Geoff shooting the video from top with EOS 80D.

VİDEO TEKNİKLERİ

Video hikayeler yaratma

Video hikayenizi çekerken mutlaka ilginizi uyandıran bir konu kullanmanız gerekir. Böylece ilgiyi bir noktada toplayarak izleyiciyi son sahneye kadar ekrana bağlayan temel öğeleri filme yansıtabilirsiniz. Aşağıdaki ipuçları, kendi hikayelerinizi anlatmak için gereken tüm görüntüleri nasıl yakalayabileceğiniz konusunda size rehberlik edecek.

Çekiminizi planlayın

Geoff drawing storyboard with pencil in a notebook.
Fikirlerinizi kağıda dökün ve ekipmanınızı hazırlayın.

Çekiminizi planlamak, istediğiniz tüm kareleri yakalayabilmenize yardımcı olur. Filme yansıtmak istediğiniz bağlam ve sergileyeceğiniz yaklaşım hakkında notlar alın. Böylece film çekimine başlamadan önce kafanızda bir plan yaratabilirsiniz.

Çekimden önce tüm ekipmanınızı hazır edin; pilleri şarj edin ve lenslerinizi temizleyin. Fotoğrafa kıyasla video çekimi sırasında pillerin daha hızlı tükendiğini unutmayın. Bu nedenle ek pil bulundurmayı unutmayın. Hafıza kartlarınızı biçimlendirerek çekime hazır bulundurun. Video dosyalarının boyutu büyük olur, kapasitesi daha yüksek hafıza kartları kullanmanız gerekebilir.

Birçok fotoğraf makinesinde dahili mikrofon bulunur ancak Canon Stereo Mikrofon DM-E100 gibi harici bir mikrofonla daha iyi ses kalitesi elde edersiniz. EOS M6 Mark II gibi fotoğraf makinelerinde, billur gibi ses kalitesi için harici mikrofon bağlantı noktaları mevcuttur.

Ortamı yaratın

Ortamın geniş açılı bir dizi çekimini yaparak filminizin sahnesini belirleyin. Bu çekimleri aşırı yakın plan çekimler ve ayrıntılarla süsleyin. EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM, EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM ve RF 24-105MM F4-7.1 IS STM gibi Kademeli Motora (STM) sahip zum lensleri, sorunsuz ve sessiz şekilde çalıştığı için film için çok uygundur.

Mekanda hareket ettiğinizden emin olun ve tek bir pozisyondan çekim yapmaktan kaçının. Hikayenizin başlangıcı olan bu çekimler, izleyicinin bağlamı ve konumu anlayabilmesini sağlar. Bu temel çekimlerde her klip başına en az on saniye yakalamayı deneyin. Böylece düzenleme sırasında daha esnek davranabilirsiniz.

Konuyu sunun

Shot from video Robot Man with the subject named Alan standing in front of the camera.
İzleyici kitlenize tanıtmak üzere ana karakterinizin ortamını yakalayın.

Bulunduğu yeri ve eylemlerini detaylandırarak filminizin ana karakterini sunun. Alışılmadık kompozisyonlar ve ışık stilleriyle hareketlerini yansıttığınız konunun farklı kliplerini çekin. EOS RP, EOS M50 veya EOS 6D Mark II gibi pek çok fotoğraf makinesi, film çekerken otomatik odaklama özelliğini kullanmanıza olanak tanır. Böylece, konunun yüzünün odakta olduğundan emin olursunuz.

Çekim sırasında konunuzla konuşun. Böylece ifadeleri çok daha doğal görünecektir. Aynı zamanda karakterlerinin farklı bir yönünü de açığa çıkararak filminize yansıtabilirsiniz.

Yakın plan çekimleri kullanın

Yakın plan çekimle nesnelerin arka plandan sıyrılıp öne çıkmasını sağlamak ilgi uyandırır. Bu ayrıntılı çekimlerin, filmi düzenleme sırasında size oldukça faydası dokunabilir.

Yakın plan çekimlerin tümünde makro lens kullanmanız gerekmez. Standart lensiniz de pek çok sahne için yeterli olabilir. Konuların karede daha büyük görünmesi için olabildiğince zum yaparak konuyu arka plandan ayırıp öne çıkarın.

Dokulu nesneler ve renkler, soyut ayrıntı çekimleri için idealdir. Kameranızı hareket ettirerek odak dışı arka planların önünde ayrıntıları öne çıkarmayı unutmayın.

Farklı perspektifleri deneyin ve keşfe çıkın

Geoff crouching on the floor taking a video of the robot with EOS 80D.
Ya çok yüksekte ya da yere doğru bir konum alarak farklı bir şeyler deneyin.

Konularınızı yepyeni açılardan yakalamaya çalışın. Tüm denemeleriniz başarılı sonuçlar vermeyecek olsa bile denemeden bilemezsiniz! Konunuzun üstünde bir konum alıp aşağı doğru çekim yaparak veya yere yatıp yukarı doğru çekim yaparak bakış açınızı değiştirin. Konunuzun alt tarafından çekim yaptığınızda benzersiz bir perspektif elde edebilirsiniz. EOS 850D'deki gibi bir Değişken Açılı dokunmatik ekran bu konuda çok yardımcı olabilir. Pozisyonu değiştirmek, tamamen normal bir bakış açısından çekim yapmaya kıyasla videonuzu çok daha dinamik hale getirebilir.

Ön plandaki konunun ötesinde çekim yapıyorsanız spesifik bir odak noktası seçerek arka planın net olmasını ve ön planda da sinematik bir bulanıklık oluşmasını sağlayın.

Kompozisyonunuzu yeniden değerlendirin

Karenizi oluşturan öğeleri en iyi hangi konumda gösterebileceğinizi düşünün. Bazen üçte bir kuralı ve kılavuz çizgiler gibi normal kompozisyon teknikleri güzel sonuçlar verir. Diğer görüş açılarını denemeyi de unutmayın. Mesela alternatif çekimler yaratmak için simetriden faydalanabilirsiniz.

İzleyicinin ilgisini canlı tutmak için ayrıntılı çekim ve aşırı kırpma tekniklerini kullanın. Kendi tarzınızı yaratmak için farkı açıları deneyin. Filminiz tarzıyla diğerleri arasından öne çıksın.

Hız ve zamanla oynayın

Geoff leaning over EOS 80D on a tripod filming a robot.
Daha dramatik bir etki katmak için uzun sahneleri zaman atlamalı çekimle kısaltın.

Sahneler arasında geçiş yapmak, filminize ritim ve dramatik bir hava katabilir. Aynı açıdan benzer kesitlerin çekimini yapın, ardından bu kesitlerin farklı bölümleri arasında geçişler yaparak bir andan diğerine atlayın.

Kameranızın zaman atlamalı çekim veya yüksek kare hızı özellikleri varsa hız ve zaman oyununuzda bunlara yer verebilirsiniz. Zaman atlamalı sekanslarla yavaş hareketleri daha kısa süreli klipler halinde sıkıştırarak izleyiciyi ekrana bağlayın. Tempolu hareketleri yavaşlatmak için de yüksek kare hızı özelliğini kullanabilirsiniz.

Heyecanı doruğa taşıyın

Filminizin son sahnesine yaklaştıkça görsel bir gerilim yaratmanız gerekir. Bunu aşırı yakın ve geniş çekimlere yer vererek elde edebilirsiniz. Karenizi sabit konudan son sahneye geçirmek, filminizi son aşamaya getirmenin iyi bir yoludur.

Gerilimi tırmandırmak için çekimleri kısa tutun. Uzun sahnelerin birkaç saniyesini her zaman kırpabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle istediğiniz anların öncesini ve sonrasını uzun tutmaya çalışın.

Etkileri ve tepkileri yakalayın

Geoff looking at the LCD screen on the back of EOS 800D filming Robot Man video.
Videodaki konuların tepkilerini ve duygularını yakalamayı unutmayın.

Son sahne başlamadan önce pili tam dolu bir kameraya geçin. Yakalayabileceğiniz tüm etki ve tepkileri biten bir pil yüzünden kaçırmak istemezsiniz. Hafıza kartınızda yeterince boş alan olup olmadığını da mutlaka kontrol edin.

Filminizin sonundaki etkiyi yansıtabilmek kadar filmdeki karakterlerin tepkisini yakalamak da önemlidir. Biraz hızlı davranmanız gerekebilir. Kayda devam ederken fotoğraf makinenizi olabildiğince yumuşak şekilde hareket ettirmeye çalışın. EOS M6 Mark II gibi daha küçük fotoğraf makineleriyle daha uyumlu olan Canon Tripod Tutacağı HG-100TBR, sabit çekim yapmanıza yardımcı olur. Konumunuzu değiştirerek ve lensle zum yaparak geniş açıdan yakın plan çekime geçin. Etrafınızdaki hareketin bir parçası olduğunuzu filminize de yansıtmaya çalışın. İzleyicilerinizin sahneyi bizzat yaşıyormuş gibi hissetmelerini istersiniz.

İyi eğlenceler

Film çekiminizde iyi eğlenceler dileriz! Bazen her şey planladığımız gibi gitmeyebilir ancak böyle durumlardan çok iyi dersler çıkarabiliriz. Konularınızla bir bağ kurduktan sonra etrafınızdaki kişileri ve çevrenizi daha iyi tanımaya başlarsınız.

Film çekerken hikayenin nasıl anlatılacağı tamamen sizin elinizdedir. Başkalarıyla çalışırken önünde sonunda onların durum ve olayları kendi açılarından nasıl yansıttığını da etkilersiniz. Filminiz, sizin kişiliğinizden izler taşır. Bu nedenle çekim sırasında eğlenmenize bakın.

İlgili Makaleler
Stef Michalak crouching on a path with a Canon EOS M50 to film his son's first ride on a balance bike.

VİDEO TEKNİKLERİ

Bir aile gününü muhteşem bir ev filmine dönüştürün

Ailenizle geçirdiğiniz değerli anları yakalayın ve aile vlogger'ı Stef Michalak ile EOS fotoğraf makinenizin video özelliklerinden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenin.

A wooden chopping board with balls of colourful clay spread along it.

VİDEO TEKNİKLERİ

Stop-motion çekim ipuçları

Profesyonel animasyoncu Ed Jackson, bir stop-motion animasyon filminin nasıl çekileceğini anlatıyor.

Introducing the Canon EOS M50 Mark II

VİDEO TEKNİKLERİ

EOS fotoğraf makinenizle etkileyici belgeseller çekin

Ödüllü belgesel yapımcısı ve Canon Elçisi Joel Santos, video hikaye anlatımıyla ilgili en önemli ipuçlarını paylaşıyor.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön