VLOG ÇEKİMİ

Vlog çekim kılavuzu: Kazandıran vlog ipuçları

Vlog çekmeye başlamak eğlenceli bir deneyimdir: Vlog çekimi için ipuçlarımızı takip edin ve takipçileriniz için izlemesi keyifli kareleri nasıl çekeceğinizi öğrenin.
Önlerindeki tripod tutacağındaki fotoğraf makinesini tutan sahildeki bir adam.

Vlog çekimi için ilgi alanınızı belirlediniz, güzel bir konum ve ilginç bir hikaye buldunuz. Mükemmel bir vlog için tüm bileşenlere sahip olabilirsiniz ancak hangi seti seçmeniz gerektiğini ve meraklı takipçilerinizi memnun etmek için videonuzu yeterli standartta nasıl çekebileceğinizi biliyor musunuz?

Bu vlog çekim kılavuzunda, yeni başlayanlar ve videolarının kalitesini artırmak isteyen vlogger'lar için yedi ipucu paylaşacağız. Takipçilerinizin daha fazlası için tekrar gelmesini sağlamak üzere nasıl kaliteli çekimler (sabit ya da titremesiz ve net çekimler) ve yaratıcı kadrajlama yapabileceğinizi ve keskin, net bir sesi nasıl yakalayabileceğinizi öğrenin. Vlog çekimi için ister Canon PowerShot G7 X Mark III ister Canon EOS M50 Mark II isterseniz de Canon EOS M6 Mark II kullanıyor olun; ilk vloglarınızı oluştururken dikkate alınması gereken noktaları burada bulabilirsiniz.

1. Kit seçerken, fotoğraf makinesi ve sensörün boyutu arasında bir denge yakalayın.

PowerShot G7 X Mark III'ü cebine koyan paltolu bir adam.

Tercih ettiğiniz fotoğraf makinesi fark etmeksizin bu makaledeki en iyi yedi ipucunu takip ederek vlog çekimi dünyasına nasıl adım atacağınızı keşfedin.

Daha büyük sensörlü bir fotoğraf makinesi daha kaliteli görüntüler sunar ancak vlog çekerken önemli olan, sensör boyutu ile fotoğraf makinesinin genel boyutu arasında bir denge yakalamaktır. Örneğin, Canon PowerShot G7 X Mark III gibi dahili lensli bir PowerShot G serisi fotoğraf makinesi, vlog çekimi için süper kompakt ve taşınabilir bir fotoğraf makinesidir. Aynasız fotoğraf makinesi ya da değiştirilebilir lensleri olan bir DSLR ise daha fazla çeşitte lens seçeneği sunar.

Hem daha küçük hem de daha büyük fotoğraf makinesine sahip olmak, farklı amaçlarda çekim yaptığınızda işinizi görür ve ayrıca vloglarınız için ek kamera açıları sağlar.

2. Geniş açılı bir lens kullanın.

Birçok vlogger, sahnenin mümkün olduğu kadar daha geniş bir alanını gösterebilmek için yatak odası ya da mutfak gibi dar alanlarda kullanılabilen geniş açılı lensler kullanır. Bu amaç için 24 mm lens iyidir ancak ultra geniş açılı bir lens daha da iyidir. Bu nedenle, Canon EOS M6 Mark II veya Canon EOS M50 Mark II gibi APS-C sensörlü bir fotoğraf makinesiyle çekim yapıyorsanız bu tür makineleri Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM gibi ultra geniş açılı bir zum lensi ile kullanarak kadrajınızı büyütebilirsiniz. Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM lensi; DSLR kullanıcıları veya aynasız gövdede Canon Yuva Adaptörü EF-EOS M kullanan kişiler için benzer özellikler sunar.

Hangi lensi kullanmaya karar verirseniz verin, kendinizi kadraja alarak selfie çekimini ve alçak açıdan çekimi kolay hale getirmek için fotoğraf makinenizin ekranını yukarı doğru kaldırın. Canon PowerShot G7 X Mark III gibi birçok fotoğraf makinesi Bluetooth üzerinden akıllı cihazınızdaki Canon Camera Connect uygulamasına bağlanabilir ve kendinizi uzaktan çekmenize imkan tanır.

3. Çözünürlük ve kare hızına karar verin.

Mikrofon takılı Canon EOS M50 Mark II fotoğraf makinesinin ayarlar ekranı.

4K görüntüler çekme seçeneği artık profesyonel fotoğraf makineleriyle sınırlı değil. Artık Canon EOS M50 Mark II gibi küçük ancak özellik açısından zengin fotoğraf makinelerinde de sunulmaya başladı.

