SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Bas, çek ve gol: kompakt fotoğraf makinesiyle galibiyet anlarını yakalama

Profesyonel spor fotoğrafçısı Molly Darlington, bas-çek çekim düzeneğiyle amatör spor anlarını yakalamak için en iyi ipuçlarını paylaşıyor.
Elinde tuttuğu Canon PowerShot SX740 HS'in katlanır ekranında çektiği fotoğrafa bakan bir kişi.

Eski Canon Elçisi ve profesyonel spor fotoğrafçısı Molly Darlington'ın da çok iyi bildiği gibi çocukların oynadığı bir futbol maçındaki özgür ruhlu aksiyonu yakalamak hızlı refleksler ve daha iyi bir zum gerektirir. Molly, spor çekimlerine 2015 yılında, henüz üniversitedeyken başladı. Ardından üniversiteyi bitirir bitirmez Premier Lig ve Şampiyonlar Ligi futbol çekimleri yapmaya başladı.

Güçlü spor geçmişi sayesinde futbol maçlarında tam olarak hangi anı yakalaması gerektiğini biliyordu. Kompakt gövdesinde güçlü bir 40x optik zuma sahip cep boyutundaki Canon PowerShot SX740 HS ve monoküler şekilli Canon PowerShot ZOOM fotoğraf makinelerine sahip olan Molly, profesyonel hikaye anlatımı becerilerini amatörlerin sahasına taşıdı. Bu kullanımı kolay iki fotoğraf makinesi, dış mekan aile aktiviteleri veya vahşi yaşam çekimleri için de idealdir ve sizi aksiyona yakınlaştırır.

Fotoğraflarında genellikle nasıl görüntüler oluşturmaya çalıştığını açıklayan Molly, "Fotoğrafa bakanların bunun tam olarak hangi anda geçtiğini hatırlayabilmeleri için oyunun hikayesini, oyun boyunca neler olduğunu anlatmayı ve oyundaki iniş ve çıkışları göstermeyi umuyorum," diyor.

"Sporda her zaman unutulmaz anlar yakalamayı hedefliyorum. Futbol maçlarında genellikle golleri, kutlamaları ve gösterilen kırmızı kartlar gibi önemli anları yakalıyorum. Bu ister heyecan ister hayal kırıklığı veya hüzün olsun fotoğraflarımda aynı zamanda oyuncuların ve kalabalığın duygularını da göstermek istiyorum."

Molly burada aynısını basit ve kompakt bir düzenekle nasıl yapabileceğinizi açıklıyor.

1. Bir görüntü dizisi çekin.

Dördü yeşil, biri mavi formalı erkek çocukları futbol oynuyor, biri topa vurmak üzere ayağını kaldırmış.

"Semtin futbol kulübünde 12 yaş altı iki yerel takım arasındaki bir dostluk maçı, bu kiti denemek için mükemmel bir yerdi ve ebeveynlere maçı izlerken aksiyonu yakalama fırsatı sundu." Canon PowerShot SX740 HS ile 461 mm, 1/1.300 sn, f/5,6 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir.

Oyun sahasındaki beyaz çizgiler içerisinde çimlerin üzerine yerleştirilmiş bir Canon PowerShot SX740 HS ve Canon PowerShot ZOOM.

Canon PowerShot SX740 HS ve Canon PowerShot ZOOM, iyi şeylerin küçük paketlerde geldiğinin kanıtıdır. Bu cep boyutundaki hafif ve uygun fiyatlı fotoğraf makineleri, işe yeni başlayan spor fotoğrafçılarının kitleri veya anılarını ölümsüzleştirmek isteyen ebeveynler için mükemmeldir.

Düğmeye basıldığında inanılmaz derecede hızlı tepki veren ve saniyede 10 görüntüyle sürekli çekim özelliğine sahip olan Canon PowerShot SX740 HS gibi bir fotoğraf makinesi ile bu önemli ve adrenalin dolu anları kaçırmadığınızdan emin olarak seri çekim yapabilirsiniz. Canon PowerShot ZOOM ile de 10 kare/sn (saniye başına kare sayısı) çekim yapabilirsiniz.

"Bu fotoğrafta, bir oyuncunun diğerinin ayağından topu alırken bir fotoğraf dizisi yakalamamı sağladığı ve sonradan aralarından en iyi kareyi seçmeme imkan tanıdığı için 10 kare/sn hız çok kullanışlıydı," diye açıklıyor Molly. "Top her zaman karede olmadığından top çalma dizisi zor olabilir. Bu nedenle saniyede 10 kare çekebilmek gerçekten işinize yarıyor."

2. Kadrajı doldurun.

Futbol sahasında kutlama yaparken mutlulukla bağırarak koşan bir erkek çocuğu.

Molly, konularının ifadelerinin net çıkması için kadrajı doldurmayı hedefliyor. "Fotoğrafa bakan kişilerin bir şeyler hissetmesini umuyorum," diyor. Canon PowerShot SX740 HS ile 220,5 mm, 1/1.600 sn, f/5,6 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir.

