Two women pose in front of a camera in a clothes shop.

VLOG ÇEKİMİ

Tutkunuzu ve kişiliğinizi paylaşın: Nasıl hemen vlog çekmeye başlayabilirsiniz?

Vlog çekimi için ilgi alanınızı belirlediniz, güzel bir konum ve ilginç bir hikaye buldunuz. Mükemmel bir vlog için tüm bileşenlere sahip olabilirsiniz ancak hangi seti seçmeniz gerektiğini ve meraklı takipçilerinizi memnun etmek için videonuzu yeterli standartta nasıl çekebileceğinizi biliyor musunuz?

Bu vlog çekim kılavuzunda, yeni başlayanlar ve videolarının kalitesini artırmak isteyen vlogger'lar için yedi ipucu paylaşacağız. Takipçilerinizin daha fazlası için tekrar gelmesini sağlamak üzere nasıl kaliteli çekimler (sabit ya da titremesiz ve net çekimler) ve yaratıcı kadrajlama yapabileceğinizi ve keskin, net bir sesi nasıl yakalayabileceğinizi öğrenin. Canon PowerShot G7 X Mark II, yenilenen Canon PowerShot G7 X Mark III, Canon EOS M50 veya Canon EOS 250D fotoğraf makinelerinden hangisini kullanıyor olursanız olun, ilk vloglarınızı çekerken düşünmeniz gerekenler burada.

1. Set seçerken, fotoğraf makinesi ve sensörün boyutu arasında denge yakalayın

Daha büyük sensörlü bir fotoğraf makinesi daha kaliteli görüntüler sunar ancak vlog çekerken önemli olan, sensör boyutu ile fotoğraf makinesinin genel boyutu arasında bir denge yakalamaktır. Örneğin, Canon PowerShot G7 X Mark III gibi dahili lensli bir PowerShot G serisi fotoğraf makinesi, en kompakt taşınabilir fotoğraf makinesidir. Aynasız fotoğraf makinesi ya da değiştirilebilir lensleri olan bir DSLR ise daha fazla çeşitte lens seçeneği sunar.

Hem daha küçük hem de daha büyük fotoğraf makinesine sahip olmak, farklı amaçlarda çekim yaptığınızda işinizi görür ve ayrıca vloglarınız için ek kamera açıları sağlar.

A composite image: left, eggs and avocado on toast; right: some earrings.

2. Geniş açılı bir lens kullanın

Birçok vlogger, sahnenin mümkün olduğu kadar daha geniş bir alanını gösterebilmek için yatak odası ya da mutfak gibi dar alanlarda kullanılabilen geniş açılı lensler kullanır. Bu amaç için 24 mm lens iyidir ancak ultra geniş açılı bir lens daha da iyidir. Bu yüzden Canon EOS 250D gibi APS-C sensörlü bir DSLR fotoğraf makinesiyle çekim yapıyorsanız makineyi Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM lens gibi bir ultra geniş açılı zum lensle eşleştirmek kadraja daha fazlasını sığdırmanızı sağlar. Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM ise aynasız Canon EOS M50 ile benzer özellikler sunar.

Hangi lensi kullanmaya karar verirseniz verin, kendinizi kadraja alarak selfie çekimini ve alçak açıdan çekimi kolay hale getirmek için fotoğraf makinenizin ekranını yukarı doğru kaldırın. Canon PowerShot G7 X Mark III gibi birçok fotoğraf makinesi Bluetooth üzerinden akıllı cihazınızdaki Canon Camera Connect uygulamasına bağlanabilir ve kendinizi uzaktan çekmenize imkan tanır.

3. Çözünürlük ve kare hızına karar verin

Videolara olan taleple birlikte kalite beklentileri de artıyor. İçeriğiniz ne kadar yaratıcı olursa olsun çekiminiz ayrıntılardan yoksunsa bunu iyileştirmeniz sizin için yararlı olacaktır. Full HD veya 4K video özellikli fotoğraf makinelerini tercih edin. Full HD, kullanabileceğiniz iyi ve standart bir seçenektir ancak 4K size daha fazla ayrıntı sunar ve kaliteden ödün vermeden görüntülerinizi kırpmanıza ve sabitlemenize olanak tanır. 4K çözünürlükte çekim yapıyor olsanız bile çekiminizi 4K çözünürlükte yayınlamak zorunda değilsiniz. Yine de 4K çekimlerin düzenlenmesi ve yüklenmesinin daha uzun süreceğini unutmayın.

4K görüntüler çekme seçeneği artık profesyonel fotoğraf makineleriyle sınırlı değil. Artık Canon EOS M50 gibi küçük ancak özellik açısından zengin fotoğraf makinelerinde de sunulmaya başladı. Ancak göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, nesneniz için hangi kare hızının uygun olacağıdır. Aksiyon vlogları için saniyede 60 kare (fps) en iyisidir ve ağır çekim efektleri uygulama imkanı tanır. Geri kalan her şey için 30 fps veya 25 fps yeterlidir. Daha da ayrıntılı ağır çekim için Canon PowerShot G7 X Mark III fotoğraf makinesi, Full HD modunda çekim yaparken 120 fps'ye ulaşan yüksek kare hızları sunar.

İlgili Makaleler
Laura Bingham pictured from behind, facing dense jungle, as she films a vlog with a Canon PowerShot G7 X Mark II.

