AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Nesillerin profili: Değerli bir aile portresi yazdırın.

Sevdiklerinizin güzel bir siyah-beyaz portresini nasıl çekeceğinizi, yazdıracağınızı ve yıllar boyu keyifle bakacağınız duvar fotoğraflarını nasıl oluşturacağınızı öğrenin.
Bir ailenin üç neslinin, en gencinden en yaşlısına, bir sıra halinde düzenlenmiş ve profilden çekilmiş siyah-beyaz fotoğrafı.

Covid-19 pandemisi sırasında, birçok aile birbirlerini istedikleri kadar çok göremedi; örneğin, büyükanne ve büyükbabalara yapılan ziyaretler büyük ölçüde kısıtlandı. Basılı aile fotoğraflarını paylaşmak hiç olmadığı kadar değerli hale geldi. Özel anların spontane çekimleri çok keyif verebilir ancak daha planlı bir fotoğraf çekimi her zaman daha fazla çaba sarf etmeye değer.

Burada, özgün ve uzun ömürlü bir duvar fotoğrafı veya hediye üretmek için farklı nesilleri içeren etkileyici portre fotoğrafları çekmek ve bunları baskıya hazırlamak için bir teknik paylaşacağız. Herkesin fotoğrafını ayrı ayrı çekip portreleri tek bir fotoğraf halinde birleştirerek, aile üyelerinizin yüzleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları mükemmel bir şekilde gösteren ve hatta gelecekte, ailenizle birlikte büyüyen bir aile yadigarı gibi, yeni nesiller eklendikçe genişletebileceğiniz şık bir grup fotoğrafı oluşturabilirsiniz.

1. İhtiyaç duyacağınız kit

Bir Canon EOS R6 fotoğraf makinesini tutan eller.

Çığır açan Göz Algılama AF özelliği ve üstün 20 MP sensörü ile Canon EOS R6, bunun gibi portreler çekmek için mükemmel bir seçimdir.

Bir gümüş şemsiye ve Speedlite'ın yakından çekilmiş bir fotoğrafı.

Speedlite ve gümüş şemsiye, konularınızın yüzlerini aydınlatmak için idealdir.

Bu çekim için yalnızca birkaç basit öğeye ihtiyacınız vardır: Aydınlatma için Speedlite veya başka bir harici ışık, bir ışık standı ve gümüş şemsiye veya softbox. Flaş için bir kablosuz tetikleyici de faydalı olabilir. Canon RF 50mm F1.8 STM lense sahip Canon EOS R6 gibi bir fotoğraf makinesi pozlama ve diğer ayarları mükemmel bir şekilde kontrol etmenizi sağlar ve hem aydınlık hem de gölge alanlarda iyi ayrıntılar sunar.

Baskı söz konusu olduğunda Canon PIXMA TS7450a Serisi gibi bir yazıcı, ekonomik FINE Kartuş mürekkepleri ve doğrudan bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdan yazdırmayı kolaylaştıran kullanıcı dostu kablosuz bağlantı özelliğiyle idealdir. Daha uzun ömürlü baskılar için Canon'un olağanüstü ChromaLife 100 teknolojisini içeren Canon PIXMA TS8350a Serisindeki altı mürekkepli sistem, doygun siyahlara sahip göz alıcı, net fotoğraflar oluşturmak için harikadır.

Özel Canon Fotoğraf Kağıdı, güzel ve dayanıklı baskılar elde etmenizi sağlar.

2. Bireysel pozlar

Yüzünü aydınlatan bir flaş ve gümüş şemsiye ile karanlıkta oturan bir çocuk.

Işık kaynağınızın konumunu değiştirerek deneysel çalışmalar yapın. Işık kaynağı ne kadar geriye yerleştirilirse ışık o kadar sertleşir ve gölgeler o kadar derinleşir. Genel bir kural olarak, fotoğraf makinesine dönük kulaklara herhangi bir ışık düşmesini engellemeye çalışın.

Sadece yüzü aydınlatılmış bir adamın profilden çekilmiş fotoğrafı. Kafasının arkası ve karenin geri kalanı gölgede kalıyor.

Her bir aile üyesini yan taraftan, yüzü profilde olacak şekilde çekin. Canon EOS R6 ve Canon RF 50mm F1.8 STM lens ve Canon Speedlite 430EX II ile 1/200 sn, f/11 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Aile üyelerini ayrı ayrı fotoğraflamak, yalnızca herkesin en iyi fotoğrafını seçebilmenize değil, aynı zamanda son baskıda insanları istediğiniz gibi sıralayabilmenize de olanak verir. Bu aynı zamanda herkesin aynı anda aynı yerde bir arada olması gerekmediği anlamına gelir.

Arka plana koyu renkli bir battaniye veya bir levha asın. Fotoğrafı çekilecek herkesten omuzlarını geriye alarak yüzü hafifçe yukarı bakacak şekilde yan oturmasını isteyin. Küçük çocukların fotoğrafını çekerken bir aile üyesinden, yan taraftan çocukların dikkatini çekerek, hatta onları tutarak yardım etmesini isteyin ve yardım eden kişinin karenin dışında kaldığından emin olun.

Bir flaş kullanmak ışık tutarlılığının sağlanmasına yardımcı olur. Flaşı bir softbox'a veya gümüş şemsiyeye takın. Bu, portrelerin daha hoş görünmesini sağlayan daha yumuşak ve daha dağınık bir aydınlatma sağlar. Flaşı bir standa, yan tarafa ve konunun oturduğu yerin biraz arkasına yerleştirin; böylece konunuzun yüzünü profilden yakalayabilir.

Flaş seçeneği yoksa karartılmış bir odada güçlü bir ev tipi lamba veya pencereden gelen ince bir ışık hüzmesini kullanarak konuyu ışık hafifçe yüzün arkasına düşecek şekilde konumlandırabilirsiniz.

3. Fotoğraf makinesi ve flaş ayarları

Canon EOS R6 fotoğraf makinesinin pozlama ayarlarını gösteren arka kısmı ve arka planda bir flaşın önünde oturan bir adam.

Harici flaş kullanırken, genellikle önce manuel pozlama ayarlarınızı yapmak, ardından flaş gücünü seçtiğiniz ayarlarla çalışacak şekilde ayarlamak en iyisidir.

Mümkünse uyumlu bir fotoğraf makinesi ve flaş ya da kablosuz tetikleyici ve alıcı kullanarak flaşınızı kablosuz olarak tetikleyin. Fotoğraf makinesi ayarlarını enstantane hızı 1/200 sn, diyafram açıklığı f/11 ve ISO 100 olacak şekilde manuel (M) pozlama moduna düzenlemek ve ardından ihtiyaca göre ayarları değiştirmek iyi bir başlangıç noktasıdır. Fotoğraf makinenizi, ilgili seçenekler mevcutsa çekimlerinizi RAW + JPEG formatlarında kaydedecek şekilde ayarlayın. Bu size hızlı bir şekilde paylaşabileceğiniz yönetilebilir bir JPEG dosyası ve düzenleme esnekliği için maksimum görüntü bilgilerine sahip bir RAW dosyası sağlar.

Speedlite'ı 1/1 tam güçte manuel güç moduna ayarlayın. Bir test çekimi yapın, ardından yüzün pozlaması tamamen doğru olana kadar flaş gücünü gerektiği gibi ayarlayın. Işığı konunun yüzüne yaklaştırarak veya uzaklaştırarak parlaklık üzerinde ince ayar da yapabilirsiniz.

4. Görüntülerin ayarlanması ve birleştirilmesi

Canon Digital Photo Professional'da renk ayarlama araçlarıyla düzenlenen, profilden çekilmiş bir erkek yüzünün fotoğrafı.

Canon Digital Photo Professional (DPP) yazılımındaki Adjustment Area Panel (Ayarlama Alanı Paneli) araçlarını kullanarak çekimin yüz dışındaki tüm aydınlık kısımlarını seçerek koyulaştırın, ardından görüntüyü siyah-beyaz yapın.

İstediğiniz çekimleri yaptıktan sonra sıra fotoğrafları hazırlamaya gelir. Görüntüleri düzenleme konusunda kendinizden emin değilseniz görüntülerinizi siyah-beyaz görüntülere dönüştürebilir, çekimlerinizi istediğiniz gibi kırpabilir ve baskı alırken Canon Easy-PhotoPrint Editor'daki basit seçenekleri kullanarak, fotoğrafları kağıt üzerinde düzenleyebilirsiniz. Bir sonraki bölüme bakın.

Görüntüleri düzenleme konusunda rahatsanız bu adımları manuel olarak daha fazla kontrol edebilirsiniz. Canon'un ücretsiz Digital Photo Professional (DPP) yazılımını başlatın ve seçtiğiniz görüntüleri açın. Öncelikle yalnızca yüzlerin görünür olduğundan ve her görüntünün geri kalanının tamamen siyah olduğundan emin olmanız gerekir. Işık başka bir yere düşüyorsa Adjustment Area Panel'a (Ayarlama Alanı Paneli) gidin, çıkarmak istediğiniz alanların üzerini boyayın ve ardından bu alanları koyulaştırmak için Parlaklık kaydırıcılarını aşağı sürükleyin.

Çekimlerimizin yüksek kontrastlı stilini vurgulamak için çekimlerimizi siyah-beyaza dönüştürmeyi tercih ettik. Bunu yapmak için Image Colors (Görüntü Renkleri) paneline gidin ve Monochrome (Siyah-Beyaz) düğmesine tıklayın. Doygun siyah ve beyaz tonlardan oluşan bir portre elde edene kadar dönüşümleri hassas bir şekilde ayarlamak için kaydırıcıları kullanın. İsterseniz bu adımı atlayıp fotoğrafları renkli bırakabilirsiniz.

Sonra, bir portrenin aydınlık kısımları diğerinin karanlık kısımlarından görünecek şekilde görüntülerinizi birbirine iliştirebilirsiniz. DPP'de görüntü setini açın ve ilk portreyi seçin. Ardından Tools (Araçlar) öğesine gidin ve Start Compositing (Birleştirmeyi Başlat) aracını seçin.

Foreground Image (Ön Plan Görüntüsü) listesinden başka bir portre seçin, ardından Composite Method (Birleştirme Yöntemi) öğesini Lighten (Aydınlat) olarak ayarlayın. İkinci yüzü birincinin yanına itmek için okları kullanın. Save (Kaydet) düğmesine basın, ardından kaydedilen görüntüyü yükleyin ve hepsi birleştirilene kadar işlemi başka bir yüzle tekrarlayın.

5. Baskı için hazırlayın.

Profilden çekilmiş iki siyah-beyaz portrenin Canon'un Digital Photo Professional yazılımındaki Compositing (Birleştirme) aracı kullanılarak düzenlendiğini gösteren görüntü.

Portrelerinizin aydınlık kısımlarını bir araya getirmek için DPP'deki Compositing (Birleştirme) aracını kullanın.

Profilden siyah-beyaz çekilmiş bir sıra halindeki yüzlerin Canon DPP'de yeniden boyutlandırılarak baskısı alınan görüntüsü.

Portrenizi yazdırmaya hazır olduğunuzda File > Print with detailed settings (Dosya > Ayrıntılı ayarlarla yazdır) seçeneğine gidin.

DPP kullanıyorsanız pencerenin alt tarafındaki Show Highlights/Shadows (Açık Tonları/Gölgeleri Göster) uyarı simgesine tıklayın ve arka planın tamamen siyah olduğundan ve yüzlerde aşırı pozlanmış açık tonlar olmadığından emin olmak için ton kaydırıcılarını kullanın. Ardından, fotoğrafı netleştirmek için Image Detail (Görüntü Ayrıntıları) panelini kullanın. Son olarak, File > Print with detailed settings (Dosya > Ayrıntılı ayarlarla yazdır) seçeneğine gidin. Burada, baskı ayarlarınızı seçmenin yanı sıra görüntünüzü tercih ettiğiniz baskı boyutuna uyacak şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Tüm bu düzenleme işlemlerine alternatif olarak, akıllı telefonunuzda, tabletinizde veya bilgisayarınızda Easy-PhotoPrint Editor'ı kullanabilirsiniz. Yeni ekranda, Photo Layouts (Fotoğraf Düzenleri) öğesini seçin, başlamak için bir şablon seçin ve ayrı portrelerinizi yan yana düzenlemek için serbest düzenli editörü kullanın. Kağıt boyutunu belirleyin ve eklemek istediğiniz fotoğrafları seçin.

Editing (Düzenleme) araçlarından, Crop (Kırpma) aracını seçerek her görüntünün istenmeyen kısımlarını kaldırın ve yalnızca her birinin yüzünü bırakın. Edit Item (Öğeyi Düzenle) seçeneklerini kullanarak her bir yüzün konumunu ve boyutunu ayarlayın ve istediğiniz gibi ekleme veya değişiklik yapın. Çekimlerinizi siyah-beyaza dönüştürmeyi tercih ederseniz bunu yapmak veya retro bir ton efekti eklemek için Creative Filters (Yaratıcı Filtreler) altındaki seçenekleri kullanın.

6. Baskı alın ve sergileyin.

Yanındaki masada bir Canon fotoğraf makinesi ve fotoğraf kağıdı bulunan bir Canon PIXMA TS8350 Serisi yazıcı, siyah-beyaz bir aile portresinin baskısını alıyor.

Canon PIXMA TS8350a Serisi yazıcı ve Canon Plus Glossy II Fotoğraf Kağıdı ile fotoğraf stüdyosu kalitesinde aile fotoğrafı baskıları oluşturun. Canon mürekkepleri ve kağıtları, mükemmel sonuçlar için birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Aile üyelerinin yüzlerini profilden gösteren, çerçevelenip duvara asılmış siyah-beyaz bir aile grubu fotoğrafı.

Canon'un ChromaLife 100 mürekkep teknolojisi gibi gelişmeler sayesinde, çok sevdiğiniz aile fotoğraflarınız sadece duvarda harika görünmekle kalmayacak, zamanın etkilerine de karşı koyacak.

Siyah-beyaz fotoğrafların baskısını alırken Black and White Print (Siyah-Beyaz Baskı) ön ayarını seçin, doğru kağıt türünü belirleyin ve kaliteyi Best (En İyi) olarak ayarlayın. Bu, baskılarınızın zengin ayrıntılara sahip gölgeler ve hassas vurgular sunmasını sağlar.

Birleştirilmiş aile portreniz duvarda göz alıcı görünecek veya uzaktaki aile üyelerinize gönderebileceğiniz harika bir hediye olacaktır. Ancak bu sadece bir başlangıç. Bireysel portrelerin veya seçili grup fotoğraflarının kompakt bir Canon SELPHY yazıcıda baskısını alabilir ya da doğum günleri, yıl dönümleri veya ailenizle bir araya geldiğiniz diğer özel günler için kendi kişisel tebrik kartlarınızı oluşturabilirsiniz. Easy-PhotoPrint Editor, bütün ailenin yıl boyunca kullanabileceği ve keyfini çıkarabileceği özel takvimler gibi daha fazla kişisel öğe oluşturmayı kolaylaştırır.


Yazan: James Paterson

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  High key ve low key portre aydınlatması

  Yüksek kaliteli ve kasvetli portreler için klasik aydınlatma ayarları oluşturun.

 • YARATICI BASKI

  Baskıları sergilemeyle ilgili en iyi ipuçları

  Aile fotoğraflarınızın galeri tarzı güzel baskılarıyla evinize nasıl yeni bir hava katabileceğinizi keşfedin.

 • FOTOĞRAF RESTORASYONU

  Özel fotoğraf anılarını restore etme

  Belçika'daki sel mağdurlarına su nedeniyle hasar görmüş fotoğraflarını onararak yardım eden projeyi keşfedin.

 • BASKI

  Fotoğraflar için en iyi Canon yazıcılar

  Fotoğraflarınızı ister çerçeveletmek ister bir albümde saklamak veya etikete dönüştürmek istiyor olun, yaratıcı ihtiyaçlarınıza en uygun yazıcıyı bulun.