Sunset Photography

Manzara Fotoğrafçılığı için Lensler

Kendi açınızı bulun

Doğanın hazinelerini yakalayabilmek arzusuyla yanıp tutuşan bir manzara fotoğrafçısıysanız muhtemelen sıklıkla kampa, keşif gezisine ya da tırmanışa gidiyorsunuzdur. Haliyle gittiğiniz her yerde kullanabileceğiniz bir lens seçmeniz gerekir.


Manzara fotoğrafı çekerken genellikle engin perspektif sunan ve uçsuz bucaksız alanları kadraja sığdırabilen, geniş ya da ultra geniş odak uzaklığını tercih edersiniz. Manzaranıza uygun lensi kullanabilmek için mevcut tüm odak uzaklığı seçeneklerini incelemeniz ve yakalamak istediğiniz görüntüye uygun aralığı sunan lensi seçmeniz gerekir.

Seaside Photography

Ultra geniş açı

Bu odak uzaklığı aralığındaki 11-20 mm lensler, insan gözüyle algılanan perspektifin de ötesine geçerek oldukça geniş bir açı yakalayabilir (tam kare fotoğraf makinesinde kullanıldığında). Ön ve arka plan arasındaki uzaklığın çok daha fazla gibi görünmesini sağlayarak fotoğraf makinesine yansıyan alanın genişliğini daha da muazzam kılar. Ultra geniş lensler, geniş mimari ve iç mekanları kadraja sığdırmada oldukça başarılıdır.

Desert Photography

Standart geniş açılı

Standart geniş açı aralığıyla 24 - 35 mm arasında değişen lensler de geniş bir açıyı yakalayabilir ancak ultra geniş açının verdiği muazzam genişlik algısını daha az yaratır. Bu aralık daha dar kompozisyonlar ve arka planın ön plandan çok uzak görünmesini istemediğiniz fotoğraflar için uygundur.

Mountain Landscape

Telefoto

Daha uzun odak uzaklığı kullanmak, kompozisyondaki elemanları birbirine daha yakın gösterir, perspektifi düzleştirip manzaranın boyutunu sıkıştırarak arka plan ile ön plan arasındaki mesafenin daha kısa olduğu algısını yaratır. Manzarada orman, dağ ve güneş gibi farklı katmanlar varsa bu teknik, oldukça etkileyici görüntüler elde etmenizi sağlar. 85 mm'den daha yüksek değere sahip olan lensler, genellikle telefoto kategorisindedir.

Forest Photography

Ultra Geniş Serisiyle Yakalama

Aşağıdaki görüntüde ultra geniş aralık sayesinde kadraja daha fazla alanın sığdığını, birbirine uzak elemanlar arasındaki mesafenin çok daha fazlaymış gibi göründüğünü ve arka plan ile gökyüzünün belirgin şekilde öne çıktığını görebilirsiniz. Artan odak uzaklığı ise tam tersi bir etki yaratarak görüş alanını daraltır ve elemanları birbirine yakınlaştırır.


Not: Yukarıda verilen odak uzaklıkları, APS-C fotoğraf makinesiyle çekildiğinde 1,6 kat artar.

Lighthouse Photography

16 mm

Lighthouse Photography

35 mm

Lighthouse Photography

47 mm

Lighthouse Photography

75 mm

Fotoğraf makinenizin lens seçiminize etkisi

Canon'un EF-S lensleri, EOS 760D gibi APS-C sensörlü fotoğraf makineleri için özel olarak tasarlanmıştır ve EOS 5D serisi gibi tam kare fotoğraf makineleriyle uyumlu değildir.


EF lensler tüm EOS DSLR fotoğraf makineleriyle kullanılabilir. Ancak EF lens, APS-C tipi bir EOS fotoğraf makinesinde kullanıldığında tam kare bir fotoğraf makinesinde kullanıma kıyasla 1,6 kat daha uzun bir odak uzaklığına sahip bir lense eşdeğer bir açı görüşü sağlar. Örneğin, EOS 760D'de kullanılan EF 28mm f/2.8 IS USM lens, tam kare fotoğraf makinesinde kullanılan 45 mm'lik lensle aynı lens açısına sahiptir. Geniş açılı manzara çekimi yaparken bu bilgiyi hatırlamanızda fayda vardır.

Forest With Full Frame Sensor

Tam kare sensörde 11 mm ile çekim

Forest With Aps-C Sensor

APS-C sensörde 11 mm ile çekim

Sabit lens mi zum lens mi?

"Sabit" lensi tercih etmek size anlamsız gelebilir. Ancak sabit lensler zum lenslere kıyasla optik açıdan daha basittir, daha hafiftir ve birçok profesyonel fotoğrafçının yalnızca bu nedenle tercih ettiği, üst düzey görüntü kalitesi sunar. Üstelik işi zuma bırakmak yerine, nesnenizi hareket ederek kadraja alırsınız.


Ancak hareket halindeyken birden fazla sabit lensi yanınızda taşımak da kolay olmayacaktır. Bu gibi durumlarda daha hafif olan geniş ya da ultra geniş açılı zum lensler taşımak, esneklik sunduğu ve lens değişimi gerektirmediği için daha mantıklı olacaktır.

Diyafram Açıklığını Anlamak

Çoğu zaman manzara çekiminde hem ön hem de arka planı keskin bir odakla yakalamak için f/8 ve üzeri değerde bir diyafram açıklığı tercih edilir. Ancak ışığın düşük olduğu koşullarda, hatta ışığın son derece az olduğu yıldız çekimlerinde diyafram açıklığı daha geniş lensler (f/2,8 zum veya daha da geniş f/1,4 sabit) tercih edilebilir. Bu lensler, uçan kuşlar gibi hareketli nesneleri bulanıklık olmadan yakalayabilmek için de ideal seçimdir.

Ocean Photography

Doğru lensi seçmek

Tüm noktaları değerlendirdikten sonra, çekiminiz için neyin önemli olduğunu ve yansıtmak istediğiniz stili belirlemelisiniz.


  • Kadrajınıza uçsuz bucaksız manzaraları mı sığdırmak istiyorsunuz? Öyleyse sizin için en iyi seçenek 11-20 mm odak aralığı sunan ultra geniş lens olacaktır.
  • Orman ve dağlar gibi çeşitli katmanları olan manzaralarda mı çalışmak istiyorsunuz? O zaman manzaranın perspektifini düzleştirmeye yardım edecek ve arka plan ile ön planı birbirine yaklaştıracak bir telefoto lens, sizin için uygun olacaktır.
  • Doğal manzaraları mı çekmek istiyorsunuz? O halde daha doğal bir perspektif elde etmenizi sağlayan, 24-35 mm odak aralıklı lensleri tercih etmelisiniz.

Sunset Photography

Manzaranın derinliklerine dalın

Geleneksel manzara fotoğrafçılığında kadraja genellikle uzun ve geniş bir alan sığdırılır.


Manzara fotoğrafçılığınızı geliştirmek isterseniz daha uzun bir odak uzaklığı deneyebilirsiniz. Bu, kompozisyondaki elemanları birbirine daha yakın gösterir, perspektifi düzleştirip manzaranın boyutunu sıkıştırarak arka plan ile ön plan arasındaki mesafenin olduğundan daha kısa olduğu algısını yaratır. Dağ ve güneşle çektiğiniz orman ya da deniz ve vadi gibi katmanlı bir manzarayla çalışıyorsanız bu teknik, oldukça etkileyici görüntüler elde etmenizi sağlar.


Manzaranıza eşsiz bir görüntü verecek uzman düzeyinde lens çeşitleri de mevcuttur. Lens koleksiyonunuzu, fotoğraflarınıza bambaşka bir perspektif katacak balık gözü ya da eğme-kaydırma lensleriyle zenginleştirebilirsiniz.

Balık gözü

Dairesel perspektifi denerken sonunu bilmediğiniz bir yola çıkıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ancak lensin 180°'lik geniş görüntü alanıyla özel bir stil yaratabilir ve bilindik manzara fotoğraflarına olağanüstü bir soluk katabilirsiniz. Bu lensi, dairesel görünümünün yarattığı özgün havası nedeniyle seçebilirsiniz.

Fisheye Photography

Eğme-Kaydırma

Genellikle şehir manzarası ve mimari çekimlerinde kullanılan Eğme-Kaydırma (TS-E) lensler, belirli bir açıdan çekilen fotoğraflarda görülen, perspektif problemlerini çözebilir. Lensin eğme ve kaydırma özellikleri ayrı ayrı kontrol edilir ve fotoğraflarınızda farklı etkiler yaratır.

Museum Photography

Kaydırma uygulanarak

Museum Photography

Kaydırma uygulanmadan

Manzara fotoğrafçılığı için olağanüstü bir lens

EF 11-24mm f/4L USM

Canon'un ünlü L Serisindeki lenslerden biri olan bu profesyonel ultra geniş açılı zum lens, etkileyici 11-24 mm'lik aralığı ile en geniş odak uzaklığında bile bozulmayı en aza indirger. Hava şartlarına karşı koruma sağlayan dayanıklı tasarımıyla toz ve sudan etkilenmeyen lens, zorlu koşullarda çekim yapmak için ideal seçimdir. 9 yapraklı dairesel diyaframı ile hoş ve bulanık bir arka plan yaratır.

Ayrıntıları Görüntüleyin

Ef 11-24Mm F/4L Usm

Bunları da beğenebilirsiniz…