VLOG ÇEKİMİ

Laura Bingham: Essequibo Nehri'ni Fethediyor

Maceracı Laura Bingham, Esequibo Nehri'nin ilk kez aşılmasına öncülük etti ve bu deneyimi PowerShot G7 X Mark II fotoğraf makinesi ile vlog çekimine dönüştürdü.

canon-get-inspired-best-vlogging-cameras

VLOG ÇEKİMİ

Vlog çekimi için en iyi Canon fotoğraf makineleri

Vlog çekmeye başlamak ister misiniz? Etkileyici video kalitesi için en iyi vlog kameralarını ve harika bir vlog çekmek için ihtiyacınız olan tüm kontrolü nasıl elde edebileceğinizi keşfedin.

A girl is seen on the tilted back screen of a camera.

4: Çekimlerinizin sabit ve odaklanmış olmasını sağlayın

Canon PowerShot G7 X Mark III, Canon PowerShot G7 X Mark II, Canon EOS M50 ve Canon EOS 250D gibi kompakt boyutlu ve hafif fotoğraf makineleri, hareketi kaydetmek için idealdir. Büyüleyici bir vlog, ister şehrin parke taşlı sokaklarında gezinirken, ister son alışverişinizde aldıklarınızı ambalajından çıkarırken hissettiklerinizi gösterirken, kitlenizi sizinle birlikte bir yolculuğa çıkarmalıdır. Hareket, bunu sağlamak için çok önemli olabilir. Titreyen, dikkat dağıtıcı çekimler yerine net çekimler elde edin. Böylece izleyiciler bulunduğunuz yerin veya ilginç hikayenizin heyecanına odaklanabilir.

Çekimlerin sabit kalmasını sağlamak için fotoğraf makinesini avucunuzla alttan destekleyin ve yan tarafından tutun. Ekstra desteğe ihtiyacınız varsa fotoğraf makinesinin gövdesine takılabilen, tutabileceğiniz bir yer sağlayan bir tutma aksesuarı faydalı bir ilave olabilir. İyi teknoloji kullanmak da çok faydalıdır: Canlı ve sabit videolar için Canon PowerShot G7 X Mark II gibi Görüntü Sabitleme özelliği bulunan, çekimlerinizi net ve daha kolay izlenir hale getirebilecek bir fotoğraf makinesi kullanın. Fotoğraf makinesinin 5 eksenli, Dynamic IS özelliği; koşarken, yatay dönüş yaparken veya tam zumda çekim yaparken bile fotoğraf makinesinin titreşimini en aza indirir.

Vlogger olarak yüzünüz izleyicilerinizin odak noktasıdır. Dolayısıyla yüzünüzü odakta tutmak çok önemlidir. Canon'un Yüz Algılama teknolojisi, yüzünüzü otomatik olarak takip ederek odakta tutabilir.

A man holds a Canon camera.

5: Fotoğraf makinenizi amacınıza uygun şekilde kaydırın

Çekim sırasında fotoğraf makinesini yatay konumda hareket ettirmek veya "kaydırmak", hedef kitlenizin olanları sizin gözünüzden takip etmesine imkan tanır: Geniş bir koya ya da göz alıcı binalarla dolu bir ufuk hattına sizinle birlikte bakabilirler. Aşırı miktarda kaydırma yapmak dikkat dağıtabilir ancak aşırıya kaçmadan yapıldığında, çekimi ilginç hale getirebilir ve hikaye anlatımını kolaylaştırabilir.

Kaydırma özelliğini temkinli kullanın, acele etmeyin ve ufuk düzeyini koruyun. Tripodunuz yoksa fotoğraf makinesini bir bankın ya da masanın ucu gibi sabit bir yüzeye yerleştirin ve sabit şekilde, amaçlı şekilde ve yavaş yavaş yana doğru hareket ettirin. Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bazı fotoğraf makineleri ayrıca ufuk düzeylerini kolayca korumanıza yardımcı olan bir düzey göstergesi ile donatılmıştır.

6: Daha iyi ses kalitesi için harici bir mikrofon takın

Video çekimi özelliği bulunan birçok fotoğraf makinesi, yeterli düzeyde ses kalitesi sunar ancak vlogunuz için mükemmel ses kalitesi önemliyse harici bir mikrofon takmayı düşünebilirsiniz. Harici mikrofon, özellikle de dışarıda çalışırken çok kullanışlıdır. Fotoğraf makinesinin dahili mikrofonu büyük olasılıkla rüzgar gibi dikkat dağıtıcı sesleri de kaydeder. Harici mikrofonlar yerleştirerek bu sesi engelleyebilirsiniz. Harici mikrofon kullanmak isterseniz Canon PowerShot G7 X Mark III gibi harici mikrofon soketi bulunan bir fotoğraf makinesi tercih edin.

A man videos his friend with a Canon camera.

7. Paylaşım için Wi-Fi kullanın

Canon EOS M50 de dahil olmak üzere, günümüzde pazardaki bulunan birçok fotoğraf makinesi, entegre Wi-Fi ve Bluetooth özellikleri sunar. Bu özellikler sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun, kablosuz bağlantı üzerinden paylaşım ve yedekleme yapabilirsiniz. Canon PowerShot G7 X Mark II gibi fotoğraf makinelerinde, kaydetme ve paylaşma işlemlerini her zamankinden daha kolay hale getiren bir Wi-Fi düğmesi bile bulunur.

Canon PowerShot G7 X Mark III fotoğraf makinesinde, akıllı cihazınıza her zaman bağlı kalmanızı sağlayan Bluetooth ve Wi-Fi özellikleri bulunur. Ayrıca İnternet üzerinden Wi-Fi erişimiyle akıllı cihazınıza veya ağa bağlanabilir ve YouTube kanalınızda Canlı Yayın yapabilirsiniz.

Natalie Denton tarafından yazıldı

İlgili Ürünler

İlgili Makalelerİlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön