VLOG ÇEKİMİ

Dört sanatçı, dört yetenek, yaratıcı bir iş birliği

Çevrimiçi ortamda çalışmalarını sergilemek amacıyla Canon kiti kullanan ve bir kısa film üretmek üzere bir araya gelen içerik üreticilerinin neler yaptığını öğrenin.
Üzerinde neon renkli baykuş grafitisi bulunan bir duvarın önünde duran bir müzisyen, bir dansçı ve bir futbolcu.

Sosyal medya hepimizi içerik üreticilerine dönüştürdü. Peki video kliplerinizi ve paylaşımlarınızı diğerlerinden farklı kılmak için nasıl geliştirirsiniz? Canon'un Crew Create kampanyası, bütçeniz veya becerileriniz ne olursa olsun neler yapabileceğinizi göstermeyi amaçlıyor. Bu amaçla, sosyal medya paylaşımlarını ve videolarını oluşturmak için hepsi Canon serisi fotoğraf makineleri ve lensleri kullanan dört İngiliz sanatçıyı bir araya getirdi.

Serbest stil futbolcu Ewan Baggott, diğer adıyla EABskills çocukluğundan berifotoğrafçılığa düşkün. 107 bin Instagram takipçisi için becerilerini ve ustalıklarını filme almak amacıyla birinci sınıf Canon EOS R6 fotoğraf makinesi kullanıyor. "Daha küçük yaşta fotoğrafçılıkla takıntılı derecede ilgiliydim," diyor. "En iyi görüntü kalitesine sahip olmak yaptığım iş için çok önemli."

Brit Ödüllü müzisyen ve prodüktör Jack Garratt yaratıcı çalışmalarını kaydetmek ve yolda geçen hayatının fotoğraflarını 90,9 bin Instagram takipçisiyle paylaşmak için Canon EOS RP fotoğraf makinesini kullanıyor. "Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum," diyor. "Yolda olduğumda yanıma her zaman bir fotoğraf makinesi olur."

Dansçı Nifè'nin TikTok'ta 1,5 milyondan fazla takipçisi var. Dans yarışmalarını ve eğitici videolarını çekmek için Canon EOS M50 Mark II fotoğraf makinesini kullanıyor. "Bu makine hafif, kullanımı kolay ve çantamda taşıyabiliyorum," diyor.

Kimliğini gizli tutmayı tercih eden sokak sanatçısı Fat Cap Sprays, 72 milyondan fazla TikTok beğenisi almasını sağlayan kısa metrajlı süreç videolarını çekmek için Canon PowerShot G7 X Mark III'ü kullanıyor. "Gerçekten çok kompakt ve hafif bir makine. Diğer elimde sprey boya kutusu tutarken çok kullanışlı," diyor.

Burada dört sanatçıyla buluşuyoruz. Yaratıcı süreçleriyle ilgili biraz daha bilgi edinin ve becerilerini sergiledikleri bir kısa filmde iş birliği yapmak üzere bir araya geldiklerinde neler öğrendiklerini keşfedin.

Daha fazla bilgi:

Serbest stil futbolcu

Hedefe doğru futbol topuyla ilerleyen genç bir adam ve arkasında bir tripod üzerine yerleştirilmiş bir Canon fotoğraf makinesi.

"Sosyal medyada etki sahibi olan diğer insanlarla her zaman iş birliği yaparım," diyor serbest stil futbolcu Ewan Baggott, diğer adıyla EABskills. "Serbest stil futbolcu dünyasında küçük ve güzel bir topluluğumuz var ve hepimiz birbirimize yardımcı oluyoruz. İş birlikleri hayat boyu süren arkadaşlıklarla sonuçlanıyor."

Sol kolunun altında bir futbol topu, sağ elinde bir Canon fotoğraf makinesi tutan, beyaz kapüşonlu giyen bir adam.

Ewan Baggott

Serbest stil futbolcu, sunucu ve prodüktör.

Sosyal medya: @eabskills

Tercih ettiği fotoğraf makinesi: Canon EOS R6

"Daha küçük yaşta futbolla da fotoğrafçılıkla da takıntılı derecede ilgiliydim," diyor Ewan. "Futbolu ve fotoğraf makinelerini nasıl bir araya getirebilirim? diye düşündüm."

Ewan hünerlerini ve becerilerini filme çekmeye ve bunları çevrimiçi ortamda paylaşmaya başlıyor. Şimdi de futbol temalı montajlarını TikTok, Instagram ve YouTube'da paylaşıyor. "Özgür olmayı ve istediğim şeyleri yapabilmeyi çok seviyorum," diyor.

"Bu iş birliği, farklı içerik üreticilerinin bir araya gelerek birbirlerinin çalışmalarının farklı yönlerini ele alması açısından çok iyi bir fırsat oldu," diye ekliyor. "Öncesinde birbirimizden fikir alabilmek için bir görüşme gerçekleştirdik. Jack'in müziğini dinlerken bu drop'ta veya bu vuruşta bir serbest stil tekniği kullanmam lazım diye düşündüm.

"Buluşma günü için endişelendiğim birkaç nokta vardı. Topu düşürmekten ve mekansal farkındalık konusunda sorun yaşamaktan endişeleniyordum. Dört duvar arasındaki alanımı belirlemem ve top bana ulaştığında fotoğraf makinesine vurmadığımdan emin olmam gerekiyordu!"

"Başka insanlarla çalışmak önemli, çünkü herkes farklı. Herkesten biraz ilham alabilirsiniz. En önemlisi her zaman öğrenmek. Başka biriyle çalıştığınızda siz ondan öğrenirsiniz o da sizden öğrenir."

Müzisyen ve prodüktör

Evindeki kayıt stüdyosunda, dizinde Canon fotoğraf makinesiyle oturan ve altın çiçek desenli pantolon giyen bir adam.

"Herhangi bir şeyden yeni fikirler edinebiliyorum," diyor ödüllü müzisyen ve prodüktör Jack Garratt. "Bazen aklımda tamamen şekillenmiş halde bir melodi beliriyor. Bazen de ortaya çıkması yıllar sürebiliyor."

Canon EOS RP vizöründen bakan, yüzü sola dönük kahverengi kıvırcık saçlı bir adamın arkadan görünümü.

Jack Garratt

Brit Ödüllü müzisyen ve prodüktör.

Sosyal medya: @jackgarratt

Tercih ettiği fotoğraf makinesi: Canon EOS RP

Jack her zaman müziğe tutku duymuş. "Her zaman kendimi tamamen müzik bestelemeye ve icra etmeye vermek istemişimdir," diyor. "İlk şarkımı yazdığımda sanırım 13 veya 14 yaşımdaydım ve müzik bestelemek bana her zaman çok doğal geldi."

Sosyal medyanın hem daha iyi bir fotoğrafçı hem de daha iyi bir sanatçı olmasını teşvik ettiğini düşünüyor ama çevrimiçi ortamda paylaştıkları konusunda seçici davranıyor. "İnsanlarla paylaşmak istediğim anları seçiyorum. Bazen üzerinde çalıştığım bir şarkıyla birlikte ritmik bir kalıp döngüsü açıyorum ve şarkının üzerine bazı akortlar veya bir bas dizilimi çalıyorum. Bazen de gitarımı alıp yeni yazmaya başladığım bir şarkı üzerinde oynuyorum."

Buluşma gününde müziğinin diğer sanatçılar tarafından nasıl yorumlanacağını görmek için sabırsızlanıyordu. Ayrıca onların performansının enerjisiyle uyumlu olmasını da sağlamak istiyordu. "Çaldıklarımın herkesin yaptığı işi yansıttığından emin olmak istiyordum. Müziğimi bir ayna gibi kullanarak diğer insanların enerjisine uygun bir şeyler üretme fırsatı çok hoşuma gitti."

"Müziğin diğer insanların sanatında yansımasını görmek müthiş bir deneyimdi. Ürettiklerinizin başkaları tarafından nasıl yorumlandığını görmek gerçekten heyecan verici."

Dansçı

Bir tren yolunun önündeki beton zemin üzerinde bir dans rutini gerçekleştiren ve kurulu bir fotoğraf makinesinin karşısında kendisini havaya zıplarken çeken bir kadın.

"İçerik üretmek özgür olmamı sağlıyor," diyor dansçı Nifè. "Bana istediğim kişi olma, yapmak istediklerimi yapma ve üretmek istediklerimi üretme özgürlüğünü sağlıyor."

Pembe eşofman giyen mavi saç örgülü bir kadın, üzerinde Canon fotoğraf makinesini bulunan bir tripod tutuyor.

Nifè

Dans hareketlerini TikTok ve Instagram'da sergileyen Londralı dansçı.

Sosyal medya: @itsjustnifee

Tercih fotoğraf makinesi: Canon EOS M50 Mark II

Nifè tüm hayatı boyunca dans etmiş. "Anneme soracak olursanız doğar doğmaz dans etmeye başlamışım," diyor. "Küçükken çok utangaçtım. Dans öz güven kazanmama yardımcı oldu. Şimdi bile, kendime güvenmemin tek sebebinin dans sayesinde öğrendiklerim olduğunu düşünüyorum. Kendimi nasıl sunacağımı, nasıl hareket edeceğimi, bedenim ve kimliğim konusunda nasıl rahat hissedeceğimi öğrendim."

Nifè video için bir dans rutini oluşturmakla görevlendirildi ancak buluşma gününde serbest stil dans edebilmek için koreografisinde bir boşluk bırakmak istedi.

"Mekana gittiğimde, üzerine çalışabileceğim bir şey olacağını biliyordum," diyor.

"Müzik (iş birliği projesinde kullanılan) normalde seçeceğim türde bir şey değildi ama yapabileceğim farklı şeyleri görmek istedim. Başka insanların bir tema üzerinde nasıl çalıştığını görmek istedim. Daha fazla şey öğrenmek, birbirinizden destek almak ve birbirinize tavsiyelerde bulunmak için başka içerik üreticileriyle etkileşime girmeniz gerekir. Gergin olacağımdan endişeleniyordum. Gerginlik çok rahatsız edici olabiliyor ama bunu engellemek zor. Ayrıca alanla ilgili yaşanabilecek sorunlar konusunda da endişeleniyordum. Bu konuda biraz daha fazla çalışmam gerekti. Aklımı biraz daha fazla kullandım."

Sokak sanatçısı

Siyah bir duvar üzerine parıldayan neon renkte bir çilek resmi çizen bir grafiti sanatçısı ve süreci filme alan bir Canon fotoğraf makinesi.

"Londra'da bulunduğum çevrede çok sanatçı var ve hepimiz birbirimizden ilham alıyoruz," diyor sokak sanatçısı Fat Cap Sprays. "İhmal edilmiş, sevilmeyen duvarların üzerinde çalışmayı ve bunlara hayat vermeyi çok seviyorum."

Yanında sprey boya şişeleriyle grafitili bir duvarın önünde çömelmiş koyu renkli giysilere sahip bir sokak sanatçısına bakan, tripod üzerine yerleştirilmiş bir Canon fotoğraf makinesi.

Fat Cap Sprays

Parıldayan neon renkler ve çizgi film stili tasarımları ile tanınan Doğu Londralı sokak sanatçısı.

Sosyal medya: @fatcapsprays

Tercih fotoğraf makinesi: Canon PowerShot G7 X Mark III

"İnsanlar bir sanat eseri gördüğünde sadece sonucu görür ama bunu filme aldığımda onlara süreci, eserin katman katman nasıl bir araya geldiğini de gösterebiliyorum," diyor sokak sanatçısı Fat Cap Sprays. "Ayrıca resim yapmanın bana sunduğu tatmin duygusunu da herkese göstermiş oluyorum. Yaratıcılığı paylaşmak güçlü bir şey. Bu, insanlara mutluluk veriyor."

Fat Cap Sprays'in görevi, video için arka plan oluşturmaktı. Siyah arka planı öne çıkarmak için kırmızı neon renkte bir baykuş tasarladı. "Baykuşlar mükemmel görüşe sahiptir ve gececi bir türdür, bu yüzden gözlerinin kamera lensleri gibi olmasını ve içerik üreticilerinin üzerindeki gözleri yansıtmasını istedim," diyor.

"Benim görevim diğer sanatçıların görevlerinden çok farklıydı. Hata yapsam bile, tatmin olana kadar tekrar boyama, değiştirme ve uygun hale getirme şansım vardı. Diğer içerik üreticilerinin kamera onları çekerken çalışması ve eserlerini iyi hale getirene kadar işlerini tekrar tekrar yapması gerektiğinden üzerlerinde çok daha fazla baskı vardı.

"Bir araya gelmek daha önce kimsenin görmediği farklı bir eser oluşturmamıza imkan tanıdı. Önemli olan birbirimize ilham vererek özel bir şey üretmekti. Hepimizin yetenekleri farklı ama bir arada eğlenceli bir şekilde içerik üretebiliriz."

Önemli içerik üreticilerinin yaratıcı yeteneklerini birleştirdiği bu harika iş birliği çalışmasının sonucuna göz atın:

Elektrogitar çalan kırmızı tişörtlü bir adam.

Yazan: Andrea Ball

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • Önlerindeki tripod tutacağındaki fotoğraf makinesini tutan sahildeki bir adam.

  VLOG ÇEKİMİ

  Vlog çekimlerine hemen başlayın

  Zor beğenen izleyicileri memnun edecek güzel çekimler elde etmeyi öğrenmek için vlog çekim ipuçlarımızı uygulayın.

 • Mutfak tezgahında oturan vlogger Matt Adlard, EOS M50 Mark II ile video çekiyor.

  VLOG ÇEKİMİ

  Vlog çekimi için en iyi Canon fotoğraf makineleri

  PowerShot G7 X Mark III'ün, günlük yaşamda yaratıcı yönünüzü açığa çıkarmaya nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

 • Oturma odasında yoga dersini filme almak için dizüstü bilgisayarının yanına Canon PowerShot G7 X Mark III'ü kuran bir kadın.

  KOMPAKT FOTOĞRAF MAKİNELERİ

  İçerik için en iyi kompakt tasarım

  PowerShot G7 X Mark III'ün, günlük yaşamda yaratıcı yönünüzü açığa çıkarmaya nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

 • Ünlü pastacı Matt Adlard Canon EOS M50 Mark II ile çikolatalı bir tatlının fotoğrafını çekiyor.

  YİYECEK FOTOĞRAFÇILIĞI

  Bir başarı tarifi: Karşınızda Canon EOS M50 Mark II

  Kendi kendini yetiştirmiş pasta şefi ve sosyal medya yıldızı Matt Adlard, EOS M50 Mark II'nin avantajlarını keşfediyor.