Videolara olan taleple birlikte kalite beklentileri de artıyor. İçeriğiniz ne kadar yaratıcı olursa olsun çekiminiz ayrıntılardan yoksunsa bunu iyileştirmeniz sizin için yararlı olacaktır. Full HD veya 4K video özellikli fotoğraf makinelerini tercih edin. Full HD, kullanabileceğiniz iyi ve standart bir seçenektir ancak 4K size daha fazla ayrıntı sunar ve kaliteden ödün vermeden görüntülerinizi kırpmanıza ve sabitlemenize olanak tanır. 4K çözünürlükte çekim yapıyor olsanız bile çekiminizi 4K çözünürlükte yayınlamak zorunda değilsiniz. Yine de 4K çekimlerin düzenlenmesinin ve yüklenmesinin daha uzun süreceğini unutmayın.

Göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, konunuz için hangi kare hızının uygun olacağıdır. Aksiyon vlogları için saniyede 60 kare (fps) en iyisidir ve ağır çekim efektleri uygulama imkanı tanır. Geri kalan her şey için 30 kare/sn veya 25 kare/sn yeterlidir. Daha da ayrıntılı ağır çekimler için Canon EOS M6 Mark II ve Canon PowerShot G7 X Mark III, Full HD modunda çekim yaparken 120 kare/saniyeye ulaşan yüksek kare hızları sunar.

4. Çekimlerinizin sabit ve odaklanmış olmasını sağlayın.

Ağaçlık bir alanda patikada yürürken PowerShot G7 X Mark III ile kendini çeken bir adam.

Vlog çekiminizin kolay ve sorunsuz geçmesi için Canon HG-100TBR gibi bir tripod tutacağı kullanmayı deneyin.

Ekranı yukarı çevrili bir PowerShot G7 X Mark III fotoğraf makinesinin takılı olduğu tripod tutacağını tutan bir kadın.

Kadrajın tutarlı olması için vlog çekimini yaptığınız fotoğraf makinenizi tripoda kurabilirsiniz. Vlog çekimi için PowerShot G7 X Mark III'teki gibi çevrilebilir ekrana sahip bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız bu ekran, kaydettiğiniz içeriği görmenize yardımcı olabilir.

Canon PowerShot G7 X Mark III, Canon EOS M50 Mark II ve Canon EOS M6 Mark II gibi vlog çekimine yönelik, kompakt boyutlu ve hafif Canon fotoğraf makineleri, hareketi kaydetmek için idealdir. Büyüleyici bir vlog, ister şehrin parke taşlı sokaklarında gezinirken, ister son alışverişinizde aldıklarınızı ambalajından çıkarırken hissettiklerinizi gösterirken, kitlenizi sizinle birlikte bir yolculuğa çıkarmalıdır. Hareket, bunu sağlamak için çok önemli olabilir. Titreyen, dikkat dağıtıcı çekimler yerine net çekimler elde edin. Böylece izleyiciler bulunduğunuz yerin veya ilginç hikayenizin heyecanına odaklanabilir.

Çekimlerin sabit kalmasını sağlamak için fotoğraf makinesini avucunuzla alttan destekleyin ve yan tarafından tutun. Ekstra desteğe ihtiyacınız varsa fotoğraf makinesinin gövdesine takılabilen, tutabileceğiniz bir yer sağlayan bir tutma aksesuarı faydalı bir ilave olabilir. İyi teknoloji kullanmak da çok faydalıdır: Canlı ve sabit videolar için Canon PowerShot G7 X Mark III gibi Görüntü Sabitleme özellikli bir fotoğraf makinesi veya Optik Görüntü Sabitleme özellikli, çekimlerinizi net ve daha kolay izlenir hale getirebilecek bir lens kullanın. Fotoğraf makinesinin 5 eksenli Dinamik Görüntü Sabitleme özelliği; koşarken, kaydırarak veya tam zumda çekim yaparken bile fotoğraf makinesinin titremesini en aza indirir.

Vlogger olarak yüzünüz izleyicilerinizin odak noktasıdır. Dolayısıyla yüzünüzü odakta tutmak çok önemlidir. Canon'un Yüz ve Göz Algılama teknolojisi, yüzünüzü otomatik olarak takip ederek odakta tutabilir.

5. Fotoğraf makinenizi amacınıza uygun şekilde kaydırın.

Canon EOS M6 Mark II'yi gözüne tutan bir adam.

Canon PowerShot G7 X Mark III ve Canon EOS M6 Mark II gibi bazı fotoğraf makineleri ufuk çizgilerini kolayca korumanıza yardımcı olan bir düzey göstergesi ile donatılmıştır.

Çekim sırasında fotoğraf makinesini yatay konumda hareket ettirmek veya "kaydırmak", izleyicilerinizin olanları sizin gözünüzden takip etmesine imkan tanır: Geniş bir koya ya da göz alıcı binalarla dolu bir ufuk çizgisine sizinle birlikte bakabilirler. Aşırı miktarda kaydırma yapmak dikkat dağıtabilir ancak aşırıya kaçmadan yapıldığında, çekimi ilginç hale getirebilir ve hikaye anlatımını kolaylaştırabilir.

Kaydırma özelliğini temkinli kullanın, acele etmeyin ve ufuk düzeyini koruyun. Tripodunuz yoksa fotoğraf makinesini bir bankın ya da masanın ucu gibi sabit bir yüzeye yerleştirin ve fotoğraf makinesini aynı konumda sabit ve amacınıza uygun bir şekilde yana doğru hareket ettirin.

6. Daha iyi ses kalitesi için harici bir mikrofon takın.

Tek eliyle lens tutan bir kişi ve mikrofon takılı bir Canon EOS M50 Mark II fotoğraf makinesi.

Canon DM-E100 gibi özel bir harici mikrofon kullanarak video kalitenizi iyileştirin.

Video çekimi özelliği bulunan birçok fotoğraf makinesi, yeterli düzeyde ses kalitesi sunar ancak vlogunuz için mükemmel ses kalitesi önemliyse harici bir mikrofon takmayı düşünebilirsiniz. Harici mikrofon, özellikle de dışarıda çalışırken çok kullanışlıdır. Fotoğraf makinesinin dahili mikrofonu büyük olasılıkla rüzgar gibi dikkat dağıtıcı sesleri de kaydeder. Ancak harici mikrofonlar yerleştirerek bu sesi engelleyebilirsiniz. Harici mikrofon kullanmak isterseniz Canon EOS M50 Mark II veya Canon PowerShot G7 X Mark III gibi harici mikrofon soketi bulunan bir fotoğraf makinesi tercih edin.

7. Paylaşım için Wi-Fi kullanın.

Canon EOS M50 Mark II ve Canon EOS M6 Mark II de dahil olmak üzere, günümüz pazarında bulunan birçok fotoğraf makinesi, entegre Wi-Fi ve Bluetooth özellikleri sunar. Bu özellikler sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun, kablosuz bağlantı üzerinden paylaşım ve yedekleme yapabilirsiniz. Canon PowerShot G7 X Mark II (Canon PowerShot G7 X Mark III'ün eski modeli) gibi fotoğraf makinelerinde, kaydetme ve paylaşma işlemlerini her zamankinden daha kolay hale getiren bir Wi-Fi düğmesi bile bulunur.

Canon PowerShot G7 X Mark III fotoğraf makinesinde, akıllı cihazınıza her zaman bağlı kalmanızı sağlayan Bluetooth ve Wi-Fi özellikleri bulunur. Ayrıca Wi-Fi veya internet üzerinden ağ erişimiyle akıllı cihazınıza bağlanabilir ve YouTube1 kanalınızda Canlı Yayın yapabilirsiniz.Natalie Denton tarafından yazıldı

  1. Bu ürünün canlı yayın hizmeti, yalnızca YouTube'da canlı yayını destekler. Canlı yayın hizmetini kullanmak için önceden image.canon üzerinden kayıt yapılmalıdır.

    YouTube'un "Canlı yayın akışı kısıtlamaları" uyarınca kullanıcıların mobil bir cihazdan canlı yayın akışı yapabilmeleri için minimum 1000 kanal abonesi olmalıdır. Bu kısıtlama aynı zamanda Canon PowerShot G7 X Mark III aracılığıyla kullanılabilen YouTube canlı yayın akışı hizmeti için de geçerlidir

    Kısıtlamalar ile ilgili güncel bilgilere ulaşmak için lütfen Google destek sayfasını ziyaret edin

    YouTube'daki canlı yayın akışı, bildirimde bulunulmaksızın değişebilir, durabilir veya sonlanabilir.

    Canon'un YouTube'da canlı yayın akışı da dahil olmak üzere üçüncü taraflar tarafından sağlanan hizmetler için herhangi bir sorumluluk kabul etmediğini lütfen unutmayın.

İlgili Ürünler

İlgili makaleler