Ossi Saarinen's urban nature photography story: a fox stares at us through a gap in a bush, which is out of focus.

DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞI

Yüz Yüze: Ossi Saarinen'in şehirde doğa fotoğrafçılığı

Ossi Saarinen, Finlandiya'daki Helsinki ve Espoo şehirlerinin sokaklarında ve etrafında çektiği sevimli hayvan fotoğraflarını konu alan şehirde doğa fotoğraflarıyla, Instagram'da yüz binden fazla takipçiye ulaştı.

22 yaşındaki fotoğrafçı, modern şehir hayatının üzerimizde yarattığı baskıya bir çözüm olarak her hafta şehrin dış kesimlerinde gezerek yüzleri ifade dolu, sevimli hayvan fotoğrafları çekiyor. "Dışarı çıktığımda, fotoğraf çekerken bile yapmam gereken işleri unutuyorum ve rahatlıyorum." Doğada geçirdiğim her saniyeyi seviyorum," diyor. Ossi, burada dört tilki yavrusuyla karşı karşıya kaldığı ilk andan, birkaç yıl içinde Instagram'da ünlü oluşuna kadar süren şehirde doğa fotoğrafçılığı hikayesini paylaşıyor. (Ossi'nin Instagram kullanıcı adı: @soosseli). Hatta Instagram'da nasıl takipçi kitlesi oluşturacağınıza dair tavsiyeler de veriyor.

Yakınınızdaki tek yeşillik alan bir park veya sokaklardaki çalılıklar olsa bile Ossi'nin hikayesi ve verdiği tavsiyeler size, fotoğraf makinenizi alıp etrafınızdaki doğayı fotoğraflamanız için ilham verecek. Kırsal alanlarda yaşayan türlere kıyasla insanlara daha alışık olan şehir hayvanlarıyla, fotoğrafınızın ana nesnesini düşündüğünüzden daha kısa bir sürede bulabilirsiniz.

Doğa fotoğrafçılığına ilk kez ne zaman ilgi duymaya başladınız?

"Kendimi bildim bileli doğaya, özellikle de hayvanlara ilgi duyuyorum. Üç yıl önce, 18 yaşındayken ilk fotoğrafımı çektim ve doğada çok sevdiğim anları yakalayabileceğimi fark ettim."

Çok sayıda genç insanın doğa fotoğrafçılığıyla ilgilendiğini düşünüyor musunuz?

"Evet. Birçok yeni profilin ortaya çıktığı Instagram'dan gördüğüm kadarıyla hızla popülerleştiğini düşünüyorum. İnsanlar belki de çok sayıda iyi fotoğraf gördüklerinden, doğayla daha fazla ilgilenmeye başlıyor.

"Bir anı, daha sonra geri dönüp hatırlamak için kaydedebildiğimden doğa fotoğrafları çekmeyi seviyorum. Ayrıca kendime meydan okumaktan da hoşlanıyorum. Her gün, bir önceki günden daha iyi bir fotoğraf çekmeye çalışıyorum."

Fotoğraf çekmeye başladığınızda hangi kiti kullanıyordunuz?

"Babamın bir Canon EOS 100D fotoğraf makinesi vardı ve makinesini bana ödünç verdi. Bu fotoğraf makinesini bir veya iki yıl kadar kullandım. Fotoğraf makinesiyle birlikte, çok da pahalı olmayan Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM lens kullanıyordum. Şimdi ise Canon EF 70-200mm f/2.8L USM lens ve tam kare Canon EOS 6D kullanıyorum."

Şehirde yaşıyorsunuz, fotoğraflayacak bu kadar hayvanı nasıl buluyorsunuz?

"Şehirde doğal yaşamı bulmak için çok da uzağa gitmenize gerek yok, Espoo'da eski yaşadığım dairenin arka bahçesinde bir tilki yuvası vardı. Hatta Helsinki'nin merkezinde bile sincap, rakun ve baykuşa rastlayabilirsiniz. Çalı ve ufak ağaçlar gibi çok küçük bir doğal alana sahip birçok yerin etrafında bile hayvanların toplandığını görmek mümkün. En küçük parklarda dahi vahşi yaşam bulabilirsiniz."

Hiç fotoğraf makinesi tetikleyici tuzaklar kullandınız mı?

"Bir defa, nasıl çalıştığını görmek ve o bölgede gece neler olup bittiğini öğrenmek için ormandaki bir tilki yuvasının yakınına kurmuştum. Bunun haricinde hiç kullanmadım. Kırsal alanlarda yaşayan daha yabani hayvanları fotoğraflamak istersem gelecekte kullanırım ancak şehirde yaşayan hayvanlar için kullanmama gerek yok."

İlgili Makaleler
canon-get-inspired-ossi-saarinen-urban-nature-photography-story-related1-185x94

DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞI

Şehir içindeki doğa fotoğrafları nasıl çekilir?

Ossi Saarinen, şehirde doğa fotoğrafları çekerken kullanılması gereken en iyi fotoğraf makinesi ayarlarını ve yaratıcı teknikleri paylaşıyor.

An Iberian lynx on a large rock looking directly at the camera.

VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

Vahşi yaşam fotoğrafçılığı için en iyi lensler

Bu sabit lenslerle ve zoom lensleriyle vahşi hayvanların ve kuşların nefes kesen fotoğraflarını çekin.

A young kestrel perched on a wooden post, and with its wings arched, squawks fiercely.

VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

Vahşi yaşamı fotoğraflamak için ipuçları

Profesyonel fotoğrafçı Dani Connor, genç bir vahşi yaşam fotoğrafçısıyla sektörde başarılı olmak için en iyi tavsiyelerini paylaşıyor.

En sevdiğim fotoğrafım diyebileceğiniz bir fotoğrafınız var mı?

"En sevdiğim fotoğraf aslında tilkileri fotoğrafladığım ilk gün çekildi. Sabah saatlerinde, şehrin dışında arabayla ilerliyordum ve çiçek fotoğrafları çekmeyi planlamıştım. Ancak soğuk bir gecenin ardından çiçeklerin hepsi kapanmıştı, ben de eve geri dönmeye karar verdim. Geri dönerken, yoldan geçen bazı küçük hayvanlar gördüm.

"Ne olduklarından emin olmadığımdan arabayı park edip, dikkatlice dışarı çıktım ve hayvanların eski bir barakanın altına girdiklerini fark ettim. Birkaç metre uzağa yattım ve ne olacağını görmek için beklemeye koyuldum. Biraz zaman geçtikten sonra ufak tilki yavruları dışarı çıktı. Benden pek korkmadılar ve barakanın etrafında oyun oynadılar. 200-300 kadar fotoğraf çektim orada ve aralarından en sevdiğim ise aynı fotoğrafta dört tilki yavrusunun olduğu ve fotoğraf makinesine doğru yürüdükleri fotoğraf [yukarıda yer alıyor]. Doğa fotoğrafçılığının beni daha sabırlı biri yaptığına inanıyorum çünkü fotoğrafı yakalamak için sabırlı olmanız gerekiyor."

Hemen ayırt edilebilir bir tarzınız var, genelde sığ bir alan derinliği ve nesneyi sevimli gösterecek açıları kullanıyorsunuz. Bu fotoğraf çekerken düşündüğünüz bir şey mi?

"Fotoğraf çekerken bunu düşünmüyorum, bu daha çok hangi fotoğrafı paylaşmayı tercih ettiğimle alakalı. Çoğunlukla da nesnenin fotoğraftan "fırladığı", sanki arka plandan dışarı taşıyormuş gibi durduğu fotoğrafları seçmeye çalışıyorum. Bu etkiyi, arka planın bulanık olmasını sağlayan büyük oranda bir diyafram açıklığı sayesinde elde ediyorum.

"Genellikle Diyafram önceliği modu (Av modu) kullanıyorum ve diyafram açıklığını lense bağlı olarak mümkün olabildiğince büyük oranda, örneğin f/2,8 gibi, kullanıyorum. Kimi zaman Manuel modu kullansam da ışık çok hızlı değiştiğinden ve hayvanlar farklı yerlere hareket etmeyi sevdiğinden, daha hızlı tepki alabilmek adına Av modu kullanmak Manuel moddan daha kolay.

"İlk başlarda hayvanları sevimli göstermeye çalışmadım. Sanırım genelde kuşların kuyruğu görünmediğinden daha yuvarlak ve sevimli gözüküyorlar. Ayrıca doğrudan fotoğraf makinesine baktıkları fotoğraflar çekmeye çalışıyorum. Bir defada birden fazla fotoğraf çekiyorum ve aralarından hayvanın yüzünde komik veya ilginç bir ifade olanları seçiyorum."

Fotoğraf makinesi almakla telefonlarının kamerasını kullanmak arasında kalanlar için ne önerirsiniz?

"Telefonlar bazı manzara fotoğrafları için yeterli olabilir ancak hayvanları fotoğraflarken telefonun lensiyle yeterince yakınlaşamazsınız. Ayrıca, hayvanlar çok hızlı hareket ediyor ve telefon kameraları hareket anını yakalamak için yeterince iyi değil. Tabii bir de telefonla karanlıkta çekim yapamıyorsunuz."

Doğa fotoğrafçılığı için en sevdiğiniz ekipman hangisi?

"Canon EOS 6D ile kullandığım Canon EF 70-200mm f/2.8L USM lens diyebilirim. Zum, hem yakındaki hem de biraz daha uzaktaki hayvanları fotoğraflamamı sağlıyor ve f/2,8 diyafram açıklığı düşük ışık için ideal. Bu gibi geniş diyafram açıklığına sahip lensleri tercih ediyorum çünkü hareket halindeki hayvanları yakalamak için yüksek enstantane hızlarına ihtiyaç var. Aynı zamanda, bu lens taşımak için çok büyük veya ağır değil. Bir gün ikinci veya üçüncü versiyonuna geçmeyi istiyorum (iki versiyon da görüntünün net kalmasına yardımcı olan Görüntü Sabitleyici özelliğine sahip) ancak benim için en önemlisi hızlı bir otomatik odaklama."

Instagram'da 100.000'den fazla takipçiniz var. Böylesine büyük bir kitleye nasıl ulaştınız?

"Instagram'a her zaman en sevdiğim fotoğraflarımı yüklüyorum. Başka kişilerin işlerini paylaşan birkaç Instagram hesabının ilk tilki fotoğraflarımı paylaşmasıyla fark edilmeye başlandım [Ossi, popüler etiketleri ve bu hesapların işlerini bulmasını kolaylaştıran etiketleri kullanıyor]. Fotoğraflarımı paylaştıklarında daha fazla takipçiye ulaştım.

"Şimdi web siteleri de fotoğraflarımı paylaşıp, onlar hakkında yazılar yazıyor. Birkaç gün önce bir web sitesi bir yazıda fotoğraflarımı paylaştı ve yazı internette aniden popüler oldu [bu röportajın yapıldığı sırada 467.000 görüntülenme]. Üç gün içerisinde 15.000 yeni takipçi kazandım."

Fotoğraflarınızı Instagram'ı göz önünde bulundurarak mı tasarlıyorsunuz, örneğin hayvanları kadrajın ortasına yerleştirmek gibi?

"Evet. Son zamanlarda, fotoğrafların Instagram'da nasıl görüneceğini düşünmeye başladım çünkü fotoğraflarımı paylaşmak için kullandığım ana paylaşım kanalım orası. Bu yüzden hayvanları fotoğrafın ortasında konumlandırmaya çalışıyorum. Yatay fotoğraflar da çekiyorum ancak Instagram söz konusu olduğunda dikey fotoğraflar daha iyi. Takipçilerimin ilgisini canlı tutmak için eski fotoğraflarımı tekrar paylaşmaktansa yalnızca yeni fotoğraflarımı paylaşıyorum. Tilki yavruları ve diğer yavru hayvanlar gibi tüm sevimli hayvanlar çok ilgi topluyor."

Kathrine Anker ve David Clark tarafından yazıldı

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm Hikayelere geri dön