Futbol sahasının kenarındaki minik bir tabureye oturarak oyunu izleyen Molly Darlington.

Kompakt PowerShot ZOOM, bu futbol maçındaki aksiyonu yakalamak, kenar çizgisinden zumlamak ve tüm aksiyonu görmek için idealdi.

Kadrajını unutulmaz anlarla doldurmak üzere Canon PowerShot SX740 HS'nin 40x optik zum özelliğini kullanan Molly, "Duygular, mükemmel spor fotoğraflarını tamamlıyor ve bu çekimde kutlama yapan oyuncuyu yakalamak için zumu kullandım," diyor.

"Spor fotoğrafçılığında kadrajı doldurabilmek her zaman iyidir ve 40x zum, aksiyon biraz uzakta gerçekleşirken bunu yapmanıza olanak sağlıyor," diye açıklıyor Molly. Molly'ye göre bu kutlama anları, işinin en iyi yanlarından bir tanesi. "Bence her şeyin bir araya geldiği ve futbol maçında bir golü yakaladığın, kutlamaların senin karşında durduğu ve arkandaki taraftarların çılgına döndüğü an gibisi yok."

3. Farklı odak uzaklıklarını deneyin.

Bir futbol maçında Canon PowerShot ZOOM fotoğraf makinesini tutan Molly Darlington.

Canon PowerShot ZOOM bir düğmeyle 100 mm, 400 mm ve 800 mm odak uzaklığı arasında geçiş yapan üç kademeli bir zuma sahiptir. Bu şekilde hangi uzaklıkta olursa olsun hiçbir kareyi kaçırmazsınız.

Futbol oynayan erkek çocukları. Biri top sürerken karşı takımdan başka bir oyuncu onu takip ediyor.

Odak uzaklığını hızlı şekilde değiştirebilme kabiliyeti, önemli bir olayın her an gerçekleşebileceği ve aksiyonun hızlı aktığı spor fotoğrafçılığında özellikle önemlidir. Canon PowerShot SX740 HS'in 40x zum lensi, 24 mm'lik lense eş değer bir maksimum geniş açılı odak uzaklığına ve 960 mm telefoto menziline sahiptir. Canon PowerShot SX740 HS ile 109,3 mm, 1/1.600 sn, f/5 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir.

Avuç içi boyutundaki 12 Megapiksel Canon PowerShot ZOOM'un bir lensi olsa da uzaktaki ayrıntıları yakına getiren üç kademeli bir zumu bulunur. Molly, yakın plan aksiyonun tadını çıkarmak üzere bu özelliğin sezgisel bir kullanıma sahip ve çok değerli olduğunu düşünüyor.

"Canon PowerShot ZOOM'un üzerinde bulunan ve bastığınızda 100 mm, 400 mm ve 800 mm arasında geçiş yapan düğmesi sayesinde odak uzaklığını değiştirmek çok kolaydı," diyor. "Bu futbol maçı için 400 mm zum mükemmeldi ancak daha büyük spor etkinlikleri için profesyonel büyüklükteki sahalarda 800 mm seçeneğini kullanın."

100 mm 400 mm ve 800 mm odak uzaklıklarının tamamı vizörde belirtiliyor ve sayı ne kadar büyük olursa konunuza o kadar yaklaşırsınız.

Umduğunuz çekimleri elde etmek için fotoğraf makinenizin akıllı özellikleriyle denemeler yapmanız çok önemlidir. Molly, "Çalışma şekline alışana kadar yeni fotoğraf makinelerinin hepsiyle çekim yapmak zor olabilir," diye açıklıyor. Verebileceği en iyi tavsiye ne mi? "Kitinizle pratik yapın, pratik yapın ve yine pratik yapın. Bazen yalnızca çalışma şekline alışmak ve farklı ayarları kullanmak için ekipmanı birkaç kez çıkarıp kullanmak gerekir."

Fotoğraf makinenizi çocuğunuzun spor etkinliklerinde kullanmaya başlamadan önce kiti tanımanız iyi bir fikirdir ve işe yeni başlayanlar için kompakt fotoğraf makineleri bu konuda idealdir.

4. Net bir görüntü almaya çalışın.

Futbol maçında topa vurmak üzere koşan bir erkek çocuğu.

Molly, görüntülerinizde netliği korurken, çekimde dikkat dağıtıcı unsurların olmadığı temiz bir arka plan kullanmanızı tavsiye ediyor. Bu şekilde, vasat bir fotoğraf yerine çerçeveletmeye layık bir fotoğraf elde edebilirsiniz. "Dağınıklık olmayan, temiz bir arka planla fotoğrafa bakanların tamamıyla konuya odaklanır," diyor. Canon PowerShot SX740 HS ile 228,7mm, 1/1.600 sn, f/5,6 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir.

"Yüksek tempolu bir oyun sırasında net görüntüler almak zor olabilir. Dolayısıyla buna yardımcı olacak her şey avantaj sağlar. Canon PowerShot ZOOM ve Canon PowerShot SX740 HS'nin görüntü sabitleme özelliği çekim yaparken bana yardımcı oldu. Top çok hızlı hareket edebildiğinden bu özelliği kayda değer buldum," diyor Molly.

Molly, aksiyonu takip edebilmesi için dahili Görüntü Sabitleyicinin elde çekim yapmasına olanak tanıdığını keşfetse de spor etkinlikleri sırasında ekstra destek için katlanır küçük boy bir tabure de kullanıyor ve bu tabure, sahada çekim yapan profesyonel fotoğrafçıların favorisi. "Çok sağlam oldukları için birçok spor fotoğrafçısı tabure kullanıyor. Ayrıca genellikle herhangi bir reklam panosunun arkasına oturmak için yüksekliğini ayarlayabildiğiniz ve spor etkinliği esnasında dilediğiniz kadar yükseltip alçaltabildiğiniz için çok kullanışlılar," diyor Molly.

Hem Canon PowerShot ZOOM hem de Canon PowerShot SX740 HS fotoğraf makineleri ister bir top ister bir oyuncu olsun konunuzu hareket halindeyken odakta tutmak üzere AF takip ve yüz algılamalı Otomatik Odaklama özelliğine sahiptir.

5. Çekim esnasında fotoğraflarınızı inceleyin.

Canon PowerShot SX740 HS'in katlanabilir ekranındaki görüntüye bakan bir kişi.

Canon PowerShot SX740 HS, 180° katlanabilir ekranı sayesinde, yerinde çekim yaparken fotoğraflarınızı gözden geçirmeyi inanılmaz derecede kolaylaştırır.

Futbol maçında biri topa müdahale etmeye hazırlanan kaleciyi geçmeye çalışan iki erkek çocuğu.

Molly genel olarak şöyle diyor, "PowerShot SX740 HS, çocukların spor etkinlikleri için mükemmel bir fotoğraf makinesiydi. Mükemmel bir zum aralığına sahip ve canlı ekranı neyi çektiğinizi kolaylıkla izlemenizi sağlıyor." Canon PowerShot SX740 HS ile 524,3 mm, 1/2.000 sn, f/6,3 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir.

Katlanabilir LCD ekranın yardımıyla spor etkinliklerinde çekimleri kontrol etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Canon PowerShot SX740 HS'nin 180° ekranı Molly'nin istediği görüntüleri yakaladığından emin olmasını sağladı.

"Katlanabilir LCD ekran sayesinde çekim esnasında fotoğraflara bakabiliyorsunuz ve böylece ne çektiğinizi biliyorsunuz," diyor Molly. "Yine sahanın öteki tarafında gerçekleşen bu anda, kaleciyi aşıp gol atan bu oyuncunun fotoğrafında 40x zum bana yardımcı oldu.

Maçtan sonra Canon Camera Connect uygulamasıyla bağlantı kurup fotoğraflarınızı hızlıca diğer ebeveynlerle paylaşabilirsiniz. Camera Connect uygulaması aynı zamanda Canon PowerShot ZOOM'daki fotoğraflara bakmak, hatta zor açılar yakalamak istediğinizde Canon PowerShot ZOOM veya PowerShot SX740 HS fotoğraf makineleriyle uzaktan fotoğraf çekmek için kullanılabilir.

İster amatör bir spor fotoğrafçısı ister sadece bir aksiyon meraklısı olun sporda bu anların yakalanması göründüğü kadar zorlu değildir ve Molly, final düdüğünden sonra bile anıların tazeliğini koruması için bir sonraki sefer saha kenarındaki herkesi eline bir fotoğraf makinesi almaya davet ediyor.

Molly, elbette mükemmel bir kitin yanı sıra kariyeri boyunca geliştirdiği becerilerine de güveniyor. Sabrı ve içgüdüleri o en önemli anı yakalaması için doğru konumu bulmasını sağlıyor. "Sabra ve çok fazla pratiğe ihtiyacınız var ve spor etkinliklerinde şans sizden yana olmalı," diyor Molly. "Örneğin bir futbol maçında aksiyon, oturduğunuz köşenin aksine sahanın diğer üç köşesinde gerçekleşirse pek bir şey yapamazsınız. Böylesi durumlarda aksiyonu takip edebilmek ve bir sonraki hareketin ne olabileceğini öngörebilmek için çekimini yaptığınız sporu bilmelisiniz."

"Sporu ve fotoğraf çekmeyi hep çok sevmişimdir, bu nedenle ikisini bir araya getirmek benim için mantıklıydı," diyor Molly. "İlk maçıma gitmeden önce bu işi bu kadar çok seveceğimi bilmiyordum. Çokça pratik ve biraz da şansla bugün olduğum yere geldim ve bunun hiçbir anını değiştirmek istemem."

Yazan: Lorna Dockerill

İlgili ürünler

İlgili makaleler