carousel at night

Düşük ışıkta bile etkileyici ayrıntıları yakalayın

Alaca karanlık ve akşam vakti, büyülü anlardır. Bu anlar festivallerin canlandığı, şehrin ruh halinin değiştiği ve fotoğraf fırsatlarının ortaya çıktığı anlardır. Ancak ışığın az olduğu zamanlarda ayrıntıları yakalamak, özellikle de akıllı telefon kamerası kullanıyorsanız zor olabilir.

DSLR, aynasız veya gelişmiş kompakt fotoğraf makinelerinin manuel ayarları, düşük ışıklı ortamlarda başka türlü kolaylıkla elde edemeyeceğiniz net, ayrıntılı çekimler sunar.

Daha net görüntüler yakalamak için geniş diyafram açıklığı (düşük f sayısı) kullanın

Manuel ayarları olan bir fotoğraf makinesine sahipseniz fotoğraf makinenizin diyafram açıklığını (buna Canon fotoğraf makinelerinde "Av" modu denir) kontrol edebilirsiniz. Bu mod, fotoğraf makinenizin ne kadar ışık alması gerektiğini belirler. Lensinize ne kadar çok ışık gelirse enstantane hızınız o kadar yüksek olur. Daha yüksek enstantane hızı, hareket bulanıklığını durdurma olasılığını artırır. Hareketli nesneler için uygun olan enstantane hızı, saniyenin 1/125'i kadar veya daha yüksektir. Bunun dışında düşük ışıkta fotoğraf çekimi için diyafram açıklığı ayarlarınıza bağlı olarak olabildiğince saniyenin 1/60'ına yakınlaşmaya çalışın.

Şafak vaktinden önce portre çekimi yapıyorsanız veya alaca karanlıkta şehrin özel ayrıntılarını yakalamak istiyorsanız diyafram açıklığınızı en geniş ayara getirin.

Bu, en düşük f sayısını seçmek anlamına gelir. Ne kadar düşürebileceğiniz hangi lensi kullandığınıza bağlıdır. Pek çok lens f/3,5 ayarını sunar. Diğer lensler, f/2,8 veya f/1,4 gibi daha düşük f sayıları sunabilir. Geniş diyafram açıklığı kullanmanın sağladığı ekstra bir avantaj, nesnenizi bulanık arka planda öne çıkaran sığ alan derinliğidir.

Daha iyi ışık hassasiyeti için ISO ayarını yükseltin

Geniş diyafram açıklığı kullanmanıza rağmen görüntünüzün parlaklığı eksikse fotoğraf makinenizin ISO ayarını yükseltmeyi deneyin. Bu sayede fotoğraf makineniz, sensörünüzün ışığa karşı ne kadar hassas olması gerektiğini bilir. Gece vakti flaş olmadan çekim yaparken kullanışlıdır.

ISO sayısı ne kadar yüksek olursa ışığa karşı o kadar hassas olur. Canon DSLR, aynasız ve gelişmiş kompakt fotoğraf makinelerinde geniş sensörler bulunur (görüntüyü yakalayan kısım), bu nedenle akıllı telefon kameraları gibi küçük sensörlü makinelere kıyasla daha iyi yüksek ISO'lu fotoğraflar üretirler. 800 ISO'da çekim yapmayı deneyin, ardından gerekirse yükseltin. Görüntünüzde "gürültü" veya düşük grenlilik görebilirsiniz; ancak birçok modern DSLR, aynasız ve gelişmiş kompakt fotoğraf makinesi 1600 veya 3200 ISO'da çekim yapabilir ve muhteşem sonuçlar sunabilir.

Daha fazla muhteşem çekim elde etme şansı için seri çekim modunu deneyin

Sürekli çekim modu (bazı fotoğraf makinelerinde seri çekim modu olarak da bilinir) birkaç salisede bir dizi hızlı görüntü yakalar. Hareketli nesneyi veya saliselik hareketi çekmek için kullanışlıdır. Fotoğraf makinenizde bu özellik varsa etkin hale getirin ve deneyin. Aradığınız muhteşem düşük ışıkta aksiyon çekimini elde etme şansınızı artıracaktır.

Fotoğraflarınızın netliğini inceleyin

Fotoğraf makinenizin LCD ekranında düşük ışıklı görüntüleri incelerken, görüntülerin gerçekten istediğiniz gibi net olup olmadığını kontrol etmek için zum yapmayı unutmayın. Fotoğraflarınız net, odaklı olmalıdır ve fotoğraflarda kolaylıkla fark edilir gren veya bulanıklık olmamalıdır. Fotoğraflarınızın baskı veya düzenleme için uygun olmayacağını düşünüyorsanız yeniden çekim yapmanız gerekir. Çekimden döndükten sonra yapabileceğiniz pek bir şey yoktur!