SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Yerlerinizi alın: Aksiyon çekimleri için en iyi ipuçları

Önemli spor anlarını yakalamak mı istiyorsunuz? Canon fotoğraf makinenizle olağanüstü aksiyon çekimleri yapmak için bilmeniz gereken her şeyi burada açıklıyoruz.
Bir engelin üzerinden atlayan mor yelekli bir kadın sporcu.

Aksiyon fotoğrafçılığı fotoğrafçılar ve kitleri için benzersiz zorlukları bir araya getirir: Dünya sürekli hareket halindedir. Peki tüm bu hareketi tek bir fotoğrafa nasıl sığdırabilirsiniz? Aksiyon fotoğrafçılığında başarılı olmak, bazı temel fotoğraf makinesi ayarlarını, özelliklerini ve bunların fotoğraflarınız üzerindeki etkisini anlamanızı gerektirir. Bunlarda ustalaşmak, hareket hissini aktarmak için bulanık görüntüler kaydetmenize veya zaman içindeki bir anı yakalamak için görüntüyü "dondurmanıza" olanak verir. Ayrıca, deneyebileceğiniz kaydırma gibi aksiyon teknikleri ve su sporları veya aksiyon videosu çekmek isteyen herkes için özel ipuçları da vardır.

Hızlı ve hafif bir kitle çekim yapmak da gerçekten faydalıdır. Canon, sahneye mümkün olduğunca yaklaşmanızı sağlayan giriş seviyesi telefoto lensler de dahil olmak üzere, aksiyon çekimlerinde mükemmel sonuçlar sunabilen nispeten kompakt ve uygun fiyatlı fotoğraf makineleri ve lenslerden oluşan özelliklerle dolu bir seri tasarlamıştır.

Burada aksiyon çekimi yapmak için gereken temel ayarları ve fotoğraf makinesi özelliklerini özetledik ve olağanüstü görüntüler oluşturmanıza yardımcı olacak bazı önemli ipuçlarını ve teknikleri paylaştık.

Spor modu ile başlayın

Aksiyon fotoğrafçılığında yeniyseniz Canon'un giriş seviyesi ve orta seviye fotoğraf makinelerinin çoğunda bulunan Spor modunu kullanarak basit bir başlangıç yapabilirsiniz. Spor modu, fotoğraf makinesini, hareketi izlemek için Servo (kesintisiz) otomatik odaklama ve hareketi dondurmak için yüksek enstantane hızları ile yapılandırır ve size deklanşör düğmesini basılı tutarak seri çekim yapma olanağı sunar. Fotoğraf makinenizin çekim modu kadranını Spor konumuna getirin veya Sahne modları menüsünde Spor modunu bulun.

Aksiyon fotoğrafçılığı için olmazsa olmaz fotoğraf makinesi ayarları

Canon EOS 90D'nin Tv (Zaman Değeri) ayarlarını gösteren ekranı.

Enstantane hızını doğrudan kontrol etmek için fotoğraf makinenizi Enstantane önceliği (veya Zaman Değeri anlamına gelen Tv) moduna ayarlayın. Enstantane hızının değiştirilmesi genel pozlamayı ayarlamanın yanı sıra fotoğraflarınızdaki bulanıklık miktarını (veya bulanıklık eksikliğini) kontrol etmenizi de sağlar.

Güneşli fakat puslu bir gökyüzü altında havaya sıçrayan bir snowboard'cu.

Konuları parlak bir gökyüzüne karşı çekiyorsanız pozitif pozlama telafisi uygulamayı deneyin. Bu, ana konunun doğru parlaklık seviyesine sahip olmasına yardımcı olur. Canon EOS R7 gibi bir aynasız fotoğraf makinesi, çekim sırasında vizörde efektin önizlemesini yapmanıza olanak verir. Canon EOS R7 ve Canon RF 14-35mm F4L IS USM lens ile 14 mm, 1/2.000 sn, f/8 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir.

Canon fotoğraf makinelerindeki Spor modu aksiyon çekimleri için harika bir başlangıç noktası olsa da yeni beceriler edindikçe daha maceracı davranmanın faydasını görebilirsiniz. Enstantane hızı, pozlama ve AF takibi ayarlarının yaratıcı kullanımı, istediğiniz sonuçları almanızı sağlar.

Enstantane hızı

Enstantane önceliği (Tv) modunda, istediğiniz enstantane hızını seçebilirsiniz; fotoğraf makinesi doğru pozlamayı elde etmek için diyafram açıklığını otomatik olarak ayarlar. Otomatik ISO'yu açmak da yararlı olabilir. Böylece lensin "en geniş diyafram açıklığı" çok yüksek enstantane hızlarında yetersiz pozlamayı (karanlık görüntüler) önleyebilecek kadar yüksek değilse fotoğraf makinesinin ışığa karşı hassasiyeti otomatik olarak artar. 1/1.000 saniyenin üzerindeki yüksek enstantane hızları hareketi dondurmanızı sağlarken, 1/60 saniye veya altındaki düşük enstantane hızları kaydırma sırasında hareket bulanıklığı katabilir. Buna daha sonra değineceğiz.

Pozlama

Bulutsuz, güneşli bir günde veya iç mekanda yapay ışıklandırma koşullarında olduğu gibi ışık sabitse fotoğraf makinenizi Manuel (M) moda ayarlayın. Bu, enstantane hızı ve diyafram açıklığının bütün kontrolünü size bırakır ve konunuz üzerinde doğru pozlamayı yakalamanızı sağlar. Gökyüzüne karşı çekim yaparken otomatik modlardan birini kullanıyorsanız fotoğraf makineniz konunuzu yetersiz pozlama eğilimi göstererek silüet oluşumuna neden olur. Böyle bir durumda, pozlamayı artırmak için pozlama telafisi kadranını kullanın.

Canon EOS R10 fotoğraf makinesinin bir flamenko dansçının gözüne odaklanmış AF takibini gösteren ekranı.

Canon'un en yeni EOS R Sistemi fotoğraf makinelerinin akıllı AF özelliği insanları, hayvanları, kuşları ve araçları algılayabilir. Örneğin İnsanlar modunda sistem, arka plandaki bir insan formunu bile seçebilir. Tanıma ve takip vücutla başlar, ardından görünür durumdaysa başa ve sonra gözlere geçer. Sporcular gözlük veya kask takmış olsa bile başları seçilebilir.

AF takibi

Canon fotoğraf makinelerinin kadraja dağıtılmış çoklu odak noktaları bulunur ve fotoğraf makinesi genellikle size en yakın olan konuya odaklanır. Fotoğraf makinesinin, kadrajdaki hangi noktaya odaklanacağından emin olmak için daha küçük bir odak noktası grubu seçmeyi deneyin ve bunların konunun üzerinde olduğundan emin olun. EOS R7 ve EOS R6 gibi en yeni EOS R Sistemi aynasız fotoğraf makinelerindeki yeni nesil AF sistemlerine entegre edilmiş derin öğrenme teknolojili yapay zeka; hayvanlara, kuşlara, insanlara ve araçlara kilitlenip onları izlemek için harikadır. Yalnızca ilgili şekilleri otomatik olarak tanımakla kalmaz aynı zamanda kadraja giren yüzlere ve hatta gözlere de odaklanır. Otomatik odaklamanın hareket halindeki konuları sürekli olarak takip etmesi için AI Servo AF modunu kullanın.

Mükemmel kaydırma

Bir pistte, büyük oranda yana doğru yatmış şekilde patinaj yapan bir motosiklet ve sürücüsü.

