DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Kendiniz için değerli bir düğün albümü oluşturun

Kendi düğün fotoğraf albümünüzü hazırlamak, yaratıcılığınızı konuştururken bu özel günü yeniden yaşamanızı sağlar. Uzman tavsiyelerimizle bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenin.
Masaya dizilmiş bir dizi düğün fotoğrafı baskısı ile el ele tutuşup gülüşen iki damadın siyah-beyaz fotoğrafını tutan bir el.

Mükemmel düğün albümleri, çiftlerin hayatlarında bir kez yaşadıkları o özel günün hikayesini anlatır ve değerli anıları gelecek nesiller için saklar. Ancak profesyonellere düğün albümü sipariş etmek, zaten sıkışık olan düğün bütçenizi daha da zorlayabilir ve aynı zamanda çiftin, özel günlerini hatırlaması için mükemmel bir fırsat sunan bu aktivitenin dışında kalmasına yol açabilir. Peki bunu neden kendiniz yapmıyorsunuz?

Camera Hannah olarak da bilinen Hannah Millard, 2010 yılından beri tam zamanlı bir düğün fotoğrafçısı ve ortaya çıkan büyülü anları yakalama konusunda tutkulu. Uluslararası üne sahip Hannah, çalışmalarıyla çeşitli ödüller kazandı ve bu da İngiltere'nin Derbyshire şehrindeki evinden çıkıp dünyanın dört bir yanındaki egzotik yerlere gitmesini sağladı. Hanna aynı zamanda günübirlik atölyelerle çevrimiçi ve yüz yüze rehberlik oturumları düzenleyen bir fotoğrafçılık öğretmeni. Ayrıca bir el işi tutkunu ve söylediğine göre "tam bir internet bağımlısı". Hannah burada kendi eşsiz düğün albümünü oluşturmak isteyen çiftler için hazırladığı ipuçlarını paylaşıyor.

1. Tüm fotoğraf seçeneklerinizi bir araya getirin.

Düğün fotoğraflarıyla dolu ev yapımı düğün albümü tutan bir kişi. Üst kısmına altın rengi yaldızlı harflerle PARTY TIME yazılı.

Ödüllü düğün fotoğrafçısı Hannah Millard, "Kendi aldığınız baskılarla albüm hazırlamak çok tatmin edici olabilir," diyor. "Ayrıca aileniz ve arkadaşlarınız için hediye olarak özel ve kişiselleştirilmiş albümler de oluşturabilirsiniz."

Başlangıç noktası, özel gününüzde çekilen tüm fotoğraflarınızı bir araya getirmektir. Bunun için hem seçtiğiniz profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilen hem de aileniz ve arkadaşlarınızın çektiği fotoğrafları alın.

Hannah, "Çoğu düğün fotoğrafçısı, paket kapsamında memnuniyetle yüksek çözünürlüklü dijital görüntüler de sunar," diyor. "Bunlar kendi fotoğraf baskılarınızı almanız için idealdir ve çok yüksek kalitelidir. Düğünler için Canon EOS R6 fotoğraf makinesi ve mükemmel bir araç olan Canon Yuva Adaptörü EF-EOS R ile en çok tercih ettiğim lensler olan Canon EF 24mm f/1.4L II USM, Canon EF 50mm f/1.2L USM ve Canon EF 100 f/2.8L Macro IS USM kullanıyorum. Bu sayede görüntü kalitesinin muhteşem olacağını biliyorum.

"Ayrıca bir tane Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM satın almak üzereyim. Geniş açılı zoom aralığı ve parlak diyafram, grup çekimleri ve kapalı mekan düğün fotoğrafçılığı için çok yönlülük sağlıyor."

Topladığınız fotoğrafların hepsi değilse de çoğu dijital formatta olduğundan düğün albümünüzü, en sevdiğiniz fotoğrafları yüklediğiniz ve şirketin sizin için baskı ile ambalaj işlerini yaptığı çevrimiçi bir fotoğraf albümü hizmetini kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Bu, kendi albümünü hazırlamak isteyen ama çok zamanı olmayanlar için mükemmel bir seçenektir. Alternatif olarak yaklaşık aynı maliyetle baskı alarak da kendi albümünüzü oluşturabilirsiniz.

2. Partnerinizle bir araya gelin.

Bir düğün gününe ait renkli ve siyah-beyaz fotoğraf seçkisini gösteren görüntü düzenleme programının ekran görüntüsü.

Albüm için en sevdiğiniz düğün fotoğraflarını seçmek, büyük gününüze geri dönmenin ve özel anılarınızı yeniden yaşamanın harika bir yolu olabilir.

Farklı boyutlardaki düğün fotoğrafı baskılarını masaya dizip daha yakından incelemek üzere iki tanesini kaldıran bir kişi.

Dijital dosyalar arasından en beğendiğiniz fotoğrafları belirledikten sonra bunların baskısını alın. Bu, fotoğraf seçeneklerinizi daraltmanıza yardımcı olur.

Hannah, "Çiftlerin tüm düğün fotoğraflarını birlikte gözden geçirmesinin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum," diyor. "Bunu düğün gecesini yeniden yaşayarak kaliteli zaman geçireceğiniz bir randevu gecesi gibi düşünebilirsiniz. Fotoğrafları gözden geçirmek, o güne ait anılarınızı paylaştığınız için bağ kurmanızı sağlayan mükemmel bir deneyim olabilir. Konuşurken yalnızca en sevdiğiniz fotoğrafları değil, hangilerinin siz ve partneriniz için en anlamlı fotoğraflar olduğunu da nedenleriyle keşfedersiniz. Burada önemli olan yalnızca fotoğraflar değil arkalarında yatan duygulardır."

3. İşe olmazsa olmaz fotoğraflarla başlayın.

Bir kadın, ev yapımı düğün albümündeki fotoğraf montajına dekoratif bir kenarlık ekliyor.

"Düğünlerde genellikle çok fazla rengin yanı sıra çeşitli renk sıcaklıklarına sahip farklı ışık kaynakları da bulunur. Siyah-beyaz baskılar almak, aşırı renkli ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırıp tüm dikkati anın duygusuna çeker," diyor Hannah. "Ancak aynı sayfada birden çok renkli ve siyah-beyaz görüntüyü bir araya getiriyorsanız ikisinden de birer tane olmasından kaçınmanız en iyisidir."

Düğün albümünü hazırlarken hangi fotoğrafları çıkaracağınıza değil, hangilerini koyacağınıza karar vermek daha zor olabilir.

Hannah, "İşe olmazsa olmaz fotoğraflarla başlamayı deneyin," diye tavsiyede bulunuyor. "Her nikah yüzüğü takma merasimi, ilk öpücük ve nikah defterinin imzalanması gibi gün boyu önemli anlara şahitlik edilen bir hikaye anlatır. Ardından düğünde buket atılır ve ilk dans edilir. Bunların tamamı, hikaye anlatımının bir parçası olarak albümünüze eklemek isteyeceğiniz simgesel anlardır. Herhangi bir nedenle hoşunuza giden veya sizi belirli bir ana götüren fotoğraflar da bir o kadar önemlidir."

4. En beğendiğiniz fotoğraflara geniş yer ayırın.

Bir çift el, ev yapımı düğün albümünün ilk sayfasındaki birbirine sarılan iki damadın fotoğrafını düzenliyor.

Albümünüzde daha büyük ve küçük baskılar arasında bir denge kurun. Sayfaların çok kalabalık görünmemesi için bunların etrafında beyaz alan bıraktığınızdan emin olun. Daha küçük fotoğraflar, gün içerisinde konuklarınızın Canon Zoemini S2 gibi bir fotoğraf makinesi ve yazıcısından aldığı çekimler bile olabilir. Söz konusu estetik olduğunda en beğendiğiniz birkaç fotoğraf için kendilerini gösterebilecekleri alanlar ayırmanız da önemlidir.

Hannah, "Olmazsa olmaz çekimler arasından öne çıkan üç veya dört fotoğraf belirlemek faydalıdır," diye tavsiyede bulunuyor. "Bunlar kesinlikle en beğendiğiniz ve albümünüzde yer açmak istediğiniz fotoğraflardır. Sayfaları dikkat çeken çok fazla fotoğrafla doldurmak yaygın görülen bir hatadır. Öne çıkan çekimlere tam sayfa ayırmak daha iyi bir uyum ve denge hissi yaratır. Kaliteli öne çıkan çekimler güçlü bir görsel etki ile çok iyi bir kompozisyon oluşturur ve genellikle tüm öğelerin mükemmel şekilde bir araya geldiği anları yakalar.

"Öte yandan bazı fotoğraflar etrafındaki diğer küçük fotoğraflarla daha iyi sonuçlar verir," diye devam ediyor Hannah. "Düğündeki konukların samimi fotoğrafları ve dans pistinde yeteneklerini sergileyen insanlar gibi."

5. Genel çekimleri unutmayın.

Bir çift el, sarılan damatlardan biriyle üç katlı düğün pastasını gösteren görüntüler de dahil olmak üzere bir düğün gününe ait fotoğraf seçkisini gösteriyor.

Düğün albümünüzün bu özel günün tüm hikayesini anlattığından emin olmak için albüme farklı konumların genel çekimleri ile seçtiğiniz pasta, çiçek ve benzeri öğelerin fotoğraflarını da eklemeyi unutmayın. Bunlar, yıllar içinde hatırlamak isteseniz de kolaylıkla unutulan unsurlardır.

"Düğünlerde çok fazla video çekiyorum ve fotoğraf albümü hazırlamak için de benzer bir kural geçerli," diyor Hannah. "Bağlam katmak için işe 'genel çekimlerle' başlayın. Nikah töreninin konumunu gösteren resimler sahnenizi belirler ve farklı bir konumda gerçekleştiriliyorsa aynısı düğün için de geçerlidir. Bunlar en sevdiğiniz çekimler olmayabilir ancak böylesi fotoğrafları albüme almadığınızda kutlama havasını kaybetme riskiyle karşılaşırsınız. Ayrıca ayrıntı ekleyerek yaşananları detaylandırmak da iyidir. Çiçekler, güne özel malzemeler ve masa süslemeleri gibi çekimler iyi sonuçlar verir. Ayrıca bir konumdan diğerine gidiyorsanız görsel akış sunar."

6. Seçtiğiniz fotoğrafların baskısını alın.

Canon PIXMA yazıcının önünde duran bir kadın, yeni basılan fotoğrafları inceliyor.

Canon PIXMA TS7450 Serisi yazıcı, kendin yap tarzı düğün albümlerini hazırlamak isteyen yeni evli çiftler için mükemmel bir tercihtir. Tam renkli 6x4 inç kenarlıksız fotoğraf baskılarını 43 saniye kadar kısa bir sürede çıkartarak baskı işini kolaylaştırır.

Albümünüzün profesyonellere hazırlatmaya karar verseniz bile yukarıdaki adımları izleyerek albümünüzün istediğiniz gibi görünmesini sağlayacak tasarımı ve kullanacağınız fotoğrafları önceden belirlemeniz bu sürece yardımcı olur. Son halini kimin hazırlarsa hazırlasın albümün nasıl görüneceğini anlamanın bir diğer önemli noktası da onun fiziksel bir temsiline bakmaktır.

"Fotoğrafları telefon veya bilgisayar ekranında görüntülemek, düğün albümünün nasıl görüneceğini ve nasıl hisler uyandıracağını anlamanızı sağlamaz. Albümünüzü ister profesyonel olarak bastırın ister kendiniz hazırlayın, denemeler yapmak için fiziksel fotoğraf baskıları kullanmak her zaman çok daha iyi sonuç verir," diyor Hannah. "Canon PIXMA TS7450 Serisi yazıcı kullanıyorum ve sürecin tamamının bu kadar hızlı ve kolay geçmesinden ve fotoğraf baskılarının kalitesinin bu kadar iyi olmasından gerçekten çok etkilendim. Bu şekilde her ikisi de iyi sonuçlar veren kenarlıklı veya kenarlıksız baskılar alma seçeneğine de sahip olursunuz. Baskıları beyaz sayfalara yerleştiriyorsam kenarlıksız baskıların daha iyi olduğunu düşünüyorum. Renkli veya dokulu sayfalarda ise fotoğraf baskılarının etrafındaki beyaz kenarlık çekici bir çerçeve görünümü katıyor."

7. En çok hangisini beğendiğinizi görmek için farklı fotoğraf kağıtlarını deneyin.

Masaya yayılmış çeşitli düğün fotoğrafı baskıları ve Canon yazıcı kağıtları.

İş düğün baskılarınız için kağıt seçimine geldiğinde Hannah şöyle diyor: " Parlak, yarı parlak, luster ve mat fotoğraf kağıtları farklı görünüm ve hislere sahiptir. Bu yüzden farklı seçenekler denemeye değer. Mümkün olan en iyi baskı kalitesi için yazıcı ayarlarını her seferinde, kullandığınız kağıda uygun şekilde değiştirmek de çok önemlidir."

Hannah, albümünüz için fotoğraf bastırırken hangisini tercih edeceğinizi görmek için farklı fotoğraf kağıtları ile denemeler yapmanızı öneriyor.

"Kendi baskılarımı alırken farklı fotoğraf kağıtlarını deneyebilmeyi seviyorum," diyor. "Parlak, yarı parlak, luster ve mat fotoğraf kağıtları geniş boyut yelpazesine sahip. Böylelikle denemeler yapabilir ve en çok hangi sonucu beğendiğinizi bulabilirsiniz. Benim en beğendiğim, çok fazla parlama olmadan gerçekten güzel ve profesyonel görünen sonuçlar sunan yarı parlak kağıtlar. Parlak fotoğraf kağıdı da özellikle kontrast ve doygunluk gerçekten öne çıktığından çok farklı ve çok renkli görüntüler içeren sayfalar için iyi sonuçlar verir. Mat kağıt, daha zarif ve soluk bir görünüm sunar.

"Baskıları kendiniz almanızın güzelliği, kağıtları tek tek fotoğraf veya sayfalara uyacak şekilde karıştırıp eşleştirebilmenizdir."

8. Yerleşimi kontrol etmek için bir resimli taslak oluşturun.

Düğün fotoğrafı baskıları açık bir dizüstü bilgisayarın önünde dururken arkadaki bir kadın yazıcıdan yeni çıkan fotoğrafı inceliyor.

"Albümünüz için fotoğraf boyutları ile yerleşimini belirlerken işe küçük baskılarla başlayın ve gerektiğinde daha büyük kopyalar basın," diyor Hannah. "Bu, zaman ve paradan tasarruf sağlar."

Hannah, "Tempo hissi katmak ve düğün albümünüzün tüm hikayeyi anlattığından emin olmak için yönetmenlerin kullandıklarına benzer bir resimli taslaktan faydalanmak iyidir," diye açıklıyor. "İşe öne çıkan ve olmazsa olmaz fotoğraflarla başlayın, ardından genel çekimleri ekleyin ve tüm baskıları bir zaman çizelgesine oturtun. Bu, hikayenin tamamı için kolay anlaşılan bir görsel referans sunar ve hikayede doldurulması gereken boşluklar olup olmadığını net bir şekilde anlamanızı sağlar. Bu ayrıca size çok fazla konuşma çekimi veya misafirlere ait çok az samimi çekim gibi dengede bir eksiklik olup olmadığını da gösterecektir."

9. Baskıda profesyoneli tercih edin.

Yanık portakal rengi metin kutusuyla eşleştirilen bir portrenin ekran görüntüsü. Kutunun üzerindeki kelimeler: Best. Day. Ever.

"Kağıt boyutu ile fotoğrafın en/boy oranı eşleşmediğinde görüntünün nasıl kırpıldığına dikkat edin. Canon Easy-PhotoPrint Editor ile en iyi kompozisyonu elde etmek üzere görüntüyü baskı önizleme ekranında sürükleyebilirsiniz," diyor Hannah.

Dizüstü bilgisayarda düğün resimlerine bakarken aynı düğünden başka bir fotoğrafı elinde tutan bir kişi. Masanın üzerindeki dizüstü bilgisayarın etrafında birkaç baskı daha var.

" Canon Easy-PhotoPrint Editor'daki Otomatik Fotoğraf Düzeltme aracı baskı kalitesini artırabilir," diyor Hannah. "Hangisini tercih edeceğinizi görmek için fotoğrafların düzeltilmiş ve düzeltilmemiş halde iki baskısını almanızı öneririm. Profesyonel düğün fotoğrafçıları tarafından özenle düzenlenen ve sunulan görüntüler için genellikle düzeltme özelliğini kapalı bırakmak en iyisidir."

Hannah, " Canon Easy-PhotoPrint Editor'ı gerçekten çok beğeniyorum," diyerek hayranlığını dile getiriyor. "Sayfaları planlarken, örneğin 10x8 inç veya A4 boyutlarındaki fotoğraf kağıtlarına birden fazla görüntü basmak için bunu kullanıyorum. Böylelikle onları doğrudan albüm sayfalarına yapıştırabiliyorum. Bu, sayfaların düzenini tek tek belirlemenize ve karşılıklı sayfalarda nasıl sonuç verdiğini görmenize gerçekten yardımcı olur.

"Tek bir sayfaya birden fazla küçük fotoğraf basmak, bunları albüme yapıştırırken hassas şekilde hizalamak için harcayacağınız zaman ve çabayı da azaltır," diye devam ediyor Hannah. "Canon Easy-PhotoPrint Editor uygulaması ve yazılımı, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli hazır şablonlara sahiptir. Daha sonra düğün albümünüze son şeklini vermek için çevrimiçi fotoğraf baskı şirketlerinin tasarım araçlarında bu düzenleri yeniden oluşturabilirsiniz. Ayrıca, bastığınız fotoğraflar asla boşa gitmez. Bunları saklayabilir, ailenize ve arkadaşlarınıza hediye edebilir veya çerçevelere koyabilirsiniz."

10. Etkiyi artırmak için yaratıcılığınızı kullanın.

Bir çift el, düğün ortamına ait iki daha büyük fotoğrafın karşısındaki sayfada sahneyi belirleyen dört fotoğrafı yerleştiriyor.

"Fotoğraf baskılarını albüme yapıştırırken dekoratif veya renkli bantlar iyi iş çıkarıyor veya bunun yerine tercih edebileceğiniz çok çeşitli düz veya dekoratif yapışkanlı 'fotoğraf kenarlıkları' da var," diyor Hannah. "Gerçekten temiz bir görünüm için başka bir alternatif ise çift taraflı yapışkan bant kullanmaktır. Düzenlerle denemeler yaparken maskeleme bandı geçici bir çözüm sağlar ve baskılarınıza zarar vermeden bandı çıkartabilirsiniz."

Hannah, "Evde alınan baskılarla kendi düğün albümünü hazırlamak konusunda söylenecek çok şey olduğunu düşünüyorum," diyor. "Büyük ve küçük fotoğrafları birlikte kullanmanız için esneklik sunan 12x12 inç gibi görece büyük bir albüm satın almak en iyi sonucu verecektir. Davetiyeler, özel mesajlar, el yazısı notlar, programlar, kurutulmuş çiçekler ve diğer hatıralar gibi farklı öğeleri de düğün albümüne eklemek için kendin yap yaklaşımı mükemmeldir.

"Sonunda kendiniz için gelecek nesillere miras bırakabileceğiniz, üstün kaliteye sahip baskılarla gerçekten size özel bir düğün albümü oluşturabilirsiniz. Bu gerçekten eğlenceli bir etkinliktir ve tüm diğer düğün işleriyle karşılaştırıldığında inanılmaz derecede ucuzdur."

Yazan: Matthew Richards

İlgili ürünler

İlgili makaleler