dark portrait of girl

Daha iyi portreler çekin

Zorlu ışık koşulları

Gece portre çekmek kolay olmayabilir, çünkü yeterince ışığı sağlayabilmek için muhtemelen flaşa ihtiyacınız olur. Ancak nesnenizi çevreleyen ortam ışığı genellikle atmosferik bir hava oluşturur, dolayısıyla ortam ışığını portrenizde korumak istersiniz.

Gece Portresi modu, fotoğraf makinenizin düşünme şeklini değiştirerek sizin için işi kolaylaştırır. Dahili flaşı ya da flaş yuvasındaki Speedlite'ı kullanarak ana nesnenizi aydınlatır ve ortam ışığının fotoğrafınız için gereken sahneyi hazırlaması için yeterli zaman bırakır. Makineniz bunu yaparken daha düşük enstantane hızları kullanır ve flaş zaman ayarlarını otomatik olarak yapar. Arka planı, parlak bir ışık serisi olarak görebilirsiniz ancak arka plan muhtemelen sizin gördüğünüzden çok daha karanlıktır. Nesnenizi, ortam ışığından ziyade flaş ışığıyla aydınlanacak şekilde konumlandırın ve en iyi sonuçları elde etmek için kamera sallanmasını azaltmaya yardımcı olacak bir tripod kullanın. Fotoğrafı çekerken nesnenizden sabit durmasını istemek her zaman işe yarayacaktır.

Parlak koşullar, portrenizin aşırı yüksek kontrastlıkta olmasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda, nesnenizin arkasında güçlü bir güneş ışığı varsa flaş kullanmak faydalı olabilir. Varsa fotoğraf makinenizin flaş yuvasına bir Speedlite takın ya da her fotoğraf için dahili flaşı kullanacak şekilde ayar yapın. Fotoğraf makineniz, hem insan hem de arka plan olmak üzere her iki öğenin de ideal ölçüde dengelendiği daha güçlü fotoğraflar elde etmeniz için gün ışığını ve flaş ışığını dengeler.

Nesnenizi ön plana çıkarmak için doğru lensi seçin

EOS ile çekim yaparken, nesnenizi arka plandan ayırmak için en yüksek hızda diyafram aralığına sahip bir lens kullanın. 50 mm ile 100 mm aralığında odak uzaklığı olan sabit lensler portre çekimleri için idealdir. Makro lensler, yakın çekimlerin yanı sıra portre çekimleri için de kullanılır. Geniş diyafram aralığından en iyi şekilde yararlanmak için Diyafram önceliği modunu (Av) veya Manuel modu (M) kullanın ve pozlamanızın doğru olması için Otomatik ISO modunu kullanmayı deneyin. Kadrajın tam ortasında olmayacak şekilde tek bir AF noktası seçin; hızlı bir diyafram aralığıyla çekim yapıyorsanız odaklamanızı hassas bir şekilde ayarlamanız gerekir. One Shot modu da lensin odağı kilitlemesine olanak sağladığı için iyi bir seçim olabilir. Bu sayede, gerekirse karenizin kompozisyonunu hafifçe değiştirebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu kullanarak fark edilmeden çekim yapın

Canon Camera Connect uygulaması sayesinde artık birçok Canon fotoğraf makinesi Wi-Fi üzerinden akıllı telefonunuzla kontrol edilebilir.

Bazı modellerde bu uzaktan kumanda ile telefonunuzun ekranına dokunarak fotoğraf çekme özelliğinin yanı sıra kadrajdaki görüntüyü canlı olarak da kontrol edebilirsiniz. Fotoğraf makinenizi, nesnenize doğrultarak bir yüzeye yerleştirin, ardından akıllı telefonunuzu kullanarak görüntüyü takip edin ve doğru zaman geldiğinde çekiminizi yapın. Bu tekniği kullanırken doğrudan nesnenize bakmayacağınız için nesneniz kendini daha rahat hissedebilir.

Portrenizi çekmeden önce baskının nasıl olacağını düşünün

Portre fotoğrafları genelde çerçevede sergilenmek üzere basılır, ancak bir de portre çekimlerinizi ve baskınızı yapmadan önce sonucun nasıl olacağını düşünmeyi deneyin. Birden fazla fotoğraf içeren bir baskıda fotoğraflar arasında bağ kuracak tutarlı bir öğe düşünün. Örneğin, aynı kişinin üç ayrı görüntüsünü çekebilirsiniz. Bunlardan biri sola, biri fotoğraf makinesine, biri de sağa bakabilir. Bu üç ayrı fotoğrafı bastırdığınızda her bir baskı için tutarlı bir tarz elde etmiş olursunuz. Fotoğrafları siyah-beyaz bastırıyorsanız her üçünün de siyah-beyaz olması gerekir. Baskılarınızı, portredeki kişiyi daha iyi ifade edebilecek şekilde nasıl düzenleyebileceğinizi düşünün.

Hareketli bir portre deneyimi

Bir insanın tüm ruhunu tek bir karede yakalamak zordur. Ancak, video ile nesnenizin birçok yanını gösteren bir portre filmi yapma olanağınız vardır. Seçtiğiniz kişi hakkında anlatmak istediğiniz hikayeyle işe başlayın. Hikayenin taslağını çizmek veya yazmak yardımcı olabilir. Nesnenizin hikayesini anlatan her şeyi, gülümsemesi, gözleri, elleri ve kıyafetleri gibi detayları vurgulayan yakın çekimlerin yanı sıra, kişinin tamamını ve çevresini gösteren geniş çekimler de yapın. Değişken açılı ekranınızı kullanarak farklı yüksekliklerden çekimler yapın ve aşağıdan ya da yukarıdan çekim yaptığınızda nesnenizi algılama biçiminizin nasıl değiştiğini görün. Fotoğraf makinenizde ağır çekim özelliği varsa bu özelliği kullanarak hareketi vurgulamayı veya hareket eden nesnenize rüyada gibi bir özellik katmayı deneyin.

İpucu: Düzenleme yaparken her bir klibi kısa tutun (2-3 saniye) ve toplam sürenin 90 saniyeden az olmasına dikkat edin. Bu sayede, yaptığınız düzenleme, kişinin en önemli detaylarına odaklanır.