A snail travels through the reflection of a big wheel in Vienna.

VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

Etki yaratan vahşi yaşam fotoğrafları çekme:
doğa koruma bilinci

Avusturyalı çevreci doğa fotoğrafçıları Christine Sonvilla ve Marc Graf, dünyanın dört bir köşesinde vahşi yaşamı fotoğrafladı. Avusturya Alp vaşağından nadir Bengal kaplanına kadar kamuoyunun dikkatini çeken yüzlerce fotoğraf ortaya koydular. Marc ve Christine, Viyana Üniversitesi'nde doğa koruma alanında eğitim alırlarken tanıştılar. Fotoğrafçılığa olan ortak ilgilerini ve fotoğrafçılık aracılığıyla doğaya bir ses olabileceklerini fark ettiler.

Marc, bu yolla nasıl bir fark yaratılabileceğine dair şu örneği veriyor: "2016'nın sonlarında, Avusturya'nın dağlarında ilk defa yüksek çözünürlüklü bir Alp vaşağı fotoğrafı çektik. Bu fotoğraf bizim için oldukça heyecan vericiydi çünkü tüm Avusturya'da bu türden 10-15 tane kaldı. Ayrıca o sıralarda iki vaşak izinsizce avlanmıştı. Elimizdeki tüm medya araçlarını kullanarak vaşakların korunması gerektiği mesajını Avusturya çapında yaymaya çalıştık. Bizimle röportaj yapan radyo ve televizyonlar oldu. Ayrıca Avusturya gazete ve dergilerinde de birçok haber yayınlandı."

Christine hikayeye şöyle devam ediyor: "Yaklaşık 1,5-2 milyon insanın bu konudan haberdar olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca izleyiciyle yüz yüze konuşarak, fotoğraf ve filmler kullanarak birçok canlı sunum da yapıyoruz. Bizim işimiz halk ile doğa için çalışan kurumlar, STK'lar, bilim insanları ve sahada çalışanlar arasında bir köprü görevi görmek."

Christine ve Marc, harika vahşi yaşam fotoğrafları çekmek için uzağa gitmeye gerek olmadığını düşünüyor. İkili, kapınızın önündeki vahşi yaşamı fark ederek doğayla güçlü bir bağ kuracağınıza inanıyor.

İkili, en ücra köşelere ve egzotik yerlere seyahatler yapmış olsa da yeni bir proje kapsamında Viyana şehrinin doğasına odaklandı. Viyana sokaklarındaki tavşanları, kirpileri ve sincapları fotoğraflayarak dikkati, kent sakinlerinin hemen kapı önlerinde yaşayan vahşi canlılara çekmek istiyorlar.

"Doğa, köşe başında bizi bekliyor. Çevreyle olan bağımız da burada başlıyor," diyor Christine. "Doğayla bu bağlantıyı bir kere kuranların koruma faaliyetlerine katkıda bulunacağına inancım tam."

Marc ve Christine, yaratıcılığını keşfetmek isteyen yeni fotoğrafçıların kolaylıkla kullanabileceği hafif Canon EOS M200 ile dünyanın hareket edebilen ekrana sahip en hafif DSLR'si* olan ve aynı zamanda 4K film çekimi olanağı sunan Canon EOS 250D fotoğraf makinelerini denedi.

"Doğa fotoğrafçılığına yeni başlıyorsanız ileri teknik özelliklere sahip profesyonel düzeyde bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız yok," diyor Marc. "Kitiniz, tutkunuzla birlikte büyüyebilir." Çok çeşitli lens ve çekim kontrolü seçeneği sayesinde ikilinin kullandığı iki fotoğraf makinesi de sizin için uzun bir süre yeterli olacaktır.

İşte, Christine ve Marc'ın paylaştığı, etki yaratan vahşi yaşam fotoğrafları çekme ipuçları:

1. Hayvanları rahatsız etmeyin

İlgili makaleler
A man standing among the trees using the PowerShot ZOOM.

VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

Kendinizi doğaya bırakın

Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Tolga Aktaş, PowerShot ZOOM'un içinde bulunduğunuz anda kalmaya nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

Young Wildlife Photographer of the Year to pro

VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

Ödül kazananlardan profesyonellere

İki Yılın Genç Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ödülü kazananı ile erken başarının onlar için ne anlama geldiği üzerine bir sohbet.

Water droplets catching the light on a spiderweb.

DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞI

Powershot G7 X Mark III ile siyah-beyaz doğa

Canon Marka Elçisi Helen Bartlett, kompakt fotoğraf makinenizle hareket halindeyken nasıl ilham verici siyah-beyaz doğa fotoğrafları çekebileceğinize dair tavsiyelerini paylaşıyor.

Vahşi yaşam fotoğrafçılığının üstesinden gelmesi en büyük zorluklarından biri nesneyi ürkütmemek. Canon EOS 250D gibi sessiz modlu bir fotoğraf makinesi kullanmak, ideal bir çözüm.

Nesnenizin ortamına uyum sağlayıp olabildiğince sessiz olursanız hayvanı daha doğal hareket ederken fotoğraflayabilirsiniz. Bu, vahşi yaşam fotoğrafçılığında önemli bir özelliktir. Christine, "Sessiz olmak çok önemli," diyor. "Vahşi yaşam fotoğrafçısının, fotoğraf makinelerinde dikkat etmesi gereken en önemli özelliklerden biri de deklanşörün sessiz olmasıdır."

Marc, şunları ekliyor: "Hızlı bir otomatik odaklama sistemi ve Seri Çekim [art arda birkaç fotoğraf çekme] modu da önemlidir. Böylece iyi bir fotoğraf çekme şansınız artar."

Sessiz Sürücü modunda daha sessiz çekim yapmanın yanı sıra 5 fps ve iki otomatik odaklama sistemi sunan Canon EOS 250D, son derece net çekimler yapma şansınızı artırır. Fotoğraf makinenizi AF yardımcı ışınını kapatarak özelleştirebilirsiniz. Bu sayede kırmızı ışık, otomatik odaklamaya yardımcı olmak üzere yanmadığı için nesnenizi de rahatsız etmemiş olursunuz. Optik vizör, kolaylaştırılmış 9 AF noktası veya Canlı Kontrol modu seçeneği sunar. Canlı Kontrol modu, dokunmatik ekran üzerinden çekim yapmanıza ve 143 AF noktası kullanarak nesneyi otomatik olarak izlemenize olanak tanır. Daha fazla kontrol için 3.975 manuel seçim noktalarından faydalanabilirsiniz.

Hayvanları rahatsız etmemek için LCD parlaklığını gizli kalacak şekilde azaltabilirsiniz. Flaş kullanmadan çekim yapmak, nesnenizi korkutmamanızı sağlar. Mümkün olduğunca fazla ışık yakalamak için ISO'yu yükseltmeyi unutmamalısınız. Canon EOS 250D'deki maksimum ISO değeri 51.200'e kadar yükseltilebilir. Yüksek ISO değeri kullanmak görüntüde kumlanmaya neden olabilir ancak Canon EOS 250D'de, görüntülerinizi işlerken kullanabileceğiniz Yüksek ISO hızı kumlanma azaltma ayarı bulunur.

2. Bulanıklığı önlemek için enstantane hızını artırın

Viyana'da fotoğraflanan bu sincap gibi hareketli hayvanları çekerken daha yüksek enstantane hızı için ISO'yu yükseltmek iyi bir fikirdir.

Hız, vahşi yaşam fotoğrafçılığının olmazsa olmazıdır. Marc, hareketli nesneleri yakalamak ve hareket bulanıklığını azaltmak için enstantane hızını artırdığınızda fotoğraf makinesine giren az ışığı telafi etmek için ISO'yu yükseltmeyi öneriyor. "Hangi hayvanı fotoğraflıyor olursanız olun ISO'nuz yüksek olsun. Çoğu kişi daha yüksek ISO kullanmaya çekiniyor olabilir ama bu gerekli."

Christine ise "ISO'yu yükseltmediğinizde hayvan deklanşöre göre daha hızlı hareket ettiği için görüntünün bulanık olma riski doğuyor," diye ekliyor. Bulanıklığı önlemek için ISO'yu yükseltmek önemli. Böylece harekete uygun doğru ayarı seçerek yüksek enstantane hızıyla yüksek kaliteli, net fotoğraflar çekebilirsiniz.

Fotoğrafçıların da fark ettiği gibi enstantane hızını artırabilmek için yüksek bir ISO kullanıldığında iki fotoğraf makinesi de fotoğraf kalitesinden ödün vermiyor. Hem Canon EOS M200 hem de Canon EOS 250D ISO 25.600'e uygundur. İkincisi ISO 51.200'e kadar yükseltilebilir.

3. Minimum kiti akıllıca seçin

Dışarı çıkmadan önce yeter miktarda kit belirleyerek seçeneklerinizi sınırladığınızda çekim yaparken daha hızlı kararlar alabilirsiniz. Ayrıca daha az eşyayla seyahat ettiğiniz için yorulma riski de azalır.

Christine, "Başlangıçta tüm ekipmanlara ihtiyacınız yok," diye tavsiyede bulunuyor. "Geniş açı ve telefoto lensle işe başlayıp fazlasını daha sonra ekleyin."

Bir hayvanı kendi ortamında fotoğraflarken Canon EOS M200 ile Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM gibi geniş açılı bir lens kullanmayı deneyebilirsiniz. Alternatif olarak yakından kırpma ve daha uzaktan çekim yapabilmek için telefoto Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM lensi idealdir. Canon EOS 250D için Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM lensi, harekete yakınlaşan kompakt bir telefoto lens iken Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM lensi, tabiatta veya şehirde geniş açıyla çekim yapmanızı sağlayan bir lenstir.

4. Yakınlaşın ve gizli ayrıntıları ortaya çıkarın

Nesnenize yaklaşarak şehir ortamlarında genellikle gözden kaçırılan doğanın karmaşık güzelliğini gözler önüne serebilirsiniz.

Doğayı koruma, "büyük resmi" görmekle ilgili olsa da bu alandaki fotoğraflar küçüğünden büyüğüne tüm canlıları göz önünde bulundurur. Christine, "Makro ile ilgili en sevdiğim özellik, normalde fark edilmeyenleri gösterme olanağı," diyor. "Küçücük bir dünyada çok fazla güzellik var."

Canon EOS M200 kullanan makro tutkunları, 1,2x büyütme olanağı tanımakla kalmayıp aynı zamanda ekstra aydınlatma sunan ve gereksiz gölgeleri ortadan kaldıran, dahili ve kontrol edilebilir iki LED'i (Macro Lite) bulunan ilk otomatik odaklı Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM lensini kameralarına takabilir.

Christine, "Birçok kişi, makro fotoğraflara doğa koruma alanında pek rastlanılmadığını düşünüyor," diyor. "Fakat bizim için asıl önemli olan doğanın farklı tüm yönlerini kapsayan bir portföye sahip olmak. Elimizde göz önüne çıkarılması gereken minik ve güzel bir nesne varsa bunun için makro fotoğrafçılıktan daha iyi bir araç yoktur."

5. Fotoğraf makinenizi tanıyın

Kitinizi iyi tanıdığınızda yaratıcı ve ilgi çekici bir fotoğraf yakalamaya daha fazla odaklanabilirsiniz.

Christine ve Marc, vahşi yaşamı iyi bir şekilde yakalamanın en başarılı yolunun sabır ve hazırlıktan geçtiğini biliyor. "Nesnenizin bir sonraki adımda ne yapacağını tahmin etmek size bir avantaj sağlar. Bu nedenle iyi gözlem yapmalı ve nesnenizin nasıl hareket edeceğini iyi bilmelisiniz," diyor Christine.

Fotoğraf makinenizin tüm önemli özelliklerini ve sınırlarını bilerek makinenizi tanımak da önemlidir. "Bildiğiniz bir fotoğraf makinesi kullanmak, size saniyede fazladan iki fotoğraf sunan daha karmaşık bir fotoğraf makinesi kullanmaktan çok daha iyidir. Bir hayvan ortaya çıkıp kendini gösterdiğinde fotoğraf makinenizi avucunuzun içi gibi bilmeniz ve onu iyi kontrol edebilmeniz gerekir. Böylece hızlı tepki verebilir ve odak kontrolleri gibi ayarlar için değerli saniyelerinizi harcamazsınız."

Marc'ın Canon EOS M200 ile ilgili sevdiği özelliklerden biri, fotoğraf makinesinin 180 derece dokunmatik ekranı ile kullanımı kolay, sade tasarımıydı. "Muhteşem. Saniyeler içerisinde ihtiyacınız olan her özelliği bulabiliyorsunuz. Çok hızlı ve kullanması çok kolay."

Christine de şunları ekliyor: "Birçok kişi, her şeyi yapan bir fotoğraf makinesi almanın önemli olduğunu düşünüyor ama asıl önemli olan fotoğraf makinesini elinde tutanın yapabildikleri."Natalie Denton tarafından yazıldı*Canon EOS 250D (Siyah/Gümüş), 9 Nisan 2019 tarihi itibariyle (Canon tarafından yapılan araştırmaya göre), hareket edebilen LCD monitöre sahip, dijital tek lens yansımalı, APS-C boyutunda sensörlü fotoğraf makineleri arasında, CIPA yönergeleri uyarınca pil ve hafıza kartı da dahil, dünyanın en hafif fotoğraf makinesidir.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön