YouTube star and vlogger Mike Gray presses the Record button on the Canon PowerShot G7 X Mark III's touchscreen.

VLOG ÇEKİMİ

Canon PowerShot G7 X Mark III ile yaratıcı vlog çekimi: MikeVisuals'tan ipuçları ve teknikler

Mike Gray, Görsel Efektler bölümüne başladıktan sadece altı ay sonra üniversiteyi bıraktı. Bir sonraki adımı konusunda kararsızdı. Video hazırlama yeteneğini seyahate olan tutkusuyla birleştirmek istedi ve sinematik stilde seyahat vlogları ve öğretici fotoğrafçılık videoları çekerek dünyayı dolaştı. Bu içerikler ona binlerce hayran kazandırdı ve Birleşik Krallık'ın en başarılı sosyal medya yıldızlarından biri olmasını sağladı. Şu anda 22 yaşında olan MikeVisuals, Instagram'da 200.000'den takipçiye ve yaklaşık 100.000 YouTube abonesine sahip ve videoları 5,5 milyondan daha fazla izlendi.

"Tutarlılık ve her gün iyi kalitede içerik yüklemek takipçi oluşturmak için çok önemli," diyor Mike. "Ama bunu sevdiğiniz için yapmalısınız, sayılar veya potansiyel kazançlar için değil."

Binlerce insan sosyal medya üzerinden ün ve servet kazandı. Mike'ın hikayesi de benzersiz değil. Ancak Mike'ın gençlik tutkusu ve yaşının ötesine geçen profesyonelliği onu diğerlerinden ayırıyor. Mükemmel egzotik manzaraları genellikle gün doğumu veya batımında çeken Mike, hem elde hem de drone ile videolar çekiyor. Mike'ın canlı ayrıntıları öne çıkaran ağır ve hızlı çekim efektlerine olan tutkusu, beyaz perdenin ötesine geçen sinematik görseller ortaya çıkıyor.

YouTube star and vlogger Mike Gray stands in a mountainous landscape filming himself with a Canon PowerShot G7 X Mark III.

Mike, çekimlerinde muhteşem sahneleri bilgilendirici kesitlerle bir araya getiriyor ve hem teknik hem pratik tavsiyeler paylaşıyor. "Üzerinde çalıştığım şeyi, fotoğraf makinesi ekipmanımı ve ayar tercihlerimi paylaşmayı seviyorum. Takipçilerim de bunu seviyor." Yakın zamanda Skye Adası'na seyahat eden Mike, 4K videolar çeken ve özelleştirilebilen kontrollerin bulunduğu 180 derece eğilebilen dokunmatik ekrana sahip Canon PowerShot G7 X Mark III'ün sahne arkası güncellemelerini çekmek için ideal olduğunu keşfetti. "Kayıt düğmesi genellikle fotoğraf makinesinin arkasındadır, bu nedenle kendi kendinize çekim yaparken düğmeyi bulmak zor olabilir. Canon PowerShot G7 X Mark III'te ise düğme ekranda yer alıyor, böylece tıklayıp anında çekime başlayabiliyorsunuz. Artık hiçbir anı kaçırmayacaksınız."

"Bunu sevdiğiniz için yapın, sayılar veya potansiyel kazançlar için değil."

Mike, bu son derece kolay taşınabilen kompakt fotoğraf makinesinin beklenmedik anları yakalamak için ideal olduğunu fark etti. "Çok hızlı ve spontane bir şekilde çekim yapıyorum. Bence vlog çekiminin özünde bu var. Kitimin bir kısmını fotoğraf makinemin çantasında saklıyorum ama Canon PowerShot G7 X Mark III'ü ceketimin cebine koyup anında çıkarabiliyorum. Bu kadar güçlü ve yüksek performanslı bir fotoğraf makinesinin cebinize sığması harika bir şey."

