TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Sonbahar fotoğrafçılığına dair ipuçları

Değişken hava koşullarından en iyi şekilde yararlanmaktan mevsime özel renkleri yakalamaya kadar, bu güzel zamanın harika fotoğraf ve videolarını oluşturmak için ihtiyacınız olan kiti ve teknikleri keşfedin.
Yerde yağmur damlalarıyla kaplı kahverengi bir sonbahar yaprağının yakın çekimi.

Sonbahar, fotoğraf makinenizle dışarı çıkmak için tartışmasız en iyi mevsimdir. Sıcak ışık, canlı renkler ve kış için yiyecek toplayan hayvanlar, her zaman fotoğraflanacak bir şeyler olacağı anlamına gelir. Ancak ağaçların yapraklarını döken tek bir rüzgarlı gün, sonbaharın en yoğun renklerini fotoğraflama fırsatını alıp götürür. Bu nedenle, mümkün olan her anı yakalamak önemlidir.

Başlarken, hangi Canon fotoğraf makinesini kullanırsanız kullanın sezonun muhteşem turuncu, kırmızı ve altın renklerinden en iyi şekilde yararlanmanız için dokuz sonbahar fotoğrafçılığı ipucunu burada bulabilirsiniz.

1. Işık değişiminden yararlanın.

Ön planda eğrelti otları ve kayalarla bir sonbahar manzarasının içinden akan bir dağ deresi.

Bir sonbahar gününün düşük açılı güneşi, arazinin dokusunu ortaya çıkarabilir. Bu klasik sonbahar görüntüsü, sezonun tüm renklerini yakalıyor. Uzun pozlama ile yakalanan sudaki hareketle birlikte eğrelti otları, kayın ve huş ağaçları kompozisyonun dengelenmesine yardımcı oluyor. Canon EOS 5D ( Canon EOS 5D Mark IV'ün eski modeli) ve Canon EF 17-40mm f/4L USM lens ile 29mm, 15 sn, f/16 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Theo Bosboom

Arka planda sisin içinde solgun ağaç gövdeleri görülürken birkaç yaprak da kuru dallara tutunuyor.

Karanlık fon, bu uzun ince dallara yapışıp kalan bir avuç sonbahar yaprağını vurgulamaya yardımcı olur. Canon EOS 5D Mark III ( Canon EOS 5D Mark IV'ün eski modeli), Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM lens ( Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM lensin eski modeli) ile 190 mm, 1/50 sn, f/8 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir. © Theo Bosboom

Güneşin daha düşük bir açıyla yükselmesi, sonbahar ışığının genelde sıcak ve yumuşak olması anlamına gelir. Bu da gün içinde fotoğraf çekmek için ideal koşulu sağlar.

Sonbahar fotoğrafçılığı için belki de en iyi zaman, güneş doğduktan hemen sonra ve batmadan hemen önceki "altın" saattir. Bu saatlerdeki güneş ışığı, gelişmiş dokular ve şekiller yakalamanıza yardımcı olarak yakınlaşmanız ve düşen yaprakları çekmeniz için ideal koşullar sağlar. Batan güneşin oluşturduğu uzun gölgeler, manzara ve şehir manzarası fotoğraflarına dramatik bir hava da katabilir.

Geç gün doğumu ve sabahın erken saatlerindeki puslu ışık, boş şehir sokakları ve sisli ormanlık sahneler gibi çağrışım uyandıran çekimler için harika fırsatlar sunabilir. Gökyüzünde hala ışığın olduğu ancak şehir ışıklarının etkisini de yakalayabileceğiniz bir zamanda, güneş batarken çekim yapmayı da deneyin.

2. Yağmuru, sisi ve soğuğu kucaklayın.

Bir nehirde, suyun üzerindeki sahneye soluk turuncu bir parıltı veren sis tarafından kısmen gizlenmiş iki kuğu.

Hava koşullarını bir avantaja çevirin. Burada, kuğuları kısmen gizleyen sis bir atmosfer yaratıyor ve bu da nehir kıyısı sahnesine görkemli bir his veriyor. Canon EOS R6 ve Canon EF 70-200mm f/2.8L USM lens ile Canon Yuva Adaptörü EF-EOS R kullanılarak 200 mm, 1/1.000 sn, f/3,5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Dmitry Kupratsevich

Koyu yeşil ve kahverengi bir arka plana karşı ağının ortasında duran bir örümcek. Ağın çizgileri küçük çiy damlalarıyla kaplı.

Soğuk bir geceden sonra, örümcek ağlarındaki çiy veya kırağıları yakalamak için fotoğraf makinenizle erkenden dışarı çıkın. Bunun gibi yarı saydam konuları öne çıkarmak için onları karanlık bir fon üzerinde çekin. Canon EOS R6 ve Canon RF 70-200mm F4L IS USM lens ile 200mm, 1/400 sn, f/4 ve ISO 500 değerlerinde çekilmiştir. © Lucia Griggi

Değişken sonbahar havası, tek bir günde birçok ruh halini yakalamanın mümkün olduğu anlamına gelir. Gökyüzü bir an parlak ve keskin, bir dakika sonra bulutlu ve fırtınalı olabilir.

Yağmur bile yaratıcı fotoğrafçılık için çeşitli fırsatlar sunabilir. Canon EOS R Sistemi fotoğraf makineleri ve RF lensleri hava koşullarına karşı korumalıdır. Bu da, onları çok çeşitli ortam ve koşullarda kullanabileceğiniz anlamına gelir. Yağmur hafif çiseliyorsa lens siperliği merceğin ön kısmını korur ancak sağanak yağış sırasında çekime devam edebilmek istiyorsanız yanınıza fotoğraf makineniz için bir yağmurluk da alın. Yağmur damlalarını öne çıkarmak için karanlık bir zemin bulun ve renkli ağaçların yansımalarını çekmek için su birikintilerinden yararlanın.

Soğuk geceler ise sabah sis olması ihtimalini artırır. Bu nedenle erken kalkın ve puslu şehrin veya kırsal kesimin fotoğraflarını ve videolarını, güneş araya girmeden önce çekin. Sise uhrevi bir parlaklık vermek için güneş veya sokak lambaları ışığında çekim yapmayı deneyin.

3. Sonbahar renklerinden en iyi şekilde faydalanın.

Çimenli bir bozkırda büyük, yapraksız bir ağaç. Uzakta puslu bir sis var ve ağacın dallarının arasından güneşin battığı görülüyor.

Güneşe doğru bir fotoğraf çekiyorsanız konunuzun beklenenden daha karanlık göründüğünü fark edebilirsiniz. Görüntünüzü bir RAW dosyası olarak kaydetmek, onu işlerken pozlamaya ince ayar yapma seçeneği sunar. Canon EOS 5D Mark IV ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM lens ile 24 mm, 1/8.000 sn, f/4 ve ISO 2.500 değerlerinde çekilmiştir. © Marcus Hawkins

Canon'un Digital Photo Professional düzenleme yazılımında açık olan çimenli bir bozkırdaki büyük, yapraksız bir ağacın görüntüsü.

Dosyalarınızı Canon'un Digital Photo Professional yazılımında düzenlemek, renkleri ve Görüntü Stillerini ayarlamanıza olanak tanır. © Marcus Hawkins

Cesur sonbahar görüntüleri yakalamak için fotoğraf makinenizi güçlü, doygun renkler sunacak şekilde ayarlayın. Sonbahar manzaralarının altın tonlarını geliştirmek için Gün Işığı veya Bulutlu gibi sıcaklık katacak bir beyaz dengesi ön ayarı seçin. Fotoğraf makinesinin, renk tonunu değiştirmenize izin veren otomatik çekim modlarından birini kullanıyorsanız bu ayarı Sıcak olarak ayarlayın.

Sonbahar görüntülerini RAW formatında (JPEG'in aksine) çekmek, size fotoğraflarınızı bir bilgisayarda düzenleme konusunda en fazla esnekliği sağlar. Canon'un Digital Photo Professional yazılımı, RAW dosyalarını işlemek için ihtiyacınız olan tüm araçları sunar. Örneğin, fotoğraflarınıza daha sıcak bir his vermek için beyaz dengesini değiştirebilir ve Canon web sitesinden indirilebilen Sonbahar Tonları stili gibi farklı Resim Stillerini deneyebilirsiniz. "Renk ayarlama" aracını kullanarak tek tek renklerin tonunu, doygunluğunu ve parlaklığını ayarlamak da mümkündür.

4. Mevsime özel portrelerle denemeler yapın.

Arka planda altın rengi sonbahar yaprakları olan bir yolda bisikletlerini iterken birbirine gülümseyen genç bir adam ve kadın.

Altın rengi sonbahar yapraklarının arasından parlayan güneş, bu portre için güzel bir fon oluşturuyor. Kompozisyonunuzu geliştirmek için ön plan öğelerini kullanarak denemeler yapın veya sonbahar yapraklarını havaya atmayı deneyin. Manzara çekimleri genellikle bir konu eklenerek geliştirilebilir. Canon EOS 200D (Canon EOS 250D'nin eski modeli) ve Canon EF 50mm f/1.8 STM lens ile 1/800 sn, f/1,8 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir.

Sonbahar renkleri, bir portre fotoğrafı için etkileyici bir fon oluşturur. Göz alıcı bir görüntü elde etmek için konunuzdan uzaklaşın ve lensi uzun bir ayarda yakınlaştırın. Bu sayede yüz özellikleri daha az belirgin hale gelir ve daha hoş bir sonuç elde edilir. Daha uzun mesafeli bir yakınlaştırmayla elde edilen daha dar görünüm, portrenizin arka planında görünenler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Böylece fonu sonbahar renkleriyle doldurabilirsiniz.

Sonbahar günlerinde güneşin düşük açısı portre konunuz için rahatsız edici olabilir, bu nedenle kişinin gözlerini kısmaması için bir ağacın veya binanın gölgesinde çekim yapın. Alternatif olarak, konunuzu sıcak ışığın kendisini arkadan veya bir taraftan aydınlatacak şekilde konumlandırın, ardından ışığı yansıtmak ve gölgedeki alanları aydınlatmak için beyaz bir cismi yüzlerine yakın tutun.

Sonbahar havası öngörülemez olabilir ve bazen iç mekanda çekim yapmanız gerekebilir. Pencereden gelen ışığı dağıtmak için beyaz ağ veya tülden bir malzeme kullanın ve portre konusunu ışık, yüzünün bir tarafına düşecek şekilde yerleştirin. Yumuşak ışığın yüzünü eşit şekilde aydınlatması için başını hafifçe çevirmesini ve dışarıya bakmasını isteyin.

5. Vahşi yaşam fotoğrafları çekerken erken kalkmaya hazır olun.

Kırmızı meyveleri olan bir dala tünemiş, arkasından uzun siyah kuyruğu yükselen küçük beyaz bir kuş.

Net resimler için fotoğraf makinesini ve lensi sıkıca destekleyin veya bir tripod kullanın. Örneğin, görüntü sabitleme (IS) özellikli bir lens veya Dahili Görüntü Sabitleme (IBIS) özellikli bir EOS R Sistemi fotoğraf makinesi, elde daha net çekimler yapmanıza yardımcı olur. Canon EOS R7 ve Canon RF 600mm F4L IS USM lens ile 1/4.000 sn, f/4,5 ve ISO 640 değerlerinde çekilmiştir.

Arkasında altın rengi bir gökyüzü ve uzun altın rengi ekinlerin olduğu bir tarlada yarı gizlenmiş, küçük boynuzlu bir geyik.

Geyik ve diğer birçok memelinin çok hassas koku alma duyuları vardır, bu nedenle kokunuzu onlara taşımaktansa rüzgar size doğru estiğinde onlara yaklaşın. Canon EOS RP ve Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM lens ile 373 mm, 1/250 sn, f/8 ve ISO 1.250 değerlerinde çekilmiştir. © Ben Hall

Mevsime özel renkler, vahşi hayvanların ve kuşların fotoğraflarına ekstra bir unsur katsa da çerçeveyi dolduran çekimler yapmak için genellikle uzun bir lense ihtiyacınız olacaktır. Çoğu hayvan şafakta ve alacakaranlıkta aktif olur, bu nedenle konunuz gelmeden önce bir yerde pozisyon almaya çalışın. Seri çekimler yapabilmek için fotoğraf makinenizin en hızlı sürücü modu ayarını kullanın ve hareketli hayvanları izlemek için AI Servo/Servo otomatik odaklama modunu ayarlayın.

Geyik, sincap ve kuşlar gibi vahşi hayvanlar çevrelerine uyum sağlayabilir, bu nedenle daha fazla öne çıkmaları için onları canlı sonbahar yapraklarıyla kadrajlamaya çalışın. Bahçenizi ziyaret eden kuşlar varsa onları renkli bir fonun önüne konmaya teşvik etmek için kuş yemi kullanın.

6. Etkiyi artırmak için yaklaşın.

Yosun kaplı bir orman zemininde kahverengi ve krem renklerdeki tek bir mantarın yakın çekimi.

Konunuzun etrafından öne çıkmasını sağlamak için arka planı bulanıklaştıracak genişlikte (en düşük f sayısı) bir diyafram seçin. Canon EOS R6 ve Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM lens ile Canon Yuva Adaptörü EF-EOS R kullanılarak 200 mm, 1/100 sn, f/8 ve ISO 640 değerlerinde çekilmiştir. © Brian Worley

Damarlarını aydınlatmak için gökyüzünde turuncu renkte batan güneşin önünde çekilmiş kuru bir sonbahar yaprağı.

Bir silüet olarak görünmesi için konunuzun arkasında gün batımı veya gün doğumunun turuncu parıltısıyla bir fotoğraf çekmeyi deneyin ve ardından aydınlatmak için flaş kullanın. Sonbahar yapraklarını çekerken fotoğraf makinesinin arkasını yaprağa paralel tutun, böylece daha fazlasını net odak haline getirebilirsiniz. Canon EOS RP ve Canon RF 24-105mm F4L IS USM lens ile 24 mm, 1/1.000 sn, f/4 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Agi Wojcik

Makro fotoğrafçılığı, sonbahar tonlarını ve dokularını keşfetmenin harika bir yoludur. Fotoğraf makinenizdeki makro veya yakın çekim modunu deneyin ve mantarlar, yapraklardaki yağmur damlaları veya düşen yapraklardaki damarlar gibi mevsime özel ayrıntıları bulmaya çalışın.

Sonbahar yapraklarının dokusunu ortaya çıkarmak için onları düşük bir açıdan aydınlatın. Bir yaprağın hassas yapısını yakalamak isterseniz onu arkadan güneş ışığıyla fotoğraflayabilmek için bir pencereye bantlayın.

EOS R Sistemi için Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM fotoğraf makineleri, 14 cm'lik (0,5x büyütme veya yarı gerçek boyut) minimum odaklama mesafesine (MFD) sahip olup size çerçeveyi ayrıntılarla doldurma fırsatı verirken Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, 35 cm'ye kadar (0,5x büyütme) odaklama yapmanızı sağlar. Makro lensler yalnızca yakın çekim fotoğrafçılığı için değildir; bunları portreler, manzaralar ve diğer konular için de kullanabilirsiniz.

Makro fotoğrafçılığı için özel bir lense ihtiyacınız yoktur. Kaliteli bir fotoğraf makineniz ve lensiniz olduğu sürece, bir konunun ayrıntılarını göstermek için herhangi bir çekim kırpılabilir. Canon EOS fotoğraf makineleriyle birlikte verilen birçok lens, 13 cm'ye kadar odaklanabilen Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM gibi etkileyici derecede kısa bir MFD'ye sahiptir.

7. Doğru kite sahip olun.

Sıcak tutan şapka ve palto giymiş bir kadın, yosun kaplı bir kayayı fotoğraflamak için çömelirken Canon fotoğraf makinesinin LCD ekranına bakıyor.

Her şeyi baş hizasından çekmek yerine, sonbahar manzarasını yeni bir perspektiften göstermek için çömelmeyi deneyin. Değişken açılı ekrana sahip bir fotoğraf makinesi, yaratıcı açılardan çekim yapmayı kolaylaştırır.

Bir Canon EOS R Sistemi fotoğraf makinesi, hafifliği sayesinde sonbahar fotoğrafçılığı gezisinde tüm gün yanınızda taşıyabileceğiniz harika bir seçenektir. Kompakt Canon EOS R10 ve Canon EOS RP'nin kullanımı kolaydır ve fotoğrafçılık ve video becerilerinizi geliştirmenize olanak tanıyan yaratıcı özelliklerle donatılmıştır.

Sonbahar görüntülerinize çeşitlilik katmak için farklı lenslerle denemeler yapın. Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM gibi geniş açılı bir lens mevsime özel manzara çekimleri için harikayken, hafif RF 100-400mm F5.6-8 IS USM ise vahşi yaşam fotoğrafçılığı için idealdir. Canon RF 50mm F1.8 STM gibi geniş maksimum diyafram açıklığına sahip bir lens, düşük ışıkta çekim yapmayı kolaylaştırır.

Aksesuarlarınızı yanınıza almayı unutmayın. Bir reflektör, sonbaharda yakın çekim ve portre çekimi yaparken ışık üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı, hafif bir tripod ise geceleri fotoğraf çekmeye devam etmenizi sağlar. Lensinizin önüne takılan bir dairesel polarize filtre, yansımaları azaltacağı ve doygunluğu artıracağından sonbahar fotoğrafçılığı için harika bir aksesuardır.

8. Bir sonbahar videosu kaydetmeyi deneyin.

Sıcak tutan şapkalar ve paltolar giymiş iki kadın Canon fotoğraf makineleriyle bir ormanda yukarıya bakıyor. Ayrıca biri de yukarıyı işaret ediyor.

Yukarı bakın ve gökyüzünde olan biteni keşfedin. Fotoğrafınıza veya videonuza gökyüzüne doğru uzanan, neredeyse yapraksız dalları dahil etmek bir sonbahar hissi uyandırır ve fotoğrafınıza veya videonuza bakan kişilerin doğanın güzelliğini ve kırılganlığını takdir etmesini sağlar.

Hazır sonbahar fotoğrafları çekerken sonbaharı hareket halindeyken de yakalamaya ne dersiniz? Canon EOS R10 gibi Canon EOS fotoğraf makineleri, tek bir düğmeye dokunarak yüksek kaliteli videolar kaydetmenize olanak tanır. Wi-Fi özelliğine sahip bir fotoğraf makineniz varsa Canon Camera Connect uygulaması aracılığıyla kliplerinizi hareket halindeyken sosyal medyada kolayca paylaşabilirsiniz.

Çekimlerinizde arkadaşlarınızı, ailenizi veya başka insanları öne çıkarıyorsanız filminizin yıldızlarının sonbahar tonlarını tamamlayan renklerde giysiler giydiklerinden emin olun. Profesyonel bir görünüm için fotoğraf makinenizi sabit tutun ve çekim yaparken lensi yakınlaştırmaktan kaçının.

Yaprakların ağaçlardan düştüğü birkaç klip çekmeyi deneyin; hatta bir avuç yaprak toplayıp onları havaya da atabilirsiniz. Ayaklarınızın altında çatırdayan yaprakların sesini veya sizin ve arkadaşlarınızın kahkahalarını yakalamak için dahili ses kaydınızın açık olduğundan emin olun.

Örneğin mevsime özel ışığın birkaç saat içindeki değişimini veya sonbahar çimenlerinde çiy oluşumunu gösteren zaman atlamalı veya hızlandırılmış bir film çekmeyi bile deneyebilirsiniz.

9. En sevdiğiniz görüntüleri bastırın.

Canon kompakt yazıcıdan çıkan sonbahar temalı görüntülerden oluşan bir sayfa.

Canon SELPHY CP1500, kartpostal boyutundan mini çıkartmalara kadar çeşitli kağıtlara laboratuvar kalitesinde güzel fotoğraf baskıları alır.

Doygun ve sıcak tonlu fotoğraf baskıları alırken fotoğrafçılık stilinize en uygun kağıdı seçmek önemlidir. Çok parlak olan popüler Canon Pro Platinum fotoğraf kağıdı son derece ayrıntılı ve canlı sonuçlar sunsa da, daha yumuşak bir kağıt da seçebilirsiniz. Buna harika bir örnek olarak saten yüzeye ve daha yumuşak bir yüzey için azaltılmış parlaklığa sahip Canon Plus Semi-gloss gösterilebilir.

Canon PIXMA TS7450 Serisi yazıcı, çeşitli yaratıcı ortamlara baskı yapmak amacıyla evde kullanım için ideal bir seçenektir. Canon SELPHY CP1500 ise harika bir kompakt seçimdir.

Sonbaharın güzelliğini fotoğraf makinenizle keşfetmek, çok sayıda ilham verici fotoğraf projesi için fikir sağlayabilir. Bu nedenle hala şansınız varken bu canlı mevsimden en iyi şekilde yararlanmanızda fayda var.

Yazan: Marcus Hawkins

İlgili Ürünler

 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R8

  Tam kare fotoğrafçılığa ve videoya geçerek yaratıcılık hedeflerinizi gerçekleştirin.
 • RF Lensler

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Seyahat, manzara ve daha fazlası için her gün kullanabileceğiniz küçük, güzel ve hafif RF serisi 24-50 mm zoom lens.
 • RF Lensler

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Geniş açılı perspektif, yakın odaklama ve Hibrit IS için hızlı diyafram açıklığına sahip 35 mm f/1,8 MAKRO lens.
 • Ultra Geniş Açılı Zoom Lensi

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Şehir manzaraları, doğa manzaraları, mimari ve hareket halindeyken vlog dahil her türlü seyahat çekimi için ideal olan kompakt ve hafif RF 15-30 mm zoom.
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R10

  APS-C boyutlu sensörle geliştirilen bir aynasız EOS R Sistemi fotoğraf makinesi ile fotoğraf ve video çekimlerinizi bir üst seviyeye taşıyın.
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS RP

  Seyahat fotoğrafları ve günlük çekimler için tasarlanmış küçük, hafif ve sezgisel tam kare aynasız fotoğraf makinesi.
 • Geniş Açılı Sabit Lens

  RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

  Manzara fotoğrafçılığı, vlog çekimi, iç mekan çekimi ve harika makro görüntüler için ideal olan kompakt, hafif 24 mm sabit lens.
 • Telefoto Zum Lens

  RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

  Ağırlık taşımadan vahşi yaşamı ve aksiyonu yakalamak için çok yönlü, kompakt ve hafif, 5,5 stop'lu IS özelliğine sahip RF 100-400mm zum.
 • Ev Yazıcıları

  SELPHY CP1500

  Bu kullanımı kolay kompakt fotoğraf yazıcısıyla saniyeler içinde zengin renkli ve son derece dayanıklı baskılar elde edin.
 • İlgili Makaleler

 • MACERA FOTOĞRAFÇILIĞI

  Açık hava macera fotoğrafçılığı

  Fotoğrafçı Anna Blackwell, Canon EOS R6 ile Dartmoor'un vahşi doğasında geziniyor.

 • MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

  Mevsimleri fotoğraflama

  Benjamin Hegyi'nin ipuçlarıyla her mevsimin eşsiz atmosferini ortaya çıkarın.

 • VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

  Düşük ışıkta vahşi yaşam

  En iyi gece fotoğrafçılığı ipuçlarımızla hayvanların gizli yaşamlarını ortaya çıkarın.

 • MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

  Manzara çekimine yönelik en iyi ipuçları

  Manzara fotoğraflarınızı bir üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olacak çekim tekniklerini keşfedin.