TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Fotoğrafçılığa başlama

Pozlama, renk ve kompozisyon da dahil olmak üzere fotoğrafçılığın temellerinde uzmanlaşmak düşündüğünüzden daha kolaydır. Bilmeniz gerekenleri burada açıklıyoruz.
Bir kişi, arkadan görülen iki aile üyesini fotoğraflamak için Canon EOS R100 fotoğraf makinesini elinde tutuyor.

Akıllı telefondan özel bir fotoğraf makinesine geçiş sürecinde pozlama ve kompozisyonu öğrenmek ve ayarlarınızdaki küçük iyileştirmelerin fotoğraflarınızda ne kadar büyük etkilere sahip olabileceğini keşfetmek bir fotoğrafçının kendini geliştirme yolculuğunda heyecanlı bir adımdır.

Yeni başlayanlara yönelik bu fotoğrafçılık kılavuzunda dikkat çekici fotoğraflar çekmek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bir araya getireceğiz. Canon'un kullanıcı dostu fotoğraf makinesi, lens ve uygulama ekosisteminin yeni başlayanlar için neden ideal olduğunu keşfedecek, eserlerinizi bir üst düzeye taşımanıza yardım etmek için fotoğrafçılığın temellerini açıklayacağız.

Fotoğraf makineleri ve lensler

Bir alışveriş caddesindeki kadın, Canon EOS R50 fotoğraf makinesini yüzüne doğru tutmuş, vizörden bakıyor.

Akıllı telefondan Canon EOS R50 gibi büyük APS-C sensörlü bir fotoğraf makinesine yükseltme yapmak, yeni yaratıcı ve teknik olanaklarla dolu bir dünyanın kapılarını aralar.

Akıllı telefondan özel bir fotoğraf makinesine yükseltme söz konusu olduğunda iki seçenek vardır. Canon PowerShot V10 vlog kamerası gibi kompakt kameralar hafif ve portatif olmakla birlikte sabit lenslere sahiptir. EOS R100, EOS R50 ve EOS R10 gibi değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri ise lens seçeneklerinizi genişletebilmenizi sağlar. Değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerinin çoğu, yeni başlayanlar için harika bir seçenek olan kullanışlı bir kit lens ile birlikte gelir. Bu aynı zamanda denemeler yapmaya başladığınızda ve yetenekleriniz ilerlediğinde kit çantanıza yeni lensler ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Farklı çekim senaryoları için çeşitli lens seçenekleri mevcuttur, bu yüzden satın almadan önce hangi lensin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu öğrenin ve lensin Canon'un lens uyumluluk kılavuzunu kullanarak fotoğraf makinenizle uyumlu olduğundan emin olun.

İster sisli bir sabah dışarıda ister yatak odanızda çekim yapmak isteyin, vizyonunuza uygun kaliteli sonuçları elde edebilmek için aydınlatma kritik önem taşır. Fotoğraf makineleri akıllı telefonlara göre daha büyük sensörlere sahiptir. Bu da, özellikle düşük ışık koşullarında daha az kumlanma ve daha fazla ayrıntı yakalayabilecekleri anlamına gelir. Canon fotoğraf makinelerinde APS-C ve tam kare olmak üzere iki boyutta sensör kullanılır. Tam kare sensörler APS-C sensörlerinden daha büyüktür ancak daha büyük her zaman daha iyi değildir. APS-C sensörler daha küçük olduğundan fotoğraf makineleri daha kompakt ve daha hafif olacak şekilde üretilebilir. Bundan dolayı sokak ve seyahat fotoğrafçılığı için idealdirler. Daha küçük sensör boyutu daha uzaktaki konuların kadrajda daha büyük görünmesi anlamına gelir, dolayısıyla APS-C fotoğraf makineleri spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı için idealdir. Tam kare sensörlerin görüş açısı daha geniştir, dolayısıyla tam kare bir fotoğraf makinesi geniş manzaralar, ultra geniş mimari iç mekan çekimleri ve astrofotoğrafçılık için idealdir.

Giriş seviyesi Canon fotoğraf makineleri güçlü özelliklere sahiptir ancak çeşitli senaryolarda en iyi ayarları bulmanıza yardımcı olmak için yeni başlayan fotoğrafçılara yönelik araçlar da içerirler. Canon'un popüler Rehberli Mod arayüzünde, temel bilgileri hızlıca kavramanızı sağlayan açıklamalar ekran üzerinde paylaşılır. Simgeler ve resimler bir işlevin ne yaptığını anlamanıza yardımcı olurken dokunmatik ekran veya düğmeleri kullanarak arayüzde kolayca gezinebilirsiniz. Giriş seviyesi Canon EOS R100'de, seçilen mod veya işlev hakkında faydalı bilgileri görüntüleyen Mod kılavuzu ve özellik kılavuzuna sahip beyaz bir menü bulunur.

Canon'un ürün destek sayfasını ziyaret edin ve kılavuzlar ile kullanıcı rehberlerini indirmek için fotoğraf makinesi modelinizi arayın.

Pozlama ve fotoğraf makinesi modları

Üç tarafı enstantane hızı, diyafram ve ISO olan, pozlama üçgenini gösteren grafik.

Pozlama üçgeninin yol gösterici prensibi şudur: ISO (A), enstantane hızı (B) ve diyafram açıklığı (C) olmak üzere üç temel pozlama ayarından birini ayarlamanız halinde pozlamayı telafi etmek ve dengeli pozlamayı korumak için diğerlerini de ayarlamanız gerekir.

Bir Canon EOS fotoğraf makinesindeki mod kadranının yakın çekimi.

Fotoğraf makinesinin mod kadranı farklı çekim modları arasında seçim yapmanızı sağlar. A+ (Sahne akıllı otomatik) veya SCN (Sahne) modları, başlamanın kolay bir yoludur.

Fotoğrafçılıkta bir resmin nasıl göründüğünü etkileyen üç önemli faktör vardır. Bunlar lensteki açıklığın boyutu (diyafram açıklığı), perdenin ne kadar süre açık kaldığı (enstantane hızı) ve sensörün ışığa karşı ne kadar hassas olduğudur (ISO). Bunlar, pozlama üçgeni olarak adlandırılan üçgenin üç kenarını oluşturur. Bir görüntüyü kasıtlı olarak daha aydınlık veya karanlık hale getirmek istemediğiniz sürece bu üç kenarın dengeli olması gerekir. Bir kenarı değiştirirseniz diğer iki kenarı ayarlayarak bunu dengelemeniz gerekir.

Yeni fotoğraf makinelerinde üst plakada bulunan mod kadranına kendinizi alıştırmak iyi bir fikirdir çünkü burası pozlamayı nasıl kontrol edeceğinizi seçebileceğiniz yerdir.

A+ (Sahne akıllı otomatik), sahneyi analiz eden ve optimum ayarları seçen tam otomatik bir moddur. SCN (Sahne) modu, belirli bir konu veya sahneye uygun pozlama ayarlarını otomatik olarak seçer ve siz fotoğrafı bir araya getiren şeyleri öğrenmeye devam ederken spor, insan, havai fişek ve yakın plan çekimlerini ve daha pek çok çekimi kolaylaştırır.

Fotoğraf makinesi diyaframı ve enstantane hızını ayarlayıp diğer ayarları size bırakacağından, P (Program) modu da yeni başlayanlar için idealdir. Yarı otomatik modlar Tv (Enstantane önceliği) ve Av (Diyafram önceliği) size daha fazla yaratıcı kontrol sağlar. Adlarından da anlaşılacağı gibi, Enstantane önceliği ile siz enstantane hızını seçerken fotoğraf makinesi geri kalan ayarları otomatik yapar ve bu, spor ve vahşi yaşam çekimleri için idealdir. Diyafram önceliğinde ise diyafram açıklığını siz seçersiniz, bu da bu modu portre ve manzara çekimleri için ideal hale getirir. M (Manuel) mod size fotoğraf makinesi ayarları üzerinde tam kontrol verir. Pozlama üçgenini daha iyi anladığınızda bu modu deneyebilirsiniz.

Ayarlar ve teknikler

Ayar bilgileri ve histogram ile çevrelenmiş bir nergis fotoğrafını gösteren bir Canon fotoğraf makinesinden ekran görüntüsü.

Bir fotoğraf çektikten sonra Canon fotoğraf makinesindeki Oynatma Modu; ayarlar, tarih ve saat bilgilerinin yanı sıra tonların gölgeler, orta tonlar ve aydınlık alanlar arasındaki dağılımını gösteren bir histogram grafiği görüntüler.

Pozlama ayarlarınızı farklı senaryolara göre kolayca uyarlayabilirsiniz ancak asıl önemli olan ne elde etmek istediğinizi düşünmektir. Vahşi yaşam ve portre fotoğrafçılığında yaygın bir teknik, arka planı bulanıklaştırıp bokeh efekti yaratarak (odak dışı alanlar) sığ bir alan derinliği oluşturmak için geniş bir diyafram açıklığı (f/1,8 gibi düşük bir f stop'u numarası) kullanmaktır.

Spor ve aksiyon fotoğrafçılığı için yüksek enstantane hızı seçmek hareketi dondururken, konuları bulanıklaştırmak ve sahnenizi dramatik hale getirmek için düşük bir enstantane hızında kaydırarak çekim yapılabilir. ISO söz konusu olduğunda, yüksek hassasiyet gece gökyüzünü fotoğraflamak için ideal olabilirken bir gün doğumu manzarasında kumlanma seviyelerini düşük tutmak için düşük ISO değerleri seçilebilir.

Beyaz dengesi (WB), görüntülerinizde iyileştirebileceğiniz başka bir ayardır. Renk sıcaklığını, yani ortam ışığının ne kadar sıcak veya soğuk görüneceğini belirler. Canon EOS R Sistemi fotoğraf makinelerindeki Otomatik WB ayarı, genellikle doğru renkleri yakalama konusunda harika iş çıkarır.

