayanır," övgüsünde bulunuyor.

"Tam boy çekimlerden etkileyici bir perspektife sahip portrelere kadar her şeyi çekmek için harika lensler," diyerek onaylıyor Mike. "Diğer alternatif, adaptör takılmış RF 24-70mm F2.8L IS USM veya EF 24-70mm f/2.8L II USM gibi bir zoom lens olabilir."

Belgesel fotoğrafçılığı için en iyi kit

Ortamı sadece etrafta yanan közlerin aydınlattığı karanlık bir ormanda yürüyen iki adam.

Canon EOS R Sistemi fotoğraf makineleri, düşük kumlanmayla yüksek ISO değerlerinde çekim yapma kapasitesine sahiptir. Bu, düşük ışıkta güvenle çekim yapma olanağı sunduğundan belgesel fotoğrafçısı Nanna Heitmann'ın, çalışmaları için elzem olduğunu düşündüğü bir özellik. Burada Mageas, Sibirya'da 2021'de çıkan orman yangını ile mücadele ederken fotoğrafladığı iki gönüllüyü görüyorsunuz. Canon EOS R5 ve Canon RF 35mm F1.8 IS STM lens ile 1/100 sn, f/1,8 ve ISO 8.000 değerlerinde çekilmiştir. © Nanna Heitmann/Magnum Photos

Üstlerinde bir örnek beyaz elbiseler ve eşarplar bulunan, özenle giyinmiş bir grup yaşlı kadının aşağıdan çekilmiş fotoğrafı.

Nanna, dikkat çekmeden çalışabilmek için Canon EOS R5 ve EOS R'nin sessiz çekim özelliğini düzenli olarak kullanıyor. Canon EOS R5 ve Canon RF 35mm F1.8 IS STM lens ile 1/1.600 sn, f/2,8 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir. © Nanna Heitmann/Magnum Photos

Belgesel fotoğrafçısı Nanna Heitmann 1994'te Almanya'da doğdu ve ilk DSLR'si olan Canon EOS 400D'yi (daha sonra yerini Canon EOS 850D aldı) 14 yaşındayken satın aldı. Yetişme sürecinde, National Geographic'te gördüğü fotoğraflardan ilham alarak Hannover Uygulamalı Bilimler ve Sanatlar Üniversitesi'nde foto muhabirliği ve belgesel fotoğrafçılığı programını bitirdi. O zamandan beri, çalışmaları National Geographic, TIME Magazine ve de Volkskrant gibi çeşitli dergilerde yayınlandı. 2019'da Magnum adayı olmaya davet edildi.

Çoğunlukla Almanya'nın son kömür madeninin yakınında yaşayan topluluğun yaşamını belgelemek gibi uzun soluklu projeler üzerinde çalışan Nanna, son birkaç yıldır Canon EOS R ve Canon EOS R5'i kullanıyor. "Daha önce Canon EOS 5D Mark III kullandım fakat şimdi Canon'un aynasız fotoğraf makineleri ile çalışmayı seviyorum," diyor. "Gün boyu ekipmanlarımı yanımda taşıdığım için daha hafif bir fotoğraf makinesi ile çalışmak çok daha iyi."

Nanna'ya göre, EOS R ve EOS R5'deki -6 EV'ye kadar düşük ışıkta AF performansı gibi yenilikler belgesel çalışmalarında büyük faydalar sağlıyor. "Düşük ışık hassasiyeti, düşük ışıkta flaşsız çalışırken önemli ve fotoğraf makinesinin sessiz çekim modunu kullanabilmek, dikkat çekmeden çalışabilmenizi sağlıyor," diyor. "Hem EOS R'yi hem de EOS R5'i belgesel fotoğrafçılığı öğrencilerine kesinlikle tavsiye ederim."

Bütçesi biraz daha kısıtlı olanlar için EOS R Sisteminin başka bir fotoğraf makinesi olan EOS RP iyi bir seçenek. "Bu daha küçük ve daha hafif bir fotoğraf makinesi; ayrıca sessiz çekim modu gibi harika özellikleri var ve diğer EOS R Sistemi fotoğraf makineleri gibi, EF lenslerle tam uyumlu," diyor Mike.