Kaydırma çekimleri için doğru enstantane hızını seçmek zor olabilir. Telefoto lensle hızlı yarış arabalarını veya motosikletleri çekerken yaklaşık 1/60 sn'den başlayın, sonuçları inceleyin ve enstantane hızını ana konunun netliğini korurken arka planda iyi bir hareket bulanıklığı sağlayacak şekilde gerektiği gibi ayarlayın. Canon EOS R6 ve Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM lens ile 400 mm, 1/160 sn, f/9 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Richard Walch

Yüksek enstantane hızları hareketi dondurmak için harika olsa da çekimlerde aksiyonun heyecanının yeterince yansıtılmamasına neden olabilir. Örneğin, hızla geçip giden bir yarış otomobilini 1/2.000 saniyelik enstantane hızıyla çekerseniz otomobil hareketsiz gibi görünür. Enstantane hızını yaklaşık 1/60 saniyeye düşürün ve hareket bulanıklığı katarak gerçek bir hız hissini yansıtmak için fotoğraf makinesini kaydırın.

Kaydırma tekniğinde size paralel hareket eden bir konuyu izlemek için fotoğraf makinesi lensini hareket ettirirsiniz. Bu teknik genellikle düşük enstantane hızlarıyla kullanılır. Böylece konu netliğini korurken sabit ön plan ve arka plan bulanık çıkar. Pratik yapmak için vizörü kullanın ve akıcı bir hareket elde etmek için vücudunuzu kalça hizasından döndürün. Lensinizde Görüntü Sabitleyici (IS) varsa lensin yanındaki IS Modu düğmesini bulun ve IS Modu 2'ye ayarlayın. Bu, lensi kaydırma hareketini yok sayacak ve yalnızca kaydırma yönüne dik olan hareketi telafi edecek şekilde ayarlar.

Seri çekim yapmak için deklanşör düğmesini tamamen basılı tutarak AI Servo AF ve Kesintisiz çekim modunu kullanın. Etkili kaydırma tekniği, alıştırma yapmayı ve sabırlı olmayı gerektirebilir ancak çekimi veya seri çekimi bitirdikten sonra bile kaydırma hareketine devam etmek iyi bir ipucudur. Bu, hareket eden konunun netliğini korumanız için daha iyi bir fırsat sunar.

Su sporları çekimi nasıl yapılır?

Köpüklü sularda ilerlerken küreğini bir tarafta havaya kaldırmış bir kanocu.

Aksiyon fotoğrafçılığında çok kısa süren önemli bir anı yakalayabilmek her zaman biraz şansa bağlı olmuştur. Canon EOS R6 ve EOS R7 gibi fotoğraf makineleri olağanüstü yüksek kesintisiz çekim hızlarına sahiptir. Böylece seri çekim yapabilir ve önemli anları yakaladığınızdan emin olabilirsiniz. Canon EOS R6 ve Canon EF 300mm f-2.8L IS II USM lens ile 1/4.000 sn, f/3,2 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir. © Samo Vidic

Sörf, kano ve diğer su sporları, fotoğrafçılık için çarpıcı konulardır. Heyecanlı anlar, sıçramalar, atlamalar, dönüşler ve hız; muhteşem sonuçlar almak için çaba ve sabır gösterilmesini gerekli kılar. İşin iyi yanı tekneler, kanolar, jet skiler ve benzeri araçlar belirli bir rotayı izlediğinden bir sonraki adımda ne olacağını daha iyi tahmin edip hazırlıklı olabilirsiniz. Aksiyon fotoğrafçılığında çoğunlukla olduğu gibi, uzaktan çekim yapabilmek için genellikle telefoto veya süper telefoto lense ihtiyacınız olur.

Su sporları çekimi için fotoğraf makinesi ayarları

Su sporlarını konu alan mükemmel aksiyon çekimleri yapmak için suyu doğru bir şekilde yakalamak çok önemlidir. Su sporları, genellikle su damlacıklarını kristal benzeri buz parçacıkları halinde donduran yüksek enstantane hızlarıyla çekilir. Suyu dondurmak için enstantane hızınızı 1/1.000 saniye ve üzeri olacak şekilde ayarlayın.

Su üzerinde çekim yaparken yüzeyden geriye yansıma olduğu için ışık çok fazla olur. Bu sayede enstantane hızınızı yüksek ve ISO'yu düşük tutarak kadrajınızdaki konunun boyutuna bağlı olarak diyafram açıklığını seçme esnekliği elde edersiniz. Yarışmacının döndüğü ve zıpladığı pozisyonları yakalamaya çalışın. Her iki hareket de yüzeyden su damlacıkları sıçramasını sağlayarak izleyiciye hareketin yönü, hızı ve niteliği hakkında bilgi verip görüntüye hayat katar.

Su sporları çekimi için aksesuarlar

Fotoğraf makinenizin suda kullanılırken güvende olması için özel bir su geçirmez kılıf kullanın. Bu sert kılıflar sayesinde su altında 40 metre derinlikte çekim yapmaya devam edebilirsiniz, bu nedenle sıçramalar sorun yaratmaz. Ayrıca kılıfların etrafında bulunan korumalı tuşlar sayesinde fotoğraf makinesi fonksiyonlarına erişiminiz devam eder.

Çekim yaparken kılıfı açmak zorunda kalmamak için tam şarj edilmiş bir pil ve bol miktarda boş alanı olan bir hafıza kartı ile başlamak iyi bir fikir olacaktır. Kılıfın içindeki ufak silika jel poşetleri, nem seviyesini düşük tutar.

Su altına dalmayı planlamıyorsanız parlamayı önlemek için lens siperliğini, lensinizi korumak için ise koruyucu filtreyi kullanın. Canon'un EOS R Sistemi fotoğraf makineleri de püskürme ve sıçramalara karşı koruma sağlamak için hava koşullarına karşı dayanıklı şekilde tasarlanmıştır.

Büyük resmi görmek

Bir kürekçinin, bir teknenin tabanında duran, kırmızı ayakkabılar ve pembe çoraplar içindeki ayaklarının yakından çekilmiş fotoğrafı.

Bir çift spor ayakkabı, eskimiş bir eyer veya maçta kullanılmış bir top gibi basit bir nesne, bir hikaye anlatmanıza yardımcı olabilir. Aksiyon fotoğrafçılığınıza ekstra bir boyut katmak için ilgi çekici bir öğe arayın ve yakın çekimler yapın. Canon EOS R ve Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM lens ile 59 mm, 1/640 sn, f/2,8 ve ISO 250 değerlerinde çekilmiştir. © Matthew Joseph

Harika spor fotoğraflarının tek konusu kazananlar değildir. Fotoğrafladığınız olaya zenginlik ve derinlik katan öğeler; top, hakem veya kalabalık arasındaki bir taraftarın duyguları gibi küçük ayrıntılardır. Bu durumlarda, standart veya Otomatik ayarlarınız yeterli olacaktır.

Spor ortamının ve kalabalığın tamamını gösteren daha geniş açılı çekimler yapın. Gazetelere baktığınızda, sadece birkaç fotoğrafın spor aktivitesinin ayrıntılı yakın çekimleri olduğunu görürsünüz. Birçoğu spor aktivitesini merkeze alarak konumu ve taraftarların oluşturduğu kalabalıkları gösteren daha geniş açılı çekimlerdir.

Olağan dışı veya alışılmadık bir şey arayın. En iyi spor görüntüleri genellikle dönüp bir daha bakmanızı ve bir şeyin nasıl olduğunu sorgulamanızı sağlayan fotoğraflardır. Bunların büyük bir kısmı doğru zamanda doğru yerde olma şansına bağlı olarak ortaya çıksa da işin sırrı her şeye hazırlıklı olmaktır. Aksiyonun etrafında gerçekleşenleri çekin; yani dikkatinizi asıl aksiyonun dışında olup bitenlere verin. Ekipmanlarını hazırlayan rakipler, izleyiciler, teknik ekip vb. de ilginç konulardır ve etkinliğin hikayesini anlatır.

Aksiyon videosu çekmek için ipuçları

Canon'un fotoğraf makineleri, yüksek kaliteli 1.080p, 4K ve hatta 8K video çekimleri yapma konusunda da aynı derecede uzmandır. Bu uzmanlıktan yararlanmaya değer.

Bir etkinliğe ilk gittiğinizde, sahneyi hazırlamak için birkaç geniş açılı video çekimi yapın. Bu sayede kayıt esnasında çok fazla zoom yapmaktan kaçınmış olursunuz. Duraklatmak, sahnenin kompozisyonunu değiştirmek ve kadrajlama ve zoom yaptıktan sonra kayda yeniden başlamak sıklıkla daha iyi sonuçlar verir. Etkinlik alanını yakalamak veya hareketi takip etmek için fotoğraf makinenizle kaydırma yaparken, sonrasında çekiminizi daha rahat düzenleyebilmek için kaydı durdurmadan önce kaydırma yapmayı bıraktığınızdan emin olun.

Konumunuzu sabitleyerek fotoğraf makinesini bir tripoda yerleştirmek yerine, aksiyonla birlikte hareket ettirmeyi deneyin. Daha geniş çekimlerde bunun daha kolay olduğunu göreceksiniz. Arka arkaya çıkan birkaç yarışmacı varsa her biri için farklı odak uzaklıkları kullanmayı deneyin. Uzaktaki bir konunun, fotoğraf makinesine yaklaştıkça kadrajda büyümesinde bir sorun olmadığını unutmayın. Bu nedenle zoom'u konunun çok yaklaştığı bir noktada hala kadrajda olacağı şekilde ayarlayın.

Aksiyon fotoğrafçılığı için en iyi fotoğraf makineleri

Bir kumsalda, su geçirmez giysiler içinde bir kayanın üstünde oturmuş, bir sörf tahtası tutan bir adamın aşağı açıdan çekilmiş bir fotoğrafı.

Birçok Canon fotoğraf makinesi değişken açılı veya eğilebilir arka ekrana sahiptir. Çekimlerinizi oluşturmak için vizör yerine bunu kullanarak, daha ilginç bir perspektif elde etmek üzere fotoğraf makinesini kalabalıkta insanların başlarının üzerinde tutarak veya zemin seviyesinden çekim yapabilirsiniz. Canon EOS RP ve Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM lens ile 1/3.200 sn, f/1,8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Bir yarış pistinin kenarında durmuş, büyük bir süper telefoto lensi olan bir fotoğraf makinesini gözüne doğru tutan bir adam.

Canon EOS R6 ve EOS R7'de bulunan dahili Görüntü sabitleme (IBIS) özelliği, özellikle süper telefoto RF lenslerde bulunan optik IS ile birlikte etkili bir şekilde çalışır. Çünkü iki IS türü, farklı türlerdeki fotoğraf makinesi titremelerini önler. Bu, tripoda veya monopoda ihtiyaç duymadan elde tutarlı ve net çekimler yapmanızı sağlar.

Bir Canon fotoğraf makinesine sahip olan herkes, sahip olduğu kit ile aksiyon fotoğrafçılığına başlayabilir ancak bir yükseltme yapmayı düşünüyorsanız aksiyon çekimi için satın alabileceğiniz en iyi fotoğraf makineleri aşağıda sıralanmıştır.

Canon EOS R7

Aynasız EOS R7, Canon'un profesyonel düzeydeki EOS R3 modelindeki teknik yeniliklerin çoğuna sahiptir ancak APS-C formatlı görüntü sensörü ile tasarlanmıştır. Bu sensör, telefoto lenslerin menzilini etkili bir şekilde 1,6 kat artırır. Bu, Canon RF 800mm F11 IS STM gibi nispeten kompakt ve hafif bir lensle daha uzak bir mesafeye ulaşmanızı sağladığından, aksiyon fotoğrafçılığında büyük bir avantaj olabilir. Değişken açılı dokunmatik ekran ve insanlar, hayvanlar, kuşlar ve araçlar için "akıllı" tanıma özelliğine sahip yüksek teknoloji ürünü AF sistemi, bu küçük, hızlı ve güçlü fotoğraf makinesinin diğer avantajlarını oluştururken, gövde ve lens sabitleme özellikleri, fotoğraf makinesinin titremesini en aza indirir. EOS R7 aynı zamanda 30 kare/saniyeye (fps) kadar fotoğraf çekimi ve 60p'ye kadar 4K video çekimi yapabilir.

Canon EOS R6

İleri düzey aksiyon fotoğrafçılığı için ideal olan EOS R6, EOS R7'nin tüm yapay zeka destekli otomatik odaklama takibi özelliklerini ve IBIS sistemini profesyonel bir tam kare gövdede bir araya getirir. Bazı lenslerle, 8 stop'lu IS elde edersiniz ve fotoğraf makinesi 20 kare/sn'ye kadar çekim yapabilir. Öne çıkan video özellikleri arasında 4K film çekimi ve yüksek kaliteli ağır çekim için 120 kare/sn'de HD çekim bulunur. Ayrıca, yaratıcı pozisyonlardan çekim yapmak için değişken açılı bir dokunmatik ekrana da sahiptir.

Canon, EOS R Sistemi fotoğraf makineleri için çok çeşitli yüksek performanslı ancak kompakt ve bütçe dostu zoom lensleri ve sabit lensler de sunar.

Canon PowerShot G7 X Mark III

PowerShot G7 X Mark III, kullanışlı 24-100 mm etkin aralığa sahip sabit bir zoom lensi bulunan, yalnızca 304 g ağırlığındaki küçük ve kompakt bir fotoğraf makinesine güçlü performans özelliklerini sığdırır. Lensin f/1,8-2,8'lik yüksek diyafram açıklığı değeri, cılız ışık veya iç mekan ışığı altında bile hareketi dondurmak için yüksek enstantane hızlarının yanı sıra 20 kare/sn'ye (30 kare/sn RAW seri çekim) kadar yüksek kesintisiz sürücü hızı sağlar. Ayrıca 4K video çekimi ve 120 kare/sn'de Full HD çekim yapabilir ve eğilebilir dokunmatik ekrana sahiptir.

Canon PowerShot ZOOM

Aksiyon fotoğrafçılığına yönelik bir fotoğraf makinesi kitinin büyük ve ağır olması gerekmediğinin kanıtı olan PowerShot ZOOM, tek bir düğme dokunuşuyla fotoğraf ve Full HD video çekebilen, cebinizde taşıyabileceğiniz monoküler bir fotoğraf makinesidir. Bu özellik onu seyircili spor etkinlikleri ve gizli aksiyon çekimleri için ideal hale getirir. 3 adımlı zoom, bir tam kare fotoğraf makinesindeki 100 mm, 400 mm ve 800 mm'ye eş değer çok çeşitli odak uzaklıkları sağlar.


Size aksiyon fotoğrafçılığına dair faydalı ipuçları ve teknikler sunduğumuzu umarız. Canon EOS R Sistemi fotoğraf makineleri ve uyumlu lensler, bu amaç için ideal cihazlar olsa da Canon'un DSLR ve kompakt fotoğraf makineleri serisiyle de çok başarılı sonuçlar elde ederken aynı zamanda çok eğlenebilirsiniz. Şimdi bu ipuçlarını uygulamaya koyma zamanı.


Yazan: Matthew Richards

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Enstantane hızı ipuçları

  Yeni başlayanlara yönelik kılavuzumuzla enstantane hızında uzmanlaşın ve daha iyi aksiyon çekimleri yapın.

 • HAREKET FOTOĞRAFÇILIĞI

  Fotoğrafçılıkta hareket yakalama

  Hareketleri nasıl yakalayacağınızı ve görüntülerinize nasıl hareket hissi katacağınızı keşfedin.

 • SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

  Profesyonel bir fotoğrafçıyla aksiyon dolu bir çekim

  Jean-Baptiste Liautard, aksiyon sporları fotoğrafçılığını tanıtıyor.

 • SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

  Bas-çek spor fotoğrafçılığı

  Profesyonel fotoğrafçı Molly Darlington, cep boyutundaki bir fotoğraf makinesiyle spor çekimlerinde büyük anları nasıl yakalayabileceğinizi anlatıyor.