Manuel (MF) ve otomatik odaklama (AF) arasında seçim yapabilirsiniz. Canon'un AF sistemlerinin kullanımı çok kolaydır, çoğu fotoğrafçı nadiren MF ayarına geçiş yapar. Makro fotoğrafçılığı veya gece çekimleri için odaklanılan kenarları renkli olarak vurgulayan odak artırma ile denemeler yapmak istiyorsanız bu, manuel odaklamanın faydalı olabileceği bir durumdur.

Görüntülerinizi RAW formatında çekiyorsanız daha sonra düzenleyebileceğiniz için fotoğraf makinesinde her şeyi mükemmel hale getirme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu, Canon'un ücretsiz Digital Photo Professional yazılımı gibi özel yazılımlar gerektirir. Bu nedenle becerileriniz geliştikçe ilerleyebileceğiniz bir alandır.

Uygulamalar, yazılım ve yazıcılar

Canon Camera Connect uygulamasını gösteren bir akıllı telefonu tutan el. Yanında, yosunlu bir kayanın üzerinde dokunmatik ekranı dışa açılmış bir Canon EOS fotoğraf makinesi var.

Bazen anında arkadaşlarınıza görüntü göndermek veya sosyal medyaya yükleme yapmak isteyebilirsiniz. Paylaşım ve uzaktan çekim için Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak Canon fotoğraf makinenizi kolayca Apple (iOS) veya Android (Google Play) cihazlarına bağlayabilirsiniz.

Bir adam, her ikisinin ekranında da image.canon uygulamasının görüntülendiği bir akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar ile bir masada oturuyor. Masada bir Canon fotoğraf makinesi ve SELPHY Square QX10 da var.

image.canon uygulaması, hem profesyoneller hem de yeni başlayanlar tarafından daha kolay bir iş akışı için kullanılan, Canon fotoğraf makinelerine yönelik bulut tabanlı bir hizmettir. Tam boyutlu görüntüleri ve videoları Wi-Fi üzerinden yükleyin ve uygulamadan veya web tarayıcısından istediğiniz yerden erişin.

Canon EOS R Sistemi fotoğraf makineleri ayrıca Bluetooth, dahili Wi-Fi ve Canon'un uygulama paketiyle güçlü bağlantı özelliklerine sahiptir. Canon Camera Connect uygulamasıyla görüntüleri doğrudan akıllı telefona veya tablete gönderebilir, ayrıca uzaktan çekim yapabilir ve nerede çekildiklerini hatırlamak için fotoğraflara konum etiketi ekleyebilirsiniz. image.canon uygulaması, fotoğraf makinenizdeki fotoğraf ve videolarınızı en sevdiğiniz bulut depolama hizmetlerine, bilgisayara ve hatta Adobe Photoshop Lightroom'a aktarmak için tasarlanmıştır.

Canon ekosistemi ayrıca evde veya hareket halinde göz alıcı fiziksel çıktılar oluşturmak için en iyi fotoğraf yazıcılarını, fotoğraflar ve yaratıcı projeler için çeşitli kağıt tiplerini ve fotoğraflarınıza hayat verecek yazılımları içerir.

Öyleyse neden Canon Camera Connect uygulamasında uzaktan çekimle bir otoportre çekmeyi denemiyorsunuz? Otomatik odaklamanın nasıl çalıştığını keşfedin ve arka planınızı nasıl etkilediğini görmek için farklı diyafram açıklıklarıyla denemeler yapın. Çocuğunuzu veya evcil hayvanınızı bahçede gezerken fotoğraflayın ve hareket fotoğrafçılığı denemeleri yapın. Spor sahne modu, hızlı hareketleri yakalamak için iyi bir başlangıç noktasıdır. Hareket bulanıklığı oluşturmak veya bulanık arka planlar için kaydırma yapmayı denemek üzere Tv moduna geçin. Gece sahnesi veya P modunda gece çekimi yaparak yeni keşfettiğiniz becerilerinizi test edin ve yarattığı farkı görmek için ISO'yu ayarlayın. Temel konularda ustalaşınca sınırsız yaratıcı fırsata sahip olacaksınız.

Lauren Scott & Andrea Ball
 1. Adobe, Lightroom ve Photoshop, Adobe'nin ABD'de ve/veya başka ülkelerdeki tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

 • TEKNOLOJİ

  APS-C ile tam kare fotoğraf makinelerinin açıklamalı karşılaştırması

  APS-C ve tam kare fotoğraf makineleri arasındaki fark nedir ve hangisi sizin için doğru seçim?

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Pozlama nasıl kontrol edilir?

  Diyafram açıklığı, enstantane hızı ve ISO ayarlarında ustalaşın.

 • TEKNOLOJİ

  DSLR ve aynasız fotoğraf makineleri karşılaştırması

  Aynasız fotoğraf makinesine geçmeyi mi düşünüyorsunuz? Karar vermenize yardımcı olmak için farklılıkları inceliyoruz.

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Lens seçimi

  Lens türlerinden aranacak özelliklere kadar lensler hakkında bilmeniz gereken her şey.