"Bütçeniz EOS R6 için uygunsa muhteşem düşük ışık kabiliyeti, çok çeşitli aydınlatma koşullarında çalışma olanağı sağlarken yüz/göz takip özelliği ise odaklanma konusunda endişelenmenize gerek olmadığı ve bunun yerine zamanlamaya, kompozisyona ve ifadelere konsantre olabileceğiniz anlamına gelir."

Nanna fotoğrafını çektiği kişilere yaklaşmayı sevdiği için hemen hemen her zaman Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM ve RF 50mm F1.2L USM lenslerini kullanıyor. "Bu iki lensten başka bir şeye ihtiyacım yok," diyor Nanna. "Hareket etmeye ve görüntüler üzerinde daha fazla çalışmaya olanak verdikleri için sabit lensleri zoom lenslere tercih ediyorum."

Mike bu iki lensin mükemmel bir kombinasyon olduğu düşüncesine katılıyor. "35 mm ve 50 mm odak uzaklıkları doğal bir perspektif sağladıkları için belgesel ve röportaj işlerinde her zaman popüler seçimler olmuştur," diyor. "RF 35mm F1.8 Macro IS STM küçük, uygun fiyatlı ve elde çekilen fotoğraflarda netlik sağlamak için 5 stop'lu Görüntü Sabitleyiciye sahip bir lens."

Düğün fotoğrafçılığı için en iyi kit

Yapraksız, tek başına bir ağacın bulunduğu, biçilmiş samanlarla dolu bir tarlada el ele tutuşarak dans eden ve gülümseyen bir çift.

Uzak lokasyonlarda yapılan düğünleri fotoğraflayan Carmen ve Ingo Leitner, Canon EOS R5 ve EOS R6 fotoğraf makineleriyle, insanlar hareket halindeyken yaptıkları spontane çekimler dahil, çeşitli fotoğraflar ve videolar çekiyor. Mike bunların büyük etkinlikler için ideal fotoğraf makineleri olmalarının nedenini şöyle açıklıyor: "EOS R5 ve EOS R6'nın yüz/göz takip özelliği son derece güvenilir. Bu da kadraja ve anı yakalamaya konsantre olabileceğiniz anlamına geliyor." Canon EOS R6 ve Canon EF 35mm f/1.4L II USM lensle Canon Yuva Adaptörü EF-EOS R kullanılarak 1/1.600 sn, f/1,4 ve ISO 160 değerlerinde çekilmiştir. © Carmen and Ingo Photography

Gelin ve damat, süsleme ışıkları ve düzenlenmiş masalarla dolu bir odada tutkuyla öpüşüyor.

Ingo düğün fotoğrafçılığı için odak uzaklığı 35 mm ve 50 mm olan hızlı sabit lensler kullanmanızı ve konuyu arka plandan ayırmak istediğinizde diyafram açıklığını en geniş değerinde tutmanızı tavsiye ediyor. Canon EOS R6 ve Canon RF 50mm F1.2L USM lens ile 1/200 sn, f/1,4 ve ISO 4.000 değerlerinde çekilmiştir. © Carmen and Ingo Photography

Carmen ve Ingo Leitner 2003'te İtalya'daki bir plajda tanıştı. Birlikte seyahat ederken fotoğrafçılığın ortak tutkuları olduğunu fark ettikten sonra aile bireylerinin ve arkadaşlarının düğünlerini fotoğraflamaya başladılar ve ardından 2009'da cesur bir adım atarak kendi işlerini kurdular.

Kariyerine teknik mühendis olarak başlayan Ingo ve makyaj sanatçısı olarak başlayan Carmen, ekip halinde çalışarak o zamandan beri dünyanın en güzel yerlerindeki düğünleri fotoğraflıyor. Halen sahip oldukları ilk DSLR Canon EOS 350D (daha sonra yerini Canon EOS 850D aldı) olmuş; şimdi ise EOS R5 ve EOS R6 fotoğraf makinelerini kullanıyor ve çoğunlukla biri fotoğraf, diğeri video çekecek şekilde eş zamanlı çalışıyorlar.

Ingo, "Bizim için en önemli özellik hem EOS R5'in hem de EOS R6'nın sahip olduğu son derece hassas odaklama sistemi," diyor. "Lensler en açık değerindeyken bile çekimler inanılmaz derecede net. Videolar açısından da önemli olan diğer büyük avantajı, belirli lenslerle 8 stop'a kadar sabitleme sağlayan ve tripod ya da monopod kullanma ihtiyacını ortadan kaldıran Dahili Görüntü Sabitleme (IBIS) özelliği."

Ingo, düğün fotoğrafçısı olarak çalışmak isteyenler için EOS R5'in kesinlikle iyi bir yatırım olduğunu düşünüyor. "45 MP'lik dosyalara ihtiyacınız yoksa EOS R6 size yeter de artar," diyor.

"Bu fotoğraf makinelerinin düğün fotoğrafçılığı açısından en büyük avantajı, özellikle sessiz yerlerde, insanlar fark etmeden fotoğraflarını çekmenize olanak veren yüz/göz takip ve sessiz çekim özelliği" diye ekliyor Mike. "Ayrıca bunlar hibrit makineler; EOS R5 120p'de 8K'ye kadar RAW ve 4K, EOS R6 ise 60p'ye kadar 4K UHD video çekimi yapma kapasitesine sahip."

Carmen ve Ingo'nun en sık kullandığı lensler Canon EF 35mm f/1.4L II USM, RF 50mm F1.2L USM, RF 85mm F1.2L USM ve RF 28-70mm F2L USM. Ingo, düğün fotoğrafçılığına yeni başlayanlara şu tavsiyede bulunuyor: "Geniş maksimum diyafram açıklıklarına sahip 35 mm'lik ve 50 mm'lik bir lens kullanmanızı öneririm; bütçeniz uygunsa L Serisi idealdir."

Mike, "Bir düğün fotoğrafçısı olarak çalışmaya başlarken RF 24-105mm F4L IS USM gibi çok amaçlı bir zoom lens son derece kullanışlıdır. Her şeyi bir miktar yapabilen bir lenstir" önerisinde bulunuyor. "Daha sonra hızlı, küçük ve net lensler olan RF 50mm F1.8 STM veya EF 85mm f/1.8 USM ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu, konuyu arka plandan izole etmek için en geniş diyafram açıklığını kullanmak gibi yöntemlerle farklı görseller oluşturmanıza olanak tanır. Bir zoom lens ve hızlı bir sabit lensle çoğu duruma hazır olursunuz."

Seçtiğiniz alan ister moda ve portre fotoğrafçılığı ister belgesel fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı ya da başka bir alan olsun, iyi bir çekim kitine yatırım yapmak geleceğinize yatırım yapmaktır. Profesyonellik maceranız burada başlıyor…


Yazan: David Clark

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • BASKI

  Öğrenciler için en iyi yazıcılar

  Her öğrencinin bir yazıcıya ihtiyacı vardır. İhtiyaçlarınıza göre en uygun fiyatlı seçenekleri keşfedin.

 • EV PROJELERİ

  Kendi ev stüdyonuzu kurun

  Flaşla yaratıcılığınızı artırma ve düşük bütçeyle çarpıcı portreler çekme yöntemlerini keşfedin.

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Lens seçimi

  Lens türlerinden aranacak özelliklere kadar lensler hakkında bilmeniz gereken her şey.

 • KİT

  Kariyer değiştiren bir yükseltme olarak EOS R Sistemi

  Canon EOS R fotoğraf makineleri ve lensleri, beş yıldır fotoğrafçıların işlerini üst seviyelere taşıyor. Profesyonellerin neden bu sisteme geçtiğini ilk elden keşfedin.