Canon PowerShot G7 X Mark III'ün Mike'ı en çok etkileyen özelliklerinden biri 4K zaman atlamalı çekim özelliğiydi. Mike bu özelliği daha net ve gerçekçi aksiyon çekimleri için kullanıyor. "Bu kadar hızlı ve kolay ayarlanması inanılmaz. Böylece gerçekten değerli anları yakalayabiliyorum. Bir keresinde çok büyük bulutlar dağın etrafını sardı ve her şey çok hızlı gelişti ama o görüntüyü yakalayabilecek kadar hızlı bir şekilde fotoğraf makinesini ayarlayabildim. Üstelik 4K kayıt kalitesi de harika."

YouTube star and vlogger Mike Gray films himself with a Canon PowerShot G7 X Mark III.

Mike'ın vlog çekimiyle ilgili ipuçları

1. İlgi çekici olması için ağır çekimi kullanın

İlgili Makaleler
Vlogging how-to: winning vlogging tips

VLOG ÇEKİMİ

Vlogger olma

Zor beğenen izleyicileri memnun edecek güzel çekimler elde etmek için yeni başlayanlara yönelik ipuçlarımızı ve püf noktalarımızı okuyun ve bir vlog çekimine nasıl başlayacağınızı öğrenin. Daha fazlasını öğrenin.

Vlogger Matt Adlard sat at a kitchen table filming a video on the EOS M50 Mark II.

VLOG ÇEKİMİ

Vlog çekimi için en iyi Canon fotoğraf makineleri

Daha fazla kontrol ve etkileyici video kalitesi sunan, vlog çekimine yönelik bu mükemmel Canon fotoğraf makineleri, vlog'unuzu hayata geçirmenizi kolaylaştırır.

Laura Bingham pictured from behind, facing dense jungle, as she films a vlog with a Canon PowerShot G7 X Mark II.

VLOG ÇEKİMİ

Laura Bingham: Essequibo Nehri'ni keşfediyor

Maceracı Laura Bingham, Essequibo Nehri'nin ilk kez aşılmasına öncülük etti ve bu benzersiz deneyimi PowerShot G7 X Mark II fotoğraf makinesi ile vlog çekimine dönüştürdü.

Çekimi yavaşlatmak, Mike'ın videolarına duygu katmak için kullandığı en etkili tekniklerden biri. Canon PowerShot G7 X Mark III, 120 fps'ye varan hızda Full HD videolar çekebiliyor. "Görselleri yavaşlatmak dikkat çekmeye ve atmosfer yaratmaya gerçekten yardımcı oluyor, bu yüzden vlog çekimi ideal. Skye Adası'nda uçurumun tepesinden çakıllı bir sahile dökülen bu güzel ve yüksek şelaleyi bulduk. Fotoğraf makinesi tüm ayrıntıları ağır çekimde mükemmel bir şekilde yakaladı ve bu, küçük bir fotoğraf makinesinde gerçekten zor bulunan bir özellik. Ağır çekimde çekim yapıp sonra hızlandırmayı seviyorum ama hızlı çekimle başlayıp ardından yavaşlatmayı da deneyebilirsiniz."

2. Büyük çekimler, küçük düzenlemeler

12 yaşından beri video çeken Mike, daha fazla seçeneğe sahip olmanın daha iyi olduğunu düşünüyor. "Bu ilk 4K vlog çekimimdi. Mükemmel kalitenin yanı sıra üretim sonrası için de birçok seçenek sunuyor. Çekimleri kırpıp odak uzaklığını değiştirebildim ve bu da izleyicilerin ilgisini çekti."

3. Sesinizi duyurun

Güçlü görseller vlogları farklı kılmaya yardımcı olur ama net ses de çok önemlidir. PowerShot G7 X Mark III, yüksek kaliteli sesin gerçek zamanlı olarak kaydedilmesini ve izlenmesini mümkün kılan bağlantılar sunuyor. "Bu, özellikle profesyonel mikrofon kullanmak isteyenler için gerçekten harika ve üst düzey bir özellik. Skye Adası'ndaki şelale gerçekten çok gürültülüydü ama yumuşak rüzgar önleyiciye sahip profesyonel bir mikrofon kullanarak arka plandaki gürültüyü ortadan kaldırdım ve kristal netliğinde ses elde ettim. Piyasada son derece taşınabilir olan hafif harici mikrofonlar var. Fotoğraf makinesine bağlayıp ses kaynağına doğru yöneltmeniz yeterli."

4. Farklı açılarla yaratıcılığınızı konuşturun

Vlogger Mike Gray sets up a Canon PowerShot G7 X Mark III on a tripod low to the grou

Video akışı sitelerine her gün çok fazla içerik yüklendiğinden, yaratıcı olmak ve izleyicilere daha benzersiz ve alışılmadık sahneler sunmak ivme yakalamaya yardımcı olur. "180 derece eğilebilen dokunmatik ekran bunun için ideal," diyor Mike. "Yere yakın veya alışılmadık açılardan çekim yaparken yere uzanmanıza veya kendinizi tehlikeli bir konuma sokmanıza gerek kalmadan ekranı eğerek kompozisyonunuza bakabilirsiniz. Yani nasıl çekim yaptığınız konusunda daha fazla çeşitliliğe sahip olabilirsiniz, bu da insanların sizin içeriklerinizi daha fazla izlemek istemesini sağlıyor."

5. Hareket halindeyken çekin ve paylaşın

Video çekiminin yanı sıra Canon PowerShot G7 X Mark III, RAW modunda bile 20,1 MP fotoğraf kalitesi ve 30 fps'ye varan hız sunarak üretim sonrasında üst düzey esneklik sağlıyor. "Odak noktam videoydu ama son derece net görüntüler de çektim ve bunları Instagram'da paylaştım," diyor Mike.

Fotoğraf makinesinin dahili akıllı telefon bağlantısını kullanan Mike, fotoğraflarını Bluetooth veya Wi-Fi ile anında paylaşabiliyor. "Fotoğrafları doğrudan telefonuma yüklüyorum, Lightroom'da düzenliyorum ve Instagram'a yüklüyorum. Bunu dünyanın her yerinde yapabilirsiniz. Fotoğraf makinesinde dahili Wi-Fi var, bu sayede telefonunuzla senkronize edebilirsiniz."

Hayranlara düzenli olarak güncel içerikler sunmak ve hayranların etkileşime geçmesini sağlamak uzun vadeli bir vlogger olmak için çok önemli. "İnsanlar videolarımı nasıl oluşturduğumu bilmek istiyor, ben de bu süreci onlara gösterebilmeyi çok seviyorum," diyor Mike. "Skye Adası'ndayken Instagram'ın Hikayeler kısmında birçok sahne arkası çekim paylaştım. Bu, işin teknik kısmını göstermek için harika bir yöntem." Instagram'da fotoğraf paylaşmanın yanı sıra vlogger'lar PowerShot G7 X Mark III'ten canlı video akışı gerçekleştirebiliyor ve YouTube kitleleriyle dünyanın her yerinden etkileşime geçebiliyor.*

Natalie Denton tarafından yazıldı

*Bu ürünün canlı yayın akışı hizmeti, yalnızca YouTube'da canlı yayın akışını destekler. Canlı yayın akışı hizmetini kullanmak için önceden image.canon kaydı yapılmalıdır. YouTube'un "Canlı yayın akışı kısıtlamaları" uyarınca kullanıcıların mobil bir cihazdan canlı yayın akışı yapabilmeleri için minimum 1000 kanal abonesi olmalıdır. Bu kısıtlama aynı zamanda Canon PowerShot G7 X Mark III aracılığıyla kullanılabilen YouTube canlı yayın akışı hizmeti için de geçerlidir.

Kısıtlama ile ilgili güncel bilgilere ulaşmak için lütfen şu adresi ziyaret edin: http://support.google.com/youtube/answer/2853834

YouTube'daki canlı yayın akışı, bildirimde bulunulmaksızın değişebilir, durabilir veya sonlanabilir. Canon'un YouTube'da canlı yayın akışı da dahil olmak üzere üçüncü taraflar tarafından sağlanan hizmetler için herhangi bir sorumluluk kabul etmediğini lütfen unutmayın.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön