light trail over empty road

Pozlama fotoğrafçılığı

Uzun pozlama fotoğrafçılığı

Uzun pozlama, birkaç saniye ile birkaç saat arasında enstantane hızlarıyla fotoğraf çekmeyi ifade eder ve etkileyici manzara fotoğrafları çekmek için harika bir tekniktir.

Öncelikle fotoğraf makinenizi tripod üzerinde sabitlemeniz gerekir. Fotoğraf makinesini elde tutmak, 1 saniyelik bir enstantane hızında bile bulanık bir görüntü oluşmasına neden olur. ISO'nuzu sahneye göre ayarlayın ve enstantane hızınızı 30 saniyeye kadar ayarlamak için Enstantane Önceliği (Tv) modunu kullanın. Uzaktan Kumanda RC-6, RS-60E3 Uzaktan Kumanda Düğmesi veya Canon BR-E1 Kablosuz Uzaktan Kumanda gibi bir uzaktan kumandalı deklanşör kullanmak ya da 2 saniyelik zamanlayıcı ayarlamak, deklanşöre basarken makinenin titremesini önler.

Yukarıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi, uzun pozlama sırasında Dünya'nın hareketi, gece gökyüzünde bu yıldız izi efektini oluşturdu.

Gün içinde uzun pozlama çekimi yapmanın zorluğu, enstantane hızını yeterli hareketin meydana gelmesine olanak sağlayacak şekilde ayarlamaktır. Birkaç saniyeden uzun enstantane hızlarını tercih etmeniz idealdir, bu nedenle ISO değerinizi düşük ve diyafram açıklığınızı küçük tutmayı unutmayın. Bu ayrıca bulutlu havalarda veya loş ortamlarda ya da ışığın az olduğu günün son saatlerinde çekim yaparken size yardımcı olur. Alternatif olarak, lensinizin ucuna uygun ve bir miktar ışığın girmesini önleyen bir filtreye yatırım yapabilirsiniz. Doğal yoğunluk (ND) filtresi en iyi sonucu verir. PowerShot G7 X serisi gibi bazı kompakt fotoğraf makinelerinde, menüden açıp kapatabileceğiniz dahili bir ND filtresi bulunur.

Gelgitin içeri ve dışarı çekilmesi sırasında yarattığı bulanıklığı yakalamak için 100 değerinde düşük ISO ve küçük f/16 diyafram açıklığıyla birlikte 1/10 ve 30 saniyelik enstantane hızları kullanılmıştır.

İlgili makaleler
A woman dressed in a bright red winter jacket walks towards the Skógafoss waterfall in Iceland, as heavy snow falls around her.

MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

Göz alıcı manzara fotoğrafçılığı

Manzara fotoğrafçısı ve fenomen Ása Steinars ile kusursuz "manzara selfie'leri" çekmek.

Light Painting Photography

IŞIKLA BOYAMA FOTOĞRAFÇILIĞI

Bir ışık kaynağı ve uzun pozlama kullanarak görüntüleri boyama

Işıkla boyama tekniğiyle muhteşem sonuçlar elde etmek oldukça kolay olduğundan ve çok az profesyonel ekipmana ihtiyaç duyulduğu için bu teknik sıklıkla tercih edilen bir fotoğrafçılık faaliyetidir ve bu teknikle gerçekten ilginç sonuçlar elde edebilirsiniz.

Create light trails

MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

Işık izleri oluşturun.

Işık izleri oluşturmak için uzun pozlamayı kullanma: Canon'un Redline Challenge birincisinden püf noktaları.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön